Spis treści
Za firmą stoi zawsze jej właściciel. To właśnie on buduje ją, rozwija i czerpie z niej korzyści materialne. Gdy firma się rozwija, niezbędne jest zatrudnienie pracowników. Niezależnie jednak od tego, czy przedsiębiorca samodzielnie wykonuje oferowane usługi, czy też korzysta z pomocy pracowników, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Produkty opracowane z myślą o przedsiębiorcach można znaleźć w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych. Osoby prowadzące firmę mogą wybierać wśród różnych produktów opracowanych z myślą o nich. Przedsiębiorcy posiadający np. maszyny czy pojazdy, mogą pomyśleć o ubezpieczeniu mienia od zdarzeń losowych czy kradzieży. Ci, którzy świadczą usługi, najczęściej są zainteresowani ubezpieczeniem OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Kiedy przyda się dobra polisa?
Ubezpieczenia to produkty mające konkretny cel, np. stworzenie ochrony. W zależności od branży i tego, co przedsiębiorca oferuje, może potrzebować różnych produktów. Wspomniane OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przyda się tym osobom świadczącym usługi. Jako przykład wystarczy wskazać choćby przedsiębiorcę działającego w branży budowlanej lub prowadzącego zakład mechaniczny.
Jeżeli w związku z przeprowadzanymi pracami, przedsiębiorca lub jego pracownicy uszkodzą samochód należący do klienta, to właściciel zakładu musi liczyć się z koniecznością poniesienia konsekwencji – dokładniej z naprawieniem powstałej szkody. Tak wynika bowiem z przepisów znajdujących się w Kodeksie cywilnym. Jeżeli jednak przedsiębiorca w porę pomyśli o dobrym zabezpieczeniu, czyli ubezpieczeniu, może uchronić się od konieczności płacenia – w takim przypadku szkodę ureguluje jego ubezpieczyciel. A to duże ułatwienie, bo konieczność wypłaty odszkodowania może nadwyrężyć firmowy budżet.
Z myślą o przyszłości
Ryzyko jest wpisane w prowadzenie każdej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorca. Z tego względu tak ważne jest, by odpowiednio wcześniej pomyślał on o właściwym zabezpieczeniu. Współcześnie dostępne produkty składają się na szeroką ofertę. Osoby zainteresowane mogą wybierać nie tylko wśród ubezpieczycieli, lecz także w zakresie ochrony, jaką zyskają, decydując się na konkretne ubezpieczenie.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy nabycie ubezpieczenia to również konkretny wydatek. Rzeczywiście, decydując się na podpisanie umowy, właściciel firmy musi być świadomy tego, że zawartość jego portfela będzie co miesiąc uszczuplała się o wysokość składki ubezpieczeniowej. W praktyce jednak można zyskać znacznie więcej, bo kompleksową ochronę.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie?
Przedsiębiorca, jeszcze przed zapoznaniem się z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych, powinien dokładnie określić swoje potrzeby. Dzięki temu będzie wiedział, jakie produkty go interesują. Ważny jest przy tym zakres ubezpieczenia, jakie oferuje ubezpieczyciel – by zabezpieczyć się kompleksowo, mogą być potrzebne dodatkowe ustalenia z przedstawicielem wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ponieważ ubezpieczenie to konkretny wydatek, warto porównać poszczególne oferty również pod tym względem. Trudno określić wysokość składki ubezpieczeniowej, bo ta zależy od wielu czynników – branży, w jakiej działa przedsiębiorca, prawdopodobieństwa wystąpienia szkody czy to, z jakich urządzeń, samochodów czy maszyn na co dzień korzysta właściciel firmy.
Jaki jest koszt ubezpieczenia działalności gospodarczej?
Decydując się na ubezpieczenie OC, wielu przedsiębiorców zastanawia się, ile tak naprawdę kosztuje oc dla firm. Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników, takich jak wielkość firmy, branża, w której działa, czy też wartość majątku. Ważne jest również, jakie ryzyka obejmuje ubezpieczenie. Porównując oferty różnych ubezpieczycieli, można znaleźć rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy i jej budżetu.
Dodatkowe ubezpieczenie firmy
Warto również zastanowić się nad rozszerzeniem zakresu ubezpieczenia. Niektóre sytuacje, które mogą wydawać się mało prawdopodobne, mogą przynieść duże straty finansowe. Dodatkowe ubezpieczenie firmy pozwoli Ci spać spokojnie, wiedząc, że jesteś chroniony nie tylko przed podstawowymi ryzykami, ale także tymi bardziej niszowymi.
Aspekt ubezpieczenia OC | Zakres ochrony | Przykłady sytuacji | Koszty |
---|---|---|---|
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej firmy | Ochrona przed konsekwencjami finansowymi powstałymi przez działalność firmy | Uszkodzenie mienia klienta przez pracownika | Zróżnicowane w zależności od zakresu i branży |
Dodatkowe ubezpieczenie firmy | Dodatkowa ochrona dla specyficznych potrzeb branżowych | Ubezpieczenie sprzętu biurowego od kradzieży | W zależności od zakresu dodatkowego ubezpieczenia |
To może Cię również zainteresować