Prawo do urlopu na żądanie zostało zapisane w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1672 pracodawca jest zobowiązany udzielić każdemu swojemu pracownikowi urlopu na żądanie, nie więcej jednak niż 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Jako pracownik możesz wykorzystać przysługujące ci dni wolne jednorazowo, możesz również zdecydować się na korzystanie z nich pojedynczo.
Możliwość skorzystania z dni wolnych na żądanie docenia każdy pracownik, bo pozwalają one m.in. na załatwienie swoich prywatnych spraw w trakcie dnia pracy. By skorzystać z dnia wolnego na żądanie, niezbędne jest jednak zawnioskowanie przez ciebie o taki dzień. Powinieneś to zrobić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Kiedy zawnioskować o dzień urlopu?
Jako pracownik możesz wybrać dzień, w którym skorzystasz z urlopu na żądanie. Z drugiej strony powinieneś pamiętać, że nie zawsze będziesz mógł rozpocząć odpoczynek lub załatwianie swoich prywatnych spraw, bo w pewnych przypadkach pracodawca może odmówić zgody na twój urlop. Dlaczego? Może to wynikać z braku pracowników (np. przebywają na urlopach lub zaplanowanych czynności, które zostały ci powierzone i muszą zostać wykonane w terminie.
To, czy będziesz mógł skorzystać z urlopu na żądanie zależy wyłącznie od twojego pracodawcy. Jeżeli nie zgodzi się on na urlop, to wcale nie musi oznaczać, że nie będziesz mógł załatwić swoich pilnych spraw. Przeciwnie, poza urlopem na żądanie ustawodawca przewiduje również inne możliwości załatwienia przez pracownika prywatnych spraw.
Alternatywa dla urlopu na żądanie?
Z urlopu na żądanie korzystają pracownicy potrzebujący dnia wolnego na załatwienie swoich spraw, ale korzystają z niego również ci, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do zakładu pracy na czas. Jeżeli twój szef nie wyraża zgody na to, byś skorzystał z dnia wolnego, to możesz zdecydować się na inne rozwiązanie. O czym mowa? W Kodeksie pracy, poza urlopem na żądanie, została uregulowana również możliwość wyjścia pracownika z zakładu pracy celem załatwienia swoich prywatnych spraw.
Powyższa regulacja została wprowadzona przez ustawodawcę stosunkowo niedawno i rozwiała wątpliwości związane z pracą wykonywaną w nadgodzinach. Dotychczas bowiem pracodawca mógł mieć problemy wówczas, gdy zgodził się na wyjście swojego pracownika z firmy w godzinach pracy. Teraz, jeżeli twoja obecność w zakładzie pracy jest niezbędna, możesz zdecydować się na porozmawianie ze swoim przełożonym np. o opuszczeniu firmy na kilka godzin przed zakończeniem dnia pracy. By pracodawca udzielił ci zgody, powinieneś złożyć wniosek na piśmie.
To rozwiązanie może pomóc pracodawcy
Zdecydowana większość pracodawców uważa, że korzystanie przez pracowników z urlopu na żądanie może powodować problemy organizacyjne w zakładzie pracy. Alternatywą dla urlopu na żądanie może być również wprowadzenie przez pracodawcę godzinnej przerwy. Taką, jako pracownik, możesz wykorzystać w dowolnym celu, również na załatwienie swoich prywatnych spraw. To jednak, czy będziesz mógł skorzystać z dłuższej przerwy, zależy wyłącznie od pracodawcy – nie każdy decyduje się na zastąpienie 15-minutowych pauz jedną dłuższą, czyli właśnie godzinną.
To może Cię również zainteresować