Twoje wsparcie w rekrutacji

Specjalista ds. kadr i płac

Specjalista ds. kadr i płac
Specjalista ds. kadr i płac to stanowisko, na którym głównym zadaniem jest kontrolowanie systemu kadr i wynagrodzeń w danym przedsiębiorstwie. Taki specjalista odpowiada również za zatrudnianie pracowników w firmie, odpowiednie naliczanie płac oraz za ich wypłacanie.

W każdym większym przedsiębiorstwie istnieje dział odpowiedzialny za kadry i płace. Jego obowiązki dotyczą wszystkiego, co dotyczy osób zatrudnionych w firmie, a także pilnowania, aby przestrzegane były prawa każdego pracownika, zapewniona higiena pracy oraz odpowiednie warunki BHP. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu w dziale kadr i płac zwiększa się motywacja pracowników, ich zaangażowanie, a tym samym korzystnie kształtują się osiągnięcia całego przedsiębiorstwa. Głównymi pracownikami w tym dziale są specjaliści ds. kadr i płac. Ile zarabia taki specjalista i jakie są jego obowiązki?

Specjalista ds. kadr i płac – zakres obowiązków

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac jest bardzo szeroki.

 • Jednym z najważniejszych zadań jest prowadzenie pełnej i rzetelnej dokumentacji odnośnie do pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Każda osoba pracująca w firmie posiada szereg dokumentów, zawierających informacje na temat zawiązanych umów, dane osobowe, odpowiednie badania lekarskie, zwolnienia oraz wnioski o urlop. Do zadań pracownika działu kadr należy odpowiednie zarządzanie tymi dokumentami oraz dbanie, aby były one odpowiednio przygotowywane, przechowywane oraz wydawane w przypadku zakończenia umowy.

 • Kolejnym ważnym zadaniem specjalisty ds. kadr i płac jest kontrolowanie rozliczenia czasu pracy i wypłata należnego wynagrodzenia.

W tym celu specjalista powinien skrupulatnie prowadzić ewidencję, w której zawarte są przepracowane godziny każdego z pracowników.

 • Specjalista ds. kadr i płac odpowiedzialny jest więc za odpowiednie wyliczenie płacy w stosunku do przepracowanych godzin.

Osoby na tym stanowisku są również odpowiedzialne za wypłacanie wynagrodzenia w odpowiednim terminie.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 • Współpracują również z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem, przygotowując wszelkie oficjalne pisma dotyczące pracowników – ich podatków, zarobków czy wniosków.

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac obejmuje także motywowanie zatrudnionych pracowników do działania, poszerzania swoich kwalifikacji oraz dążenia do ciągłego rozwoju. Osoby zatrudnione w dziale kadr powinny więc odpowiednio zachęcać pracowników, stosując systemy premiowe, przygotowując kursy oraz szkolenia czy oferując nagrody motywacyjne. Przyczynia się to do wzrostu umiejętności pracowników, a tym samym lepszego prosperowania całego przedsiębiorstwa.

 • W każdej firmie bardzo ważne jest, aby specjaliści z działu kadr dobrze znali prawo pracy, ponieważ ich kolejnym obowiązkiem jest kontrolowanie, aby wszystkie dokumenty oraz praktyki obowiązujące w przedsiębiorstwie były zgodne z Kodeksem Pracy.

Specjalista ds. kadr i płac – ile może zarobić

Wysokość wynagrodzenia specjalisty ds. kadr i płac zależy od wielu czynników: wykształcenia, wiedzy dotyczącej prawa pracy i prawa podatkowego, odpowiedniego doświadczenia, a także znajomości realiów współczesnego rynku.

Wynagrodzenie specjalisty ds. kadr i płac:

 • Według najnowszych badań rynku mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi obecnie 3 800 złotych brutto.
 • 50% specjalistów ds. kadr i płac otrzymuje pensję od 3 077 złotych do 5 000 złotych.
 • Pensja 25% specjalistów ds. kadr i płac, którzy zarabiają najgorzej na tym stanowisku, wynosi około 3 060 złotych brutto.
 • Pensję powyżej 5 000 złotych brutto zarabia grupa 25% specjalistów ds. kadr i płac.
 • Na najwyższe zarobki mogą liczyć kierownicy ds. kadr i płac, gdyż ich miesięczne zarobki mogą osiągać kwoty nawet 10 000 złotych netto.
 • Badania dowiodły, że najwyższe zarobki osiągają specjaliści ds. kadr i płac w województwie mazowieckim (ponad 4 000 złotych), dolnośląskim (ok. 3 700 złotych), pomorskim (3 600 złotych).

Wiele przedsiębiorstw, oprócz atrakcyjnych zarobków, specjalistom ds. kadr i płac oferuje także telefon komórkowy, prywatną opiekę lekarską, karty sportowe i karnety na siłownie oraz szkolenia umożliwiające dalszy rozwój. Zwiększanie swoich kwalifikacji oraz zdobywanie większego doświadczenia w dziale kadr często jest również gwarancją znaczącej podwyżki.

Kurs na specjalistę ds. kadr i płac

Najlepiej, aby osoba ubiegająca się o stanowisko specjalisty ds. kadr i płac posiadała wyższe wykształcenie uzyskane na kierunkach takich jak: ekonomia (szczególnie finanse i rachunkowość), zarządzanie, administracja, socjologia lub psychologia. Może posiadać także wyższe wykształcenie z innej dyscypliny, ale uzupełnione odpowiednimi szkoleniami i kursami. Wyższe wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym, ale z pewnością bardzo pożądanym wśród zatrudniających.

Warunkami niezbędnymi do pracy jako specjalista ds. kadr i płac jest także umiejętność posługiwania się liczbami, odpowiednia wiedza dotycząca ubezpieczeń społecznych, BHP oraz prawa pracy. Niezwykle ważna jest także znajomość Kodeksu Pracy. Każdy kandydat na specjalistę ds. kadr i płac powinien być także świadomy, że niezbędnymi cechami w tej branży są dokładność, umiejętność organizacji, spostrzegawczość i staranność. Nawet drobne pomyłki i niewielki bałagan mogą prowadzić do strat dla przedsiębiorstwa i pracowników. Na szczęście wszelkie braki w zakresie organizacji, prawa pracy i kontrolowania płac osób zatrudnionych można zlikwidować, uczęszczając na kursy i szkolenia dla kandydatów na specjalistów ds. kadr i płac.

Tego rodzaju kursy pomagają zdobyć kompleksową wiedzę w zakresie prawa cywilnego, podatku dochodowego od pracowników fizycznych, prawa pracy, BHP, ubezpieczeń społecznych oraz ewidencji i odpowiedniego liczenia wynagrodzeń. W programie kursu dla specjalistów ds. kadr i płac znajduje się także szkolenie obsługi niezbędnych programów komputerowych. Każdy uczestnik kursu, który zaliczy egzamin końcowy, zdobywa zaświadczenie oraz dyplom świadczący o zdobyciu kwalifikacji zawodowych jako specjalista ds. kadr i płac.

Specjalista ds. kadr i płac to odpowiedzialne stanowisko, które obliguje do obsługi kadrowej pracowników w kwestii umów pracowniczych, prowadzenia skrupulatnej dokumentacji każdej osoby zatrudnionej w przedsiębiorstwie, rozliczania ze zwolnień lekarskich i urlopów oraz naliczania, ewidencji i wypłacania wynagrodzeń. Jest to jednak atrakcyjny zawód, szczególnie dla absolwentów kierunków ekonomicznych, gdyż może zapewnić wysokie wynagrodzenie i daje szanse rozwoju.

Oceń ten wpis
Specjalista ds. kadr i płac
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Magdalena
2020-08-11, 12:14
Zgadzam się z Małgorzatą. Zawód wymagający szerokiej wiedzy z zakresu prawa pracy. Niedoceniany. Trzeba pilnować wielu terminów i być dobrze zorganizowanym. Bardzo trudno pracuje się w tym zawodzie, jeżeli nie ma osoby do zastępstwa.
Małgorzata
2019-12-17, 22:37
Nie polecam. Zawód nie jest doceniany i na pewno nie prestiżowy. Wymagana szeroka znajomość wielu skomplikowanych przepisów, a oferowane zarobki nie są adekwatne do oczekiwań pracodawcy.
Anna
2019-12-12, 11:43
Atrakcyjny zawód jednak potrzebne jest doświadczenie i umiejętności. Jednak praca jako taki specjalista w firmie oznacza prestiż i zarobki na poziomie.
Irka
2019-05-18, 16:58
Specjaliści ds. kadr i płac pracują prawie w każdym zakładzie pracy. Kto ma taki zwód, pracę na pewno znajdzie. Musi znać m.in. przepisy pracy. Zarobki ich kształtują się na poziomie rzędu 2700 - 3400 złotych netto.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.