Zawody i ich potencjał

Specjalista ds. kadr i płac

23 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

6 komentarzy

Specjalista ds. kadr i płac
Specjalista ds. kadr i płac to stanowisko, na którym głównym zadaniem jest kontrolowanie systemu kadr i wynagrodzeń w danym przedsiębiorstwie. Taki specjalista odpowiada również za zatrudnianie pracowników w firmie, odpowiednie naliczanie płac oraz za ich wypłacanie.

W każdym większym przedsiębiorstwie istnieje dział odpowiedzialny za kadry i płace. Jego obowiązki dotyczą wszystkiego, co dotyczy osób zatrudnionych w firmie, a także pilnowania, aby przestrzegane były prawa każdego pracownika, zapewniona higiena pracy oraz odpowiednie warunki BHP. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu w dziale kadr i płac zwiększa się motywacja pracowników, ich zaangażowanie, a tym samym korzystnie kształtują się osiągnięcia całego przedsiębiorstwa. Głównymi pracownikami w tym dziale są specjaliści ds. kadr i płac. Ile zarabia taki specjalista i jakie są jego obowiązki?

Specjalista ds. kadr i płac – zakres obowiązków

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac jest bardzo szeroki.

 • Jednym z najważniejszych zadań jest prowadzenie pełnej i rzetelnej dokumentacji odnośnie do pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Każda osoba pracująca w firmie posiada szereg dokumentów, zawierających informacje na temat zawiązanych umów, dane osobowe, odpowiednie badania lekarskie, zwolnienia oraz wnioski o urlop. Do zadań pracownika działu kadr należy odpowiednie zarządzanie tymi dokumentami oraz dbanie, aby były one odpowiednio przygotowywane, przechowywane oraz wydawane w przypadku zakończenia umowy.

 • Kolejnym ważnym zadaniem specjalisty ds. kadr i płac jest kontrolowanie rozliczenia czasu pracy i wypłata należnego wynagrodzenia.

W tym celu specjalista powinien skrupulatnie prowadzić ewidencję, w której zawarte są przepracowane godziny każdego z pracowników.

 • Specjalista ds. kadr i płac odpowiedzialny jest więc za odpowiednie wyliczenie płacy w stosunku do przepracowanych godzin.

Osoby na tym stanowisku są również odpowiedzialne za wypłacanie wynagrodzenia w odpowiednim terminie.

 • Współpracują również z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem, przygotowując wszelkie oficjalne pisma dotyczące pracowników – ich podatków, zarobków czy wniosków.

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac obejmuje także motywowanie zatrudnionych pracowników do działania, poszerzania swoich kwalifikacji oraz dążenia do ciągłego rozwoju. Osoby zatrudnione w dziale kadr powinny więc odpowiednio zachęcać pracowników, stosując systemy premiowe, przygotowując kursy oraz szkolenia czy oferując nagrody motywacyjne. Przyczynia się to do wzrostu umiejętności pracowników, a tym samym lepszego prosperowania całego przedsiębiorstwa.

Szukasz pracy?

Starszy referent / Specjalista ds. płac

Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Ursynów m.st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana

SPECJALISTA DS. KADR I PŁAC (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

Starszy Specjalista ds. Kadr i Płac

CASS Construction And Steel Structures Sp. z o.o.

 • Staszów
Dodana
Polecana
Dodana
Dodana
 • W każdej firmie bardzo ważne jest, aby specjaliści z działu kadr dobrze znali prawo pracy, ponieważ ich kolejnym obowiązkiem jest kontrolowanie, aby wszystkie dokumenty oraz praktyki obowiązujące w przedsiębiorstwie były zgodne z Kodeksem Pracy.

Specjalista ds. kadr i płac – ile może zarobić

Wysokość wynagrodzenia specjalisty ds. kadr i płac zależy od wielu czynników: wykształcenia, wiedzy dotyczącej prawa pracy i prawa podatkowego, odpowiedniego doświadczenia, a także znajomości realiów współczesnego rynku.

Wynagrodzenie specjalisty ds. kadr i płac:

 • Według najnowszych badań rynku mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi obecnie 3 800 złotych brutto.
 • 50% specjalistów ds. kadr i płac otrzymuje pensję od 3 077 złotych do 5 000 złotych.
 • Pensja 25% specjalistów ds. kadr i płac, którzy zarabiają najgorzej na tym stanowisku, wynosi około 3 060 złotych brutto.
 • Pensję powyżej 5 000 złotych brutto zarabia grupa 25% specjalistów ds. kadr i płac.
 • Na najwyższe zarobki mogą liczyć kierownicy ds. kadr i płac, gdyż ich miesięczne zarobki mogą osiągać kwoty nawet 10 000 złotych netto.
 • Badania dowiodły, że najwyższe zarobki osiągają specjaliści ds. kadr i płac w województwie mazowieckim (ponad 4 000 złotych), dolnośląskim (ok. 3 700 złotych), pomorskim (3 600 złotych).

Wiele przedsiębiorstw, oprócz atrakcyjnych zarobków, specjalistom ds. kadr i płac oferuje także telefon komórkowy, prywatną opiekę lekarską, karty sportowe i karnety na siłownie oraz szkolenia umożliwiające dalszy rozwój. Zwiększanie swoich kwalifikacji oraz zdobywanie większego doświadczenia w dziale kadr często jest również gwarancją znaczącej podwyżki.

Kurs na specjalistę ds. kadr i płac

Najlepiej, aby osoba ubiegająca się o stanowisko specjalisty ds. kadr i płac posiadała wyższe wykształcenie uzyskane na kierunkach takich jak: ekonomia (szczególnie finanse i rachunkowość), zarządzanie, administracja, socjologia lub psychologia. Może posiadać także wyższe wykształcenie z innej dyscypliny, ale uzupełnione odpowiednimi szkoleniami i kursami. Wyższe wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym, ale z pewnością bardzo pożądanym wśród zatrudniających.

Video

Warunkami niezbędnymi do pracy jako specjalista ds. kadr i płac jest także umiejętność posługiwania się liczbami, odpowiednia wiedza dotycząca ubezpieczeń społecznych, BHP oraz prawa pracy. Niezwykle ważna jest także znajomość Kodeksu Pracy. Każdy kandydat na specjalistę ds. kadr i płac powinien być także świadomy, że niezbędnymi cechami w tej branży są dokładność, umiejętność organizacji, spostrzegawczość i staranność. Nawet drobne pomyłki i niewielki bałagan mogą prowadzić do strat dla przedsiębiorstwa i pracowników. Na szczęście wszelkie braki w zakresie organizacji, prawa pracy i kontrolowania płac osób zatrudnionych można zlikwidować, uczęszczając na kursy i szkolenia dla kandydatów na specjalistów ds. kadr i płac.

Tego rodzaju kursy pomagają zdobyć kompleksową wiedzę w zakresie prawa cywilnego, podatku dochodowego od pracowników fizycznych, prawa pracy, BHP, ubezpieczeń społecznych oraz ewidencji i odpowiedniego liczenia wynagrodzeń. W programie kursu dla specjalistów ds. kadr i płac znajduje się także szkolenie obsługi niezbędnych programów komputerowych. Każdy uczestnik kursu, który zaliczy egzamin końcowy, zdobywa zaświadczenie oraz dyplom świadczący o zdobyciu kwalifikacji zawodowych jako specjalista ds. kadr i płac.

Specjalista ds. kadr i płac to odpowiedzialne stanowisko, które obliguje do obsługi kadrowej pracowników w kwestii umów pracowniczych, prowadzenia skrupulatnej dokumentacji każdej osoby zatrudnionej w przedsiębiorstwie, rozliczania ze zwolnień lekarskich i urlopów oraz naliczania, ewidencji i wypłacania wynagrodzeń. Jest to jednak atrakcyjny zawód, szczególnie dla absolwentów kierunków ekonomicznych, gdyż może zapewnić wysokie wynagrodzenie i daje szanse rozwoju.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zadania specjalisty ds. kadr i płac?

Specjalista ds. kadr i płac ma rozległy zakres obowiązków. Należą do nich m.in. prowadzenie i opieka nad dokumentacją pracowniczą, kontakt z urzędem skarbowym oraz ZUS, czy obliczanie pensji pracowników.

Jak można zostać specjalistą ds. kadr i płac?

Odpowiednie wykształcenie można zdobyć zarówno na studiach, jak i uczestnicząc w odpowiednich kursach.

Podziel się

6 komentarzy

Widel

Widel

Każdy specjalista w firmie powinien zarabiać godnie. Dlatego dobrze znać stawki bo jak się wie kim się jest i jakie ma się umiejętności to dobrze uciec.
płacowiec

płacowiec

Zupełnie zgadzam się z przedmówcami. Zawód nie doceniany przez pracodawców wymagający bardzo obszernej wiedzy z wielu dziedzin i ustaw, sumienności i dokładności, lojalności i dyskrecji, Praca nie jest nudna ale wymagająca podejmowania różnych decyzji pod presją czasu, narażona na wszelakie kontrole różnych instytucji. Zarobki nie są adekwatne do odpowiedzialności na tym stanowisku od 3000 do 3500 zł.
Magdalena

Magdalena

Zgadzam się z Małgorzatą. Zawód wymagający szerokiej wiedzy z zakresu prawa pracy. Niedoceniany. Trzeba pilnować wielu terminów i być dobrze zorganizowanym. Bardzo trudno pracuje się w tym zawodzie, jeżeli nie ma osoby do zastępstwa.
Małgorzata

Małgorzata

Nie polecam. Zawód nie jest doceniany i na pewno nie prestiżowy. Wymagana szeroka znajomość wielu skomplikowanych przepisów, a oferowane zarobki nie są adekwatne do oczekiwań pracodawcy.
Anna

Anna

Atrakcyjny zawód jednak potrzebne jest doświadczenie i umiejętności. Jednak praca jako taki specjalista w firmie oznacza prestiż i zarobki na poziomie.
Irka

Irka

Specjaliści ds. kadr i płac pracują prawie w każdym zakładzie pracy. Kto ma taki zwód, pracę na pewno znajdzie. Musi znać m.in. przepisy pracy. Zarobki ich kształtują się na poziomie rzędu 2700 - 3400 złotych netto.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka