1/3 pracodawców szuka

1/3 pracodawców szuka
Powszechne stało się twierdzenie, że w naszym kraju nie można znaleźć pracy. Ten problem, jak wynika z badań ManpowerGroup, dotyczy również pracodawców. 33% firm działających w Polsce nie może znaleźć pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

Wśród grup zawodowych, w których najtrudniej pozyskać pracownika znajdują się inżynierowie i wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Problem ze znalezieniem takich kandydatów do pracy zgłosiło 36% pracodawców w skali globalnej. Myli się jednak ten, kto uważa, że w grupie tej znajdują się wyłącznie małe firmy, które nie mogą zaoferować dobrych zarobków i posady z perspektywami. ManpowerGroup przeprowadzając badanie zadbał o zróżnicowanie wielkości podmiotów zatrudniających, zaś ankietowanymi były osoby odpowiedzialne za politykę personalną zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach. Warto jednocześnie wskazać, że przeprowadzane w latach poprzednich badania i zestawienie ich wyników z bieżącymi pozwalają stwierdzić, że sytuacja na rynku pracy poprawia się. W latach od 2008 do 2010 problem ze znalezieniem pracownika deklarował co drugi przedsiębiorca.

 

Kogo brakuje na rynku?

Poza deficytem pracowników o kwalifikacjach technicznych brakuje również informatyków, techników czy operatorów produkcji. ManpowerGroup odnotował również wzrost zapotrzebowania na menedżerów do spraw sprzedaży i przedstawicieli handlowych. Warto też podkreślić, że wciąż poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Wszystko to sprawia, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, zaś o przewadze jednej firmy nad inną nie świadczy już wyłącznie produkt. Kluczowe dla budowania ogólnej strategii przedsiębiorstwa jest stworzenie działu HR, który odpowiedzialny byłby za pozyskiwanie odpowiednich pracowników.

 

Sytuacja w Polsce

W naszym kraju wciąż odnotowuje się deficyt pracowników fizycznych posiadających konkretne umiejętności. W tym sektorze sytuacja nie zmienia się o wielu lat, zaś pracodawcy mają problem ze znalezieniem spawaczy, operatorów wózków widłowych, mechaników, ślusarzy, tokarzy czy szwaczek. Taki stan rzeczy wynika bezpośrednio z faktu, że większość młodych ludzi zamiast szkoły zawodowej wybiera licea ogólnokształcące, potem zaś studia. Przekwalifikowanie się nie zawsze jest możliwe, gdyż podmiotów, które prowadzą szkolenia w wyżej wymienionych zawodach na rynku wciąż jest niewiele.

Poza wykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi w Polsce brakuje również inżynierów. Firmy, które ogłaszają się na uczelniach wyższych i organizują możliwość odbycia płatnego stażu często przegrywają z zagranicznymi podmiotami oferującymi lepsze zarobki.

 

Specjalista na wagę złota

Wnioskiem, który płynie z przygotowanego raportu jest fakt, że w Polsce i Europie zaczyna brakować specjalistów. Elementem kluczowym wydaje się być przede wszystkim uzupełnienie braków w kadrze inżynierskiej i wykwalifikowanych pracowników fizycznych, gdyż to właśnie od nich zależy rozwój czy realizowanie kolejnych inwestycji. Niestety, sytuacja w ostatnich latach niewiele zmienia się w tym zakresie. Wciąż problemem jest fakt, że większość zgłaszających się do pracy zainteresowanych kandydatów nie posiada umiejętności technicznych, które są niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Co więcej, respondenci wskazywali również na brak doświadczenia kandydatów. W przypadku braku możliwości przeszkolenia w firmie, pracodawcy rezygnowali z kandydatur takich osób.

 

Niedobór pracowników a firma

Ponad połowa z osób biorących udział w badaniach wskazywała, że brak możliwości zatrudnienia specjalisty ma swoje konsekwencje. Wśród najważniejszych wymienia się konkurencyjność i relacje z klientami. Inaczej mówiąc, dobrze dobrani pracownicy z doświadczeniem i solidnymi podstawami teoretycznymi są kluczem do rozwoju dla firmy, dzięki któremu realizuje ona swoje cele biznesowe. Co więcej, brak możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników sprawia, że przedsiębiorstwo nie może poszerzać pola swojej działalności. W konsekwencji nie może zdobywać nowych zleceń czy opracowywać innowacyjnych produktów. Brak możliwości zatrudnienia pracowników przekłada się również na zwiększoną rotację w firmie z uwagi na zbyt wielkie obciążenia już zatrudnionych oraz obniżenie kreatywności zespołu. 

Oceń ten wpis
1/3 pracodawców szuka
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

X-man
2019-12-05, 16:51
Każdy chce znaleźć dobrego pracownika i z drugiej strony pracownik dobrą firmę, która zaoferuje mu właściwe warunki pracy. Trzeba to dobrze przemyśleć.
Klara
2019-05-17, 11:44
Pracodawcy poszukują pracowników doświadczonych. Dobrzy informatycy pracę na pewno znajdą, bo ich nadal brakuje. Fajny ten artykuł.....
Królewicz
2019-05-02, 15:54
Istnieje wiele stron internetowych i innych mediów, które umożliwiają bezpłatne zamieszczanie ofert pracy. Obejmuje to wiele lokalnych i krajowych gazet, które pozwalają na bezpłatne ogłoszenia o pracy w sklasyfikowanych sekcjach.
Limba
2019-04-16, 13:09
Praktyka pokazuje, że w większości przypadków pracodawca nie przejmuje się określaniem wysokości wynagrodzenia, nawet podczas wywiadów. Dla niego najważniejsze jest znalezienie pracowników.
Pietrek
2019-04-06, 12:08
Wiele ludzi nawet jak ma pracę monitoruje rynek, by znaleźć coś lepszego lub być na bieżąco. Owszem w dobrej pracy człowiek nie ma czasu na to, gdyż jest usatysfakcjonowany.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.