Zawody i ich potencjał

Studia medyczne i zawód lekarza: Specjalizacje, i więcej

17 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Studia medyczne i zawód lekarza: Specjalizacje, i więcej
rozum, co potrzeba, aby zostać lekarzem. Dowiedz się więcej o studiach medycznych, specjalizacjach, pracy lekarza i różnych aspektach wykonywania zawodu.

Z lekarzem spotykamy się zawsze wówczas, gdy nasze samopoczucie nie jest najlepsze. Przeziębienie, grypa, złamana noga, problemy z sercem… W zależności od dolegliwości, na jakie się skarżymy, wybieramy się do konkretnego specjalisty i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu siedząca przez nami osoba musiała poświęcić na to, by móc nam udzielić pomocy. Zawód lekarza jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych i jednocześnie wymagającym wiele pracy. Znaczenie mają również cechy charakteru mogące pomóc w wykonywaniu tego zawodu, przez niektórych uważanego przede wszystkim za misję.

Studia i praktyki przyszłego lekarza

Codzienna praca lekarza sprowadza się do diagnozowania chorób, opracowywania ścieżki leczenia i przepisywania leków. Tego, jak działa ludzkie ciało i jak leczyć choroby, przyszły lekarz dowiaduje się na studiach medycznych. Trwają one 6 lat. W tym czasie studenci odbywają zajęcia np. z anatomii, chemii czy biologii. Obok teoretycznych zajęć mających zapoznać ich z tym, jak funkcjonuje ciało człowieka, muszą przejść również praktyki i staż.

Ukończenie jednej z akademii medycznych nie zawsze jest wystarczające do tego, by móc praktykować w wybranej dziedzinie. Z tego właśnie względu znacząca część lekarzy decyduje się na dalsze kształcenie. To jest już ściśle związane z wybraną przez lekarza specjalizacją. Dzięki specjalizacji lekarz może zostać np. okulistą.

Lekarz – prestiżowy zawód nie dla każdego

Nie ma wielu zawodów, które cieszą się zaufaniem całego społeczeństwa. Zawód lekarza to nie tylko zawód publicznego zaufania, lecz także niezwykle prestiżowe zajęcie. Choć co roku uczelnie medyczne są oblegane przez potencjalnych kandydatów, to w rzeczywistości nie każdy nadaje się do tego, by zostać lekarzem. Nie można bowiem zapomnieć o cechach charakteru, jakie powinien posiadać przyszły specjalista.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarza stomatolog

Sebadent Gabinety Dentystyczne

  • Swarzędz
Dodana

Lekarz Anestezjolog - Warszawa CS Atrium

Centrum Stomatologii Medicover

  • Warszawa
Dodana

Lekarz Ortodonta - Poliklinika Pod Szyndzielnią

Centrum Stomatologii Medicover

  • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz specjalista kardiolog

Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny

  • Jaworze
Dodana

Lekarz Psychiatra

WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY

  • Andrychów
Dodana

Lekarz musi przede wszystkim umieć słuchać. Przeprowadzenie wywiadu, na podstawie którego możliwe jest postawienie diagnozy nie polega jednak wyłącznie na słuchaniu, lecz także zadawaniu pytań i to językiem zrozumiałym dla pacjenta. Równie istotna jest empatia i umiejętność rzetelnego poinformowania pacjenta o stanie jego zdrowia.

Nie każdy lekarz pracuje sam. Zdarza się, że skomplikowaną operację przeprowadza więcej niż jeden specjalista. Oznacza to, że lekarze muszą też odnajdywać się w pracy zespołowej.

Studia medyczne to początek drogi do zawodu lekarza, ale kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie umiejętności, wybór odpowiedniej specjalizacji i pasja do pomagania innym.

Praca nie tylko w służbie zdrowia

Gdy zapytać o to, gdzie mogą pracować lekarze, odpowiedź wydaje się prosta – w publicznych ośrodkach zdrowia lub własnych, prywatnych gabinetach. W rzeczywistości jednak miejsc, w których mogą oni wykonywać swój zawód jest znacznie więcej. Jako przykład warto wskazać choćby uczelnie wyższe – wykładanie przedmiotów na studiach medycznych to odpowiedzialna praca, wymagająca – oczywiście poza wiedzą – również pedagogicznego podejścia do słuchaczy.

Część lekarzy ściśle współpracuje z sądami. To tzw. biegli sądowi, którzy na zlecenie sądu przygotowują opinie. Jeszcze inną ścieżką rozwoju lekarza jest nawiązanie współpracy z czasopismami medycznymi i skoncentrowanie się na pracy naukowej. Możliwości jest wiele, a to, którą z nich wybierze specjalista, zależy wyłącznie od jego umiejętności, doświadczenia i zainteresowań.

Lekarz - zawód wielu specjalizacji

Studia medyczne otwierają przed przyszłym lekarzem wiele dróg kariery. Każdy, kto zdecyduje się na tę drogę, musi być świadomy, że lekarz to zawód nie tylko odpowiedzialny, ale także niezwykle zróżnicowany. Od lekarzy rodzinnych, poprzez specjalistów takich jak lekarz okulista czy lekarz dentysta, po specjalizacje takie jak medycyna estetyczna, czy kliniczna medycyna pracy - wybór jest ogromny. Wybór specjalizacji lekarza medycyny jest jednym z najważniejszych decyzji w życiu każdego młodego lekarza i powinien być dokonany po przemyślanej analizie predyspozycji, zainteresowań i celów kariery.

Wyzwania i satysfakcje z zawodu lekarza

Wykonywanie zawodu lekarza jest pełne wyzwań, ale także ogromnej satysfakcji. Każdy lekarz musi być gotowy na ciągłe uczenie się, zdobywanie nowych umiejętności i aktualizowanie wiedzy medycznej. Niezależnie od specjalizacji, lekarz musi stale doskonalić swoje umiejętności w celu dostarczenia najwyższej jakości opieki pacjentom. Zarobki lekarza są ważne, ale największą satysfakcją dla wielu jest możliwość niesienia pomocy i poprawy jakości życia pacjentów.

Lekarz medycyny estetycznej

Jedną z najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny jest medycyna estetyczna. Aby zostać lekarzem w tej specjalności, poza ukończeniem studiów medycznych, konieczne jest zdobycie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności. Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej wymaga precyzji, dobrego zrozumienia anatomii człowieka oraz aktualizacji wiedzy na temat najnowszych technologii i procedur. Jest to zawód dla tych, którzy szukają nieustannej innowacji i możliwości poprawy wyglądu i samopoczucia pacjentów.

Aspekt Opis
Studia Medyczne 6-letnie studia dostarczające wiedzy teoretycznej i praktycznej z różnych dziedzin medycyny.
Specjalizacje Wybór specjalizacji po ukończeniu studiów medycznych, np. lekarz rodzinny, okulista, dentysta, medycyna estetyczna, kliniczna medycyna pracy.
Wyzwania i satysfakcje z zawodu Lekarze muszą być gotowi na ciągłe uczenie się i aktualizowanie wiedzy medycznej. Zarobki lekarza są ważne, ale największą satysfakcją jest możliwość pomocy pacjentom.
Praca Lekarza Lekarze mogą pracować w różnych środowiskach, takich jak szpitale, kliniki, prywatne gabinety, uniwersytety medyczne, przemysł farmaceutyczny czy biotechnologiczny.

Praca lekarza w świecie medycyny

Praca lekarza może wydawać się skomplikowana i wymagająca, ale jest to zawód, który oferuje niezliczone możliwości. Lekarze mogą pracować w różnych środowiskach, takich jak szpitale, kliniki, prywatne gabinety, uniwersytety medyczne, a nawet w przemyśle farmaceutycznym czy biotechnologicznym. Jest to zawód, który wymaga nie tylko wiedzy medycznej, ale również umiejętności komunikacyjnych, empatii i zaangażowania. Jedno jest pewne - zawód lekarza jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących i szanowanych zawodów na świecie.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o zawodzie lekarza

  • Według badania Eurostatu z 2016 roku, Polska była na siódmym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy na 100 000 mieszkańców - 240. Na pierwszym miejscu była Grecja z 528 lekarzami na 100 000 mieszkańców.
  • Ciekawostką może być fakt, że zawód lekarza jest jednym z najstarszych na świecie. Pierwsze ślady medycznej praktyki sięgają 5000 lat p.n.e.
  • Według badania z 2020 roku, lekarze pracują średnio około 51 godzin tygodniowo, co znacznie przekracza standardowy tydzień pracy. Nie uwzględnia to czasu spędzanego na szkoleniach i konferencjach medycznych .
  • Wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS w 2020 roku wskazują, że zawód lekarza jest drugim najbardziej prestiżowym zawodem w Polsce, zaraz po zawodzie naukowca .
  • W Polsce, aby móc praktykować jako lekarz specjalista, trzeba przejść przez co najmniej 5-letni staż specjalizacyjny po ukończeniu studiów medycznych i stażu podyplomowego. Czas ten może jednak być dłuższy w zależności od wybranej specjalizacji .

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie studia trzeba ukończyć, aby zostać lekarzem?

Aby zostać lekarzem, trzeba ukończyć 6-letnie studia medyczne.

Jakie są możliwości po ukończeniu studiów medycznych?

Po ukończeniu studiów medycznych, lekarze mogą wybrać specjalizację, taką jak medycyna rodzinna, okulistyka, dentystyka, medycyna estetyczna, kliniczna medycyna pracy.

Jakie są wyzwania zawodu lekarza?

Zawód lekarza jest skomplikowany i wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy medycznej. Lekarze muszą również radzić sobie z emocjonalnym obciążeniem związanym z opieką nad pacjentami.

Czy lekarz medycyny estetycznej to dobra specjalizacja?

Tak, medycyna estetyczna jest popularną i szybko rozwijającą się dziedziną medycyny. Lekarze medycyny estetycznej mogą wykonywać różne zabiegi, takie jak botoks, wypełniacze, laseroterapia skóry.

Jakie są zarobki lekarza?

Zarobki lekarza mogą znacznie się różnić w zależności od specjalizacji, miejsca pracy i doświadczenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

Nidia

Nidia

Każdy specjalista jest ważny, szczególnie w takiej branży. Można liczyć na wysokie zarobki.
22blok22numer

22blok22numer

Co u euvdjsnwwnnrrhu
Maryjka

Maryjka

Wielka edukacja jest przed każdym kto chce pracować w takim zawodzie. Oczywiście najlepsi mogą liczyć na wiele profitów związanych z tym tematem.
pielęegniarka NK

pielęegniarka NK

Lekarz to wspaniały zawód. Wiemy doskonale,że aby nim być, to musi on ukończyć studia medyczne (akademię medyczną) w danej specjalizacji. Lekarz to odpowiedzialny zawód, bo nas leczy i od niego nieraz zależy nasze życie. Lekarz lekarzowi nie równy. Nie mam zamiaru krytykować niektórych lekarzy. Myślę, że aby być lekarzem dobrym, to musi mieć taki człowiek powołanie. Powinien bardzo dobrze zarabiać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka