!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

7 komentarzy

Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?
Przedsiębiorcy mający problem z odzyskaniem należności za dostarczone produkty czy wykonane usługi, powinni wiedzieć, po jakie narzędzia mogą sięgnąć, by skutecznie dochodzić swoich należności. Sprawdzić może się m.in. windykacja.

 Zatory płatnicze w firmach to prawdziwa plaga, mogąca doprowadzić przedsiębiorstwo nawet do upadku. Nieopłacone faktury lub rachunki za dostarczone produkty czy zrealizowane usługi najbardziej dotykają niewielkie firmy, które nie mają odpowiednio dużego zaplecza finansowego. Ponieważ ich właścicieli często nie stać na skorzystanie z usług profesjonalnego podmiotu zajmującego się odzyskiwaniem należności, powinni oni wiedzieć, w jaki sposób mogą samodzielnie dochodzić swoich pieniędzy.

Jednym ze sposobów dochodzenia należności jest windykacja. W praktyce rozróżnia się windykację miękką od twardej. Taką drogę dochodzenia roszczeń uważa się za najłagodniejszą. Jej zastosowanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, dzięki czemu każdy właściciel firmy posiadający zaległe faktury, może ją zastosować. Na czym ona polega i dlatego warto po nią sięgnąć.

Windykacja miękka
 

Przez pojęcie „windykacja miękka” należy rozumieć przypominanie kontrahentom czy klientom o konieczności dokonania zapłaty za otrzymane produkty czy zrealizowaną usługę. Ten rodzaj windykacji realizuje się przez wezwania do zapłaty telefoniczne lub wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych pod numer dłużnika.


Windykacja twarda
 

Inaczej jest w przypadku „windykacji twardej”, która uważana jest za bardziej poważną i często ma swój finał w sądzie. Warto jednak pamiętać, że taką stosuje się wyłącznie w stosunku do tych dłużników, którzy nie chcą rozmawiać o spłacie zadłużenia lub unikają swojego wierzyciela (np. nie odbierają korespondencji, telefonów).
 

Biuro informacji gospodarczej
 

Przedsiębiorca starający się odzyskać swoją należność, może zdecydować się na przekazanie informacji o nieuregulowanych zobowiązaniach podmiotu do jednego z rejestrów dłużników. W naszym kraju takie informacje można zamieścić w następujących biurach:
• BIG InfoMonitor,
• Rejestr Dłużników ERIF,
• Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.,
• Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).
Takie rozwiązanie wpisuje się w działania wspomnianej wyżej „windykacji miękkiej”. Warto też wiedzieć, że takie postępowania – przynajmniej w przypadku niektórych podmiotów – jest bardzo korzystne i skuteczne. Czasem wysłanie informacji o planowanym wpisie wystarcza, by dłużnik uregulował swój dług.
 

Gdy dłużnik dalej nie płaci
 

Windykacja miękka ma swoje zalety – czasem wystarczy wysłanie listu do dłużnika z informacją, że jego dane zostaną przekazane do jednej z baz, zbierającej informacje o nieuczciwych kontrahentach. Jeżeli to wystarczy, by odzyskać dług, to przedsiębiorca faktycznie ponosi minimalne wydatki – musi liczyć się z koniecznością zakupu znaczka.

Nie zawsze jednak windykacja miękka jest wystarczająca do tego, by przedsiębiorca odzyskał swoją należność. Jeżeli dłużnik nie chce płacić i nie obawia się wpisu do jednego z rejestrów, to warto działać dalej. Równolegle do przeprowadzania działań windykacyjnych, przedsiębiorca może skierować sprawę do sądu i uzyskać np. nakaz zapłaty. Jeżeli i to nie poskutkuje, to pozostaje droga przymusowego dochodzenia należności – skierowanie sprawy do komornika sądowego. Ten posiada szereg narzędzi, by zmusić dłużnika do uregulowania swoich zobowiązań.

Podziel się

7 komentarzy

Merinda

Merinda

Jeżeli zachodzi taka potrzeba to trzeba takie mechanizmy wykorzystywać w słysznym celu.
Michał

Michał

Niestety trzeba brać pod uwagę wszystkie rzeczy jakie mogą zaistnieć podczas prowadzenia własnej firmy.
Dziechciarz

Dziechciarz

Trzeba przyznać, że jeżeli ktoś pieniądze duże wisi to trzeba jakoś działać wszystkimi możliwymi sposobami jak nie da się polubownie, ale różne są oczywiście rzeczy w tym temacie.
Iza

Iza

Windykacja to dochodzenie własności za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Może być ona miękka lub twarda. Warto przeczytać ten przydatny artykuł.
Morfeusz

Morfeusz

Niestety kredyty to często długi, które powodują różne problemy. Windykacja zatem musi być przeprowadzona i dobrze znać zasady jej realizacji w praktyce. Tak to jest.
Janka

Janka

W każdej firmie musisz inwestować pieniądze. Możesz robić interesy bez pieniędzy, ale jest to bardzo rzadkie, a wyniki muszą długo czekać. Z kolei pieniądze tracone tez trzeba umieć odzyskać.
Kolos

Kolos

Różne są sposoby by wynegocjować swoje pieniądze. Windykacja czasami jest bardzo potrzebną opcją. Nie ma w wielu sytuacjach zupełnie innych narzędzi jak ta.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.