Optymalizacja kosztów działania firmy. Jak to wygląda w praktyce?

Optymalizacja kosztów działania firmy. Jak to wygląda w praktyce?
Oszczędności w firmie to cyklicznie powracający temat. Przedsiębiorcy szukają możliwości zaoszczędzenia pieniędzy głównie wówczas, gdy odczuwają skutki kryzysu czy zastoju w branży. Optymalizacja kosztów to działanie odbywające się na wielu płaszczyznach. Jakich dokładnie?

Outsourcing to pojęcie pochodzące z języka angielskiego (dokładniej: outside-resource-using) i oznaczające korzystanie przez firmę z usług podmiotów zewnętrznych. Współcześnie ten termin jest bardzo popularny – przedsiębiorcy używają go chętnie i często. Outsourcing związany jest najczęściej z poszukiwaniem oszczędności, bo współpracowanie z zewnętrznymi firmami w pewnym zakresie jest często bardziej opłacalne niż tworzenie w firmie np. nowego działu.

Ponieważ temat optymalizacji kosztów działania firmy i oszczędzania jest bardzo szeroki, w praktyce przedsiębiorca ma możliwość wprowadzić szereg zmian ukierunkowanych na poczynienie oszczędności w firmowym budżecie. Wśród najczęściej wymienianych są: zmiana nawyków pracowników, optymalizacja kosztów druku czy współpraca z zewnętrznymi podmiotami zamiast zatrudniania specjalistów.


Firma odpowiedzialna społecznie

Przedsiębiorstwo poszukujące oszczędności jest odpowiedzialne społecznie. Dążąc do zminimalizowania kosztów funkcjonowania, najczęściej wprowadza szereg rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. W praktyce zatem właściciel zyskuje na kilku płaszczyznach: poza zmniejszeniem comiesięcznych wydatków, może liczyć również na to, że jego firma będzie postrzegana jako odpowiedzialna społecznie i dbająca o zasoby naturalne.

Jaką firmę można uznać za odpowiedzialną społecznie? Choćby taką, która dąży do zmniejszenia ilości wykorzystywanego papieru, oszczędnie użytkuje tusze, a do sprzątania poszczególnych pomieszczeń stosuje środki niezawierające szkodliwych dla środowiska naturalnego detergentów. By jednak wprowadzić takie rozwiązania, konieczne jest przeprowadzenie analiz i określenie np. ilości wyrzucanych do kosza zadrukowanych kartek papieru.


Zmienić przyzwyczajenia pracowników

Chcąc zaoszczędzić czas, pracownicy mogą np. nie wyłączać komputerów, wychodząc z biura. Dla firmy oznacza to nie tylko wyższy rachunek za energię elektryczna, lecz także jej marnotrawienie. By zauważyć zmianę, wystarczy niewiele – pracownicy powinni zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy.

To Cię powinno też zainteresować: Outsourcing - czy rozwiąże problemy Twojej firmy?

Innym, powszechnie stosowanym w firmach na Zachodzie rozwiązaniem, jest montaż specjalnego, automatycznego oświetlenia. Takie rozwiązanie wdraża również coraz więcej polskich przedsiębiorstw, głównie tych większych, w których montaż detektorów pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości energii elektrycznej.


Współpraca z podmiotami zewnętrznymi

Z roku na rok rośnie również liczba firm decydujących się na korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych firm. Takie rozwiązanie sprawdza się niezależnie od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo, bo dotyczy usług np. informatycznych, obsługi prawnej i podatkowej czy utrzymania czystości w poszczególnych pomieszczeniach firmy.

Nawiązując współpracę z zewnętrznymi podmiotami, przedsiębiorca oszczędza na wielu płaszczyznach. Poza tym, że nie musi zatrudniać specjalistów (choćby księgowej czy radcę prawnego), w dalszym ciągu współpracuje z profesjonalnymi podmiotami, co oznacza, że poziom świadczonych usług nie powinien być niższy.

 

Ile można zaoszczędzić?

Zmiany w firmie mogą być wprowadzane przez jej właściciela, może on też zdecydować się na współpracę z firmą przeprowadzającą audyty kosztowe. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że wówczas specjaliści sprawdzają, na jakich płaszczyznach możliwe jest zminimalizowanie kosztów. Choć przedsiębiorca musi liczyć się z kosztami, w praktyce zwracają się one szybko.

Oceń ten wpis
Optymalizacja kosztów działania firmy. Jak to wygląda w praktyce?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jolka
2019-12-11, 10:12
Każdy grosz jest ważny, z doświadczenia wiem jak nawet małe kwoty zsumuje się to jest coś co można przeznaczyć na coś co jeszcze lepiej przysłuży się własnej firmie.
Marylka BM
2019-05-25, 17:28
Bardzo fajny i przydatny artykuł, a na końcu właściwe stwierdzenie " Zmiany w firmie mogą być wprowadzane przez jej właściciela, może on też zdecydować się na współpracę z firmą przeprowadzającą audyty kosztowe".
Kamis
2019-05-03, 14:18
Trzeba wiedzieć o gdzie oszczędzać. Od tego często zależy kondycja firmy, działania, a także efekt. Większe korporacje posiadają specjalistów jacy kombinują nad tym.
Renata
2019-04-19, 09:01
Sporo można zaoszczędzić jak zrealizuje się założenia związane z planem na oszczędzanie. Sam to wiem po swojej firmie jak drobne koszty przeradzają się w zaoszczędzenie sporych sum.
Cywil
2019-04-02, 16:34
Dobra organizacja pozwala na zrealizowanie cięcia kosztów i tutaj w wielu przypadkach można wiele zyskać. Zresztą każdy oszczędzający znajdzie takie kwoty jakich wcześniej nie widział.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.