!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Jak wynagradzać pracowników?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 29 głosów

29 głosów

5 komentarzy

Jak wynagradzać pracowników?
Zasadniczo pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę wykonaną. Warto jednak wiedzieć, że sposobów wynagradzania osób zatrudnionych jest wiele. To, w jaki sposób pracownik będzie zarabiał zależy między innymi od metody jego wynagradzania. Jakie metody mogą zastosować pracodawcy?

Pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikowi wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli zdecyduje się on na przekazywanie swojemu podwładnemu wynagrodzenia za dany miesiąc w następnym miesiącu, to dniem granicznym jest 10 dzień tego miesiąca. Takie zapisy, które znajdują się w Kodeksie pracy, mają chronić osoby zatrudnione przed nadużyciami ze strony podmiotów zatrudniających. Warto jednak zauważyć, że zarówno w interesie pracodawcy i pracownika jest ustalenie metody wynagradzania. Tych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, jest całkiem wiele. Mowa tu odpowiednio o metodzie czasowej, akordowej czy prowizyjnej. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

Metoda czasowa najprostsza

Sprawiającą najmniej kłopotów pracodawcy i pracownikowi jest metoda czasowa. W tym przypadku jednostką obliczeniową jest godzina. Oznacza to, że aby pracownik nabył prawo do wynagrodzenia, wystarczy fakt, że pozostaje on do dyspozycji pracodawcy przez określony czas. Obliczenie wynagrodzenia wypracowanego przez osobę zatrudnioną również nie jest trudne ? wystarczy przemnożyć stawkę przez ilość godzin, jaką świadczył pracę pracownik.
Odmianą metody czasowej jest przy tym metoda wynagrodzenia ryczałtowego. Tu jednostką czasu trwania stosunku pracy jest ? z reguły ? miesiąc. Najczęściej zatrudnieni są w ten sposób pracownicy, którzy wykonują taką pracę, przy której nie jest możliwe, aby pozostawali oni w ciągłej dyspozycji pracodawcy. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce przy pracy wykonywanej np. przez adwokatów (nie zawsze pozostają oni w kancelarii, ich czas pracy może być zmienny w zależności od natłoku spraw).

Akord ? czy to może się opłacać?

Zupełnie inną metodą wynagradzania jest akord. Wielu osobom ta metoda wynagrodzenia wydaje się mało atrakcyjna, gdyż pracownik jest rozliczany de facto za rezultat pracy. Zgodnie z art. 83 § 1 Kodeksu pracy taka metoda rozliczania pracowników ?stanowiąca miernik nakładu pracy, jej wydajności i jakości może być stosowana, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy?. Najczęściej chodzi tu o pracę, która odbywa się na halach produkcyjnych. Akord, co istotne, nie musi być przy tym mniej korzystny. Warto zauważyć, że pracodawca powinien zadbać o to, aby normy były technicznie uzasadnione. Współcześnie wyróżnia się przy tym normy branżowe, jednolite (zwane też krajowymi) czy zakładowe. Część z nich ustanawiana jest przez organy administracji, część zaś przez pracodawcę, który jest zobowiązany porozumieć się ze związkami zawodowymi. W praktyce zatem są one dostosowane do możliwości osób zatrudnionych.

Nie tylko prowizja

Kontrowersje budzi również prowizyjna metoda rozliczania pracownika. Najczęściej takie wynagrodzenie osoby zatrudnionej stosuje się wówczas, gdy przyczynia się ona do zawierania określonych transakcji. Ma to miejsce choćby w przypadku agentów ubezpieczeniowych, którzy prezentują produkty towarzystw ubezpieczeniowych i jednocześnie są upoważnieni do tego, aby podpisać umowę z zainteresowanym klientem. Warto przy tym zauważyć, że takie wynagrodzenie jest najczęściej określane jako procent od obrotu. Jest ono również ryzykowne, gdyż pracownik otrzymuje pieniądze tylko wówczas, gdy osiąga w swojej pracy rezultaty.

Jak wspomniano, prowizyjna metoda wynagradzania pracowników budzi wiele pytań. Czy brak gwarancji wynagrodzenia nie sprawia, że umowa zawarta między stronami nie jest umową o pracę, ale jedną z umów cywilnoprawnych? Okazuje się, że ustawodawca rozstrzyga wątpliwości wskazując, że przy stosunku pracy wynagrodzenie prowizyjne powinno występować obok wynagrodzenia zapisanego w umowie. Oznacza to zatem, że pracodawca powinien wypłacić swojemu podwładnemu wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego (zgodnie z przepisami za pracę na pełen etat pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż minimalne, którego wysokość jest określana w odrębnych przepisach).

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Podziel się

5 komentarzy

pr. naucz i pr.fiz

pr. naucz i pr.fiz

Jak wynagradzać pracowników? Fajny i przydatny artykuł. U nas w szkole, każdy ma stawkę w zależności od zaszeregowania. Jeśli jest się nauczycielem dyplomowanym, to każdy nauczyciel dyplomowany ma identyczną stawkę zasadniczą. Nauczyciel mianowani mają też stawki zasadnicze takie same i to niezależnie czy pracują 12 lat czy 30 lat. to samo dotyczy nauczycieli kontraktowych czy stażystów. Maż mój ma płacone za akord, "ile zrobi tyle zarobi"......
Addi

Addi

Na wszystko znajdą się przepisy. Trzeba je znać właśnie z takich porad by móc potem jakieś wszystkie niedogodności zmieniać czy według prawa dochodzić swojego. Najgorsza zawsze jest w w tym względzie niewiedza.
Elzna

Elzna

W zależności od charakteru pracy, różnie jest z tymi wypłatami. Zazwyczaj pracownicy pracujący 8 godzin w biurze, dostają taką sama wypłatę co miesiąc. Inaczej jest z pracownikami akordowym. Mogą każdego miesiąca mieć inną wypłatę.
Quzak

Quzak

Premie mają na celu nagradzanie pracowników, którzy osiągają wyznaczone cele lub cele, na przykład wyższą wydajność. Miarą wydajności może być produkcja mleka w określonym okresie. Często płace to podstawa plus premia.
sanok

sanok

W przypadku pracy w charakterze handlowca ale dokładnie przedstawiciela handlowego to system prowizyjny jasno określony pozwala dobrze zarobić. Podobnie jest w usługach i np. sprzedaży telefonicznej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.