Twoje wsparcie w rekrutacji

Znajomi pomogą ci w znalezieniu pracy

Znajomi pomogą ci w znalezieniu pracy
Poszukiwania pracy wydają się dziś być znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu – mamy przecież do dyspozycji internet, a w tym nie brakuje choćby lokalnym portali z ogłoszenia o pracę. Co prawda, ogłoszeń na takich portalach jest mnóstwo, ale nie oznacza to, że wszystkie będą spełniać oczekiwania osoby poszukującej.

Ponieważ praca poniżej oczekiwań nie zawsze jest dla nas do przyjęcia, może się przed nami rysować naprawdę długa wizja bezrobocia. Co w takiej sytuacji? Czas skorzystać z pomocy znajomych.


Kogo poinformować o poszukiwaniu pracy?

Żyjemy w dość dziwnych czasach – wielu znajomych mam w mediach społecznościowych, ale gdy jest konieczność skorzystania z ich pomocy, mamy poważny problem, bo nie wiemy, kogo możemy poprosić o przysługę. Wszystkich? Niekoniecznie.

Jeżeli poszukiwania pracy nie idą ci najlepiej i zdecydowałeś się skorzystać z pomocy znajomych, to zamiast umieszczać na swojej tablicy informację o tym, że poszukujesz odpłatnego zajęcia, lepiej rozesłać swoje CV to zaufanych osób. W ten sposób twoja wiadomość trafi do osób, które będą mogły ci pomóc. O jakich mowa konkretnie? W pierwszej kolejności poinformuj znajomych pracujących w tej samej branży, w kolejnej zaś pozostałych.


Wykorzystaj media społecznościowe

Gdy szukasz pracy, to aktywność na Facebooku nie musi ci pomóc. Zamiast tracić swój czas na stworzenie wpisów, które nie przełożą się na oferty pracy, wykorzystaj portale społecznościowe specjalizującą się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Dotychczas nie korzystałeś z takich portali? Czas zatem to zmienić i założyć konto.

Korzyści płynących z prowadzenia konta na GoldenLine czy LinkedIn jest naprawdę wiele. Po pierwsze możesz pochwalić się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami zawodowymi, po drugie zdobyć potężną bazę znajomych. Znaczenie powinno mieć dla ciebie to, że w ten sposób możesz również poinformować wszystkie osoby przeglądające twoje konto o tym, że poszukujesz nowej posady.

Jest jeszcze jednak kwestia, o której powinieneś pamiętać, korzystając z mediów społecznościowych, a dokładniej portali pozwalających utrzymywać kontakty zawodowo-biznesowe. To właśnie tam bardzo często i chętnie działają headhunterzy, czyli osoby zajmujące się poszukiwaniem specjalistów na rzecz swoich klientów.


Proś o informacje, nie załatwienie pracy

Być może błędnie zakładasz, że przekazanie znajomym informacji o tym, że poszukujesz pracy jest równoznaczne z tym, że polecą cię oni swoim szefom. Co prawda, dziś coraz więcej pracodawców jest zainteresowanych referencjami, to jednak nie powinieneś oczekiwać, że jeden z twoich znajomych po prostu załatwi ci pracę. Zresztą, czy nie czułbyś się w takiej sytuacji niezręcznie?

Szukając pracy, poproś znajomych, aby podsyłali ci informacje o rekrutacjach w firmach, w których mógłbyś znaleźć swoje miejsce. Prześlij im również swoje aktualne CV, aby mogli oni zorientować się, co robiłeś ostatnio, jakie nabyłeś umiejętności i jakie masz kwalifikacje. To powinno ci pomóc w znalezieniu zatrudnienia.

Oceń ten wpis
Znajomi pomogą ci w znalezieniu pracy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Demian
2019-12-05, 14:42
Z tego co czytam dzisiaj bez znajomości trudno o dobrą pracę dlatego siłą znajomości zawsze jest ważna i jej umocnienie tylko w interesie. Przyszłość nigdy nie wiadomo jaka będzie.
Riwini
2019-05-02, 14:31
Dobre kontakty są w cenie. Jeden wyjątek: jeśli szukasz pracy technicznej lub związanej z komputerem, pracy informatycznej lub pracy w inżynierii, finansach lub opiece zdrowotnej, wskaźnik sukcesu wzrasta do około 10%.
Darek Strzoda
2019-04-17, 08:43
Jeśli rozumiesz, że „wypaliłeś się” w pracy i zastanawiasz się nad minutami przed końcem każdego dnia roboczego, być może nadszedł czas, aby rzucić pracę? Może koledzy pomogą?
Jędrzej
2019-04-16, 16:28
W pierwszej chwili, po otrzymaniu wiadomości o jego zwolnieniu, osoba z reguły ma uczucie zamieszania i paniki. Adrenalina we krwi zaczyna zanikać. Czasami jednak znajomi mogą pomóc.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.