Własna firma

Linia kredytowa czy kredyt - co wybrać dla twojej firmy?

4 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

6 komentarzy
Linia kredytowa czy kredyt - co wybrać dla twojej firmy?
Zrozum różnice między linią kredytową a kredytem. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi linia kredytowa i jak wybrać odpowiednie finansowanie dla Twojego biznesu.

Banki doskonale wiedzą, jak ważni są klienci biznesowi. Z myślą o nich tworzą bogatą ofertę: obok pożyczek i kredytów udostępniają również produkty inwestycyjne. Ci, którzy poszukują produktów pozwalających na sfinansowanie kolejnych inwestycji, nie powinni narzekać. Obok jednak tradycyjnych kredytów, warto zapoznać się również z nowoczesnymi i bardziej elastycznymi rozwiązaniami. Przykładem takiego jest linia kredytowa.

Czym jest linia kredytowa?

Przedsiębiorca, który podpisze umowę o uruchomienie linii kredytowej, będzie mógł zadłużać się w banku do ustalonego limitu. Bank nie wypłaci mu środków jednorazowo – klient dostęp do nich będzie miał w każdej chwili i to on sam będzie decydował, kiedy z nich skorzystać. Ułatwieniem jest to, że bank nie bada zdolności kredytowej przedsiębiorcy za każdym razem, gdy chce on skorzystać ze środków, ale wówczas, gdy wnioskuje on o przyznanie mu linii kredytowej.

Z uwagi na mechanizm działania linii kredytowej, nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać – najczęściej jest ona dostępna wyłącznie dla tych firm, które istnieją na rynku co najmniej kilkanaście miesięcy i osiągają wymierne zyski. W ten sposób banki minimalizują ryzyko, że firma, której zostanie przyznana linia kredytowa, nie będzie w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań.

Warto poznać linie kredytowe!
Skorzystaj z elastycznego finansowania dla Twojej firmy, zyskaj szybki dostęp do gotówki i inwestuj mądrze.

Różnice między linią kredytową, a kredytem

Szukasz pracy?

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana
Dodana

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jakie są różnice między tradycyjnym kredytem a linią kredytową. Oto kluczowe z nich:

 • oprocentowanie - w przypadku linii kredytowej odsetki naliczane są tylko od wykorzystanych środków, co sprawia, że może być bardziej opłacalna dla przedsiębiorców, którzy korzystają z niej tylko w razie potrzeby.
 • elastyczność - linia kredytowa pozwala na wielokrotne wykorzystanie środków, podczas gdy kredyt bankowy wymaga składania nowego wniosku za każdym razem.
 • limit kredytowy - kredytobiorca ma określony limit kredytowy, którego nie może przekroczyć, podczas gdy w przypadku kredytu bankowego otrzymuje konkretną kwotę jednorazowo.

Wady i zalety linii kredytowej

Decydując się na linie kredytową, przedsiębiorcy powinni być świadomi jej wad i zalet:

 • Zalety:
  • elastyczność – możliwość korzystania ze środków tylko wtedy, gdy są potrzebne.
  • szybki dostęp do gotówki – kredytobiorca ma pełną kontrolę nad wykorzystaniem środków.
  • oprocentowanie – odsetki naliczane są tylko od wykorzystanych środków, co może być opłacalne.
  • dostępność – linia kredytowa jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy spełniają wymogi banku.
 • Wady:
  • limit kredytowy – przedsiębiorca nie może przekroczyć określonego limitu kredytowego.
  • ryzyko zadłużenia – nadmierne korzystanie z linii kredytowej może prowadzić do problemów finansowych.
  • opłaty - dodatkowe koszty.

Szybki dostęp do pieniędzy to najważniejsza zaleta

Klienci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z odnawialnej linii kredytowej podkreślają, że największą zaletą tego typu produktów jest to, że umożliwiają one szybki dostęp do gotówki. Korzystając z nich klient nie musi czekać na decyzję kredytową, nie musi również składać kolejnych wniosków po spłacie pierwszego kredytu. Aktualnie banki oferują linie kredytowe:

 • odnawialne – w przypadku takiej linii środki, które klient wykorzystał i spłacił w terminie, zwiększają pulę środków, z których może on skorzystać w przyszłości,
 • nieodnawialne – z puli przyznanych środków klient korzysta tylko raz, co oznacza, że po ich wykorzystaniu nie będzie mógł skorzystać z nich po raz kolejny.

Osoby zainteresowane dostępem do dodatkowych środków muszą zatem wybrać, czy będą chciały mieć stały dostęp do pieniędzy, czy też wystarczy im jedna pula, z której będą korzystać w nagłych potrzebach. Takimi mogą być np. niespodziewane wydatki w firmie czy konieczność wypłacenia pracownikom pensji mimo braku wpływu środków od kontrahentów.

Jak otrzymać linię kredytową?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z linii kredytowej, muszą złożyć wniosek do banku. W procesie przyznawania linii kredytowej instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową przedsiębiorcy oraz stabilność jego działalności. Po pozytywnej analizie bank może udzielić linii kredytowej.

Aspekt Opis
Mechanizm działania Bank udostępnia kredytobiorcy limit, z którego może korzystać według potrzeb.
Dla kogo? Linia kredytowa dostępna jest dla stabilnych przedsiębiorstw z określonym okresem istnienia i zyskownością.
Koszty Oprocentowanie linii kredytowej, opłaty za udostępnienie limitu i prowizje.
Zalety Elastyczność, szybki dostęp do gotówki, możliwość otrzymania wyższego limitu.
Wady Ryzyko zadłużenia, nieodpowiednia dla nowych firm, dodatkowe koszty.

Pomoże doradca klienta biznesowego

Nie każdy przedsiębiorca biegle orientuje się w aktualnie dostępnych ofertach produktów bankowych. Z myślą o tych klientach, którzy niekoniecznie są na bieżąco z ofertą, banki przygotowały odpowiednią pomoc. Doradcy biznesowi to osoby przeszkolone do tego, by pomagać przedsiębiorcom. Ich zadanie nie sprowadza się wyłącznie do przedstawiania oferty banku, lecz także analizowania aktualnej sytuacji potencjalnego klienta.

Po rozmowie z przedstawicielem banku przedsiębiorca zyska wiedzę na temat oferowanych przez bank produktów, będzie również wiedział, które rozwiązanie jest dla niego i jego firmy najkorzystniejsze. Specjaliści nie zawsze doradzają bowiem wyłącznie kredytów – często oferują wspomniane linie kredytowe, bo to właśnie one lepiej odpowiadają potrzebom osób poszukujących środków na dalszy rozwój i bieżące funkcjonowanie firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to rodzaj kredytu udostępnianego przez bank, który umożliwia przedsiębiorcy zadłużenie się do ustalonego limitu. Klient ma dostęp do środków w każdej chwili i decyduje, kiedy z nich skorzystać.

Jak skorzystać z linii kredytowej?

Aby skorzystać z linii kredytowej, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do banku. Po zatwierdzeniu wniosku i ustaleniu limitu, przedsiębiorca ma dostęp do środków i może z korzystać z nich według potrzeb.

Jakie są wady i zalety linii kredytowej?

Zalety linii kredytowej obejmują dostęp do środków na żądanie i możliwość ponownego korzystania ze spłaconych środków. Wady mogą obejmować wyższe koszty w porównaniu do tradycyjnych kredytów i potencjalne ryzyko nadmiernego zadłużenia.

Dla jakich przedsiębiorstw jest linia kredytowa?

Linia kredytowa jest zazwyczaj dostępna dla firm, które działają na rynku co najmniej kilkanaście miesięcy i osiągają wymierne zyski. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla firm potrzebujących elastyczności finansowej.

Jakie są różnice między linią kredytową a kredytem?

Główną różnicą między linią kredytową a tradycyjnym kredytem jest to, że linia kredytowa udostępnia środki 'na żądanie', podczas gdy kredyt jest wypłacany jako jednorazowa suma. Linia kredytowa jest również odnawialna, tzn. środki mogą być ponownie dostępne po ich spłacie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Jacek Golec

Jacek Golec

Z pewnością podmioty jakie są sprawdzone mają taką możliwość. Wiarygodność jednak jest tutaj kluczowa.
Samara

Samara

Dobrze poznać takie zagadnienia. Zawsze się człowiek coś nowego dowie. Dlatego warto czytać takie porady w przerwie na lunch.
Babiarz

Babiarz

Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, dobrym punktem wyjścia jest pożyczka komercyjna udzielona przez bank, chociaż często są one trudne do zabezpieczenia. Tym niemniej wielu klientó sobie to ceni.
dor. finasowy

dor. finasowy

Bardzo często firmy zaciągają kredyt. Linia kredytowa czy kredyt. Co się lepiej sprawdzi? Warto udać się do doradcy finansowego.
Jurek

Jurek

Teraz jest wiele możliwości z jakich możesz skorzystać. Banki prześcigają się nad ofertami a przedsiębiorcy wiedzący jak wykorzystać kredyty także wchodzą w taki układ.
Quasimodo

Quasimodo

O kredyty ja bym się nie martwił. Jeżeli jest ok to dostanie się zawsze. Trzeba tylko opracować strategię ich spłaty i dlatego pieniądze trzeba przeznaczyc na zarabianie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka