Własna firma

Ubezpieczenie firmowego samochodu - koszty, wybór i porady

23 kwietnia 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

6 komentarzy
Ubezpieczenie firmowego samochodu - koszty, wybór i porady
Przeczytaj o kosztach, pakietach i sposobach oszczędzania na ubezpieczeniu pojazdów i samochodów firmowych. Odkryj klucz do optymalnej ochrony!

Poszukujesz dobrego ubezpieczenia OC z myślą o firmowych pojazdach? W takim razie powinieneś być świadomy, że nie zawsze będziesz mógł wykupić wyłącznie podstawowe ubezpieczenie OC. Dlaczego?

Kupujesz samochód? Zadbaj o dobre ubezpieczenie

Decyzja zapadła – kupujesz pojazd dla firmy. W takim razie musisz zadbać o dobre ubezpieczenie OC. To oczywiście zupełna podstawa, bo – o czym powinieneś pamiętać – możesz również wykupić polisę AC czy ubezpieczenie assistance. W odróżnieniu od OC pozostałe ubezpieczenia są dobrowolne – możesz, ale nie musisz z nich skorzystać.

Wybierając polisę OC dla samochodu firmowego, musisz pamiętać o porównaniu dostępnych ofert. Okazuje się, że w ramach składki możesz oczekiwać różnych udogodnień. Przykładowo LINK4 oferuje przedsiębiorcom polisę OC wraz z samochodem zastępczym. Niższą składkę możesz wynegocjować wówczas, gdy firma posiada więcej niż jeden pojazd mechaniczny – więcej informacji znajdziesz choćby w ofercie PZU.

Przy wyborze ubezpieczenia dla samochodu firmowego, porównuj oferty OC, rozważ dodatkowe ubezpieczenia w zależności od potrzeb i dokładnie analizuj warunki przy ubezpieczeniu w leasingu.
 

Leasing – czy Ty będziesz musiał zadbać o ubezpieczenie?

Zakup pojazdu lub pojazdów mechanicznych, którymi będą poruszać się pracownicy firmy, jest kapitałochłonny. Właściciele niewielkich lub początkujących przedsiębiorstw mogą mieć spore problemy, aby pozwolić sobie na kupno samochodu. W ich sytuacji idealnie sprawdza się leasing. Zamiast uiszczać jednorazowo wysoką kwotę za samochód, mogą płacić raty leasingowe. Ich wysokość jest przy tym dostosowana do możliwości budżetu firmy.

Poznałeś główne zalety płynące z leasingu? Decydując się na podpisanie umowy o leasing, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie Ty – jako użytkownik pojazdu – możesz być odpowiedzialny za podpisanie umowy OC z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wszystko zależy wyłącznie od zapisów znajdujących się w umowie.

Ponieważ firmy leasingowe często wymagają, aby pojazdy mechaniczne przez nich udostępniane były  objęte również ubezpieczeniem AC, powinieneś tę kwestię rozstrzygnąć jeszcze na etapie pertraktowania warunków umowy. Wówczas bowiem będziesz mógł wynegocjować najkorzystniejsze dla siebie zapisy. Choć leasingodawca z pewnością nie zgodzi się na ponoszenie całkowitych kosztów składki, to jednak możesz rozmawiać z przedstawicielami o częściowym sfinansowaniu tej opłaty.

Czy musisz podejmować decyzję o ubezpieczeniu samodzielnie?

Wybór ubezpieczenia z myślą o firmowej flocie nie jest sprawą oczywistą. Na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich oferuje inne warunki współpracy. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy o produktach dostępnych w ofercie poszczególnych ubezpieczycieli, to najlepiej zrobisz, gdy postawisz na profesjonalną pomoc.

Szukasz pracy?

Portier w hotelu 4*

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

  • Kraków
Dodana
Dodana

Pracownik biurowy

Wyciszkiewicz Sp. Z O.O.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik produkcji

DWABE Sp. z o.o.

  • 4 500 zł / mc
  • Łódź
Dodana
Dodana

W internecie nie brakuje serwisów, na których są publikowane szczegółowe porównania ofert różnych towarzystw internetowych. Zawsze też możesz skorzystać z pomocy zewnętrznych podmiotów, czyli doradców. Takie osoby będą w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i wyliczyć wysokość składki dla poszczególnych ubezpieczycieli. W ten sposób łatwo zaoszczędzisz, mając przy tym pewność, że otrzymasz niezbędną pomoc wtedy, gdy będziesz jej potrzebował.

Video

Koszt ubezpieczenia samochodu firmowego

Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małą działalność gospodarczą, kluczowym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia jest cena. Koszt ubezpieczenia samochodu firmowego zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, marka i model samochodu czy historia wypadków. Optymalizując te aspekty, można znaleźć składkę ubezpieczenia samochodu firmowego, która będzie odpowiednia zarówno dla budżetu przedsiębiorstwa, jak i dla potrzeb związanych z użytkowaniem pojazdu.

Polisa ubezpieczeniowa może obejmować różne produkty.

Do najczęstszych należą:
   
  • OC (odpowiedzialności cywilnoprawnej) – ubezpieczenia posiadacza pojazdu od odpowiedzialności cywilnej za powstałe szkody,
  •  AC (autocaso) – ubezpieczenie pojazdu od zniszczenia w wyniku wypadku, w tym także zdarzeń losowych,
  • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) – ubezpieczenie od uszkodzeń ciała podczas wypadku lub na wypadek śmierci,
  • GAP (Guaranteed Asset Protection) – ubezpieczenie utraty wartości pojazdu wskutek jego zniszczenia.

Odliczenie kosztów ubezpieczenia samochodu firmowego

Z pewnością zastanawiasz się, czy koszty ubezpieczenia firmowego pojazdu można ująć jako koszty prowadzenia działalności. Jest to jak najbardziej możliwe. W całości można odliczyć koszty ubezpieczenia OC oraz NNW pojazdu firmowego. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenia GAP, to nie ma precyzyjnych wytycznych od ustawodawcy. Ogólnie przyjęto zasadę, że jeśli wartość składki na ubezpieczenie GAP zależna jest od wartości pojazdu osobowego, podlega ona limitowi do wartości 150 tys. zł, tak jak ma to miejsce w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC. Jeśli jednak koszt ubezpieczenia GAP  traktowany jest jako wydatek eksploatacyjny, podlega limitowi (20%, 75%, 100% – w zależności od zadeklarowanej przez przedsiębiorcę formy użytkowania pojazdu w firmie).

W tym miejscu warto podkreślić, że inaczej wygląda rozliczenie kosztów ubezpieczenia prywatnego samochodu, który nie jest firmowym środkiem trwałym, a jest jedynie wykorzystywany w działalności. W tym przypadku ubezpieczenie OC, ale także inne produkty ubezpieczeniowe podlegają limitowi ujęcia w KPiR w wartości 20%.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu firmowego

Choć podstawowe ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, warto rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń. Takie ubezpieczenia dodatkowe, jak samochód zastępczy czy assistance, mogą okazać się nieocenione w sytuacjach awaryjnych. W długim okresie mogą przynieść znaczne oszczędności, zwłaszcza jeśli Twoje przedsiębiorstwo polega na nieprzerwanym dostępie do samochodu.

Aspekt Ubezpieczenie OC Dodatkowe ubezpieczenia Ubezpieczenie w leasingu
Ogólne informacje Obowiązkowe dla każdego pojazdu; pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim. Wybór opcjonalny; obejmuje m.in. AC, assistance i samochód zastępczy. Zależy od zapisów w umowie; często wymaga dodatkowego ubezpieczenia AC.
Koszty Zróżnicowane; zależne od wielu czynników, m.in. wieku samochodu czy doświadczenia kierowcy. Większa składka niż OC, ale zapewnia szersze pokrycie. Może być wliczone w ratę leasingową lub wymagać oddzielnej opłaty.
Korzyści Podstawowa ochrona; minimalizuje ryzyko finansowe w przypadku wypadku. Wszechstronna ochrona; większy spokój ducha i elastyczność w przypadku szkody. Ułatwia zakup samochodu na raty; możliwość negocjacji warunków ubezpieczenia z leasingodawcą.
Rekomendacje Porównaj oferty; niektóre firmy oferują atrakcyjne pakiety z samochodem zastępczym w cenie OC. Warto rozważyć, zwłaszcza dla nowszych samochodów lub gdy samochód jest kluczowy dla działalności firmy. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie zapisy w umowie leasingowej dotyczące ubezpieczenia.

Ubezpieczenie floty pojazdów

Jeśli prowadzisz większą firmę z kilkoma samochodami, rozważ ubezpieczenie flotowe dla wielu samochodów. Dzięki temu możesz osiągnąć znaczne oszczędności w skali roku. Ponadto, ubezpieczając całą flotę w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, zyskujesz lepszy wgląd w warunki umowy i łatwiejsze zarządzanie polisami.

Video

Oszczędności na ubezpieczeniu samochodu firmowego

Zarządzanie finansami firmy wymaga sprytu i planowania. Wiele przedsiębiorstw szuka sposobów na oszczędności, a ubezpieczenie samochodów służbowych na raty może być jednym z nich. Analizując różne oferty, możesz znaleźć takie, które oferują atrakcyjne rabaty dla stałych klientów czy bonusy za bezszkodową jazdę. Ostateczny wybór ubezpieczenia samochodu firmowego powinien być podyktowany nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony oraz opiniami innych klientów. 

Podsumowanie

Podsumowując, ubezpieczenie samochodów firmowych jest niezwykle istotne dla zapewnienia ochrony przed różnymi ryzykami związanymi z eksploatacją pojazdów w działalności biznesowej. Ważne jest znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia, które dostosowane będzie do potrzeb i charakteru działalności firmy. Dobrze dobraną polisę można również uwzględnić jako koszt działalności, co może przynieść korzyści podatkowe. Nie warto bagatelizować znaczenia ubezpieczenia samochodów firmowych — zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi wydatkami może zapewnić spokój w prowadzeniu biznesu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić ubezpieczenie auta firmowego z dodatkowymi opcjami?

Tak, dodatkowe ubezpieczenie samochodu firmowego może zapewnić lepszą ochronę w specyficznych sytuacjach, takich jak kradzież czy szkody naturalne, które nie są pokrywane przez standardowe OC.

Jakie są główne różnice ubezpieczenia auta w leasingu a standardowego ubezpieczenia?

Główna różnica polega na tym, że ubezpieczenie pojazdu w leasingu często zawiera wymagania określone przez firmę leasingową, takie jak pełne AC czy ubezpieczenie od kradzieży.

Czy mogę wybrać tanie ubezpieczenie dla auta firmowego bez utraty jakości ochrony?

Tak, ale ważne jest dokładne porównanie ofert i zrozumienie, co jest wliczone w cenę, by upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią ochronę za swoje pieniądze.

Czy wystarczy OC na samochód firmowy, czy powinienem rozważyć dodatkowe ubezpieczenia?

Podstawowe OC jest obowiązkowe, ale warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenia, by zapewnić lepszą ochronę dla specyficznych potrzeb Twojej firmy.

Jakie informacje o ubezpieczeniu samochodu firmowego powinienem znać przed zakupem?

Przed zakupem ubezpieczenia, powinieneś znać zakres ochrony, cenę, ewentualne zniżki, warunki wypłaty odszkodowania oraz opinie innych klientów o danej firmie ubezpieczeniowej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

6 komentarzy

Sebastian Adamus

Sebastian Adamus

Bardzo ważne jest ubezpieczenie jednak nie powinno się pozostawać tylko przy tym podstawowym. Warto poznać inne opcje.
Zosia

Zosia

Ubezpieczenie samochodu z pewnością w pakiecie jest bardziej opłacalne i dlatego można na tym sporo zyskać porównując oferty.
Jolanta Ptak

Jolanta Ptak

Rózne są szkoły czy samo oc czy ac. Przeważnie w samochodach branych na leasing da się wiele pełnych ubezpieczeń w aspkekcie pozyskać co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.
kier. aurtobuu pryw.

kier. aurtobuu pryw.

Ubezpieczenie firmowego pojazdu - tylko OC? W żadnym wypadku- nie masz AC możesz stracić bardzo dużo. Wykup AC czy ubezpieczenie assistance.... Nie żałuj na AC...
Ondra1

Ondra1

Z tego co wiem są bardzo duże zniżki dla firm posiadających floty pojazdów i jest to wtedy bardzo opłacalna rzecz. Jeszcze jak samochody są na leasingu to jest to ciekawe.
AC2

AC2

Ja tam wolę AC bowiem nawet jak pracownik by spowodował wypadek to często może być ciężko z egzekucją. Leasing, ubezpieczenie pełen pakiet daje teraz wielu agentów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.