Testy psychometryczne. Spotkałeś się z nimi podczas rekrutacji?

Testy psychometryczne. Spotkałeś się z nimi podczas rekrutacji?
Czym są testy psychometryczne? To testy, najczęściej wielokrotnego wyboru, za pomocą których możliwe jest określenie np. czy osoba je rozwiązująca potrafi wyciągać odpowiednie wnioski, logicznie myśleć lub zna w stopniu komunikatywnym język obcy.

 W internecie, głównie na stronach poświęconych poszukiwaniu pracy, znaleźć można najróżniejsze zestawy takich testów. Dzięki zapoznaniu się z nimi, kandydat podnosi swoje szanse na zdobycie posady, może też sprawdzić swoje predyspozycje.

To się sprawdza

Testy psychometryczne nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane przez polskich pracodawców, choć zainteresowanie nimi wzrasta. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Ci jednak, którzy zdecydowali się z nimi zapoznać i skorzystać z gotowych lub przygotować własne na swoje potrzeby podkreślają, że są one świetnym narzędziem, za pomocą którego można np. określić kompetencje miękkie poszczególnych kandydatów.

Dzięki testom psychometrycznym możliwe jest też stwierdzenie, czy poszczególni kandydaci posiadają cechy niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Za ich pomocą możliwe jest wskazanie, który z aplikujących na stanowisko odnajdzie się w pracy w zespole, który zaś poradzi sobie z opracowaniem indywidualnych projektów pod presją czasu. Tego rodzaju testy wykorzystywane są też do określenia ilorazu inteligencji.

By uniknąć pomyłek

Z punktu widzenia pracodawcy wykorzystanie testów psychometrycznych pozwala na uniknięcie kosztownych pomyłek. CV czy list motywacyjny dają przeprowadzającemu rekrutację szereg informacji na temat wykształcenia czy dotychczasowych pracodawców aplikującego. By jednak pracownik sprawdził się w firmie, nie zawsze niezbędna jest wyłącznie wiedza czy doświadczenie.
Testy psychometryczne, a dokładniej odpowiedzi udzielone przez kandydata, mają udzielić informacji na pytanie, czy będzie on potrafił odnaleźć się w firmie. To również sposób na to, by uchronić się przed mylącym pierwszym wrażeniem. Nie każdy kandydat wie, jak się zaprezentować, by pokazać się pracodawcy z dobrej strony. Z tego względu przeprowadzenie testów może być korzystne również z punktu widzenia osoby starającej się o zatrudnienie.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przykładowe testy

Jakie testy najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych? Pracodawcy mają sporo możliwości, gdyż gotowych zestawów jest całkiem sporo. Wśród najczęściej wykorzystywanych testów wskazać należy na:

  • testy umiejętności ogólnych – pozwalają ocenić np. jak szybko pracownik jest w stanie rozwiązać problem, czy ma wyobraźnię wzrokową lub czy potrafi logicznie myśleć,
  • testy językowe – dzięki nim możliwe jest ocenienie, w jakim stopniu kandydaci opanowali znajomość języka obcego (gramatykę czy słownictwo),
  • testy merytoryczne – pozwalają sprawdzić, czy kandydat posiada wiedzę, jaka będzie mu potrzebna na danych stanowisku. Takie testy układane są najczęściej bezpośrednio na zlecenie zainteresowanej firmy. Dzięki temu specjaliści przygotowujący materiały wiedzą, w jaki sposób układać pytać, by pracodawca mógł np. ocenić predyspozycje poszczególnych kandydatów.

Szukasz pracy? Pamiętaj o testach

Przykładowe testy psychometryczne można znaleźć w sieci. Z punktu widzenia każdego kandydata poszukującego zatrudnienia ważne jest to, by zorientować się, jak takie wyglądają i co daje ich rozwiązywanie. Dzięki zaznajomieniu się z przykładowymi pytaniami możliwe jest przygotowanie się do rozwiązania tych, które pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oceń ten wpis
Testy psychometryczne. Spotkałeś się z nimi podczas rekrutacji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Stefan
2019-12-11, 08:23
Testy psychometryczne. Spotkałeś się z nimi podczas rekrutacji? Byłem na 4 rozmowach kwalifikacyjnych. Za czwartym razem zostałem przyjęty. Z testami psychometrycznymi nie spotkałem się i dobrze, bo nie wiedziałbym nic o nich. Gdybym na nowo przystępował do rozmowy kwalifikacyjnej, to zapoznałbym się z takimi testami.
pracodawca DR
2019-05-24, 09:41
testy psychologiczne podczas rekrutacji mało kiedy są przeprowadzane. Ale mogą być??
icek
2019-05-07, 09:22
Moda z USA i Azji. Po spotkaniu przedstawiciel twojego pracodawcy powinien mieć wrażenie, że jesteś dobrym specjalistą w swojej pracy, a także osobą miłą i kulturalną.
Bertyx
2019-04-15, 08:55
Rozmowa kwalifikacyjna spotkanie z pracodawcą podczas ubiegania się o pracę w celu omówienia szczegółów przyszłej współpracy. Na rozmowie pyta się o wykształcenie, doświadczenie zawodowe, nabyte umiejętności i wiedzę. Mogą też być innowacyjne testy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.