Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4228        SUBSKRYBUJE: 7508
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór, Kreator CV

Jak zostać barmanem?

Jak zostać barmanem?
Czym zajmują się barmani? Większość osób uważa, że ich praca sprowadza się do przygotowywania i podawania drinków klientom barów, pubów czy dyskotek. Rzeczywiście, to „widoczna” część pracy barmanów. Faktycznie jednak ich obowiązki są znacznie szersze, bo to właśnie oni muszą zadbać o zaopatrzenie baru i prawidłowe przechowywanie poszczególnych produktów.

Barmani odpowiadają również za zorganizowanie swojego miejsca pracy, czystość naczyń, w których przygotują drinki i napoje czy opracowywanie składu drinków. Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny w przypadku klubów regularnie zmieniających menu i kartę alkoholi.

 

Gdzie się kształcić?

Przygotowanie napoju alkoholowego czy bezalkoholowego to sztuka. Doskonale wiedzą o tym barmani, którzy muszą znać nie tylko przepisy na podstawowe, najchętniej wybierane przez klientów drinki, lecz także tworzyć autorskie kompozycje. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to barman nie potrzebuje konkretnego – znacznie ważniejsze jest doświadczenie, umiejętność komponowania ciekawych zestawień smakowych. Pracę barmana wykonują najczęściej pasjonaci – ci, których nie widzą granic, jeżeli chodzi o przygotowywanie smakowych zestawień.

Osoby zamierzające zdobyć wykształcenie powinny pomyśleć przede wszystkim o ukończeniu szkoły gastronomicznej. Takie placówki kształcą nie tylko przyszłych kucharzy, lecz także barmanów. Inną możliwością jest wybranie szkoły policealnej. Chcąc dołączyć do grona najlepszych w kraju lub na świecie, powinieneś pomyśleć wybraniu się np. do Krakowskiej Szkoły Barmanów i Baristów.

 

Kto i za ile zatrudni barmana?

Na rynku działa wiele pubów i dyskotek. To właśnie te podmioty najczęściej poszukują barmanów. Z drugiej strony barmani znajdują zatrudnienie również w kasynach, ośrodkach wypoczynkowych czy luksusowych statkach pasażerskich. Ogłoszeń o pracy jest sporo i są one publikowane zarówno na łamach lokalnej prasy, jak i na portalach ogłoszeniowych. 

Wynagrodzenie barmana zależy od tego, gdzie wykonuje on swoją pracę. Na najwyższą pensję mogą liczyć barmani zatrudnieni w modnych lokalach, na niższe ci, którzy znajdą zatrudnienie w niewielkich klubach czy dyskotekach. Poza kwotą wynagrodzenia widniejącą na umowie, barmani mogą również liczyć na napiwki. Zdarza się, że te są tak wysokie, że faktycznie barman otrzymuje do ręki drugą pensję.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Ścieżka kariery – o czym pamiętać?

Barmani mają sporo możliwości, jeżeli chodzi o rozwój. Przede wszystkim mowa o różnych konkursach i zlotach barmańskich, podczas których uczestnicy rywalizują ze sobą o miano najlepszego. Ci, którzy zdobędą wyróżnienie, mają wiele możliwości – otrzymanie nagrody to możliwość zmiany miejsca zatrudnienia na bardziej prestiżowe i tym samym uzyskanie lepszego od dotychczasowego wynagrodzenia.

Jeżeli pracujesz jako barman lub chcesz sprawdzić, co potrafią inni, to najlepszym rozwiązaniem będzie zajrzeć na stronę internetową Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Serwis informuje m.in. o konkursach, spotkaniach czy imprezach integracyjnych. To szczególnie cenne informacje dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z przygotowywaniem napojów i drinków.

Czytaj również: A jak ty wysyłasz CV i list motywacyjny?

 

Barman jest mężczyzną i pracuje w nocy

Zdecydowana większość barmanów to mężczyźni – kobiety za barem to rzadkość. Powodem może być specyfika pracy – praca barmanów nie jest pozbawiona plusów i minusów. Do tych pierwszych należy zaliczyć możliwość współpracowania z ciekawymi ludźmi czy dobre zarobki. Minusem jest czas pracy – barmani najczęściej pracują popołudniami, wieczorami i nocami, bo właśnie wówczas kluby czy dyskoteki odwiedza najwięcej gości.

Oceń ten wpis
Jak zostać barmanem?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 15

Zobacz inne porady

Opinie

Daniel Czepczyk
2017-02-16, 13:15
Na start polecam mojego Vloga Barmańskiego.
Nagrywam właśnie dla takich osób jak TY ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=2V8PLWtcdlM
https://www.youtube.com/watch?v=bu2LvZyjD_4

http://www.kursbarmana.pl
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.