Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie?

Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie?
W ostatnich miesiącach w Polsce weszło w życie wiele nowych ustaw, które w zamyśle rządzących, mają ułatwić podatnikom funkcjonowanie w porządku prawnym. Jednym z pomysłów, które być może wkrótce zostanie zrealizowany, dotyczy sporządzania PIT-ów przez urzędników.

Czy faktycznie nadejdzie dzień, w którym nie będziesz musiał samodzielnie lub z pomocą specjalistów wypełniać dokumentów? Skąd pomysł, aby to urzędnicy wypełnili za ciebie PIT?


Ile kosztuje praca urzędników?

Okres od stycznia do końca kwietnia to czas, gdy w urzędach skarbowych w całej Polsce nie brakuje pracy. Przeciwnie – w tym okresie przydają się każde ręce, bo konieczne jest zajęcie się spływającymi PIT-ami i bieżącą obsługą podatników, którzy często mają wiele pytań. Stąd też braki kadrowe są na bieżąco uzupełniane.

W każdym urzędzie skarbowym na terenie Polski podatnik może otrzymać PIT w formie papierowej. Mimo że podatnicy mogą rozliczać się przez internet, a zainteresowanie taki rozwiązaniem rośnie z roku na rok (zobacz: „PIT 2015: Polacy złożyli przez internet 8 mln deklaracji podatkowych”), to jednak państwo co roku ponosi ogromne koszty związane z drukiem takich formularzy.

Kolejne koszty są generowane w związku z przechowywaniem złożonych przez podatników dokumentów. Takie koszty ponosi przy tym nie tylko urząd skarbowy, lecz także pracodawcy, którzy muszą wystawiać swoim pracownikom dokumenty, na podstawie których rozliczą się oni z urzędem.


Jak ma wyglądać rozliczanie podatników przez urząd?

Aktualnie trwają prace nad zaproponowaniem takiego rozwiązania, które umożliwi w przyszłości rozliczanie podatników przez urzędników. Propozycja jest taka, aby osoby zainteresowane takim rozwiązaniem składały wniosek drogą elektroniczną. Alternatywą będzie złożenie stosownej dyspozycji w banku.

Powyższe rozwiązanie pozwoliłoby wyeliminować kolejne sterty papieru, bo wnioski składane były przez podatników jedynie w formie elektronicznej.


Nie każdego rozliczy urząd

Planowane rozwiązania mają ułatwić podatnikom rozliczanie się. Wiadomo jednak, że nie każdy będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania. Aktualnie wśród osób, które mogłyby zawnioskować o rozliczenie przez urzędników wymienia się osoby fizyczne (rozliczające się indywidualnie lub z małżonkiem).

Z oczywistych względów z powyższego rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. Pojawia się również pytanie o osoby, które uzyskują dochód z więcej niż jednego źródła. Również one najprawdopodobniej nie będą miały możliwość skorzystać z proponowanych przez rząd rozwiązań.

Powyższe rozwiązanie wydaje się sensowne, bo pozwoli ograniczyć koszty, wyeliminuje również konieczność samodzielnego dbania o rozliczenie przez osoby, które uzyskują dochód z jednego miejsca, czyli rozliczenie których jest w zasadzie bardzo proste. 

 

Dzisiaj rozlicza pracodawca

Warto pamiętać, że osoby uzyskujące dochód tylko z jednego miejsca, mogą – do dnia 10 stycznia każdego roku – złożyć PIT-12 Oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Złożenie takiego dokumentu oznacza tyle, że to pracodawca będzie miał obowiązek ich rozliczyć.

Mimo że powyższe rozwiązanie to również ułatwienie dla podatników, to jednak nie wszyscy zdecydują się z niego skorzystać, nie wszyscy też mają świadomość, że mają taką możliwość.

Oceń ten wpis
Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

podatnik
2019-12-05, 14:59
Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie? To świetne rozwiązanie. Nie rozliczałem PIT-u pierwszy raz w 2019 roku- wszedłem na profil zaufany i PIT był przez urzędników rozliczony.
Andrzej
2019-05-26, 13:52
Tego roku pierwszy raz nie musiałem wypełniać PIT. Urzędnicy rozliczyli mój PIT.
pit
2019-05-07, 12:51
Teraz są instytucje co w tym pomagają, a najlepiej jest dla wielu ludzi gdy ściągną sobie ze strony rządowej włąsne dane w picie i wyślą bez wychodzenia do urzędu pit.
Limon1
2019-04-09, 16:03
Kiedyś pamiętam byli wolontariusze nawet co pomagali ludziom z wypełnianiem. No kiedyś to nad książeczką wypełniania pitu się siedziało. teraz jest łatwiej.
sprawdzam
2019-04-06, 14:29
W wielu przypadkach to się sprawdza i od razu wysyłany jest PIT przez własny profil. Nie wszędzie jednak jest tak prosto, gdy np. ma się kilka różnych umów i firmę to tak nie jest.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.