Nie każda osoba zainteresowana leasingiem wie, że ten wcale nie jest produktem nowym. Zalążki tego, co rozumiemy dziś przez taką formę finansowania inwestycji, były znane już w… Mezopotamii. W Polsce leasing upowszechnił się dopiero pod koniec lat 80. XX wieku. Dziś przedsiębiorcy uważają taki sposób pozyskiwania środków za alternatywny dla kredytu czy wykładania własnych oszczędności.
By jednak wybrać mądrze i korzystnie, przedsiębiorca, porównując oferty poszczególnych firm oferujących leasing, powinien pod uwagę wziąć m.in. czas trwania transakcji leasingu, wysokość opłat, jakie będzie ponosił czy kwestie podatkowe. Podział leasingu na finansowy (zwany też kapitałowym) i operacyjny nie jest przypadkowy – głównym kryterium podziału jest to, która ze stron umowy leasingu może dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
Dla początkujących i rozwijających się przedsiębiorstw
Z leasingu mogą skorzystać zarówno nowe, dopiero co powstałe firmy, jak i te, które dynamicznie się rozwijają. Co najczęściej przedsiębiorcy finansują przy pomocy leasingu? Z badania „Jakość w Leasingu” przeprowadzonego wśród firm należących do sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw wynika, że najczęściej samochody (82%). Na dalszych miejscach uplasowały się linie produkcyjne (20%), maszyny budowlane (9%) czy sprzęt biurowy (3%).
W praktyce zatem przedsiębiorcy za pomocą tej formy finansowania nabywają wszystkie te dobra materialne, których zakup wiąże się z koniecznością wyłożenia sporej puli pieniędzy. Leasing jest przy tym o tyle korzystny, że właściciel firmy w dalszym ciągu może starać się o kredyt w banku, bo podpisanie umowy leasingu nie wpływa na jego zdolność kredytową.
Finansowy czy operacyjny?
Jak wspomniano wyżej, przedsiębiorcy mogą wybrać leasing finansowy lub operacyjny. Decyzja powinna być jednak przemyślana, bo od niej zależy nie tylko to, czy przedsiębiorca będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych, lecz również to, czy przejdzie na niego przedmiot leasingu w momencie, gdy opłaci ostatnią ratę.
Wybór zależeć powinien również od czasu trwania umowy i wysokości opłat, jakie będzie musiał ponieść zainteresowany przedsiębiorca. Zapomnieć nie może też o podatku VAT – w przypadku leasingu finansowego konieczne jest jego opłacenie z pierwszą ratą, w przypadku operacyjnego jest doliczany do kolejnych rat leasingowych.
Co można zyskać?
Przedsiębiorca decydujący się na leasing zyskuje konkretne korzyści. Podstawową kwestią jest fakt, że w ten sposób nie musi inwestować własnych środków finansowych, może zaś otrzymać niezbędne mu maszyny, pojazdy czy urządzenia biurowe, które będzie wykorzystywał do codziennej pracy. Jednocześnie zaoszczędzony kapitał można ulokować w inny sposób lub po prostu odłożyć.
Poza kwestią oszczędzania własnych środków, leasing może być tańszy niż podpisanie umowy kredytowej. By jednak stwierdzić, która opcja będzie korzystniejsza, niezbędne jest wykonanie szczegółowej analizy. Takie rozwiązanie, choć jest czasochłonne i wymaga porównania wielu ofert, w praktyce pozwala na wybranie najkorzystniejszej opcji.
To może Cię również zainteresować