Twoje wsparcie w rekrutacji

Badania wstępne - szykują się zmiany

Badania wstępne - szykują się zmiany
Zatrudnienie pracownika wiąże się nie tylko z koniecznością wdrożenia go w nowe obowiązki zawodowe, lecz także z wysłaniem go na badania wstępne. Dzięki przeprowadzeniu takich możliwe jest stwierdzenie, czy wykonywanie pracy danego rodzaju nie będzie zagrażać jego zdrowiu.

Zgodnie z Kodeksem pracy oraz ustawą z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, wstępnym badaniom lekarskim podlega każdy pracownik przyjmowany do pracy. Jeżeli pracownik nie dostosuje się do zaleceń swojego pracodawcy i nie wykona badań, musi liczyć się z tym, że nie zostanie dopuszczony do wykonywania swojej pracy. Od 1 kwietnia bieżącego r. kwestia przeprowadzania wstępnych badań lekarskich ma być uproszczona (początkowo zmiany miały obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.). Co dokładnie ulegnie zmianie?

Jakie badania lekarskie można wyróżnić?

Poza wstępnymi badaniami lekarskimi należy wskazać również badania, które pracownicy muszą wykonywać regularnie w trakcie trwania stosunku pracy. Mowa przede wszystkim o badaniach okresowych i kontrolnych. Tym ostatnim pracownik powinien się poddać, jeżeli był niezdolny do wykonywania pracy przez okres dłuższy niż 30 dni. Wszystko dlatego, że osoba zatrudniona powinna posiadać aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku przez cały okres świadczenia pracy.

Za badania płaci pracodawca

Aby pracownik przeprowadził badania lekarskie – wstępne, okresowe lub kontrolne, powinien otrzymać od swojego przełożonego skierowanie. W każdym przypadku koszt przeprowadzenia badań obciąża podmiot zatrudniający. Warto przy tym podkreślić, że skierowanie na badania okresowe może być wystawiane częściej niż zostało to przewidziane w przepisach Kodeksu pracy. Duże znaczenie ma tu indywidualna sytuacja pracownika i sposób, w jaki świadczy on pracę. Może zdarzyć się, że np. z uwagi na fakt świadczenia pracy przed monitorem i pogorszeniem wzroku, pracodawca będzie mu wystawiał skierowanie na badania co rok lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracownika

Jakie zmiany od 1 kwietnia?

Od 1 kwietnia 2015 r. zmienią się zasady przeprowadzania wstępnych badań lekarskich. Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza istotne zmiany m.in. w art. 229 Kodeku pracy. Zgodnie z przewidzianymi zmianami, wstępnym badaniom lekarskim nie będą podlegały osoby:

  • przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowiska o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
  • przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Dodatkowym ułatwieniem będzie to, że powyższe zasady będą odnosić się również do przyjmowania do pracy osób pozostających już w stosunku pracy z innym podmiotem. Zmiany mają zarówno ułatwić pracodawcom przyjmowanie pracowników do pracy, jak i ograniczyć koszty związane z ich zatrudnianiem. Trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu to podmiot zatrudniający będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów przeprowadzenia wszystkich badań lekarskich.

Oceń ten wpis
Badania wstępne - szykują się zmiany
Ocena: 4.5, liczba głosów: 21

Opinie

pracownik MN
2019-12-05, 21:48
Badania wstępne do pracy to jeden z pierwszych obowiązków pracodawcy wynikający z zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę. Za takie badania płaci pracodawca.
lekarka med.
2019-05-26, 18:45
Badania wstępne i okresowe nie płaci za nie pracownik. Płaci pracodawca.
Donner
2019-05-07, 13:26
Tak samo jak wstępne to i okresowe płacone są przez pracodawcę i tak było zawsze, dziwne jeszcze żeby pracownik miał to opłacać. Czasami wielki to galimatias.
Stefan
2019-04-09, 15:04
Działa to w sposób normalny. Dobrze, że takie badania nie są częste. W wielu przypadkach można się także dowiedzieć o swoim zdrowiu i iść dalej do specjalisty.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.