Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7263
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie, Pracownik młodociany, Nienormowany czas pracy, Pierwszy dzień w pracy, Zwolenie dyscyplinarne, Staż a lata pracy, Klauzula poufności

Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie?

Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie?

W ostatnich miesiącach w Polsce weszło w życie wiele nowych ustaw, które w zamyśle rządzących, mają ułatwić podatnikom funkcjonowanie w porządku prawnym. Jednym z pomysłów, które być może wkrótce zostanie zrealizowany, dotyczy sporządzania PIT-ów przez urzędników.

Czy faktycznie nadejdzie dzień, w którym nie będziesz musiał samodzielnie lub z pomocą specjalistów wypełniać dokumentów? Skąd pomysł, aby to urzędnicy wypełnili za ciebie PIT?


Ile kosztuje praca urzędników?

Okres od stycznia do końca kwietnia to czas, gdy w urzędach skarbowych w całej Polsce nie brakuje pracy. Przeciwnie – w tym okresie przydają się każde ręce, bo konieczne jest zajęcie się spływającymi PIT-ami i bieżącą obsługą podatników, którzy często mają wiele pytań. Stąd też braki kadrowe są na bieżąco uzupełniane.

W każdym urzędzie skarbowym na terenie Polski podatnik może otrzymać PIT w formie papierowej. Mimo że podatnicy mogą rozliczać się przez internet, a zainteresowanie taki rozwiązaniem rośnie z roku na rok (zobacz: „PIT 2015: Polacy złożyli przez internet 8 mln deklaracji podatkowych”), to jednak państwo co roku ponosi ogromne koszty związane z drukiem takich formularzy.

Kolejne koszty są generowane w związku z przechowywaniem złożonych przez podatników dokumentów. Takie koszty ponosi przy tym nie tylko urząd skarbowy, lecz także pracodawcy, którzy muszą wystawiać swoim pracownikom dokumenty, na podstawie których rozliczą się oni z urzędem.


Jak ma wyglądać rozliczanie podatników przez urząd?

Aktualnie trwają prace nad zaproponowaniem takiego rozwiązania, które umożliwi w przyszłości rozliczanie podatników przez urzędników. Propozycja jest taka, aby osoby zainteresowane takim rozwiązaniem składały wniosek drogą elektroniczną. Alternatywą będzie złożenie stosownej dyspozycji w banku.

Powyższe rozwiązanie pozwoliłoby wyeliminować kolejne sterty papieru, bo wnioski składane były przez podatników jedynie w formie elektronicznej.


Nie każdego rozliczy urząd

Planowane rozwiązania mają ułatwić podatnikom rozliczanie się. Wiadomo jednak, że nie każdy będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania. Aktualnie wśród osób, które mogłyby zawnioskować o rozliczenie przez urzędników wymienia się osoby fizyczne (rozliczające się indywidualnie lub z małżonkiem).

Z oczywistych względów z powyższego rozwiązania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. Pojawia się również pytanie o osoby, które uzyskują dochód z więcej niż jednego źródła. Również one najprawdopodobniej nie będą miały możliwość skorzystać z proponowanych przez rząd rozwiązań.

Powyższe rozwiązanie wydaje się sensowne, bo pozwoli ograniczyć koszty, wyeliminuje również konieczność samodzielnego dbania o rozliczenie przez osoby, które uzyskują dochód z jednego miejsca, czyli rozliczenie których jest w zasadzie bardzo proste. 

 

Dzisiaj rozlicza pracodawca

Warto pamiętać, że osoby uzyskujące dochód tylko z jednego miejsca, mogą – do dnia 10 stycznia każdego roku – złożyć PIT-12 Oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Złożenie takiego dokumentu oznacza tyle, że to pracodawca będzie miał obowiązek ich rozliczyć.

Mimo że powyższe rozwiązanie to również ułatwienie dla podatników, to jednak nie wszyscy zdecydują się z niego skorzystać, nie wszyscy też mają świadomość, że mają taką możliwość.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.