Wiele pań decyduje się na powyższe rozwiązanie, bo w społeczeństwie panuje coraz większa świadomość korzyści, jakie płyną z karmienia dziecka właśnie mlekiem matki. Ustawodawca w Kodeksie pracy już dawno zagwarantował pracownicom uprawnienia w tym zakresie.
Ile dzieci karmisz i ile godzin pracujesz?
Długość przerwy przeznaczonej na karmienie dzieci zależy wyłącznie od tego, ile dzieci karmi pracownica. Panie posiadające jednego potomka, mogą liczyć na 2 przerwy o długości 30 min każda. Jeżeli pracownica karmi więcej niż jedno dziecko, to z tego tytułu również przysługują jej 2 przerwy, ale każda z nich trwa 45 min. Taki czas ustawodawca uznał za wystarczający, by pracownica mogła nakarmić swoje potomstwo.
Gdy mowa o przerwach na karmienie, należy zaznaczyć, że nie przysługują one każdej kobiecie, która zdecydowała się karmić piersią. To, czy w ogóle pracownica będzie mogła skorzystać z przerw, zależy od tego, w jakim wymiarze czasu pracy świadczy pracę. Również w tej materii przepisy są precyzyjne – przerwa przysługuje wyłącznie tym paniom, których czas pracy nie jest krótszy niż 4 godziny. Panie, których czas pracy nie przekracza 6 godzin pracy, również mogą skorzystać z przerw na karmienie, ale nie dwóch – przysługuje im wyłącznie jedna przerwa.
Pamiętaj o sobie, również zjedz!
Kobieta karmiąca piersią nie powinna zapomnieć również o sobie. O tym, jak ważne jest spożycie pracowniczego śniadania, można przeczytać m.in. w artykule: „Dzień zacznij od… śniadania. Co jadać w pracy?”. Posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany i dostarczać wszystkich niezbędnych składników. Dzięki temu nie tylko dziecku można zapewnić to, co najlepsze – również sama zainteresowana będzie czuła się syta i pełna energii do pracy.
O ile drugie śniadanie dobrze zjeść po upływie 2–3 godzin od pierwszego posiłku, o tyle karmiąca kobieta nie powinna zapomnieć, że może też skorzystać z łączonej przerwy na karmienie dziecka. Pracodawca ma obowiązek udzielić łącznie przerw na karmienie wówczas, gdy jego podwładna wystosuje pisemny wniosek o to. Zainteresowane panie powinny o tym pamiętać, bo dzięki temu mogą przychodzić później lub wcześniej opuszczać zakład pracy.
Masz również inne uprawnienia
Pracownice posiadające dzieci powinny pamiętać, że mogą również skorzystać z innych uprawnień poza omówioną możliwością skorzystania z przerw na karmienie. O uprawnienia osób opiekujących się dziećmi do 4. roku życia można przeczytać tutaj: https://www.biurokarier.umk.pl/uprawnienia-pracownika-opiekujacego-sie-dzieckiem-do-lat-4. Warto zapoznać się z prawami, by móc z nich w pełni korzystać.
To może Cię również zainteresować