Utrata pracy - 3 kroki, aby szybko odnaleźć się na rynku pracy

Utrata pracy - 3 kroki, aby szybko odnaleźć się na rynku pracy
Gdy dowiadujemy się o utracie pracy, możemy czuć się zagubieni, zszokowani lub przerażeni. Takie reakcje są zupełnie naturalne – w końcu straciliśmy finansowe zabezpieczenie i możliwość dalszego rozwoju. Chcesz szybko powrócić do pracy zawodowej?

W takim razie liczy się czas. Im więcej czasu upłynie od zwolnienia, tym trudniej będzie ci zabrać się za poszukiwanie zatrudnienia. Zniechęcenie i rozleniwienie nie będzie działać na twoją korzyść. Zamiast zatem bezowocnie zastanawiać się, dlaczego twój szef podjął taką, a nie inną decyzję, zacznij działać.


Krok pierwszy – rejestracja w urzędzie pracy

Gdy opadną pierwsze emocje związane z utratą posady, czas udać się do urzędu pracy. Proces rejestracji nie jest skomplikowany, co więcej większość dokumentów możesz wypełnić online. Wizyta w urzędzie będzie jednak koniecznością, gdyż musisz podpisać się na wypełnionych dokumentach. Doradcy zawodowi zatrudnieni w takich placówkach mają też obowiązek przeprowadzić z tobą wywiad, aby skutecznie pomóc ci w znalezieniu zatrudnienia.

Jakie korzyści płyną z uzyskania statusu osoby bezrobotnej? Otrzymasz dostęp do ofert, którymi dysponuje urząd pracy, będziesz mógł również skorzystać z szerokiej pomocy przewidzianej dla osób pozostających bez zatrudnienia. Przykładowe formy aktywizacji zawodowej bezrobotnych to m.in. staże, bony na zasiedlenie czy roboty publiczne. Po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej, będziesz mógł również korzystać z publicznej służby zdrowia.


Krok drugi – szukaj pracy na własną rękę

Im dłużej będziesz pozostawał bez pracy, tym trudniej będzie ci zacząć działać. Daj sobie czas, aby oswoić się z nową sytuacją, w jakiej się znalazłeś, ale jednocześnie myśl o działaniu. Zacznij od uporządkowania dokumentów. Zaktualizować musisz zarówno swoje CV, jak i list motywacyjny. Zastanów się, jakie nowe umiejętności zdobyłeś w ostatnim miejscu pracy i jak chcesz się dalej rozwijać. Wszystko to pomoże ci w sprecyzowaniu posady, na poszukiwaniu której powinieneś się skupić.

Dziś najpopularniejszym sposobem szukania zatrudnienia jest oczywiście przeglądanie internetowych portali ogłoszeniowych. Tych w sieci jest sporo, a przykładem lokalnie działającego, na którym znajdziesz oferty pracy. Mimo że serwisów z ogłoszeniami jest sporo, nie ograniczaj się wyłącznie do nich. Sprawdź serwisy internetowe specjalizujące się z rozwijaniu bazy kontaktów zawodowych i biznesowych. Przykładami takich są np. GoldenLine czy Linkedin.

Choć pracy z pewnością będziesz szukał sam, nie zaszkodzi także poinformować swoich znajomych o swojej aktualnej sytuacji zawodowej. Mogą oni pomóc ci w monitorowaniu sieci w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert pracy czy nawet sprawdzić, czy w firmach ich zatrudniających nie powstanie w najbliższym czasie stanowisko, o które mógłbyś się ubiegać. To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz zwiększyć szanse na znalezienie pracy w krótkim czasie.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Krok trzeci – rozwijaj się

Bezrobocie to nie czas lenistwa. Jeżeli przestaniesz wychodzić z domu, zatrzymasz się zawodowo w miejscu i będzie ci trudno wrócić do aktywności. Jeżeli masz taką możliwość, pomyśl o wolontariacie. Mogąc sobie na to pozwolić, zapisz się na kurs języka obcego lub wykup karnet na zajęcia fitness. Wychodź również codziennie z domu – na spacer czy w celach towarzyskich. Jeżeli przestaniesz się rozwijać nawet w kierunku, który nie jest związany z twoją pracą, to możesz popaść w marazm. Z tego trudno wybrnąć.

Jako osoba zarejestrowana w urzędzie pracy, możesz również skorzystać z pomocy specjalistów, czyli doradców zawodowych. Sprawdź, co mogą oni zrobić dla ciebie. Być może w najbliższym czasie odbędą się ciekawe zajęcia, za uczestnictwo w których nie będziesz musiał płacić. Będąc aktywnym, zwiększasz swoje szanse na szybkie odnalezienie się na rynku pracy. A na tym ci zależy, prawda?

Oceń ten wpis
Utrata pracy - 3 kroki, aby szybko odnaleźć się na rynku pracy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Lokin1
2019-12-05, 14:49
Trzeba szybko się zorganizować i działać jak opisuje to wiele artykułów związanych z taką sytuacją w pracy. Nie jest to przecież jeszcze koniec świata.
Kamil
2019-05-02, 14:31
Utrata pracy jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. To normalne, że czujesz się zły, zraniony lub przygnębiony, opłakujesz wszystko, co straciłeś, lub czujesz się zaniepokojony tym, co przyniesie przyszłość.
Roland
2019-04-17, 08:54
Podczas poszukiwania pracy wnioskodawca musi uważnie przeczytać wszystkie oferty pracy. Nie rozpaczliwie spiesz się do wymagań i wynagrodzenia, odpowiedniego dla absolwenta, jeśli jesteś doświadczonym pracownikiem.
Janek
2019-04-16, 16:22
Praca - to pewne zobowiązanie, ramy, komunikacja, ogólnie rzecz biorąc, coś, co nas wspiera. Bezrobocie jest jak powietrze, w którym latasz bez ubezpieczenia. I pozostajesz sam ze sobą, z absolutnie pustymi dniami, rachunkami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.