Własna firma

Ubezpieczenie firmowego samochodu: koszty, wybór i porady

17 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

6 komentarzy
Ubezpieczenie firmowego samochodu: koszty, wybór i porady
Przeczytaj o kosztach, pakietach i sposobach oszczędzania na ubezpieczeniu pojazdów i samochodów firmowych. Odkryj klucz do optymalnej ochrony!

Poszukujesz dobrego ubezpieczenia OC z myślą o firmowych pojazdach? W takim razie powinieneś być świadomy, że nie zawsze będziesz mógł wykupić wyłącznie podstawowe ubezpieczenie OC. Dlaczego?

Kupujesz samochód? Zadbaj o dobre ubezpieczenie

Decyzja zapadła – kupujesz dla firmy pojazd? W takim razie musisz zadbać o dobre ubezpieczenie OC. To oczywiście zupełna podstawa, bo – o czym powinieneś pamiętać – możesz również wykupić polisę AC czy ubezpieczenie assistance. W odróżnieniu od OC, pozostałe ubezpieczenia są dobrowolne – możesz, ale nie musisz z nich skorzystać.

Wybierając polisę OC dla pojazdu firmowego, musisz pamiętać o porównaniu dostępnych ofert. Okazuje się, że w ramach składki możesz oczekiwać różnych udogodnień. Przykładowo LINK4 oferuje przedsiębiorcom polisę OC wraz z samochodem zastępczym. Niższą składkę możesz wynegocjować wówczas, gdy firma posiada więcej niż jeden pojazd mechaniczny – więcej informacji znajdziesz choćby w ofercie PZU.

Przy wyborze ubezpieczenia dla samochodu firmowego, porównuj oferty OC, rozważ dodatkowe ubezpieczenia w zależności od potrzeb i dokładnie analizuj warunki przy ubezpieczeniu w leasingu.
 

Leasing – czy ty będziesz musiał zadbać o ubezpieczenie?

Szukasz pracy?

Praca dodatkowa- tygodniówki- Nowa Huta- zmiany noce

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 26-28 zł / h
Dodana

Pracownik/czka Magazynu

FUNDACJA AKTYWIZACJA

  • Rzeszów
Dodana
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana
Dodana

Zakup pojazdu lub pojazdów mechanicznych, którymi będą poruszać się pracownicy firmy, jest kapitałochłonny. Właściciele niewielkich lub początkujących przedsiębiorstw mogą mieć spore problemy, aby pozwolić sobie na nabycie takiego. W ich sytuacji idealnie sprawdza się leasing. Zamiast uiszczać jednorazowo kwotę za samochód, mogą płacić raty leasingowe. Ich wysokość jest przy tym dostosowana od możliwości budżetu firmy.

Poznałeś główne zalety płynące z leasingu? Decydując się podpisać umowę o leasing, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie ty – jako użytkownik pojazdu – możesz być odpowiedzialny za podpisanie umowy OC z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wszystko zależy wyłącznie od zapisów znajdujących się w umowie.

Ponieważ firmy leasingowe często wymagają, aby pojazdy mechaniczne przez nich udostępniane były  objęte również ubezpieczeniem AC, powinieneś tę kwestię rozstrzygnąć jeszcze na etapie pertraktowania warunków umowy. Wówczas bowiem będziesz mógł wynegocjować najkorzystniejsze dla siebie zapisy. Choć leasingodawca z pewnością nie zgodzi się ponosić całkowitych kosztów składki, to jednak możesz rozmawiać z przedstawicielami o częściowym sfinansowaniu tej opłaty.

Czy musisz podejmować decyzję samodzielnie?

Wybór ubezpieczenia z myślą o firmowej flocie nie jest sprawą oczywistą. Na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich oferuje inne warunki współpracy. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy o produktach dostępnych w ofercie poszczególnych ubezpieczycieli, to najlepiej zrobisz, gdy postawisz na profesjonalną pomoc.

W internecie nie brakuje serwisów, na których są publikowane szczegółowe porównania ofert różnych towarzystw internetowych. Zawsze też możesz skorzystać z pomocy zewnętrznych podmiotów, czyli doradców. Tacy będą w stanie odpowiedzieć na twoje pytania i wyliczyć wysokość składki, której uiszczania będą wymagać poszczególni ubezpieczyciele. W ten sposób zaoszczędzisz, mając przy tym pewność, że otrzymasz niezbędną pomoc wówczas, gdy będziesz jej potrzebował.

Koszt ubezpieczenia samochodu firmowego

Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małą działalność gospodarczą, kluczowym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia jest cena. Koszt ubezpieczenia samochodu firmowego zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, marka i model samochodu czy historia wypadków. Optymalizując te aspekty, można znaleźć składkę ubezpieczenia samochodu firmowego, która będzie odpowiednia zarówno dla budżetu przedsiębiorstwa, jak i dla potrzeb związanych z użytkowaniem pojazdu.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu firmowego

Choć podstawowe ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, warto rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń. Takie ubezpieczenia dodatkowe, jak samochód zastępczy czy assistance, mogą okazać się nieocenione w sytuacjach awaryjnych. W długim okresie mogą przynieść znaczne oszczędności, zwłaszcza jeśli Twoje przedsiębiorstwo polega na nieprzerwanym dostępie do samochodu.

Aspekt Ubezpieczenie OC Dodatkowe ubezpieczenia Ubezpieczenie w leasingu
Ogólne informacje Obowiązkowe dla każdego pojazdu; pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim. Wybór opcjonalny; obejmuje m.in. AC, assistance i samochód zastępczy. Zależy od zapisów w umowie; często wymaga dodatkowego ubezpieczenia AC.
Koszty Zróżnicowane; zależne od wielu czynników, m.in. wieku samochodu czy doświadczenia kierowcy. Większa składka niż OC, ale zapewnia szersze pokrycie. Może być wliczone w ratę leasingową lub wymagać oddzielnej opłaty.
Korzyści Podstawowa ochrona; minimalizuje ryzyko finansowe w przypadku wypadku. Wszechstronna ochrona; większy spokój ducha i elastyczność w przypadku szkody. Ułatwia zakup samochodu na raty; możliwość negocjacji warunków ubezpieczenia z leasingodawcą.
Rekomendacje Porównaj oferty; niektóre firmy oferują atrakcyjne pakiety z samochodem zastępczym w cenie OC. Warto rozważyć, zwłaszcza dla nowszych samochodów lub gdy samochód jest kluczowy dla działalności firmy. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie zapisy w umowie leasingowej dotyczące ubezpieczenia.

Ubezpieczenie floty pojazdów

Jeśli prowadzisz większą firmę z kilkoma samochodami, rozważ ubezpieczenie flotowe dla wielu samochodów. Dzięki temu możesz osiągnąć znaczne oszczędności w skali roku. Ponadto, ubezpieczając całą flotę w jednym towarzystwie, zyskujesz lepszy wgląd w warunki umowy i łatwiejsze zarządzanie polisami.

Zaoszczędzenie na ubezpieczeniu samochodu firmowego

Zarządzanie finansami firmy wymaga sprytu i planowania. Wiele przedsiębiorstw szuka sposobów na oszczędności, a ubezpieczenie samochodów służbowych na raty może być jednym z nich. Analizując różne oferty, możesz znaleźć takie, które oferują atrakcyjne rabaty dla stałych klientów czy bonusy za bezszkodową jazdę. Ostateczny wybór ubezpieczenia samochodu firmowego powinien być podyktowany nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony oraz opiniami innych klientów. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić ubezpieczenie auta firmowego z dodatkowymi opcjami?

Tak, dodatkowe ubezpieczenie samochodu firmowego może zapewnić lepszą ochronę w specyficznych sytuacjach, takich jak kradzież czy szkody naturalne, które nie są pokrywane przez standardowe OC.

Jakie są główne różnice ubezpieczenia auta w leasingu a standardowego ubezpieczenia?

Główna różnica polega na tym, że ubezpieczenie pojazdu w leasingu często zawiera wymagania określone przez firmę leasingową, takie jak pełne AC czy ubezpieczenie od kradzieży.

Czy mogę wybrać tanie ubezpieczenie dla auta firmowego bez utraty jakości ochrony?

Tak, ale ważne jest dokładne porównanie ofert i zrozumienie, co jest wliczone w cenę, by upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ochronę za swoje pieniądze.

Czy wystarczy OC na samochód firmowy, czy powinienem rozważyć dodatkowe ubezpieczenia?

Podstawowe OC jest obowiązkowe, ale warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenia, by zapewnić lepszą ochronę dla specyficznych potrzeb Twojej firmy.

Jakie informacje o ubezpieczeniu samochodu firmowego powinienem znać przed zakupem?

Przed zakupem ubezpieczenia, powinieneś znać zakres ochrony, cenę, ewentualne zniżki, warunki wypłaty odszkodowania oraz opinie innych klientów o danej firmie ubezpieczeniowej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Sebastian Adamus

Sebastian Adamus

Bardzo ważne jest ubezpieczenie jednak nie powinno się pozostawać tylko przy tym podstawowym. Warto poznać inne opcje.
Zosia

Zosia

Ubezpieczenie samochodu z pewnością w pakiecie jest bardziej opłacalne i dlatego można na tym sporo zyskać porównując oferty.
Jolanta Ptak

Jolanta Ptak

Rózne są szkoły czy samo oc czy ac. Przeważnie w samochodach branych na leasing da się wiele pełnych ubezpieczeń w aspkekcie pozyskać co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.
kier. aurtobuu pryw.

kier. aurtobuu pryw.

Ubezpieczenie firmowego pojazdu - tylko OC? W żadnym wypadku- nie masz AC możesz stracić bardzo dużo. Wykup AC czy ubezpieczenie assistance.... Nie żałuj na AC...
Ondra1

Ondra1

Z tego co wiem są bardzo duże zniżki dla firm posiadających floty pojazdów i jest to wtedy bardzo opłacalna rzecz. Jeszcze jak samochody są na leasingu to jest to ciekawe.
AC2

AC2

Ja tam wolę AC bowiem nawet jak pracownik by spowodował wypadek to często może być ciężko z egzekucją. Leasing, ubezpieczenie pełen pakiet daje teraz wielu agentów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka