!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Czy opłaca się być wolontariuszem?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

3 komentarze

Czy opłaca się być wolontariuszem?
By zostać wolontariuszem, nie trzeba wiele. Osoby zainteresowane powinny określić swoje umiejętności i predyspozycje oraz wybrać jedną z organizacji pożytku publicznego, w której będą wykonywać pracę. Decydując się na takie rozwiązanie, odniosą najwięcej korzyści, bo będą się spełniać zawodowo i wykonywać zadania na stanowisku, na którym praca będzie sprawiać przyjemność.

Wolontariat został w Polsce uregulowany w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zgodnie z nią, wolontariuszem jest osoba fizyczna, która bez wynagrodzenia i ochotniczo wykonuje zadania, które zostały przewidziane w ustawie. Taka osoba może wykonywać pracę na rzecz tylko niektórych podmiotów – zostały one wyszczególnione we wskazanym dokumencie, a przykładem są podmioty lecznicze czy organizacje pozarządowe.

 

Pomoc innym na różnych płaszczyznach

Podstawową korzyścią z wolontariatu jest możliwość wykonywania pracy na rzecz innych. Warto pamiętać, że każda osoba zainteresowana może sprawdzić się na różne sposoby. Przykładem może być wolontariat w Polskiej Akcji Humanitarnej – poszukiwane są zarówno osoby, które będą mogły wykonywać pracę w magazynach z żywnością, jak i tworzyć materiały reklamowe czy tłumaczyć dokumenty.

Osoby zainteresowane pomaganiem np. dzieciom w placówkach opiekuńczo-wychowawczych mogą choćby nieść pomoc uczniom mającym problemy z nauką. Ucząc matematyki, tłumacząc chemię czy pomagając w nauce języków obcych, wolontariusze mogą być pewni, że będą mieć wpływ na oceny poszczególnych uczniów.


Pogłębianie swoich zainteresowań

Trzeba pamiętać, że praca w charakterze wolontariusza jest też korzystna z punktu widzenia samych zainteresowanych. Jeżeli prawidłowo określą swoje obszary zainteresowań, to mogą być pewni, że będą sprawdzali się w pracy. To doskonała okazja, by pogłębiać swoje zainteresowania i zdobywać cenne doświadczenie.

Przykładowo przyszli nauczyciele, którzy zdecydują się na pracę z dziećmi, mogą wyrobić sobie cierpliwość i sprawdzić, które metody wychowawcze przynoszą najlepsze rezultaty. To również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i lepszego poznania siebie, swoich możliwości i predyspozycji. Zdarza się, że osoby pracujące jako wolontariusze decydują się na zmodyfikowanie obranych ścieżek kariery, bo zupełnie nie tak wyobrażały sobie przyszłą pracę.


Umiejętność zarządzania czasem

Nie można zapomnieć, że choć wolontariusze nie pracują każdego dnia i najczęściej mają możliwość ustalenia grafiku, to muszą umieć zarządzać czasem. Od tego, czy prawidłowo się zorganizują, zależy m.in. to, czy będą mogli poświęcić czas innym. Wolontariat uczy zatem rozróżniania zadań na ważne i ważniejsze oraz prowadzenia grafiku. A dzięki grafikowi, wolontariusz będzie potrafił wykonać wszystkie powierzone mu zadania na czas.

Umiejętności organizacji zadań i zarządzania czasem są szczególnie ważne, gdy mowa o pracy zawodowej. Osoby poszukujące stałej posady powinny wiedzieć, że są one bezcenne (więcej w artykule: „Praca biurowa: jak się zorganizować?”) nie tylko z ich punktu widzenia, lecz także z punktu widzenia potencjalnych pracodawców. W praktyce wolontariat, a więc zaangażowanie i niesienie pomocy innym, pomaga w znalezieniu posady.

To może Cię również zainteresować

Wolontariat - zajęcie po godzinach

Podziel się

3 komentarze

don vito

don vito

Czasami pytanie nie może być postawione czy się opłaca...
Remigiusz

Remigiusz

To z pewnością zajęcie dla ludzi z powołaniem. Bardzo fajna rzecz dla wielu i kto chce znaleźć w tym ciekawy projekt to go znajdzie.
wolontariusz

wolontariusz

Aby być wolontariuszem należy posiadać umiejętności i predyspozycje. Potrzebna jest chęć, aby taką pracę wykonywać. Nie każdy się nadaje do takiej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.