Kiedy podpisać umowę agencyjną?

Kiedy podpisać umowę agencyjną?
Gdy pracodawca rozważa podpisanie z zainteresowanym kandydatem umowy cywilnoprawnej, najczęściej mowa o umowie zlecenia lub o dzieło. A kiedy opłaca się wybrać umowę agencyjną? Kto powinien zdecydować się właśnie na nią?

 Z punktu widzenia pracodawców umowa agencyjna nie jest popularna. Jest ona mniej znana, część podmiotów zatrudniających pracowników nie ma wiedzy na temat tego, kiedy warto sięgnąć po taką właśnie umowę. Tymczasem podpisanie umowy agencyjnej z zainteresowanym pracownikiem może być korzystane. Są jednak zasady, o których trzeba pamiętać.

Czym jest umowa agencyjna? Zgodnie z art. 758 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę agencyjną „przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu”.

Być pośrednikiem

Z wyżej zacytowanego przepisu jasno wynika, że agent jest osobą pośredniczącą w odpisywaniu umów z klientami. Jeżeli posiada on umocowanie dającego zlecenie, może zawierać w jego imieniu umowy, jest też upoważniony do odbierania dla niego oświadczeń. W praktyce zatem agent może być również pełnomocnikiem osoby dającej zlecenie.

Ponieważ agent może pełnić różne role, mówi się, że umowa agencyjna jest traktatem o świadczeniu usług. Zadanie agenta sprowadza się nie tylko do poszukiwania klientów zainteresowanych określonymi usługami, lecz także do prowadzenia z nimi negocjacji. Jeżeli uda mu się przedstawić usługę w taki sposób, że klient zdecyduje się na jej nabycie, przysługuje mu prowizja.

Wynagrodzenie agenta

Za każdą podpisaną z klientem umowę agentowi przysługuje prowizja. Ta określona zostaje w umowie najczęściej procentowo lub kwotowo i zależy wyłącznie od ilości i wartości zawartych umów z klientami. Taka forma rozliczenia między stronami podpisującymi umowę jest też preferowana w Kodeksie cywilnym – zgodnie z art. 7581 § 1: „jeżeli sposób wynagrodzenia nie został w umowie określony, agentowi należy się prowizja”.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Poza prowizją, agent może też liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. Przyznanie tego zależy jednak od tego, w jaki sposób umówią się zainteresowane strony. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by agent otrzymał dodatkowe wynagrodzenie np. za bycie odpowiedzialnym za dalszy kontakt z klientem. Takie rozwiązanie bywa korzystne z punktu widzenia np. towarzystw ubezpieczeniowychstawiających na budowanie długofalowych relacji ze swoimi klientami.

Kiedy postawić na umowę agencyjną?

Podpisanie umowy agencyjnej jest szczególnie korzystne dla podmiotów poszukujących pracowników, którzy będą odpowiedzialni za pozyskiwanie klientów i budowanie długofalowych relacji. W takim przypadku umowa agencyjna spełnia się najlepiej, a z punktu widzenia pracodawcy (osoby dającej zlecenie), pozwala również na optymalizację kosztów zatrudnienia.

Warto pamiętać, że agent to faktycznie przedsiębiorca. Prowadzi on zarobkową działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług agencyjnych. W praktyce zatem podpisanie umowy agencyjnej, a nie np. umowy o pracę, pozwala zaoszczędzić środki dającemu zlecenie. Ten, co ważne, również prowadzi działalność gospodarczą.

Oceń ten wpis
Kiedy podpisać umowę agencyjną?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Janda
2019-12-03, 12:42
Wiele umów z agencjami to konkretny wzór. Jeżeli chodzi o znane agencje pracy to rozumiem, najbardziej jednak trzeba sprawdzać firmy mniej znane.
Jola P
2019-05-16, 19:25
Wiedziałam , że są umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o pracę na okres próbny, umowy o dzieło. Z tego artykułu wiem, że jest tez umowa agencyjna....
Lazer
2019-05-08, 18:25
Kiedy w końcu nadejdzie wszystko, o czym myślisz, to znalezienie pracy i rozpoczęcie kariery. To ogromna presja, aby wykorzystać swoje doświadczenie i stopień wykorzystania.
Piłka
2019-05-02, 11:32
Agencja może pomóc Ci znaleźć pracę za granicą, gdy jesteś w swoim kraju ojczystym za pośrednictwem naszej platformy internetowej. Ta wyjątkowa usługa okazała się skuteczną opcją dla społeczności studentów / specjalistów.
DDR
2019-04-01, 12:46
Taka jest rola agencji. Wiele firm korzysta z tego, gdyż cały proces rekrutacji jest ułatwiony z ich punktu widzenia. Na rynku działają agencje i mają z tego zysk to logiczne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.