Trudno ukrywać, że ci, którzy pracowali, wiedzą, jak się zachować, czego się od nich oczekuje. Masz wykształcenie, ale brak ci doświadczenia? Od kilku tygodni lub miesięcy bezskutecznie odpowiadasz na ogłoszenia o pracę? W takim razie czas zmienić taktykę poszukiwania pracy.
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?
Zastanawiasz się, jak zapełnić rubrykę „doświadczenie” w CV? Pamiętaj, że zupełnie pusta nie prezentuje się dobrze – raczej zniechęca pracodawcę do spotkania się z tobą. Oto kilka pomysłów, dzięki którym szybko możesz nadrobić braki:
- Staż – to chyba najprostsze rozwiązanie. Jeżeli skończyłeś studia, a nie możesz znaleźć zatrudnienia, to zapewne zdecydowałeś się zarejestrować jako osoba bezrobotna w najbliższym urzędzie pracy. W takiej sytuacji możesz skorzystać ze wsparcia przygotowanego przez urzędników. Jedną z możliwości jest staż. Dziś możesz skorzystać z bazy pracodawców urzędu pracy lub też samodzielnie znaleźć firmę, która przyjmie cię na staż. W praktyce oznacza to, że możesz zdobyć doświadczenie w przedsiębiorstwie działającej w branży, w jakiej chciałbyś docelowo pracować. Pamiętaj też, że po ukończeniu stażu, pracodawca może zaoferować ci pracę.
- Praktyki studenckie – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie można odbyć również po zakończeniu studiów. Aby znaleźć firmę, która przyjmie cię do siebie na praktyki, masz co najmniej dwie możliwości – możesz znaleźć ją na własną rękę, możesz również skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych w biurach karier. Te działają przy większości uczelni w Polsce.
- Targi pracy – powszechnie uważa się, że na targach pracy swoje stanowiska mają wyłącznie pracodawcy, którzy poszukują pracowników. Niekoniecznie, bo to doskonała okazja, aby pokazać się szerokiej publiczności. Na targach pracy możesz znaleźć zarówno firmę, która przyjmie cię do pracy, jak i na praktyki. Ponieważ takie wydarzenia są organizowane w różnych miasta całej Polski, czas skorzystać.
Powyższe rozwiązania to tylko przykłady. Jeżeli zdążyłeś obronić się jeszcze przed wakacjami, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poszukał pracy sezonowej. Pamiętaj, że nawet taka da ci pewne obycie, np. z klientami. Dziś kompetencje miękkie są niezwykle cenione przez pracodawców, a praca na straganie z pamiątkami pozwala je rozwijać. Pracodawca może przy tym odebrać takie doświadczenie zawodowe bardzo ciepło – może uznać, że nie boisz się pracy, jesteś również zmotywowany, aby zdobyć doświadczenie.
Pokieruj swoją karierą mądrze
Stało się – nie zadbałeś o zdobycie doświadczenia zawodowego w czasie studiów. To jednak nie powód, aby panikować czy załamywać się. Zamiast tego powinieneś jak najszybciej nadrobić zaległości. Pamiętaj, że tylko od ciebie zależy, czy w przyszłości będziesz pracował w zawodzie. Jeżeli nie wiesz, jak pokierować swoją karierą, a brak doświadczenia skutecznie uniemożliwia ci znalezienie pracy, skorzystaj z pomocy specjalistów – pamiętaj, że doradcy zawodowi działają na uczelniach, są również obecni w agencjach zatrudnienia. Nie poddawaj się – choć doświadczenie zawodowe jest ważne, to szybko możesz nadrobić braki w tym zakresie.
To może Cię również zainteresować