Karmisz piersią i pracujesz? Sprawdź, na ile przerw możesz liczyć

Karmisz piersią i pracujesz? Sprawdź, na ile przerw możesz liczyć
Nie każda kobieta decyduje się na skorzystanie z urlopu wychowawczego, nie każda też decyduje się na samodzielne wykorzystanie urlopu macierzyńskiego – część pań dzieli się nim z ojcem dziecka, dzięki czemu wspólnie sprawują opiekę nad potomkiem. Takie rozwiązanie, choć nie jest jeszcze powszechne, jest coraz popularniejsze, bo panie chcą się spełniać zawodowo. Nawet jeżeli kobieta zdecyduje się na szybki powrót do zakładu pracy, to powinna pamiętać, że może skorzystać z dodatkowych przerw. Te przysługują jej wówczas, gdy zdecydowała się karmić dziecko piersią.

Wiele pań decyduje się na powyższe rozwiązanie, bo w społeczeństwie panuje coraz większa świadomość korzyści, jakie płyną z karmienia dziecka właśnie mlekiem matki. Ustawodawca w Kodeksie pracy już dawno zagwarantował pracownicom uprawnienia w tym zakresie.
 

Ile dzieci karmisz i ile godzin pracujesz?

Długość przerwy przeznaczonej na karmienie dzieci zależy wyłącznie od tego, ile dzieci karmi pracownica. Panie posiadające jednego potomka, mogą liczyć na 2 przerwy o długości 30 min każda. Jeżeli pracownica karmi więcej niż jedno dziecko, to z tego tytułu również przysługują jej 2 przerwy, ale każda z nich trwa 45 min. Taki czas ustawodawca uznał za wystarczający, by pracownica mogła nakarmić swoje potomstwo.

Gdy mowa o przerwach na karmienie, należy zaznaczyć, że nie przysługują one każdej kobiecie, która zdecydowała się karmić piersią. To, czy w ogóle pracownica będzie mogła skorzystać z przerw, zależy od tego, w jakim wymiarze czasu pracy świadczy pracę. Również w tej materii przepisy są precyzyjne – przerwa przysługuje wyłącznie tym paniom, których czas pracy nie jest krótszy niż 4 godziny. Panie, których czas pracy nie przekracza 6 godzin pracy, również mogą skorzystać z przerw na karmienie, ale nie dwóch – przysługuje im wyłącznie jedna przerwa.


Pamiętaj o sobie, również zjedz!

Kobieta karmiąca piersią nie powinna zapomnieć również o sobie. O tym, jak ważne jest spożycie pracowniczego śniadania, można przeczytać m.in. w artykule: „Dzień zacznij od… śniadania. Co jadać w pracy?”. Posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany i dostarczać wszystkich niezbędnych składników. Dzięki temu nie tylko dziecku można zapewnić to, co najlepsze – również sama zainteresowana będzie czuła się syta i pełna energii do pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

O ile drugie śniadanie dobrze zjeść po upływie 2–3 godzin od pierwszego posiłku, o tyle karmiąca kobieta nie powinna zapomnieć, że może też skorzystać z łączonej przerwy na karmienie dziecka. Pracodawca ma obowiązek udzielić łącznie przerw na karmienie wówczas, gdy jego podwładna wystosuje pisemny wniosek o to. Zainteresowane panie powinny o tym pamiętać, bo dzięki temu mogą przychodzić później lub wcześniej opuszczać zakład pracy.


Masz również inne uprawnienia

Pracownice posiadające dzieci powinny pamiętać, że mogą również skorzystać z innych uprawnień poza omówioną możliwością skorzystania z przerw na karmienie. O uprawnienia osób opiekujących się dziećmi do 4. roku życia można przeczytać tutaj: https://www.biurokarier.umk.pl/uprawnienia-pracownika-opiekujacego-sie-dzieckiem-do-lat-4. Warto zapoznać się z prawami, by móc z nich w pełni korzystać.

 

Oceń ten wpis
Karmisz piersią i pracujesz? Sprawdź, na ile przerw możesz liczyć
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Pamela
2019-12-11, 14:04
Dla wszystkich mam będzie to dość przydatna rzecz. W końcu są sytuacje jakie musi matka karmiąca mieć zapewnione. Czytelnie opisana porada, więcej takich!
Wandzia
2019-05-21, 15:11
Przydatny artykuł dla kobiet karmiących....
Nicze
2019-05-07, 18:08
Jasno określone zasady dla kobiet w ciąży powinna znać każda taka kobieta. Trzeba wiedzieć co można a co nie i jest to zgodne z regulaminem pracy i ustawami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.