Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31972        SUBSKRYBUJE: 7434
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy, Praca

Specjalista ds. kadr i płac

Specjalista ds. kadr i płac
Specjalista ds. kadr i płac to stanowisko, na którym głównym zadaniem jest kontrolowanie systemu kadr i wynagrodzeń w danym przedsiębiorstwie. Taki specjalista odpowiada również za zatrudnianie pracowników w firmie, odpowiednie naliczanie płac oraz za ich wypłacanie.

W każdym większym przedsiębiorstwie istnieje dział odpowiedzialny za kadry i płace. Jego obowiązki dotyczą wszystkiego, co dotyczy osób zatrudnionych w firmie, a także pilnowania, aby przestrzegane były prawa każdego pracownika, zapewniona higiena pracy oraz odpowiednie warunki BHP. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu w dziale kadr i płac, zwiększa się motywacja pracowników, ich zaangażowanie, a tym samym korzystnie kształtują się osiągnięcia całego przedsiębiorstwa. Głównymi pracownikami w tym dziale są specjaliści ds. kadr i płac. Ile zarabia taki specjalista i jakie są jego obowiązki?
 

Specjalista ds. kadr i płac – zakres obowiązków
 

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac jest bardzo szeroki. Jednym z najważniejszych zadań jest prowadzenie pełnej i rzetelnej dokumentacji odnośnie pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Każda osoba pracująca w firmie posiada szereg dokumentów, zawierających informacje na temat zawiązanych umów, dane osobowe, odpowiednie badania lekarskie, zwolnienia oraz wnioski o urlop. Do zadań pracownika działu kadr należy odpowiednie zarządzanie tymi dokumentami oraz dbanie, aby były one odpowiednio przygotowywane, przechowywane oraz wydawane w przypadku zakończenia umowy.

Kolejnym ważnym zadaniem specjalisty ds. kadr i płac jest kontrolowanie rozliczenia czasu pracy i wypłata należnego wynagrodzenia. W tym celu specjalista powinien skrupulatnie prowadzić ewidencję, w której zawarte są przepracowane godziny każdego z pracowników. Specjalista ds. kadr i płac odpowiedzialny jest więc za odpowiednie wyliczenie płacy w stosunku do przepracowanych godzin.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Osoby na tym stanowisku są również odpowiedzialne za wypłacanie wynagrodzenia w odpowiednim terminie. Współpracują również z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem, przygotowując wszelkie oficjalne pisma dotyczące pracowników – ich podatków, zarobków czy wniosków.

Zakres obowiązków specjalisty ds. kadr i płac obejmuje także motywowanie zatrudnionych pracowników do działania, poszerzania swoich kwalifikacji oraz dążenia do ciągłego rozwoju. Osoby zatrudnione w dziale kadr powinni więc odpowiednio zachęcać pracowników stosując systemy premiowe, przygotowując kursy oraz szkolenia czy oferując nagrody motywacyjne. Przyczynia się to do wzrostu umiejętności pracowników, a tym samym lepszego prosperowania całego przedsiębiorstwa.

W każdej firmie bardzo ważne jest, aby specjaliści z działu kadr dobrze znali prawo pracy, ponieważ ich kolejnym obowiązkiem jest kontrolowanie, aby wszystkie dokumenty oraz praktyki obowiązujące w przedsiębiorstwie były zgodne z Kodeksem Pracy.
 

Specjalista ds. kadr i płac – ile może zarobić
 

Wysokość wynagrodzenia specjalisty ds. kadr i płac zależy od wielu czynników: wykształcenia, wiedzy dotyczącej prawa pracy i prawa podatkowego, odpowiedniego doświadczenia, a także znajomości realiów współczesnego rynku. 

Według najnowszych badań rynku, mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi obecnie 3 800 złotych brutto. 50% specjalistów ds. kadr i płac otrzymuje pensję od 3 077 złotych do 5 000 złotych. Pensja 25% specjalistów ds. kadr i płac, którzy zarabiają najgorzej na tym stanowisku wynosi około 3 060 złotych brutto. Pensję powyżej 5 000 złotych brutto zarabia grupa 25% specjalistów ds. kadr i płac. Na najwyższe zarobki mogą liczyć kierownicy ds. kadr i płac, gdyż ich miesięczne zarobki mogą osiągać kwoty nawet 10 000 złotych netto. Badania dowiodły, że najwyższe zarobki osiągają specjaliści ds. kadr i płac w województwie mazowieckim (ponad 4 000 złotych), dolnośląskim (ok. 3 700 złotych), pomorskim (3 600 złotych).

Wiele przedsiębiorstw, oprócz atrakcyjnych zarobków, specjalistom ds. kadr i płac oferuje także telefon komórkowy, prywatną opiekę lekarską, karty sportowe i karnety na siłownie oraz szkolenia umożliwiające dalszy rozwój. Zwiększanie swoich kwalifikacji oraz zdobywanie większego doświadczenia w dziale kadr często jest również gwarancją znaczącej podwyżki.
 

Kurs na specjalistę ds. kadr i płac
 

Najlepiej, aby osoba ubiegająca się o stanowisko specjalisty ds. kadr i płac posiadała wyższe wykształcenie uzyskane na kierunkach takich jak: ekonomia (szczególnie finanse i rachunkowość), zarządzanie, administracja, socjologia lub psychologia. Może posiadać także wyższe wykształcenie z innej dyscypliny, ale uzupełnione odpowiednimi szkoleniami i kursami. Wyższe wykształcenie nie jest warunkiem koniecznym, ale z pewnością bardzo pożądanym wśród zatrudniających.

Warunkami niezbędnymi do pracy jako specjalista ds. kadr i płac jest także umiejętność posługiwania się liczbami, odpowiednia wiedza dotycząca ubezpieczeń społecznych, BHP oraz prawa pracy. Niezwykle ważna jest także znajomość Kodeksu Pracy. Każdy kandydat na specjalistę ds. kadr i płac powinien być także świadomy, że niezbędnymi cechami w tej branży są dokładność, umiejętność organizacji, spostrzegawczość i staranność. Nawet drobne pomyłki i niewielki bałagan mogą prowadzić do strat dla przedsiębiorstwa i pracowników. Na szczęście wszelkie braki w zakresie organizacji, prawa pracy i kontrolowania płac osób zatrudnionych można zlikwidować uczęszczając na kursy i szkolenia dla kandydatów na specjalistów ds. kadr i płac.

Tego rodzaju kursy pomagają zdobyć kompleksową wiedzę w zakresie prawa cywilnego, podatku dochodowego od pracowników fizycznych, prawa pracy, BHP, ubezpieczeń społecznych oraz ewidencji i odpowiedniego liczenia wynagrodzeń. W programie kursu dla specjalistów ds. kadr i płac znajduje się także szkolenie obsługi niezbędnych programów komputerowych. Każdy uczestnik kursu, który zaliczy egzamin końcowy, zdobywa zaświadczenie oraz dyplom świadczący o zdobyciu kwalifikacji zawodowych jako specjalista ds. kadr i płac.

Specjalista ds. kadr i płac to odpowiedzialne stanowisko, które obliguje do obsługi kadrowej pracowników w kwestii umów pracowniczych, prowadzenia skrupulatnej dokumentacji każdej osoby zatrudnionej w przedsiębiorstwie, rozliczania ze zwolnień lekarskich i urlopów oraz naliczania, ewidencji i wypłacania wynagrodzeń. Jest to jednak atrakcyjny zawód, szczególnie dla absolwentów kierunków ekonomicznych, gdyż może zapewnić wysokie wynagrodzenie i daje szanse rozwoju.

Oceń ten wpis
Specjalista ds. kadr i płac
Ocena: 4.5, liczba głosów: 24

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.