O tym, że idea coworkingu dotarła do Polski świadczy powstawanie kolejnych biur coworkingowych w największych miastach. Takie prężnie działają już w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu. Większość z nich jest dostępna dla każdego zainteresowanego i to bez konieczności wcześniejszej rejestracji biurka. Wystarczy przyjść, by móc pracować biurowej przestrzeni. Większość powierzchni coworkingowych jest bowiem dobrze wyposażona – zainteresowani mogą skorzystać np. z drukarek lub faksu, często otrzymują nielimitowany dostęp do dobrej kawy.
Dlaczego biura coworkingowe cieszą się tak dużą popularnością wśród klientów? Powodów jest przynajmniej kilka. Do najważniejszych zalicza się możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na wynajmie przestrzeni biurowej i możliwość pracy w grupie. Sporo osób ceni sobie również dobrą lokalizację takich biur, dzięki czemu dojazd do niego nie stanowi większego problemu.
Biuro coworkingowe nie tylko dla wolnych strzelców
Kto najczęściej korzysta z biur coworkingowych? Zdecydowanie najwięcej klientów to osoby wykonujące wolny zawód, czyli niemające stałych godzin pracy i same decydujące, kiedy będą pracowały. Tacy pracownicy najczęściej decydują się na pracę w domowym zaciszu lub właśnie w biurach coworkingowych. Dla wielu osób drugie rozwiązanie to możliwość spotkania się z innymi ludźmi, choć nie wszyscy są faktycznie zadowoleni z takiego rozwiązania. Dlaczego?
Jako przykład można wskazać tłumaczy. Ta grupa pracowników najczęściej potrzebuje ciszy, by móc się skupić na pracy. Choć osoby spędzające czas w biurach coworkingowych najczęściej doskonale rozumieją swoje potrzeby i starają się zachowywać cicho, nie można wykluczyć sytuacji, że nie każdemu takie warunki pracy będą odpowiadały.
Telepracownicy – gdy szef liczy się z firmowym budżetem
Z biur coworkingowych często korzystają również telepracownicy. To pracownicy faktycznie zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, ale wykonujący swoje zawodowe obowiązki poza siedzibą firmy. Na takie zatrudnienie decydują się przede wszystkim pracodawcy zainteresowani optymalizacją kosztów zatrudnienia. Telepraca może być też dobrym rozwiązaniem dla samego pracownika – pozwala na ułożenie elastycznego grafiku.
Nie zawsze telepracownik musi pracować w zaciszu własnego mieszkania. W zależności od ustaleń, jakich dokonał ze swoim pracodawcą, może wykonywać zawodowe obowiązki np. w biurze coworkingowym. Takie rozwiązanie jest idealne, jeżeli dotychczas pracował wyłącznie w siedzibach pracodawców i jest przyzwyczajony do dojeżdżania do pracy – dzięki temu nie musi rezygnować z przyzwyczajeń.
Sposób na organizację dnia pracy
Coworking to nie tylko świetny sposób na to, by nie czuć się samotnym, lecz także na to, by dobrze zorganizować swój czas pracy. Praca w domu ma tę wadę, że łatwo się rozleniwić. A dzięki konieczności dojeżdżania do biura coworkingowego, pracownik może nie tylko spotkać się z innymi pracownikami, lecz także dobrze się zorganizować. W ten sposób ma pewność, że ze wszystkim zdąży, a jego życie zawodowe nie zaburzy życia prywatnego. To kolejny powód, dla którego warto pomyśleć właśnie o takim rozwiązaniu.
To może Cię również zainteresować