Czym jest wolontariat pracowniczy? Niektórym może on kojarzyć się z praktykami lub stażem w zakładzie pracy. Nic bardziej mylnego. Idea wolontariatu pracowniczego jest zupełnie inna. Oznacza pracowników, którzy wspólnie, w godzinach pracy, wykonują określone zadania. Cel jest prosty – pomóc konkretnym osobom lub instytucjom, np. szkole. Ale korzyści płynących z wprowadzenia wolontariatu pracowniczego jest znacznie więcej. Z tego właśnie względu, na wzór firm z Zachodu, także w Polsce coraz więcej pracodawców decyduje się na wdrożenie takiego rozwiązania w swojej firmie.
Piątki z myślą o innych
Wolontariat pracowniczy to przede wszystkim okazja, by wszyscy pracownicy, którzy na co dzień pracują przy swoich biurkach wykonali jakąś pracę wspólnymi siłami. W zależności od firmy i jej wielkości, wolontariat może przybrać różne formy. Część przedsiębiorców organizuje takie spotkania jednorazowo, część zaś decyduje się na wdrożenie wolontariatu cyklicznego, np. w ostatni piątek każdego miesiąca. Niezależnie od formy, cel jest zawsze taki sam – pomoc określonym osobom lub instytucjom. Może to być np. wymalowanie sal w szkole lub posprzątanie najbliższego w okolicy parku. Wybór pracowników nie ma większego znaczenia, ważne jednak, by służył społeczności. Przy wolontariacie ważne jest to, by pracownicy wykonywali pracę razem. Dzięki temu nie tylko mogą lepiej się poznać, lecz także oderwać się od swoich codziennych zajęć. To doskonały sposób, by pożegnać monotonię.
Pomoc fundacji
Inną możliwością jest stworzenie przez firmę fundacji lub wspieranie już istniejącej. W pierwszym przypadku część wypracowanych przez pracowników zysków jest przeznaczana bezpośrednio na działanie fundacji, w drugim zaś fundacja może być wspierana przez zatrudnionych na różne sposoby. Wśród najpopularniejszych wskazać należy fizyczną pomoc, np. organizowanie zbiorek, pomoc przy wykonywaniu codziennych prac związanych z funkcjonowaniem podmiotu czy wspieranie go w miesiącach, w których pracy jest najwięcej. Warto zauważyć, że gdy przedsiębiorca decyduje się na powołanie fundacji, to właśnie pracownicy są za nią odpowiedzialni, poświęcają swój czas i energię, by jej pomóc.
Nawiązanie współpracy z innymi firmami
Wolontariat pracowniczy niekiedy wychodzi poza jedną firmę. Dziś już nie należy do rzadkości sytuacja, w której przy danym projekcie, np. odmalowaniu sal szkolnych, współpracują ze sobą pracownicy z konkurencyjnych zakładów pracy. Wbrew pozorom żadna z firm nie traci, przeciwnie – zatrudnieni mają szansę się poznać, mogą również zapoznać się z metodami pracy drugiej grupy. Również wizerunkowo takie zakłady wypadają całkiem dobrze – to, że ich właściciele potrafią porozumieć się poza codziennym zdobywaniem klientów bardzo dobrze o nich świadczy.
Wrażliwy pracownik
Nie można zapomnieć, że uczestnictwo w wolontariacie pracowniczym to również duże wydarzenie z punktu widzenia poszczególnych zatrudnionych. Stają się oni nie tylko bardziej wrażliwi, lecz także zmieniają się ich priorytety. Pomoc innym to wyjście poza własną strefę komfortu, a dzięki temu możliwe jest poszerzeni swoich horyzontów. Ponadto, pracownik sam przed sobą musi przyznać, że by pomagać innym wcale nie potrzeba wiele czasu – wystarczy po prostu wstać i zabrać się do pracy.
Wolontariat pracowniczy to nie nowość w polskich warunkach. Trzeba jednak podkreślić, że pomysł na to, by pracownicy firm włączali się do lokalnego życia przywędrował do nas z Europy Zachodniej. Funkcjonujące tam zakłady pracy jako pierwsze postanowiły wspomagać potrzebujących i działać na rzecz lokalnych społeczności. Dziś do tej idei przekonują się kolejne firmy na całym świecie. I okazuje się, że wolontariat pracowniczy to doskonały sposób, by zatrudnieni poznali się jeszcze lepiej.
To może Cię również zainteresować