Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca za granicą - czy warto wyjechać w 2018?

Praca za granicą - czy warto wyjechać w 2018?
Polski rynek pracy zaczyna działać coraz prężniej. Pojawiają się nowe miejsca pracy, płaca średnia prezentuje tendencję zwyżkową. Niemniej jednak wciąż trudno porównywać zarobki i warunki pracy do standardów panujących na popularnym „Zachodzie”. Czasem też dzieje się tak, że życiowa sytuacja zmusza nas do wyjazdu albo po prostu pragniemy zasmakować przygody. Sprawdźmy, jak rysuje się perspektywa pracy zarobkowej za granicą w 2018 roku.

Czy w 2018 roku Polacy nadal będą chętnie wyjeżdżać do pracy za granicę? Oczywiście! Wiele osób związanych jest z zagranicznym rynkiem pracy i trudno byłoby je przekonać, aby wróciły. Ponadto studenci, osoby pragnące zarobić większą gotówkę na realizację placów (np. budowę domu, ślub) czy osoby, które właśnie utraciły pracę nieustannie będą emigrowały w celach zarobkowych. Sytuacja ta nie zmienia się, ponieważ Polska wciąż odstaje pod wieloma względami (szczególnie finansowymi) od innych krajów. Poznaj plusy i minusy wyjazdu za przysłowiowym chlebem.


Jak znaleźć pracę za granicą?

Zacznijmy od początku. Pierwszym krokiem powinno być szczegółowe rozeznanie – wśród bliskich, znajomych, w sieci i prasie. Ułatwi to podjęcie decyzji o destynacji i rodzaju pracy. Dzięki temu zyskasz również szansę na trafienie do sprawdzonych pracodawców oraz ominiesz szerokim łukiem tych, którzy cieszą się złą sławą. Przed wyjazdem warto zasięgnąć również opinii w kwestii zakwaterowania, potrzebnych dokumentów czy finansów. Na start niezbędne są bowiem pieniądze – na wynajem mieszkania, wyżywienie czy np. wyrobienie karty na komunikację miejską.Takie sugestie często ułatwiają odnalezienie się w nowym miejscu oraz znalezienie pracy.


Najskuteczniejszymi kanałami poszukiwania pracy są serwisy internetowe poświęcone właśnie tej kwestii.Przejrzenie ofert pracy na takich stronach również powinno odbyć się jeszcze przed wyjazdem. Znalezienie pracy za granicą bez znajomości języka jest możliwe – nawet na polskich witrynach czy na specjalnych grupach na Facebook’u można wyszukać ogłoszenia zamieszczane przez polskich pośredników. Szerokie spektrum ofert znajduje się także na zagranicznych portalach z ogłoszeniami, na stronach WWW agencji zatrudnienia czy stronach WWW  firm. Wówczas, jeśli nie znamy języka, możemy skorzystać z internetowego tłumacza.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?


Agencja pracy za granicą

Agencje pracy w Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jeśli o nich słyszymy, to zazwyczaj w negatywnym kontekście. Agencje pracy za granicą są natomiast czymś zupełnie normalnym, legalnym a czasem nawet niezbędnym do znalezienia dobrego stanowiska. Pełnią rolę pośrednika pomiędzy kandydatem do pracy a firmą. Są one szczególnie przydatne, jeśli zorganizowaniewyjazdu czy pracy samodzielnie od A do Z może stanowić problem z uwagi na wiele formalności. Instytucje te działają na podstawie odpowiedniego prawa i nie tylko pośredniczą w kontaktach kandydatów szukających pracy z potencjalnymi pracodawcami, ale również pomagają w komunikacji, organizacji dojazdu, załatwianiu urzędowych formalności czy znalezieniu zakwaterowania.


Agencje pośrednictwa pracy posiadają oferty pracy z wielu branż. Często specjalizują się w jednej lub kilku dziedzinach – np. cateringu, budownictwie, sprzątaniu czy pracy biurowej.Dzięki temu pojawia się szansa na znalezienie odpowiedniego stanowiska, adekwatnego do Twoich potrzeb, kompetencji i umiejętności, bez marnowania czasu na studiowanie ofert pracy czy uczęszczania na rozmowy rekrutacyjne niebędące w kręgu Twojego zainteresowania.Przed podjęciem współpracy z agencją pracy za granicą warto sprawdzić jej wiarygodność – poczytać opinie w sieci i wybrać tą cieszącą się największym zaufaniem wśród klientów.


Poszukując pracy, warto zatroszczyć się również o CV w odpowiednim języku, a nawet potwierdzenie kompetencji – na przykład przetłumaczony dyplom uczelni czy rekomendację od poprzedniego pracodawcy. Ułatwi to znacząco proces poszukiwania pracy. Jeśli nie znasz języka, warto zapoznać się z najważniejszymi zwrotami, aby nie czuć się w nowym miejscu jak w dżungli. Rozmowy o pracę, a także wypełnianie obowiązków po jej otrzymaniu będą przebiegały sprawniej i bez stresu o brak zrozumienia.


Gdzie w 2018 do pracy za granicą

Według najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami Polski przebywa około 2,5 miliona osób. Oznacza to, że osób tych jest to o około 100 000 więcej niż w latach poprzednich. Aż 2,2 miliona polskich emigrantów przebywa w krajach europejskich – najwięcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii. Polskę najczęściej opuszczają osoby młode i stanowią one ponad połowę wszystkich emigrantów. Praca za granicą dla par, ale również singli jest jedną z chętniej wybieranych opcji spędzenia kilku najbliższych lat, tuż po ukończeniu szkoły lub studiówprzez pokolenia Y i Z. Młodzi również decydują się na podjęcie nauki za granicą, co stanowi dla nich dobrą perspektywę na przyszłość.


W 2018 najpewniej Niemcy i Wielka Brytania w dalszym ciągu będą głównym celem emigracji Polaków.Wpływa na to stosunkowo niewielka odległość krajów, łatwość w dojazdach, a także duże zapotrzebowanie na pracowników. Podobnie jak w minionym roku, Polacy chętnie będą podejmować się zajęć, do których nie są wymagane szczególne kwalifikacje. Głównie chodzi tu o pracę na produkcji w dużych fabrykach i firmach produkcyjnych,  sezonowe zbiory owoców i warzyw, opieka nad osobami starszymi, roboty budowlane, praca w transporcie czy w gastronomii.


Podczas zbliżającego się sezonu wiosenno-letniego zatrudnienia można poszukać w nieco cieplejszych zakątkach świata. Ogromne zapotrzebowanie prezentują obiekty hotelarskie i gastronomiczne w wielu państwach Europy, ale również poza nią – szczególnie w kurortach takich jak Egipt, Turcja, Tunezja czy nawet Dominikana. Zatrudnienia w tym okresie można również poszukiwać w sektorach mniej turystycznych – np. zbiory chmielu w Niemczech, truskawek w Holandii czy winogron we Francji. Można również zdecydować się na przygodę i wyjazd jako Au Pair do USA albo do ratowania żółwi na greckich wyspach albo w Ekwadorze. Przed wyjazdem ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia oraz możliwości finansowe na tzw. „start”.

 

Dlaczego warto wyjechać pracować za granicę?

Podobnie jak w ubiegłych latach Polacy wciąż mogą liczyć na zarobki wyższe niż w ojczystym kraju. Zagraniczni pracodawcy poza wyższą płacą oferują często możliwość dojazdów na weekendy do kraju (głównie z Niemiec), opcję zakwaterowania czy dopłacają do wyżywienia. Praca za granicą to również szansa na bogate zaplecze socjalne oraz długoterminową umowę. Jest to niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia i nauki języka obcego, a także poznania kultury innych krajów i odwiedzenia ciekawych zakątków świata. Warto spróbować, szczególnie jeśli nie masz pomysłu na swoją ścieżkę kariery.

 

Wady i zalety pracy za granicą?

Praca w Polsce i za granicą to dla wielu pracowników dwa zupełnie różne światy. Odmienności dotyczą nie tylko kwestii pozytywnych, ale również negatywnych. Poza oczywistymi zaletami wynikającymi z pracy poza granicami naszego kraju, jak np. wyższe wynagrodzenie i możliwość podszkolenia znajomości języka obcego, pojawia się też wiele wad, które często są na tyle uciążliwe, że pracownicy decydują się powrócić do Polski na stałe i tu szukać satysfakcjonującej pracy. To przede wszystkim rozłąka z rodziną, konieczność życia w innej kulturze oraz poczucie wyobcowania i ciągłe wrażenie, że nie jesteśmy u siebie. Choć wyjazd do pracy za granicę jest dla wielu osób poważną i niejednokrotnie przemyślaną decyzją, to tak na prawdę zanim się tego nie spróbuje, to ciężko jest sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało takie życie.

Znaczącą wadą wyjazdu do pracy za granicę jest także konieczność pracowania na emeryturę od zera. W niektórych krajach osoby przyjezdne dodatkowo muszą zdecydowanie ciężej na nią pracować, nie tylko z tego powodu, że otrzymują niższe wynagrodzenie, ale również mają inne rodzaje umowy.

Trzeba też mieć świadomość tego, że negatywne aspekty pracy za granicą w jednym miejscu mogą być bardzo uciążliwe, a w drugim zupełnie niezauważalne. Dlatego zawsze dobrze jest się zastanowić, gdzie najlepiej wyjechać za granicę na stałe. Przede wszystkim należy przemyśleć, w jakim państwie czulibyśmy się najlepiej i gdzie ewentualnie chcielibyśmy ściągnąć swoją rodzinę. Dla niektórych będą to np. Niemcy ze względu na bliskie położenie w stosunku do Polski, a dla innych np. nowoczesny Nowy Jork. Podejmując decyzję o wyjeździe na stałe, należy wziąć pod uwagę nie tylko kulturę i wygląd danego Państwa, ale również takie kwestie jak stosunek rodaków do emigrantów oraz warunki pogodowe. Duże znaczenie powinna mieć także polityka, pomoc socjalna, jaka jest dostępna w danym miejscu oraz oczywiście możliwości zarobkowe. Dla niektórych istotny będzie także dostęp do kościołów czy oferowany poziom edukacji.

Oceń ten wpis
Praca za granicą - czy warto wyjechać w 2018?
Ocena: 3.4, liczba głosów: 22

Zobacz inne porady

Opinie

Kaplan
2019-05-24, 18:56
Warto wyjechać nawet w 2019 :) Opłaca się ! Przez otto czas os czasu wyjeżdżam i nie narzekam
Ola
2019-05-22, 14:49
W 100 procentach warto. Dzięki agencji, można się nie martwić o dokumentach, zakwaterowaniu i takich rzeczach. Korzystałam z usług agencji otto i jestem całkiem zadowolona
Marian
2019-05-16, 06:42
Agencje pracy za granicą posiadają bardzo wiele pewnych ofert. Lepiej z takich ofert agencji korzystać, niż z lokalnych zagranicznych ofert.
Halina
2019-05-08, 17:57
Międzynarodowa agencja pracy może podjąć skomplikowany i intensywny proces rekrutacji międzynarodowej i sprawić, że będzie ona tak prosta, jak przeglądanie i zatwierdzanie wstępnie sprawdzonych kandydatów na stanowiska i kontrakty.
Kinia
2019-05-02, 10:52
Wierzcie lub nie, zarządzanie międzynarodowym zatrudnianiem i przenoszeniem pracowników za pośrednictwem zagranicznej agencji zatrudnienia może być najbardziej efektywnym pod względem czasu i opłacalnym sposobem rozszerzenia siły roboczej na nowe stanowiska zagraniczne.
Wisenna
2019-04-01, 13:31
Wiele jest teraz kierunków pracy, kto się pracy nie boi to znajdzie coś dla siebie. Kiedyś była tylko Anglia czy Niemcy, a teraz jest dużo więcej możliwości co widać w ofertach.
gość
2019-03-30, 11:55
Praca za granicą w zależności od tematu jest dostępna. Poza sezonopwymi zajęciami wiele krajów na zachodzie Europy oferuje pracę dla specjalistów w danym zawodzie.
Zablokowano
2018-07-06, 14:10
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.