Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1096        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Urlop wypoczynkowy, Trzynastka, Jak zmienić pracę

Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą, czyli czym jest ePUAP?

Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą, czyli czym jest ePUAP?
W swojej codziennej pracy przedsiębiorcy niejednokrotnie korzystają z różnorodnych narzędzi. W ostat...

 Posiadanie firmy wiąże się nie tylko z koniecznością prowadzenia korespondencji z klientami, lecz także urzędami. Jeżeli prowadzisz firmę, to z całą pewnością wiesz, jak uciążliwe może być ciągłe jeżdżenie do urzędów, by załatwić poszczególne sprawy. Z myślą m.in. o Tobie powstała Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Choć korzystać z niej mogą nie tylko przedsiębiorcy, to właśnie oni najczęściej są zainteresowani założeniem konta.

Dlaczego warto rozważyć posiadanie konta na ePUAP? Z punktu widzenia każdej osoby prowadzącej firmę to szansa na to, by zaoszczędzić czas i szybko załatwić formalności w urzędach. Wszystko dzięki temu, że dostęp do platformy wiąże się z możliwością podpisywania dokumentów elektronicznym podpisem. Takie rozwiązanie, co warto podkreślić, jest również oszczędnością pieniędzy, gdyż przedsiębiorca nie musi posiadać podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem.

Jak to działa?

Nie każdy przedsiębiorca musiał spotkać się z informacjami o ePUAP. By korzystać z tego narzędzia, trzeba wiedzieć, że konieczne jest stworzenie profilu zaufanego. Za jego pośrednictwem osoba zainteresowana może podpisywać dokumenty kierowane do organów administracji państwowej. By jednak potwierdzić dane, niezbędna będzie wizyta w urzędzie.

Gdzie potwierdzić stworzony profil? Wykaz wszystkich punktów widoczny jest na stronie internetowej www.epuap.gov.pl. Przedsiębiorca lub osoba fizyczna może to zrobić niezależnie od miejsca przebywania – nie jest konieczne udawanie się do urzędu w miejscu zamieszkania, dzięki czemu można również zaoszczędzić czas.

W ten sposób załatwisz szereg spraw

Chociaż potwierdzenie danych wymaga wizyty w urzędzie, korzyści płynących ze stworzenia profilu jest wiele. Przede wszystkim z jego pomocą przedsiębiorca może załatwiać szereg spraw związanych np. z zatrudnianiem. Korzystając z ePUAP ma również możliwość modyfikowania danych podanych w Centralnej Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

By zobaczyć, ile zalet niesie ze sobą korzystanie z ePUAP, warto przywołać przykład. Przedsiębiorca zamierzający otworzyć sklep spożywczy i oferować alkohol, musi posiadać stosowną koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych. Posiadając zweryfikowane konto, zainteresowany podmiot nie jest zobowiązany by samodzielnie stawiać się w urzędzie w celu złożenia kompletu dokumentów – wystarczy, że wypełni i wyśle dokumenty elektronicznie. Faktycznie zatem zaoszczędzić może mnóstwo czasu, m.in. unikając kolejek.

Bez dodatkowych urządzeń

Przedsiębiorca nie musi posiadać konta w ePUAP, choć korzystanie z takiego pozwala na wyeliminowanie sporej ilości papierowych dokumentów i wpływa na oszczędność czasu. Trzeba przy tym pamiętać, że by używać konta nie potrzeba dodatkowych urządzeń. Takie jest jednak potrzebne przy podpisie elektronicznym z kwalifikowanym certyfikatem.

Alternatywa dla ePUAP? Owszem, istnieje – to właśnie wspominany wyżej podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem. Korzystanie z niego również pomaga wyeliminować większość wizyt w urzędach, ale – co istotne – przedsiębiorca musi liczyć się z kosztami, bo zakupić trzeba specjalne urządzenie. Właśnie z tego względu, z punktu widzenia wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, korzystniejsze jest stworzenie konta na ePUAP.

Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą, czyli czym jest ePUAP?
3.5
26 głosów

Zobacz inne porady dla pracodawców

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.