Zawody i ich potencjał

Specjalista ds. kadr i płac

23 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

11 komentarzy
Specjalista ds. kadr i płac
Specjalista ds. kadr i płac to stanowisko, na którym głównym zadaniem jest kontrolowanie systemu kadr i wynagrodzeń w danym przedsiębiorstwie. Taki specjalista odpowiada również za zatrudnianie pracowników w firmie, odpowiednie naliczanie płac oraz za ich wypłacanie.

W każdym większym przedsiębiorstwie istnieje dział odpowiedzialny za kadry i płace. Jego obowiązki dotyczą wszystkiego, co dotyczy osób zatrudnionych w firmie, a także pilnowania, aby przestrzegane były prawa każdego pracownika, zapewniona higiena pracy oraz odpowiednie warunki BHP. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu w dziale kadr i płac zwiększa się motywacja pracowników, ich zaangażowanie, a tym samym korzystnie kształtują się osiągnięcia całego przedsiębiorstwa. Głównymi pracownikami w tym dziale są specjaliści ds. kadr i płac. Ile zarabia taki specjalista i jakie są jego obowiązki?

Specjalista ds. kadr i płac – zakres obowiązków

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac jest bardzo szeroki.

 • Jednym z najważniejszych zadań jest prowadzenie pełnej i rzetelnej dokumentacji odnośnie do pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Każda osoba pracująca w firmie posiada szereg dokumentów, zawierających informacje na temat zawiązanych umów, dane osobowe, odpowiednie badania lekarskie, zwolnienia oraz wnioski o urlop. Do zadań pracownika działu kadr należy odpowiednie zarządzanie tymi dokumentami oraz dbanie, aby były one odpowiednio przygotowywane, przechowywane oraz wydawane w przypadku zakończenia umowy.

 • Kolejnym ważnym zadaniem specjalisty ds. kadr i płac jest kontrolowanie rozliczenia czasu pracy i wypłata należnego wynagrodzenia.

W tym celu specjalista powinien skrupulatnie prowadzić ewidencję, w której zawarte są przepracowane godziny każdego z pracowników.

 • Specjalista ds. kadr i płac odpowiedzialny jest więc za odpowiednie wyliczenie płacy w stosunku do przepracowanych godzin.

Osoby na tym stanowisku są również odpowiedzialne za wypłacanie wynagrodzenia w odpowiednim terminie.

 • Współpracują również z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem, przygotowując wszelkie oficjalne pisma dotyczące pracowników – ich podatków, zarobków czy wniosków.

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac obejmuje także motywowanie zatrudnionych pracowników do działania, poszerzania swoich kwalifikacji oraz dążenia do ciągłego rozwoju. Osoby zatrudnione w dziale kadr powinny więc odpowiednio zachęcać pracowników, stosując systemy premiowe, przygotowując kursy oraz szkolenia czy oferując nagrody motywacyjne. Przyczynia się to do wzrostu umiejętności pracowników, a tym samym lepszego prosperowania całego przedsiębiorstwa.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. kadr i płac

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

 • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. kadr i płac, Asystenka Zarządu

REM Serwis Czechowice-Dziedzice

 • 5 800-6 000 zł / mc
 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Specjalista ds. kadr i płac

Młyn Jacka Hotel & SPA ****

 • 4 000-6 500 zł / mc
 • Wadowice
Dodana
Dodana
Dodana
 • W każdej firmie bardzo ważne jest, aby specjaliści z działu kadr dobrze znali prawo pracy, ponieważ ich kolejnym obowiązkiem jest kontrolowanie, aby wszystkie dokumenty oraz praktyki obowiązujące w przedsiębiorstwie były zgodne z Kodeksem Pracy.

Specjalista ds. kadr i płac – ile może zarobić

Wysokość wynagrodzenia specjalisty ds. kadr i płac zależy od wielu czynników: wykształcenia, wiedzy dotyczącej prawa pracy i prawa podatkowego, odpowiedniego doświadczenia, a także znajomości realiów współczesnego rynku.

Wynagrodzenie specjalisty ds. kadr i płac:

 • Według najnowszych badań rynku mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi obecnie 3 800 złotych brutto.
 • 50% specjalistów ds. kadr i płac otrzymuje pensję od 3 077 złotych do 5 000 złotych.
 • Pensja 25% specjalistów ds. kadr i płac, którzy zarabiają najgorzej na tym stanowisku, wynosi około 3 060 złotych brutto.
 • Pensję powyżej 5 000 złotych brutto zarabia grupa 25% specjalistów ds. kadr i płac.
 • Na najwyższe zarobki mogą liczyć kierownicy ds. kadr i płac, gdyż ich miesięczne zarobki mogą osiągać kwoty nawet 10 000 złotych netto.
 • Badania dowiodły, że najwyższe zarobki osiągają specjaliści ds. kadr i płac w województwie mazowieckim (ponad 4 000 złotych), dolnośląskim (ok. 3 700 złotych), pomorskim (3 600 złotych).

Wiele przedsiębiorstw, oprócz atrakcyjnych zarobków, specjalistom ds. kadr i płac oferuje także telefon komórkowy, prywatną opiekę lekarską, karty sportowe i karnety na siłownie oraz szkolenia umożliwiające dalszy rozwój. Zwiększanie swoich kwalifikacji oraz zdobywanie większego doświadczenia w dziale kadr często jest również gwarancją znaczącej podwyżki.

Kurs na specjalistę ds. kadr i płac

Najlepiej, aby osoba ubiegająca się o stanowisko specjalisty ds. kadr i płac posiadała wyższe wykształcenie uzyskane na kierunkach takich jak: ekonomia (szczególnie finanse i rachunkowość), zarządzanie, administracja, socjologia lub psychologia. Może posiadać także wyższe wykształcenie z innej dyscypliny, ale uzupełnione odpowiednimi szkoleniami i kursami. Wyższe wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym, ale z pewnością bardzo pożądanym wśród zatrudniających.

Video

Warunkami niezbędnymi do pracy jako specjalista ds. kadr i płac jest także umiejętność posługiwania się liczbami, odpowiednia wiedza dotycząca ubezpieczeń społecznych, BHP oraz prawa pracy. Niezwykle ważna jest także znajomość Kodeksu Pracy. Każdy kandydat na specjalistę ds. kadr i płac powinien być także świadomy, że niezbędnymi cechami w tej branży są dokładność, umiejętność organizacji, spostrzegawczość i staranność. Nawet drobne pomyłki i niewielki bałagan mogą prowadzić do strat dla przedsiębiorstwa i pracowników. Na szczęście wszelkie braki w zakresie organizacji, prawa pracy i kontrolowania płac osób zatrudnionych można zlikwidować, uczęszczając na kursy i szkolenia dla kandydatów na specjalistów ds. kadr i płac.

Tego rodzaju kursy pomagają zdobyć kompleksową wiedzę w zakresie prawa cywilnego, podatku dochodowego od pracowników fizycznych, prawa pracy, BHP, ubezpieczeń społecznych oraz ewidencji i odpowiedniego liczenia wynagrodzeń. W programie kursu dla specjalistów ds. kadr i płac znajduje się także szkolenie obsługi niezbędnych programów komputerowych. Każdy uczestnik kursu, który zaliczy egzamin końcowy, zdobywa zaświadczenie oraz dyplom świadczący o zdobyciu kwalifikacji zawodowych jako specjalista ds. kadr i płac.

Specjalista ds. kadr i płac to odpowiedzialne stanowisko, które obliguje do obsługi kadrowej pracowników w kwestii umów pracowniczych, prowadzenia skrupulatnej dokumentacji każdej osoby zatrudnionej w przedsiębiorstwie, rozliczania ze zwolnień lekarskich i urlopów oraz naliczania, ewidencji i wypłacania wynagrodzeń. Jest to jednak atrakcyjny zawód, szczególnie dla absolwentów kierunków ekonomicznych, gdyż może zapewnić wysokie wynagrodzenie i daje szanse rozwoju.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zadania specjalisty ds. kadr i płac?

Specjalista ds. kadr i płac ma rozległy zakres obowiązków. Należą do nich m.in. prowadzenie i opieka nad dokumentacją pracowniczą, kontakt z urzędem skarbowym oraz ZUS, czy obliczanie pensji pracowników.

Jak można zostać specjalistą ds. kadr i płac?

Odpowiednie wykształcenie można zdobyć zarówno na studiach, jak i uczestnicząc w odpowiednich kursach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Romuald

Romuald

Jako pracownik mogę potwierdzić, że bez specjalisty ds. kadr i płac mielibyśmy chaos w dokumentacji kadrowej i problemy z wypłatą naszych pensji. Widzę, jak wiele pracy wkładają w to stanowisko. W mojej firmie mają nasze pełne zaufanie i dzięki ich pracy możemy skoncentrować się na wykonywaniu naszych obowiązków.
Norma

Norma

Czytam ten artykuł jako osoba poszukująca pracy i zastanawiam się, czy to stanowisko byłoby dla mnie odpowiednie. Mam umiejętności organizacyjne, ale nie posiadam wyższego wykształcenia na wymienionych kierunkach. Zastanawiam się, czy szkolenia mogłyby mi pomóc w zdobyciu tych kwalifikacji.
Fabian

Fabian

Czytam ten artykuł jako pracodawca i widzę, jak ważne jest to stanowisko w mojej firmie. Dobrze wykwalifikowany specjalista ds. kadr i płac to gwarancja, że dokumentacja kadrowa mojego przedsiębiorstwa będzie w porządku, a pracownicy otrzymają swoją wypłatę na czas. Dziękuję za podanie informacji na temat wysokości wynagrodzenia i szkoleń dla kandydatów.
Kilowat

Kilowat

Jako pracownik firmy, doceniam ciężką pracę specjalisty ds. kadr i płac. Nie zdaję sobie sprawy, jak wiele wysiłku i czasu poświęcają, abyśmy my, pracownicy, otrzymywali wypłatę na czas i mieli odpowiednio przygotowaną dokumentację. Ich praca na pewno jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania firmy.
Pacjent

Pacjent

Czytając ten artykuł stwierdzam, że to wydaje się być bardzo interesujące stanowisko. Jednakże, nie mam odpowiedniego wykształcenia ani doświadczenia, aby ubiegać się o nie. Mam nadzieję, że są szkolenia i kursy dla osób, które chcą zostać specjalistami ds. kadr i płac.
Widel

Widel

Każdy specjalista w firmie powinien zarabiać godnie. Dlatego dobrze znać stawki bo jak się wie kim się jest i jakie ma się umiejętności to dobrze uciec.
płacowiec

płacowiec

Zupełnie zgadzam się z przedmówcami. Zawód nie doceniany przez pracodawców wymagający bardzo obszernej wiedzy z wielu dziedzin i ustaw, sumienności i dokładności, lojalności i dyskrecji, Praca nie jest nudna ale wymagająca podejmowania różnych decyzji pod presją czasu, narażona na wszelakie kontrole różnych instytucji. Zarobki nie są adekwatne do odpowiedzialności na tym stanowisku od 3000 do 3500 zł.
Magdalena

Magdalena

Zgadzam się z Małgorzatą. Zawód wymagający szerokiej wiedzy z zakresu prawa pracy. Niedoceniany. Trzeba pilnować wielu terminów i być dobrze zorganizowanym. Bardzo trudno pracuje się w tym zawodzie, jeżeli nie ma osoby do zastępstwa.
Małgorzata

Małgorzata

Nie polecam. Zawód nie jest doceniany i na pewno nie prestiżowy. Wymagana szeroka znajomość wielu skomplikowanych przepisów, a oferowane zarobki nie są adekwatne do oczekiwań pracodawcy.
Anna

Anna

Atrakcyjny zawód jednak potrzebne jest doświadczenie i umiejętności. Jednak praca jako taki specjalista w firmie oznacza prestiż i zarobki na poziomie.
Irka

Irka

Specjaliści ds. kadr i płac pracują prawie w każdym zakładzie pracy. Kto ma taki zwód, pracę na pewno znajdzie. Musi znać m.in. przepisy pracy. Zarobki ich kształtują się na poziomie rzędu 2700 - 3400 złotych netto.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.