!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Optymalizacja kosztów działania firmy. Jak to wygląda w praktyce?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

7 komentarzy

Optymalizacja kosztów działania firmy. Jak to wygląda w praktyce?
Oszczędności w firmie to cyklicznie powracający temat. Przedsiębiorcy szukają możliwości zaoszczędzenia pieniędzy głównie wówczas, gdy odczuwają skutki kryzysu czy zastoju w branży. Optymalizacja kosztów to działanie odbywające się na wielu płaszczyznach. Jakich dokładnie?

Outsourcing to pojęcie pochodzące z języka angielskiego (dokładniej: outside-resource-using) i oznaczające korzystanie przez firmę z usług podmiotów zewnętrznych. Współcześnie ten termin jest bardzo popularny – przedsiębiorcy używają go chętnie i często. Outsourcing związany jest najczęściej z poszukiwaniem oszczędności, bo współpracowanie z zewnętrznymi firmami w pewnym zakresie jest często bardziej opłacalne niż tworzenie w firmie np. nowego działu.

Ponieważ temat optymalizacji kosztów działania firmy i oszczędzania jest bardzo szeroki, w praktyce przedsiębiorca ma możliwość wprowadzić szereg zmian ukierunkowanych na poczynienie oszczędności w firmowym budżecie. Wśród najczęściej wymienianych są: zmiana nawyków pracowników, optymalizacja kosztów druku czy współpraca z zewnętrznymi podmiotami zamiast zatrudniania specjalistów.


Firma odpowiedzialna społecznie

Przedsiębiorstwo poszukujące oszczędności jest odpowiedzialne społecznie. Dążąc do zminimalizowania kosztów funkcjonowania, najczęściej wprowadza szereg rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. W praktyce zatem właściciel zyskuje na kilku płaszczyznach: poza zmniejszeniem comiesięcznych wydatków, może liczyć również na to, że jego firma będzie postrzegana jako odpowiedzialna społecznie i dbająca o zasoby naturalne.

Jaką firmę można uznać za odpowiedzialną społecznie? Choćby taką, która dąży do zmniejszenia ilości wykorzystywanego papieru, oszczędnie użytkuje tusze, a do sprzątania poszczególnych pomieszczeń stosuje środki niezawierające szkodliwych dla środowiska naturalnego detergentów. By jednak wprowadzić takie rozwiązania, konieczne jest przeprowadzenie analiz i określenie np. ilości wyrzucanych do kosza zadrukowanych kartek papieru.


Zmienić przyzwyczajenia pracowników

Chcąc zaoszczędzić czas, pracownicy mogą np. nie wyłączać komputerów, wychodząc z biura. Dla firmy oznacza to nie tylko wyższy rachunek za energię elektryczna, lecz także jej marnotrawienie. By zauważyć zmianę, wystarczy niewiele – pracownicy powinni zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

Innym, powszechnie stosowanym w firmach na Zachodzie rozwiązaniem, jest montaż specjalnego, automatycznego oświetlenia. Takie rozwiązanie wdraża również coraz więcej polskich przedsiębiorstw, głównie tych większych, w których montaż detektorów pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości energii elektrycznej.


Współpraca z podmiotami zewnętrznymi

Z roku na rok rośnie również liczba firm decydujących się na korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych firm. Takie rozwiązanie sprawdza się niezależnie od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo, bo dotyczy usług np. informatycznych, obsługi prawnej i podatkowej czy utrzymania czystości w poszczególnych pomieszczeniach firmy.

Nawiązując współpracę z zewnętrznymi podmiotami, przedsiębiorca oszczędza na wielu płaszczyznach. Poza tym, że nie musi zatrudniać specjalistów (choćby księgowej czy radcę prawnego), w dalszym ciągu współpracuje z profesjonalnymi podmiotami, co oznacza, że poziom świadczonych usług nie powinien być niższy.

 

Ile można zaoszczędzić?

Zmiany w firmie mogą być wprowadzane przez jej właściciela, może on też zdecydować się na współpracę z firmą przeprowadzającą audyty kosztowe. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że wówczas specjaliści sprawdzają, na jakich płaszczyznach możliwe jest zminimalizowanie kosztów. Choć przedsiębiorca musi liczyć się z kosztami, w praktyce zwracają się one szybko.

To może Cię również zainteresować

Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Podziel się

7 komentarzy

Jutrzenka

Jutrzenka

Dobrze opisane rozwiązanie związane z optymalizacją. Wszystko czyta się bardzo przyjemnie.
Edith

Edith

Z pewnością wiele ludzi chce znaleźć koszty jakie się kumulują by coś zyskać w tym zakresie.
Jolka

Jolka

Każdy grosz jest ważny, z doświadczenia wiem jak nawet małe kwoty zsumuje się to jest coś co można przeznaczyć na coś co jeszcze lepiej przysłuży się własnej firmie.
Marylka BM

Marylka BM

Bardzo fajny i przydatny artykuł, a na końcu właściwe stwierdzenie " Zmiany w firmie mogą być wprowadzane przez jej właściciela, może on też zdecydować się na współpracę z firmą przeprowadzającą audyty kosztowe".
Kamis

Kamis

Trzeba wiedzieć o gdzie oszczędzać. Od tego często zależy kondycja firmy, działania, a także efekt. Większe korporacje posiadają specjalistów jacy kombinują nad tym.
Renata

Renata

Sporo można zaoszczędzić jak zrealizuje się założenia związane z planem na oszczędzanie. Sam to wiem po swojej firmie jak drobne koszty przeradzają się w zaoszczędzenie sporych sum.
Cywil

Cywil

Dobra organizacja pozwala na zrealizowanie cięcia kosztów i tutaj w wielu przypadkach można wiele zyskać. Zresztą każdy oszczędzający znajdzie takie kwoty jakich wcześniej nie widział.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.