Własna firma

Linia kredytowa czy kredyt - co wybrać dla Twojej firmy?

28 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

6 komentarzy
Linia kredytowa czy kredyt - co wybrać dla Twojej firmy?
Czy wiesz, czym jest linia kredytowa? Dowiedz się, jakie korzyści przynosi i jak wybrać odpowiednie finansowanie dla Twojego biznesu.

Banki doskonale wiedzą, jak ważni są klienci biznesowi. Z myślą o nich tworzą bogatą ofertę: obok pożyczek i kredytów udostępniają również produkty inwestycyjne. Ci, którzy poszukują produktów pozwalających na sfinansowanie kolejnych inwestycji, nie powinni narzekać. Obok tradycyjnych kredytów, warto zapoznać się również z nowoczesnymi i bardziej elastycznymi rozwiązaniami. Przykładem takiego jest linia kredytowa.

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to elastyczna forma finansowania, która daje pożyczkobiorcy możliwość wypłacania środków do ustalonego limitu kredytowego w dowolnym momencie. Tego rodzaju kredyt charakteryzuje się tym, że pożyczkobiorca nie musi wykorzystywać całej dostępnej kwoty od razu, lecz może decydować o wielkości i czasie wypłat w zależności od swoich bieżących potrzeb finansowych. Jest to wygodne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do dodatkowych środków finansowych, jednocześnie oferując kontrolę nad ich wykorzystaniem.

Kluczową zaletą linii kredytowej jest fakt, że odsetki naliczane są tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty, a nie od całego limitu kredytowego. Daje to pożyczkobiorcy elastyczność w zarządzaniu finansami i pozwala na ograniczenie kosztów związanych z odsetkami. Po spłaceniu wykorzystanej części kredytu, środki te stają się ponownie dostępne do użycia, co sprawia, że linia kredytowa jest rozwiązaniem obrotowym. To szczególnie korzystne dla osób i firm potrzebujących elastycznego dostępu do kapitału na pokrycie krótkoterminowych potrzeb finansowych lub nagłych wydatków.

 

Video

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Skierniewice
Dodana

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana

Różnice między linią kredytową a kredytem

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jakie są różnice między tradycyjnym kredytem a linią kredytową. Oto najważniejsze z nich:

 • Oprocentowanie – w przypadku linii kredytowej odsetki naliczane są tylko od wykorzystanych środków, co sprawia, że może być bardziej opłacalna dla przedsiębiorców, którzy korzystają z niej tylko w razie potrzeby.
 • Elastyczność – linia kredytowa pozwala na wielokrotne wykorzystanie środków, podczas gdy kredyt bankowy wymaga składania nowego wniosku za każdym razem.
 • Limit kredytowy – kredytobiorca ma określony limit kredytowy, którego nie może przekroczyć, podczas gdy w przypadku kredytu bankowego otrzymuje konkretną kwotę jednorazowo.

Wady i zalety linii kredytowej

Decydując się na linię kredytową, przedsiębiorcy powinni być świadomi plusów i minusów tego rozwiązania. Wśród zalet można wymienić:

 • Elastyczność – możliwość korzystania ze środków tylko wtedy, gdy są potrzebne.
 • Szybki dostęp do gotówki – kredytobiorca ma pełną kontrolę nad wykorzystaniem środków.
 • Oprocentowanie – odsetki naliczane są tylko od wykorzystanych środków, co może być opłacalne.
 • Dostępność – linia kredytowa jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy spełniają wymogi banku.

Natomiast do wad zaliczają się:

 • Limit kredytowy – przedsiębiorca nie może przekroczyć określonego limitu kredytowego.
 • Ryzyko zadłużenia – nadmierne korzystanie z linii kredytowej może prowadzić do problemów finansowych.
 • Opłaty – dodatkowe koszty.

Szybki dostęp do pieniędzy to najważniejsza zaleta linii kredytowej

Klienci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z odnawialnej linii kredytowej, podkreślają, że największą zaletą tego typu produktów jest szybki dostęp do gotówki. Korzystając z nich, klient nie musi czekać na decyzję kredytową, nie musi również składać kolejnych wniosków po spłacie pierwszego kredytu.

Aktualnie banki oferują linie kredytowe:

 • odnawialne – w przypadku takiej linii środki, które klient wykorzystał i spłacił w terminie, zwiększają pulę środków, z których może on skorzystać w przyszłości,
 • nieodnawialne – z puli przyznanych środków klient korzysta tylko raz, co oznacza, że po ich wykorzystaniu nie będzie mógł skorzystać z nich po raz kolejny.

Osoby zainteresowane dostępem do dodatkowych środków muszą zatem wybrać, czy będą chciały mieć stały dostęp do pieniędzy, czy też wystarczy im jedna pula, z której będą korzystać w nagłych potrzebach. Takimi mogą być np. niespodziewane wydatki w firmie czy konieczność wypłacenia pracownikom pensji mimo braku wpływu środków od kontrahentów.

Jak otrzymać linię kredytową?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z linii kredytowej, muszą złożyć wniosek do banku. W procesie przyznawania linii kredytowej instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową przedsiębiorcy oraz stabilność jego działalności. Po pozytywnej analizie bank może udzielić linii kredytowej.

Czy warto zwrócić się do doradcy?

Nie każdy przedsiębiorca biegle orientuje się w aktualnie dostępnych ofertach produktów bankowych. Z myślą o tych klientach, którzy niekoniecznie są na bieżąco z ofertą, banki przygotowały odpowiednią pomoc. Doradcy biznesowi to osoby przeszkolone do tego, by pomagać przedsiębiorcom. Ich zadanie nie sprowadza się wyłącznie do przedstawiania oferty banku, lecz także analizowania aktualnej sytuacji potencjalnego klienta.

Po rozmowie z przedstawicielem banku przedsiębiorca zyska wiedzę na temat oferowanych przez bank produktów, będzie również wiedział, które rozwiązanie jest dla niego i jego firmy najkorzystniejsze. Specjaliści nie zawsze namawiają przedsiębiorców na kredyt – często oferują wspomniane linie kredytowe, bo lepiej odpowiadają potrzebom osób poszukujących środków na dalszy rozwój i bieżące funkcjonowanie firmy.

Podsumowanie

Linia kredytowa jest atrakcyjnym i elastycznym narzędziem finansowym, które może być szczególnie korzystne dla przedsiębiorców poszukujących szybkiego dostępu do kapitału. Oferuje ona wygodną możliwość wielokrotnego korzystania z przydzielonych środków oraz naliczanie odsetek jedynie od faktycznie wykorzystanej kwoty.

Jednak jak każdy produkt finansowy, linia kredytowa niesie ze sobą zarówno zalety, jak i ryzyka, w tym możliwość zadłużenia. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorcy starannie rozważyli swoje potrzeby i możliwości finansowe przed podjęciem decyzji. W tym procesie doradcy biznesowi mogą okazać się nieocenionym źródłem wiedzy i wsparcia, pomagając wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dostosowane do specyficznych wymagań i planów rozwoju firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to rodzaj kredytu udostępnianego przez bank, który umożliwia przedsiębiorcy zadłużenie się do ustalonego limitu. Klient ma dostęp do środków w każdej chwili i decyduje, kiedy z nich skorzystać.

Jak skorzystać z linii kredytowej?

Aby skorzystać z linii kredytowej, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do banku. Po zatwierdzeniu wniosku i ustaleniu limitu, przedsiębiorca ma dostęp do środków i może z korzystać z nich według potrzeb.

Jakie są wady i zalety linii kredytowej?

Zalety linii kredytowej obejmują dostęp do środków na żądanie i możliwość ponownego korzystania ze spłaconych środków. Wady mogą obejmować wyższe koszty w porównaniu do tradycyjnych kredytów i potencjalne ryzyko nadmiernego zadłużenia.

Dla jakich przedsiębiorstw jest linia kredytowa?

Linia kredytowa jest zazwyczaj dostępna dla firm, które działają na rynku co najmniej kilkanaście miesięcy i osiągają wymierne zyski. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla firm potrzebujących elastyczności finansowej.

Jakie są różnice między linią kredytową a kredytem?

Główną różnicą między linią kredytową a tradycyjnym kredytem jest to, że linia kredytowa udostępnia środki 'na żądanie', podczas gdy kredyt jest wypłacany jako jednorazowa suma. Linia kredytowa jest również odnawialna, tzn. środki mogą być ponownie dostępne po ich spłacie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

Jacek Golec

Jacek Golec

Z pewnością podmioty jakie są sprawdzone mają taką możliwość. Wiarygodność jednak jest tutaj kluczowa.
Samara

Samara

Dobrze poznać takie zagadnienia. Zawsze się człowiek coś nowego dowie. Dlatego warto czytać takie porady w przerwie na lunch.
Babiarz

Babiarz

Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, dobrym punktem wyjścia jest pożyczka komercyjna udzielona przez bank, chociaż często są one trudne do zabezpieczenia. Tym niemniej wielu klientó sobie to ceni.
dor. finasowy

dor. finasowy

Bardzo często firmy zaciągają kredyt. Linia kredytowa czy kredyt. Co się lepiej sprawdzi? Warto udać się do doradcy finansowego.
Jurek

Jurek

Teraz jest wiele możliwości z jakich możesz skorzystać. Banki prześcigają się nad ofertami a przedsiębiorcy wiedzący jak wykorzystać kredyty także wchodzą w taki układ.
Quasimodo

Quasimodo

O kredyty ja bym się nie martwił. Jeżeli jest ok to dostanie się zawsze. Trzeba tylko opracować strategię ich spłaty i dlatego pieniądze trzeba przeznaczyc na zarabianie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.