Twoje wsparcie w rekrutacji

Targi pracy również z myślą o studentach, czyli dostań staż, rozwijaj karierę

Targi pracy również z myślą o studentach, czyli dostań staż, rozwijaj karierę
Okres studiów to czas zdobywanie nie tylko wiedzy, lecz także doświadczenia. Większość młodych ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wykształcenie to nie wszystko. Wartość dyplomu zdewaluowała się, a pracodawcy sprawdzają przede wszystkim umiejętności potencjalnych pracowników.

Z tego względu spora liczba studentów koncentruje się na zdobyciu doświadczenia. Gdzie szukać firm, które przyjmą na praktykę lub staż? Okazuje się, że możliwości jest kilka, a jedną z nich są właśnie targi pracy.

 

Tysiące pracodawców pod jednym dachem

Jesteś studentem? Być może błędnie zakładałeś, że targi pracy są wyłącznie dla bezrobotnych lub tych, którzy – przez zmianę dotychczasowego miejsca zatrudnienia – chcieliby otrzymać awans. Na organizowane w największych miastach Polski targi pracy zjeżdżają przedstawiciele firm polskich i zagranicznych. Pod jednym dachem można naliczyć setki, jeżeli nie tysiące stanowisk pracodawców. Część z nich nie szuka pracowników, ale stażystów i praktykantów. Dlaczego?

Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że znalezienie talentów to wyzwanie. Jak wynika z raportu „Niedobór talentów” przeprowadzonego przez ManpowerGroup, rośnie liczba przedsiębiorców, którzy mają problem ze znalezieniem pracowników. Staż czy praktyki to doskonałe rozwiązanie zarówno z punktu widzenia studenta, jak i pracodawcy. Ten pierwszy może liczyć na to, że zdobędzie doświadczenie, sprawdzi swoje umiejętności i upewni się, że wybrany przez niego kierunek studiów jest tym, w którym chce się rozwijać.
Z punktu widzenia pracodawców, którzy borykają się z problemem znalezienia pracowników, to przede wszystkim możliwość wyłonienia wśród stażystów lub praktykantów tych najzdolniejszych. Zatrudnienie najlepiej sprawdzających się jest opłacalne przede wszystkim pod względem ekonomicznym – osoby przyjęte na staż lub praktyki są właśnie wówczas wdrażane do pracy, dzięki czemu – już po podpisaniu umowy o pracę – nie trzeba poświęcać czasu na ich szkolenie. Z punktu widzenia dalszego rozwoju firmy znaczenie ma również to, czy zespół będzie składał się wyłącznie z pasjonatów, osób wykonujących swoją pracę z zaangażowaniem i oddaniem.


Przygotuj się do rozmowy

Wiesz już, jakie korzyści niesie pojawienie się na targach pracy. Jeżeli chcesz otrzymać staż lub praktyki, to sensownie będzie przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawców lub jego przedstawicielem. Zupełną podstawą jest przygotowanie czytelnego i wyróżniającego się wizualnie CV. Jeżeli masz solidną wiedzę na temat firmy, do której aplikujesz, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś napisał również list motywacyjny.

To Cię powinno też zainteresować: Ile zarabia się na stażu?

Pamiętaj, że dobre wrażenie możesz zrobić na potencjalnym pracodawcy już w trakcie rozmowy przy danym stoisku. Szczególnie firmy działające w sektorze innowacji poszukują osób, które w przyszłości mogłyby wspomóc poszczególne działy. Aby przygotować się do rozmowy, powinieneś sporządzić sobie listę pytań, na które odpowiedzi chciałbyś uzyskać. Ważne również, abyś sprecyzował swoje umiejętności i potrafić powiedzieć, dlatego chciałbyś otrzymać staż lub praktyki właśnie w tej firmie. Jeżeli zainteresujesz sobą osobę, z którą rozmawiałeś, to jest duża szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – nie zawsze pracodawca dzwoni już następnego dnia.


Nie omijaj stanowisk agencji zatrudnienia

Stanowiska na targach pracy nie rezerwują wyłącznie pracodawcy, lecz także agencje zatrudnienia. Dla nich to szansa, aby zaprezentować aktualne oferty zatrudnienia i znaleźć najlepszych pracowników dla swoich klientów. Warto przy tym mieć świadomość, że agencje zatrudnienia również poszukują praktykantów dla firm, które zdecydowały się z nimi współpracować. To główny powód, dla którego – będąc na targach pracy – nie powinieneś omijać stanowisk agencji pracy.

Oceń ten wpis
Targi pracy również z myślą o studentach, czyli dostań staż, rozwijaj karierę
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

czesio
2019-12-05, 08:45
Ja będąc na studiach i je faktycznie kończyłem, przyjechałem na targi pracy. Byłem zaskoczony wielką ilością pracodawców, którzy poszukiwali pracowników. Tam też znalazłem pracę.
studemt Jarek
2019-05-24, 12:23
Targi pracy również z myślą o studentach, czyli dostań staż, rozwijaj karierę - ciekawy artykuł. Największe targi pracy i praktyk odbyły się w naszym kraju wiosną 2019....
Eleonora
2019-05-07, 12:02
Wiele firm może tutaj pokazać się z dobrej strony i pozyskać także ciekawych studentów, którzy będą wpasowani w profil działalności takiej firmy. To bardzo korzystne rozwiązanie.
Rewal
2019-04-16, 19:40
Targi pracy to impreza miejska, podczas której odwiedzający mogą bezpośrednio komunikować się z pracodawcami, przechodzić wstępny wywiad, wypełniać i pozostawić pracodawcom kwestionariusze - i to jest pozytywne.
Fiona
2019-04-05, 14:38
Na targach często można dowiedzieć się na temat ciekawych seminariów, rekrutacji do pracy na staż. To forum, gdzie pracodawcy reklamują swoją markę oraz poszukują kadry.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.