!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Różowy czy zielony kołnierzyk. Czy wiesz, co kryje się pod tymi nazwami?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

3 komentarze

Różowy czy zielony kołnierzyk. Czy wiesz, co kryje się pod tymi nazwami?
Trudno byłoby zliczyć zawody wykonywane na cały świecie. Amerykańscy socjologowie wprowadzili ciekawe terminy na określenie pracowników wykonujących pracę różnego rodzaju. Choć terminów nie znają wszyscy, to jednak dokonane podziały cieszą się dużym zainteresowaniem wśród innych osób zajmujących się zagadnieniem pracy.

Pracowników można podzielić m.in. z uwagi na rodzaj pracy, jaką wykonują. W ten sposób mówi się o pracownikach umysłowych i fizycznych. Amerykańscy socjologowie dokonali takiego podziału w latach 50. Ubiegłego wieku, wykorzystując terminy „białe kołnierzyki” (white collars workers) i „niebieskie kołnierzyki” (blue collars workers).

Powyższe nazewnictwo jest dziś na tyle popularne, że do użycia wprowadzono kolejne terminy, czyli „różowe kołnierzyki” (pink collars workers) i „zielone kołnierzyki” (green collars workers). Jakie grupy pracowników kryją się pod tymi pojęciami?


Zawody sfeminizowane

Można wskazać zawody wykonywane głównie przez kobiety. Przykładowo w Polsce nauczycielem zdecydowanie częściej jest kobieta niż mężczyzna. Podobnie rzecz ma się z sekretarkami, opiekunkami czy florystkami. Pod pojęciem „różowe kołnierzyki” należy rozumieć m.in. właśnie zawody, którymi zajmują się kobiety.

Część socjologów inaczej rozumie pojęcie „różowe kołnierzyki”. Przez ten termin rozumieją oni pracowników umysłowych, którzy to jednak są gorzej opłacani niż np. lekarze czy prawnicy. Widać to choćby na przykładzie sekretarek. Co prawda, wykonują one pracę umysłową, ale nie potrzebują tak dużych kwalifikacji jak wspomniani lekarze.


Co to jest zrównoważony rozwój?

W ostatnich latach wiele osób zaczęło podkreślać, jak ważne jest to, by – korzystając m.in. z zasobów naturalnych – myśleć o przyszłych pokoleniach. Zrównoważony rozwój to rozwój opierający się na takim gospodarowaniu dobrami czy środowiskiem, by z ich dobrodziejstw mogły korzystać również późniejsze pokolenia.

Wraz z rozwojem założeń składających się na zrównoważony rozwój, powstało wiele nowych stanowisk pracy. Mowa tu o pracownikach zatrudnionych w firmach zajmujących się np. docieplaniem budynków (co ma spowodować oszczędności w zasobach np. węgla wykorzystywanego do ich ogrzania) czy zagadnieniem odnawialnej energii. Zapomnieć nie można również o tych pracownikach, którzy znając temat, postawili na rozwój własnych firm, oferując pomoc innym podmiotom gospodarczym we wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań pozwalających na poczynienie oszczędności i zadbanie o środowisko naturalne.

Pracownicy zatrudnieni w firmach zajmujących się promowaniem nowoczesnych rozwiązań, za pomocą których jest możliwe zadbanie o środowisko naturalne, są określani właśnie mianem „zielonych kołnierzyków”. Ponieważ moda na ekologiczne podejście do życia nie przemija, pracowników w tym sektorze przybywa z roku na rok.


Terminy terminami, ale...

Amerykańscy socjologowie nie tylko opisali zmiany mające miejsca na rynku pracy, lecz także wykazali się wyobraźnią i spowodowali, że wymienione pojęcia znalazły się w słownikach. Choć na co dzień nie są one używane, warto o nich pamiętać.

To może Cię również zainteresować

Sekretarka - specyfika zawodu sekretarki i asystentki

Podziel się

3 komentarze

Mirosław

Mirosław

Nazewnictwo nazewnictwem. Jak się wie o co chodzi to jest tylko kosmetyla.
Kuba

Kuba

To wszystko pochodzi z angielskiego i zawsze w usa powstają takie nazewnictwa przenoszone potem, na polski grunt. Podobnie jest w krajach azjatyckich.
Franek

Franek

Gdyby zadać pytanie ludziom: Różowy czy zielony kołnierzyk. Czy wiesz, co kryje się pod tymi nazwami? Z pewnością może 1% byłoby prawdziwą odpowiedzią. Po przeczytaniu tego artykułu wiem, co kryje się pod tymi nazwami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.