Spis treści
Sezonowa praca kojarzy się głównie z nadmorskimi miejscowościami. Trzeba jednak pamiętać, że zatrudnienie sezonowe mogą znaleźć również pracownicy, którzy wybierają zimowe kurorty. W takich pracy nie brakuje od początku jesieni, gdy właściciele ośrodków wypoczynkowych przygotowują się na przyjęcie pierwszych gości.
Jeżeli nie udało się tobie znaleźć pracy w okresie od czerwca do sierpnia, to również we wrześniu czy październiku możesz dorobić. Okazuje się, że prace sezonowe, przy których można dorobić, wcale nie brakuje. Sprawdź przykładowe, jeżeli zamierzasz pracować właśnie jesienią.
Praca na wakacje
Czy warto podjąć pracę wakacyjną? Zdecydowanie tak! Dla pracownika na wakacje, praca sezonowa jest okazją nie tylko do zarobienia dodatkowych środków, ale również do zdobycia cennego doświadczenia i nawiązania nowych kontaktów zawodowych. Nawet krótkoterminowe zatrudnienie może przynieść korzyści w dłuższym okresie, szczególnie jeżeli planujesz kontynuować pracę w danej branży lub chcesz rozwinąć określone umiejętności. Szukając pracy wakacyjnej, warto zwrócić uwagę na oferty, które pozwalają zdobyć umiejętności transferowalne, czyli takie, które będą przydatne w różnych dziedzinach zawodowych.
Praca za granicą
Praca na wakacje w Polsce i za granicą ma swoje unikalne zalety. Jeśli jesteś otwarty na nowe doświadczenia i chciałbyś poprawić swoje umiejętności językowe, praca za granicą może być doskonałym wyborem. Szanse na zatrudnienie za granicą rosną, gdy dysponujesz umiejętnością komunikacji w obcym języku. W zależności od kraju, praca sezonowa za granicą może obejmować różne branże, od turystyki i hotelarstwa, przez rolnictwo, po prace budowlane czy opiekę nad dziećmi. Pamiętaj jednak, że praca za granicą wymaga dokładnego zapoznania się z warunkami oferty i przepisami prawa pracy obowiązującymi w danym kraju.
Szkoła wita, czyli…
…potrzebni są pracownicy, którzy zajmą się pomocą księgarniom i sklepom papierniczym. Zdecydowana większość takich podmiotów poszukuje osób zainteresowanych pracą w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, które pomogą w sprzedaży podręczników czy przyborów szkolnych. Dotyczy to również antykwariatów przeżywających właśnie w tym okresie największe oblężenie.
Czy praca w takich punktach jest wymagająca? Z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych, bo wiąże się z koniecznością obsługi klientów, czasem łączy się również z pracą pod presją czasu. Pracownicy sezonowi muszą też dość dobrze poznać asortyment, wiedzieć, jakie książki wymagają poszczególne szkoły.
A może wyjazd za granicę?
Jesień to czas, gdy pracowników sezonowych poszukują właściciele m.in. sadów. Na zbiór owoców może wyjechać każda osoba pełnoletnia, a niezbędną pomoc przy zorganizowaniu takiego wyjazdu oferują agencje pracy, współpracujące z zagranicznymi podmiotami. Wyjazd za granicę może być świetnym pomysłem na podreperowanie domowego budżetu.
W zależności od kraju, do którego wyjedzie pracownik sezonowy, wysokość dniówki może być zróżnicowana. Z całą pewnością jednak wyjazd za granicę jest opłacalny pod względem finansowym. Dodatkową zaletą może być podszkolenie swoich umiejętności językowych.
Przewodnik turystyczny
By zostać przewodnikiem turystycznym, wcale nie trzeba kończyć specjalistycznych kursów. Współcześnie przewodnikiem może zostać każda osoba zainteresowana, bo nastąpiła deregulacja tego zawodu. Biura turystyczne zatrudniają zaś przewodników przez cały rok, bo organizują wycieczki w różne zakątki świata. Znalezienie krajów, do których turyści wybierają się jesienną porą, nie sprawia większego problemu.
By zostać przewodnikiem turystycznym nie potrzeba dodatkowych uprawnień, ale nie oznacza to, że nie trzeba mieć konkretnych zdolności. Przeciwnie – osoba zainteresowana powinna potrafić rozmawiać z klientami i ciekawie opowiadać o miejscach, które turyści odwiedzają. Jeżeli pracownik wyrobi sobie dobrą opinię, to bardzo prawdopodobne jest, że nie będzie musiał szukać wakacyjnej pracy w przyszłym roku.
To może Cię również zainteresować