Wśród grup zawodowych, w których najtrudniej pozyskać pracownika znajdują się inżynierowie i wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Problem ze znalezieniem takich kandydatów do pracy zgłosiło 36% pracodawców w skali globalnej. Myli się jednak ten, kto uważa, że w grupie tej znajdują się wyłącznie małe firmy, które nie mogą zaoferować dobrych zarobków i posady z perspektywami. ManpowerGroup przeprowadzając badanie zadbał o zróżnicowanie wielkości podmiotów zatrudniających, zaś ankietowanymi były osoby odpowiedzialne za politykę personalną zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach. Warto jednocześnie wskazać, że przeprowadzane w latach poprzednich badania i zestawienie ich wyników z bieżącymi pozwalają stwierdzić, że sytuacja na rynku pracy poprawia się. W latach od 2008 do 2010 problem ze znalezieniem pracownika deklarował co drugi przedsiębiorca.
Kogo brakuje na rynku?
Poza deficytem pracowników o kwalifikacjach technicznych brakuje również informatyków, techników czy operatorów produkcji. ManpowerGroup odnotował również wzrost zapotrzebowania na menedżerów do spraw sprzedaży i przedstawicieli handlowych. Warto też podkreślić, że wciąż poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Wszystko to sprawia, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, zaś o przewadze jednej firmy nad inną nie świadczy już wyłącznie produkt. Kluczowe dla budowania ogólnej strategii przedsiębiorstwa jest stworzenie działu HR, który odpowiedzialny byłby za pozyskiwanie odpowiednich pracowników.
Sytuacja w Polsce
W naszym kraju wciąż odnotowuje się deficyt pracowników fizycznych posiadających konkretne umiejętności. W tym sektorze sytuacja nie zmienia się o wielu lat, zaś pracodawcy mają problem ze znalezieniem spawaczy, operatorów wózków widłowych, mechaników, ślusarzy, tokarzy czy szwaczek. Taki stan rzeczy wynika bezpośrednio z faktu, że większość młodych ludzi zamiast szkoły zawodowej wybiera licea ogólnokształcące, potem zaś studia. Przekwalifikowanie się nie zawsze jest możliwe, gdyż podmiotów, które prowadzą szkolenia w wyżej wymienionych zawodach na rynku wciąż jest niewiele.
Poza wykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi w Polsce brakuje również inżynierów. Firmy, które ogłaszają się na uczelniach wyższych i organizują możliwość odbycia płatnego stażu często przegrywają z zagranicznymi podmiotami oferującymi lepsze zarobki.
Specjalista na wagę złota
Wnioskiem, który płynie z przygotowanego raportu jest fakt, że w Polsce i Europie zaczyna brakować specjalistów. Elementem kluczowym wydaje się być przede wszystkim uzupełnienie braków w kadrze inżynierskiej i wykwalifikowanych pracowników fizycznych, gdyż to właśnie od nich zależy rozwój czy realizowanie kolejnych inwestycji. Niestety, sytuacja w ostatnich latach niewiele zmienia się w tym zakresie. Wciąż problemem jest fakt, że większość zgłaszających się do pracy zainteresowanych kandydatów nie posiada umiejętności technicznych, które są niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku. Co więcej, respondenci wskazywali również na brak doświadczenia kandydatów. W przypadku braku możliwości przeszkolenia w firmie, pracodawcy rezygnowali z kandydatur takich osób.
Niedobór pracowników a firma
Ponad połowa z osób biorących udział w badaniach wskazywała, że brak możliwości zatrudnienia specjalisty ma swoje konsekwencje. Wśród najważniejszych wymienia się konkurencyjność i relacje z klientami. Inaczej mówiąc, dobrze dobrani pracownicy z doświadczeniem i solidnymi podstawami teoretycznymi są kluczem do rozwoju dla firmy, dzięki któremu realizuje ona swoje cele biznesowe. Co więcej, brak możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników sprawia, że przedsiębiorstwo nie może poszerzać pola swojej działalności. W konsekwencji nie może zdobywać nowych zleceń czy opracowywać innowacyjnych produktów. Brak możliwości zatrudnienia pracowników przekłada się również na zwiększoną rotację w firmie z uwagi na zbyt wielkie obciążenia już zatrudnionych oraz obniżenie kreatywności zespołu.
To może Cię również zainteresować