Twoje wsparcie w rekrutacji

Zawód kasjer pod lupą

Zawód kasjer pod lupą
Spotykamy ich na co dzień w sklepach spożywczych, drogeriach, sklepach zlokalizowanych na terenach galerii handlowych. Sprzedawcy, bo o nich mowa, to osoby mogące nam doradzić przy zakupie konkretnych produktów. Wskazać wystarczy na punkty sprzedaży armatury czy sprzętu komputerowego.

W każdym z sklepów są zatrudniane osoby mające wiedzę na temat produktów znajdujących się w ofercie sklepu i mogących nie tylko zaprezentować poszczególne towary, lecz także pomóc zainteresowanemu klientowi wybrać najlepsze.

Praca sprzedawców, których coraz częściej określa się mianem doradców klientów, nie koncentruje się wyłącznie na sprzedaży. Większość osób zatrudnionych na takich stanowiskach ma obowiązek rozpakowywać dostawy towarów i rozlokowywać produkty na półkach. W praktyce praca sprzedawców jest wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. A czy dobrze wynagradzana?

 

Po szkole handlowej lub… studiach

Sprzedawców czy doradców klientów kształcą m.in. szkoły zawodowe. Przeżywają one w ostatnich latach prawdziwy renesans – coraz więcej absolwentów szkół gimnazjalnych decyduje się złożyć dokumenty właśnie do szkoły zawodowej. Powód? Zdobycie konkretnego zawodu bardzo ułatwia poruszanie się po trudnym rynku pracy. 

Na kasie nie zawsze pracują wyłącznie osoby z kierunkowym wykształceniem. Znaczna część sprzedawców to studenci czy nawet absolwenci szkół wyższych. Oni najczęściej pracują w sklepach, bo te oferują elastyczny czas pracy. Zdarza się, że absolwent nawet najlepszego wydziału może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie. Wówczas praca w sklepie jest niewielkim, ale stałym źródłem dochodu.

 

Nie każdy da radę

Sprzedawca musi wykazać się konkretnymi umiejętnościami, musi również zdawać sobie sprawę z tego, że będzie pracował ciężko. Zdecydowana większość doradców klienta nie siedzi wyłącznie na kasie – ich dzień pracy to w większości chodzenie, np. podczas rozkładania produktów na półkach. To zaś wymaga sprawności fizycznej i siły.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

W pracy sprzedawcy na pewno odnajdą się osoby potrafiące rozmawiać z ludźmi, czyli kontaktowe. Doradca klienta powinien bowiem nie tylko umieć odpowiedzieć na pytania potencjalnych kupujących, lecz także wykazać się cierpliwością. Przyda się również dobra pamiętać – aktualnie większość właścicieli sieci sklepów decyduje się opracować np. szablony rozmów, którymi sprzedawcy powinni posługiwać się, rozmawiając z klientami.

Czytaj także: Zmiana miejsca pracy co 3-4 lata. Tak czy nie?

 

Gdzie szukać zatrudnienia? Ile można zarobić?

Osoby poszukujące pracy w charakterze sprzedawcy mają sporo możliwości. Jeżeli zależy im na atrakcyjnych warunkach pracy, to powinni szukać pracy na lokalnych portalach z ogłoszeniami o pracę (np. tutaj). Na takich oferty zatrudnienia publikują pracodawcy. Ci, którym zależy na szybkim znalezieniu pracy, powinni udać się do agencji zatrudnienia .Takie punkty mają wiele ofert pracy „od ręki”.

Ile może zarobić sprzedawca? Niestety, doradcy klienta – mimo swoich umiejętności i szerokiego zakresu obowiązków – nie mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Wielu sprzedawców jest zatrudnianych w oparciu o umowę o pracę z najniższych wynagrodzeniem. Z drugiej strony coraz większość sklepów sieciowych oferuje swoim pracownikom kompleksowy system motywacyjny i wynagrodzenie uzależnione od stażu pracy.

Oceń ten wpis
Zawód kasjer pod lupą
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Piotrek
2019-12-12, 14:34
Sporo tego jest na co dzień. Handel to przecież codzienność tego świata. Sprzedawca kasjer to praca bardzo znana i wiele ludzi wie o co w tym chodzi.
pracownik
2019-05-19, 09:13
Każdy wie, na czym polega praca kasjera np. w sklepie spożywczym. Ogłoszeń, że potrzebni a kasjerzy np. w Biedronce jest duża ilość. Praca odpowiedzialna, ale chyba za dobrze nie płatna.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.