Spis treści
W każdym z sklepów są zatrudniane osoby mające wiedzę na temat produktów znajdujących się w ofercie sklepu i mogących nie tylko zaprezentować poszczególne towary, lecz także pomóc zainteresowanemu klientowi wybrać najlepsze.
Praca sprzedawców, których coraz częściej określa się mianem doradców klientów, nie koncentruje się wyłącznie na sprzedaży. Większość osób zatrudnionych na takich stanowiskach ma obowiązek rozpakowywać dostawy towarów i rozlokowywać produkty na półkach. W praktyce praca sprzedawców jest wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. A czy dobrze wynagradzana?
Po szkole handlowej lub… studiach
Sprzedawców czy doradców klientów kształcą m.in. szkoły zawodowe. Przeżywają one w ostatnich latach prawdziwy renesans – coraz więcej absolwentów szkół gimnazjalnych decyduje się złożyć dokumenty właśnie do szkoły zawodowej. Powód? Zdobycie konkretnego zawodu bardzo ułatwia poruszanie się po trudnym rynku pracy.
Na kasie nie zawsze pracują wyłącznie osoby z kierunkowym wykształceniem. Znaczna część sprzedawców to studenci czy nawet absolwenci szkół wyższych. Oni najczęściej pracują w sklepach, bo te oferują elastyczny czas pracy. Zdarza się, że absolwent nawet najlepszego wydziału może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie. Wówczas praca w sklepie jest niewielkim, ale stałym źródłem dochodu.
Nie każdy da radę
Sprzedawca musi wykazać się konkretnymi umiejętnościami, musi również zdawać sobie sprawę z tego, że będzie pracował ciężko. Zdecydowana większość doradców klienta nie siedzi wyłącznie na kasie – ich dzień pracy to w większości chodzenie, np. podczas rozkładania produktów na półkach. To zaś wymaga sprawności fizycznej i siły.
W pracy sprzedawcy na pewno odnajdą się osoby potrafiące rozmawiać z ludźmi, czyli kontaktowe. Doradca klienta powinien bowiem nie tylko umieć odpowiedzieć na pytania potencjalnych kupujących, lecz także wykazać się cierpliwością. Przyda się również dobra pamiętać – aktualnie większość właścicieli sieci sklepów decyduje się opracować np. szablony rozmów, którymi sprzedawcy powinni posługiwać się, rozmawiając z klientami.
Czytaj także: Zmiana miejsca pracy co 3-4 lata. Tak czy nie?
Gdzie szukać zatrudnienia? Ile można zarobić?
Osoby poszukujące pracy w charakterze sprzedawcy mają sporo możliwości. Jeżeli zależy im na atrakcyjnych warunkach pracy, to powinni szukać pracy na lokalnych portalach z ogłoszeniami o pracę (np. tutaj). Na takich oferty zatrudnienia publikują pracodawcy. Ci, którym zależy na szybkim znalezieniu pracy, powinni udać się do agencji zatrudnienia .Takie punkty mają wiele ofert pracy „od ręki”.
Ile może zarobić sprzedawca? Niestety, doradcy klienta – mimo swoich umiejętności i szerokiego zakresu obowiązków – nie mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Wielu sprzedawców jest zatrudnianych w oparciu o umowę o pracę z najniższych wynagrodzeniem. Z drugiej strony coraz większość sklepów sieciowych oferuje swoim pracownikom kompleksowy system motywacyjny i wynagrodzenie uzależnione od stażu pracy.
To może Cię również zainteresować