Urlop na żądanie. Czy jest dla niego alternatywa?

Urlop na żądanie. Czy jest dla niego alternatywa?
Jako osoba, która podpisała umowę o pracę, możesz skorzystać z urlopu na żądanie. Przywilej ten jest dostępny wyłącznie dla pracowników wykonujących pracę w oparciu właśnie o umowę o pracę. Dzięki urlopowi na żądanie, możesz załatwić choćby osobiste sprawy.

Prawo do urlopu na żądanie zostało zapisane w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1672 pracodawca jest zobowiązany udzielić każdemu swojemu pracownikowi urlopu na żądanie, nie więcej jednak niż 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Jako pracownik możesz wykorzystać przysługujące ci dni wolne jednorazowo, możesz również zdecydować się na korzystanie z nich pojedynczo.
Możliwość skorzystania z dni wolnych na żądanie docenia każdy pracownik, bo pozwalają one m.in. na załatwienie swoich prywatnych spraw w trakcie dnia pracy. By skorzystać z dnia wolnego na żądanie, niezbędne jest jednak zawnioskowanie przez ciebie o taki dzień. Powinieneś to zrobić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.


Kiedy zawnioskować o dzień urlopu?

Jako pracownik możesz wybrać dzień, w którym skorzystasz z urlopu na żądanie. Z drugiej strony powinieneś pamiętać, że nie zawsze będziesz mógł rozpocząć odpoczynek lub załatwianie swoich prywatnych spraw, bo w pewnych przypadkach pracodawca może odmówić zgody na twój urlop. Dlaczego? Może to wynikać z braku pracowników (np. przebywają na urlopach lub zaplanowanych czynności, które zostały ci powierzone i muszą zostać wykonane w terminie.

To, czy będziesz mógł skorzystać z urlopu na żądanie zależy wyłącznie od twojego pracodawcy. Jeżeli nie zgodzi się on na urlop, to wcale nie musi oznaczać, że nie będziesz mógł załatwić swoich pilnych spraw. Przeciwnie, poza urlopem na żądanie ustawodawca przewiduje również inne możliwości załatwienia przez pracownika prywatnych spraw.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop na żądanie ile dni


Alternatywa dla urlopu na żądanie?

Z urlopu na żądanie korzystają pracownicy potrzebujący dnia wolnego na załatwienie swoich spraw, ale korzystają z niego również ci, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do zakładu pracy na czas. Jeżeli twój szef nie wyraża zgody na to, byś skorzystał z dnia wolnego, to możesz zdecydować się na inne rozwiązanie. O czym mowa? W Kodeksie pracy, poza urlopem na żądanie, została uregulowana również możliwość wyjścia pracownika z zakładu pracy celem załatwienia swoich prywatnych spraw.

Powyższa regulacja została wprowadzona przez ustawodawcę stosunkowo niedawno i rozwiała wątpliwości związane z pracą wykonywaną w nadgodzinach. Dotychczas bowiem pracodawca mógł mieć problemy wówczas, gdy zgodził się na wyjście swojego pracownika z firmy w godzinach pracy. Teraz, jeżeli twoja obecność w zakładzie pracy jest niezbędna, możesz zdecydować się na porozmawianie ze swoim przełożonym np. o opuszczeniu firmy na kilka godzin przed zakończeniem dnia pracy. By pracodawca udzielił ci zgody, powinieneś złożyć wniosek na piśmie.


To rozwiązanie może pomóc pracodawcy

Zdecydowana większość pracodawców uważa, że korzystanie przez pracowników z urlopu na żądanie może powodować problemy organizacyjne w zakładzie pracy. Alternatywą dla urlopu na żądanie może być również wprowadzenie przez pracodawcę godzinnej przerwy. Taką, jako pracownik, możesz wykorzystać w dowolnym celu, również na załatwienie swoich prywatnych spraw. To jednak, czy będziesz mógł skorzystać z dłuższej przerwy, zależy wyłącznie od pracodawcy – nie każdy decyduje się na zastąpienie 15-minutowych pauz jedną dłuższą, czyli właśnie godzinną.

Oceń ten wpis
Urlop na żądanie. Czy jest dla niego alternatywa?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Alek OP
2019-12-03, 12:32
Artykuł bardzo przydatny. Czasami na prawdę wyskoczy coś, że nie można dotrzeć do pracy. Dobrze, że jest urlop na żądanie.
Celina Pająk
2019-05-12, 10:54
Bardzo fajnie, że pracownikom na umowie o prace przysługuje "urlop na żądanie". Nieraz jest taki urlop bardzo potrzebny. Należy pamiętać, że wykorzystanie takiego urlopu wiąże się z tym, że potem ma się mniej urlopu wypoczynkowego. Fajnie zostało wszystko opisane w tym artykule.
Joanna
2019-05-09, 11:49
Wszyscy pracownicy mają od pierwszego dnia zatrudnienia prawo do 26 dni płatnego urlopu rocznie. W kwestiach urlopu na żądanie wychodzi na to iż jest to kilka dni praktycznie.
Marcel
2019-05-09, 11:44
Jeśli pracownik odejdzie z pracy, przysługuje mu wynagrodzenie zastępcze za każdy roczny urlop, który został naliczony i nie został wykorzystany. Ciekawe jak z tym na żądanie?
Osa
2019-05-07, 10:27
Bądź taktowny i cierpliwy. Tak, ważne jest, aby zapewnić jak najwięcej czasu realizacji - ale powinieneś również mieć strategiczne podejście do najlepszego czasu na zgłoszenie swojej prośby.
Tede
2019-04-15, 10:48
Ludzie też korzystają z urlopu bezpłatnego jednak po pierwsze minusem jest brak pieniędzy za to jak i nie wszyscy pracodawcy na to się zgodzą w porównaniu z na żądanie.
Opinion
2019-03-30, 13:15
Jeżeli w firmie są nadgodziny to wielu pracodawców, którzy nie chcą dawać dodatkowych pieniędzy daje coś takiego jak wybór godzin. Taka alternatywa zatem także może w firmie mieć miejsce.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.