!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Elastyczne formy zatrudnienia - jak je wdrażać?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

3 komentarze

Elastyczne formy zatrudnienia - jak je wdrażać?
Z punktu widzenia pracodawcy, który przeżywa choćby chwilowe problemy finansowe, wdrożenie elastycznych forma zatrudnienia może być rozwiązaniem, dzięki któremu utrzyma on wszystkie etaty. W jaki sposób rozmawiać z pracownikami o zamianach?

Wśród najpopularniejszych form elastycznego zatrudnienia wskazać należy m.in. na pracę na pół etatu, pracę dzieloną (job sharing) czy telepracę. Pod wieloma względami różnią się one, łączy je jednak jedno – pozwalają pracodawcy ograniczyć koszty związane z zatrudnianiem pracowników i jednocześnie zachować miejsca pracy. O ile np. zmniejszenie wymiaru etatu jest dobrym rozwiązaniem w firmach, które potrzebują pracowników na miejscu, o tyle telepraca pozwala wyeliminować koszty utrzymania powierzchni biurowej. Pracownicy wykonują wówczas swoją pracę w domowym zaciszu i kontaktują się z pracodawcą lub przełożonym za pomocą sieci.

Rozwiązanie nie tylko na czasy kryzysu

Podstawową kwestią, o jakiej powinni pamiętać pracodawcy jest to, że elastyczne formy zatrudnienia nie muszą być wdrażane tylko wówczas, gdy w firmie dzieje się gorzej. Równie często pracodawca zgadza się np. na obniżenie wymiaru etatu pracownikowi, który musi opiekować się małżonkiem lub dzieckiem. Bywa też, że zakład pracy ma przejść gruntowną reformę, zaś wdrożenie elastycznych form zatrudnienia jest jednym z jej z punktów. Jeszcze innym przykładem jest sytuacja, w której pracodawca chce zatrudnić nowych pracowników. Nie mogąc zaoferować im wyższej pensji niż konkurencja, proponuje pracę w nienormowanych godzinach lub w zaciszu własnego domu.

W pierwszej kolejności analiza

Wdrażanie w zakładzie pracy elastycznych form zatrudnienia warto rozpocząć od przeanalizowania aktualnej sytuacji. Być może w firmie znajdują się osoby, które ucieszą się z informacji, że będą mogły pracować w domu? Ponadto, pracodawca powinien sprawdzić, które stanowiska pracy mogą być dostosowane do elastycznej umowy. Bywa, że nie wszystkie będzie można w takie zmienić. Uwagę warto też zwrócić na dotychczasowy model funkcjonowania firmy. Czy styl pracy podmiotu i jego historia nie ucierpią w przypadku wprowadzenia elastycznych form zatrudnienia? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być ustanowienie okresu próbnego. W ten sposób zarówno pracodawca, jak i pracownicy będą mogli sprawdzić, czy taki model pracy się sprawdza i czy z jego wdrożenia płynie więcej korzyści.

Rozmowa jest niezbędna

O wszelkich zmianach czy nawet zamiarze zmian warto poinformować pracowników. W ten sposób nie tylko można sprawdzić ich reakcję, lecz także zyskać cenne opinie. Przełożeni powinni wyjaśnić podwładnym, czym są elastyczne formy zatrudnienia i w jaki sposób będzie funkcjonował zakład pracy. Warto szczegółowo umotywować decyzję, wskazać zarówno korzyści płynące z wdrożenia takiego rozwiązania (np. brak konieczności dojeżdżania do zakładu pracy), jak i podnieść kwestię wad (np. konieczność samodzielnego organizowania sobie czasu). Gdy pojawiają się wątpliwości po stronie zatrudnionych, warto je dokładnie przedyskutować. Bardzo prawdopodobne, że te dotyczyć będą rozwoju kariery. W takiej sytuacji warto postawić na szczerość – elastyczne formy zatrudnienia często powodują, że zakład pracy funkcjonuje inaczej, zaś jedynym przełożonym pracowników jest jego właściciel.

O czym trzeba pamiętać?

Wdrożenie elastycznych form zatrudnienia w zakładzie pracy będzie wymagało zarówno wysiłku, jak i energii. Pracodawca musi pamiętać o stworzeniu strategii i zidentyfikowaniu potrzeb przedsiębiorstwa. Niezbędne jest też stworzenie jasnych reguł, na których opierać będą się pracownicy. Dotyczy to przede wszystkim kwestii komunikacji. Zatrudnieni powinni wiedzieć, do kogo się zgłosić z problemami, w jaki sposób zgłaszać np. chorobę. Choć zadanie jest skomplikowane, nie jest niemożliwe do zrealizowania. Potrzeba jednak czasu i przemyślenia poszczególnych decyzji. Wówczas można podjąć mądre decyzje, które w przyszłości zaowocują dalszymi sukcesami firmy.

Podziel się

3 komentarze

Gutek

Gutek

Jak widać są strategie związane ze skutecznym ich wdrażaniem. To dość ciekawe rozwiązanie. w ten sposób człowiek wie na czym stoi bez względu na sytuację w pracy.
Jarek

Jarek

Zaletą elastycznego zatrudnienia jest większe bezpieczeństwo. Nie zawsze to się sprawdzi ale w w wielu zawodach liczy się konkretny efekt i dlatego takie zatrudnienie ma wielkie znaczenie. To nie akord.
Kazimiera

Kazimiera

Umowy ustne są tak samo egzekwowalne jak umowy pisemne, ale o wiele trudniejsze do udowodnienia. Jeśli istnieje spór, będzie to twoje słowo przeciwko pracodawcy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.