!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Szkolenia i rozwój

Jak zdobyć doświadczenie, mając już wykształcenie?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

6 komentarzy

Jak zdobyć doświadczenie, mając już wykształcenie?
Mogłeś skoncentrować się na studiach, ufając, że dobre oceny, otrzymanie stypendium naukowego i wyróżnień wystarczy, aby zainteresować potencjalnego pracodawcę. Niestety, nie tędy droga. Dziś dla pracodawców liczy się choć minimalne doświadczenie – każdy, kto zatrudnia, chce wiedzieć, że osoba, którą przyjmie do pracy, będzie potrafiła się odnaleźć.

Trudno ukrywać, że ci, którzy pracowali, wiedzą, jak się zachować, czego się od nich oczekuje. Masz wykształcenie, ale brak ci doświadczenia? Od kilku tygodni lub miesięcy bezskutecznie odpowiadasz na ogłoszenia o pracę? W takim razie czas zmienić taktykę poszukiwania pracy.


Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Zastanawiasz się, jak zapełnić rubrykę „doświadczenie” w CV? Pamiętaj, że zupełnie pusta nie prezentuje się dobrze – raczej zniechęca pracodawcę do spotkania się z tobą. Oto kilka pomysłów, dzięki którym szybko możesz nadrobić braki:

  • Staż – to chyba najprostsze rozwiązanie. Jeżeli skończyłeś studia, a nie możesz znaleźć zatrudnienia, to zapewne zdecydowałeś się zarejestrować jako osoba bezrobotna w najbliższym urzędzie pracy. W takiej sytuacji możesz skorzystać ze wsparcia przygotowanego przez urzędników. Jedną z możliwości jest staż. Dziś możesz skorzystać z bazy pracodawców urzędu pracy lub też samodzielnie znaleźć firmę, która przyjmie cię na staż. W praktyce oznacza to, że możesz zdobyć doświadczenie w przedsiębiorstwie działającej w branży, w jakiej chciałbyś docelowo pracować. Pamiętaj też, że po ukończeniu stażu, pracodawca może zaoferować ci pracę.
     
  • Praktyki studenckie – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie można odbyć również po zakończeniu studiów. Aby znaleźć firmę, która przyjmie cię do siebie na praktyki, masz co najmniej dwie możliwości – możesz znaleźć ją na własną rękę, możesz również skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych w biurach karier. Te działają przy większości uczelni w Polsce.
     
  • Targi pracy – powszechnie uważa się, że na targach pracy swoje stanowiska mają wyłącznie pracodawcy, którzy poszukują pracowników. Niekoniecznie, bo to doskonała okazja, aby pokazać się szerokiej publiczności. Na targach pracy możesz znaleźć zarówno firmę, która przyjmie cię do pracy, jak i na praktyki. Ponieważ takie wydarzenia są organizowane w różnych miasta całej Polski, czas skorzystać.

Powyższe rozwiązania to tylko przykłady. Jeżeli zdążyłeś obronić się jeszcze przed wakacjami, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poszukał pracy sezonowej. Pamiętaj, że nawet taka da ci pewne obycie, np. z klientami. Dziś kompetencje miękkie są niezwykle cenione przez pracodawców, a praca na straganie z pamiątkami pozwala je rozwijać. Pracodawca może przy tym odebrać takie doświadczenie zawodowe bardzo ciepło – może uznać, że nie boisz się pracy, jesteś również zmotywowany, aby zdobyć doświadczenie.


Pokieruj swoją karierą mądrze

Stało się – nie zadbałeś o zdobycie doświadczenia zawodowego w czasie studiów. To jednak nie powód, aby panikować czy załamywać się. Zamiast tego powinieneś jak najszybciej nadrobić zaległości. Pamiętaj, że tylko od ciebie zależy, czy w przyszłości będziesz pracował w zawodzie. Jeżeli nie wiesz, jak pokierować swoją karierą, a brak doświadczenia skutecznie uniemożliwia ci znalezienie pracy, skorzystaj z pomocy specjalistów – pamiętaj, że doradcy zawodowi działają na uczelniach, są również obecni w agencjach zatrudnienia. Nie poddawaj się – choć doświadczenie zawodowe jest ważne, to szybko możesz nadrobić braki w tym zakresie.

Podziel się

6 komentarzy

mgr

mgr

kto skończył studia- to ok. Ale czy ma doświadczenie wystarczające, aby zaraz po przyjęciu do zakładu pracy na określone stanowisko wykonywał bezbłędnie swoje obowiązki. Odpowiedź pozostawiam wam kochani.
Adak

Adak

Panie mgr inż. Ja po studiach medycznych- mam doświadczenie, nie takie jak inni lekarze. Praktyki mieliśmy w szpitalach w ramach studiów. Dużo dały.
mgr inż.

mgr inż.

Po studiach wyższych nie ma się doświadczenia. Można je szybko nabyć, ale warto skorzystać ze szkoleń i kursów.
motywator

motywator

Jak możesz pomóc uczniom zrozumieć, dlaczego muszą zmienić swoje zachowania? Pracując z motywacjami pracowników - na przykład, wskazując cel - jesteś bardziej skłonny zmienić zachowanie w dłuższej perspektywie.
Nitro

Nitro

Wiele jest sposobów. Szkolenia mają znaczenie, istotne także może być dokształcanie się i zdobywanie certyfikatów jakie będą przydatne w miejscu pracy. Sporo tego jest.
Opel

Opel

Sposobów na to jest wiele od pracy tymczasowej, wolontariatów, stażów, praktyk oraz jakichkolwiek innych realizacji. Z czasem będzie wzrastało doświadczenie w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.