Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą, czyli czym jest ePUAP?

Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą, czyli czym jest ePUAP?
W swojej codziennej pracy przedsiębiorcy niejednokrotnie korzystają z różnorodnych narzędzi. W ostatnich latach coraz więcej firm przenosi swoją działalność do sieci i to właśnie tam odbywa się wymiana informacji, choćby między przedsiębiorcą a jego klientami. A gdzie w tym miejsce na ePUAP?

 Posiadanie firmy wiąże się nie tylko z koniecznością prowadzenia korespondencji z klientami, lecz także urzędami. Jeżeli prowadzisz firmę, to z całą pewnością wiesz, jak uciążliwe może być ciągłe jeżdżenie do urzędów, by załatwić poszczególne sprawy. Z myślą m.in. o Tobie powstała Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Choć korzystać z niej mogą nie tylko przedsiębiorcy, to właśnie oni najczęściej są zainteresowani założeniem konta.

Dlaczego warto rozważyć posiadanie konta na ePUAP? Z punktu widzenia każdej osoby prowadzącej firmę to szansa na to, by zaoszczędzić czas i szybko załatwić formalności w urzędach. Wszystko dzięki temu, że dostęp do platformy wiąże się z możliwością podpisywania dokumentów elektronicznym podpisem. Takie rozwiązanie, co warto podkreślić, jest również oszczędnością pieniędzy, gdyż przedsiębiorca nie musi posiadać podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem.

Jak to działa?

Nie każdy przedsiębiorca musiał spotkać się z informacjami o ePUAP. By korzystać z tego narzędzia, trzeba wiedzieć, że konieczne jest stworzenie profilu zaufanego. Za jego pośrednictwem osoba zainteresowana może podpisywać dokumenty kierowane do organów administracji państwowej. By jednak potwierdzić dane, niezbędna będzie wizyta w urzędzie.

Gdzie potwierdzić stworzony profil? Wykaz wszystkich punktów widoczny jest na stronie internetowej www.epuap.gov.pl. Przedsiębiorca lub osoba fizyczna może to zrobić niezależnie od miejsca przebywania – nie jest konieczne udawanie się do urzędu w miejscu zamieszkania, dzięki czemu można również zaoszczędzić czas.

W ten sposób załatwisz szereg spraw

Chociaż potwierdzenie danych wymaga wizyty w urzędzie, korzyści płynących ze stworzenia profilu jest wiele. Przede wszystkim z jego pomocą przedsiębiorca może załatwiać szereg spraw związanych np. z zatrudnianiem. Korzystając z ePUAP ma również możliwość modyfikowania danych podanych w Centralnej Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

By zobaczyć, ile zalet niesie ze sobą korzystanie z ePUAP, warto przywołać przykład. Przedsiębiorca zamierzający otworzyć sklep spożywczy i oferować alkohol, musi posiadać stosowną koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych. Posiadając zweryfikowane konto, zainteresowany podmiot nie jest zobowiązany by samodzielnie stawiać się w urzędzie w celu złożenia kompletu dokumentów – wystarczy, że wypełni i wyśle dokumenty elektronicznie. Faktycznie zatem zaoszczędzić może mnóstwo czasu, m.in. unikając kolejek.

Bez dodatkowych urządzeń

Przedsiębiorca nie musi posiadać konta w ePUAP, choć korzystanie z takiego pozwala na wyeliminowanie sporej ilości papierowych dokumentów i wpływa na oszczędność czasu. Trzeba przy tym pamiętać, że by używać konta nie potrzeba dodatkowych urządzeń. Takie jest jednak potrzebne przy podpisie elektronicznym z kwalifikowanym certyfikatem.

Alternatywa dla ePUAP? Owszem, istnieje – to właśnie wspominany wyżej podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem. Korzystanie z niego również pomaga wyeliminować większość wizyt w urzędach, ale – co istotne – przedsiębiorca musi liczyć się z kosztami, bo zakupić trzeba specjalne urządzenie. Właśnie z tego względu, z punktu widzenia wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, korzystniejsze jest stworzenie konta na ePUAP.

Oceń ten wpis
Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą, czyli czym jest ePUAP?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Bolit
2019-12-05, 17:01
Super napisał Aniuś BR. Co to jest EPUAP- też nie wiedziałem. Po przeczytaniu tego artykułu nareszcie wiem i to, co mnie interesuje w tym temacie.
Aniuś Br.
2019-05-26, 18:27
Może definicją wszystkim pomogę: Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) pozwala załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Mało kto wiedział na pewno, co znaczy ePUAP???
Mandela
2019-05-07, 13:18
Takie ułatwienia są oczywiście korzystne bo pozwalają na mniej załatwień, jednak to wszystko kropla w morzu potrzeb dla przedsiębiorcy działającego na obecnym rynku pracy.
Julka
2019-04-09, 15:19
To dość czytelne i łatwe przez internet do zrealizowania. osobiście nie korzystam jednak coraz częściej się o tym wszystkim słyszy i widać spełnia dobrze swoją rolę itp.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.