Spis treści
Czym zajmuje się barman?
Barmani odpowiadają również za zorganizowanie swojego miejsca pracy, czystość naczyń, w których przygotują drinki i napoje czy opracowywanie składu drinków. Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny w przypadku klubów regularnie zmieniających menu i kartę alkoholi.
Gdzie się kształcić?
Przygotowanie napoju alkoholowego czy bezalkoholowego to sztuka. Doskonale wiedzą o tym barmani, którzy muszą znać nie tylko przepisy na podstawowe, najchętniej wybierane przez klientów drinki, lecz także tworzyć autorskie kompozycje. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to barman nie potrzebuje konkretnego – znacznie ważniejsze jest doświadczenie, umiejętność komponowania ciekawych zestawień smakowych. Pracę barmana wykonują najczęściej pasjonaci – ci, których nie widzą granic, jeżeli chodzi o przygotowywanie smakowych zestawień.
Osoby zamierzające zdobyć wykształcenie powinny pomyśleć przede wszystkim o ukończeniu szkoły gastronomicznej. Takie placówki kształcą nie tylko przyszłych kucharzy, lecz także barmanów. Inną możliwością jest wybranie szkoły policealnej. Chcąc dołączyć do grona najlepszych w kraju lub na świecie, powinieneś pomyśleć wybraniu się np. do Krakowskiej Szkoły Barmanów i Baristów.
Ile zarabia barman?
Na rynku działa wiele pubów i dyskotek. To właśnie te podmioty najczęściej poszukują barmanów. Z drugiej strony barmani znajdują zatrudnienie również w kasynach, ośrodkach wypoczynkowych czy luksusowych statkach pasażerskich. Ogłoszeń o pracy jest sporo i są one publikowane zarówno na łamach lokalnej prasy, jak i na portalach ogłoszeniowych.
Wynagrodzenie barmana zależy od tego, gdzie wykonuje on swoją pracę. Na najwyższą pensję mogą liczyć barmani zatrudnieni w modnych lokalach, na niższe ci, którzy znajdą zatrudnienie w niewielkich klubach czy dyskotekach. Poza kwotą wynagrodzenia widniejącą na umowie, barmani mogą również liczyć na napiwki. Zdarza się, że te są tak wysokie, że faktycznie barman otrzymuje do ręki drugą pensję.
Ścieżka kariery – jak zostać barmanem?
Barmani mają sporo możliwości, jeżeli chodzi o rozwój. Przede wszystkim mowa o różnych konkursach i zlotach barmańskich, podczas których uczestnicy rywalizują ze sobą o miano najlepszego. Ci, którzy zdobędą wyróżnienie, mają wiele możliwości – otrzymanie nagrody to możliwość zmiany miejsca zatrudnienia na bardziej prestiżowe i tym samym uzyskanie lepszego od dotychczasowego wynagrodzenia.
Jeżeli pracujesz jako barman lub chcesz sprawdzić, co potrafią inni, to najlepszym rozwiązaniem będzie zajrzeć na stronę internetową Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Serwis informuje m.in. o konkursach, spotkaniach czy imprezach integracyjnych. To szczególnie cenne informacje dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z przygotowywaniem napojów i drinków.
Czytaj również: A jak ty wysyłasz CV i list motywacyjny?
Barman jest mężczyzną i pracuje w nocy - stereotyp, czy prawda?
Zdecydowana większość barmanów to mężczyźni – kobiety za barem to rzadkość. Powodem może być specyfika pracy – praca barmanów nie jest pozbawiona plusów i minusów. Do tych pierwszych należy zaliczyć możliwość współpracowania z ciekawymi ludźmi czy dobre zarobki. Minusem jest czas pracy – barmani najczęściej pracują popołudniami, wieczorami i nocami, bo właśnie wówczas kluby czy dyskoteki odwiedza najwięcej gości.
Kurs barmański - czy warto z niego skorzystać?
Młode osoby, często jeszcze będące na studiach, interesują się pracą jako barman. Jest to związane nie tylko z łatwością pogodzenia pracy zawodowej z nauką chociażby ze względu na wieczorne i nocne godziny otwarcia pubów, barów i dyskotek, ale również z relatywnie bardzo wysokimi zarobkami. Dobry barman poza wysoką podstawą może liczyć także na pokaźne napiwki, które w sumie są w stanie dać mu jedną lub nawet dwie dodatkowe pensje.
Marząc o pracy jako barman, należy udać się na specjalny kurs barmański. Nie wystarczy samo zamiłowanie przygotowaniami napojów alkoholowych. Istotna jest także odpowiednia wiedza, umiejętność, kreatywność, wyczucie smaku oraz umiejętność wykonywania różnych trików barmańskich, które sprawiają, że klient oczekujący na napój ma okazję zobaczyć prawdziwe widowisko.
Pierwszym krokiem do pracy na takim stanowisku jest kurs barmański 1 stopnia. Można przejść taki kurs barmański online, choć na pewno o wiele szybsze efekty da nauka na kursie organizowanym stacjonarnie. Szkolenie powinno wyposażyć kursanta w wiedzę, umiejętności, nauczyć go podstawowych trików. Po kursie uczestnik otrzymuje stosowny certyfikat oraz ciekawe przepisy na najbardziej klasyczne i wiele nowoczesnych drinków. Z taką wiedzą i umiejętności może rozpocząć poszukiwanie swojej pierwszej pracy.
Kurs barmański – cena
Ile kosztuje dobry kurs barmański? Nie ma na to pytanie jednoznaczniej odpowiedzi, bo ceny kształtują się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Najkorzystniejsze cenowo są oczywiście kursy organizowane online.
Kursy stacjonarne bardzo często prowadzone są przez najbardziej popularnych barmanów w Polsce, którzy zdobyli już różne tytuły na krajowych i międzynarodowych konkursach barmańskich. Są one też najbardziej polecane początkującym osobom, ponieważ są prowadzone z niezwykłą charyzmą, dzięki czemu każdy kursant może załapać bakcyla i szybko zakochać się w tej dziedzinie „sztuki”.
To może Cię również zainteresować