Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1041        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Praca za granicą - czy warto wyjechać w 2018?

Praca za granicą - czy warto wyjechać w 2018?

Polski rynek pracy zaczyna działać coraz prężniej. Pojawiają się nowe miejsca pracy, płaca średnia prezentuje tendencję zwyżkową. Niemniej jednak wciąż trudno porównywać zarobki i warunki pracy do standardów panujących na popularnym „Zachodzie”. Czasem też dzieje się tak, że życiowa sytuacja zmusza nas do wyjazdu albo po prostu pragniemy zasmakować przygody. Sprawdźmy, jak rysuje się perspektywa pracy zarobkowej za granicą w 2018 roku.

Czy w 2018 roku Polacy nadal będą chętnie wyjeżdżać do pracy za granicę? Oczywiście! Wiele osób związanych jest z zagranicznym rynkiem pracy i trudno byłoby je przekonać, aby wróciły. Ponadto studenci, osoby pragnące zarobić większą gotówkę na realizację placów (np. budowę domu, ślub) czy osoby, które właśnie utraciły pracę nieustannie będą emigrowały w celach zarobkowych. Sytuacja ta nie zmienia się, ponieważ Polska wciąż odstaje pod wieloma względami (szczególnie finansowymi) od innych krajów. Poznaj plusy i minusy wyjazdu za przysłowiowym chlebem.


Jak znaleźć pracę za granicą?

Zacznijmy od początku. Pierwszym krokiem powinno być szczegółowe rozeznanie – wśród bliskich, znajomych, w sieci i prasie. Ułatwi to podjęcie decyzji o destynacji i rodzaju pracy. Dzięki temu zyskasz również szansę na trafienie do sprawdzonych pracodawców oraz ominiesz szerokim łukiem tych, którzy cieszą się złą sławą. Przed wyjazdem warto zasięgnąć również opinii w kwestii zakwaterowania, potrzebnych dokumentów czy finansów. Na start niezbędne są bowiem pieniądze – na wynajem mieszkania, wyżywienie czy np. wyrobienie karty na komunikację miejską.Takie sugestie często ułatwiają odnalezienie się w nowym miejscu oraz znalezienie pracy.


Najskuteczniejszymi kanałami poszukiwania pracy są serwisy internetowe poświęcone właśnie tej kwestii.Przejrzenie ofert pracy na takich stronach również powinno odbyć się jeszcze przed wyjazdem. Znalezienie pracy za granicą bez znajomości języka jest możliwe – nawet na polskich witrynach czy na specjalnych grupach na Facebook’u można wyszukać ogłoszenia zamieszczane przez polskich pośredników. Szerokie spektrum ofert znajduje się także na zagranicznych portalach z ogłoszeniami, na stronach WWW agencji zatrudnienia czy stronach WWW  firm. Wówczas, jeśli nie znamy języka, możemy skorzystać z internetowego tłumacza.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?


Agencja pracy za granicą

Agencje pracy w Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jeśli o nich słyszymy, to zazwyczaj w negatywnym kontekście. Agencje pracy za granicą są natomiast czymś zupełnie normalnym, legalnym a czasem nawet niezbędnym do znalezienia dobrego stanowiska. Pełnią rolę pośrednika pomiędzy kandydatem do pracy a firmą. Są one szczególnie przydatne, jeśli zorganizowaniewyjazdu czy pracy samodzielnie od A do Z może stanowić problem z uwagi na wiele formalności. Instytucje te działają na podstawie odpowiedniego prawa i nie tylko pośredniczą w kontaktach kandydatów szukających pracy z potencjalnymi pracodawcami, ale również pomagają w komunikacji, organizacji dojazdu, załatwianiu urzędowych formalności czy znalezieniu zakwaterowania.


Agencje pośrednictwa pracy posiadają oferty pracy z wielu branż. Często specjalizują się w jednej lub kilku dziedzinach – np. cateringu, budownictwie, sprzątaniu czy pracy biurowej.Dzięki temu pojawia się szansa na znalezienie odpowiedniego stanowiska, adekwatnego do Twoich potrzeb, kompetencji i umiejętności, bez marnowania czasu na studiowanie ofert pracy czy uczęszczania na rozmowy rekrutacyjne niebędące w kręgu Twojego zainteresowania.Przed podjęciem współpracy z agencją pracy za granicą warto sprawdzić jej wiarygodność – poczytać opinie w sieci i wybrać tą cieszącą się największym zaufaniem wśród klientów.


Poszukując pracy, warto zatroszczyć się również o CV w odpowiednim języku, a nawet potwierdzenie kompetencji – na przykład przetłumaczony dyplom uczelni czy rekomendację od poprzedniego pracodawcy. Ułatwi to znacząco proces poszukiwania pracy. Jeśli nie znasz języka, warto zapoznać się z najważniejszymi zwrotami, aby nie czuć się w nowym miejscu jak w dżungli. Rozmowy o pracę, a także wypełnianie obowiązków po jej otrzymaniu będą przebiegały sprawniej i bez stresu o brak zrozumienia.


Gdzie w 2018 do pracy za granicą

Według najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami Polski przebywa około 2,5 miliona osób. Oznacza to, że osób tych jest to o około 100 000 więcej niż w latach poprzednich. Aż 2,2 miliona polskich emigrantów przebywa w krajach europejskich – najwięcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii. Polskę najczęściej opuszczają osoby młode i stanowią one ponad połowę wszystkich emigrantów. Praca za granicą dla par, ale również singli jest jedną z chętniej wybieranych opcji spędzenia kilku najbliższych lat, tuż po ukończeniu szkoły lub studiówprzez pokolenia Y i Z. Młodzi również decydują się na podjęcie nauki za granicą, co stanowi dla nich dobrą perspektywę na przyszłość.


W 2018 najpewniej Niemcy i Wielka Brytania w dalszym ciągu będą głównym celem emigracji Polaków.Wpływa na to stosunkowo niewielka odległość krajów, łatwość w dojazdach, a także duże zapotrzebowanie na pracowników. Podobnie jak w minionym roku, Polacy chętnie będą podejmować się zajęć, do których nie są wymagane szczególne kwalifikacje. Głównie chodzi tu o pracę na produkcji w dużych fabrykach i firmach produkcyjnych,  sezonowe zbiory owoców i warzyw, opieka nad osobami starszymi, roboty budowlane, praca w transporcie czy w gastronomii.


Podczas zbliżającego się sezonu wiosenno-letniego zatrudnienia można poszukać w nieco cieplejszych zakątkach świata. Ogromne zapotrzebowanie prezentują obiekty hotelarskie i gastronomiczne w wielu państwach Europy, ale również poza nią – szczególnie w kurortach takich jak Egipt, Turcja, Tunezja czy nawet Dominikana. Zatrudnienia w tym okresie można również poszukiwać w sektorach mniej turystycznych – np. zbiory chmielu w Niemczech, truskawek w Holandii czy winogron we Francji. Można również zdecydować się na przygodę i wyjazd jako Au Pair do USA albo do ratowania żółwi na greckich wyspach albo w Ekwadorze. Przed wyjazdem ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia oraz możliwości finansowe na tzw. „start”.


Dlaczego warto wyjechać?

Podobnie jak w ubiegłych latach Polacy wciąż mogą liczyć na zarobki wyższe niż w ojczystym kraju. Zagraniczni pracodawcy poza wyższą płacą oferują często możliwość dojazdów na weekendy do kraju (głównie z Niemiec), opcję zakwaterowania czy dopłacają do wyżywienia. Praca za granicą to również szansa na bogate zaplecze socjalne oraz długoterminową umowę. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia i nauki języka obcego, a także poznania kultury innych krajów i odwiedzenia ciekawych zakątków świata. Warto spróbować, szczególnie jeśli nie masz pomysłu na swoją ścieżkę kariery.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

Zablokowano
2018-07-06, 14:10
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.