Własna firma

Targi pracy. Czy warto się na nich pojawić?

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

8 komentarzy

Targi pracy. Czy warto się na nich pojawić?
Targi pracy lub inaczej giełdy pracy to przedsięwzięcie organizowane przez organizacje, instytucje albo prywatne firmy, w celu skojarzenia osób poszukujących pracy z potencjalnymi pracodawcami. Służą promocji firmy, pomagają wybić się początkującym przedsiębiorcą i są doskonałą okazją do pozyskania bazy danych kandydatów do pracy. To jednak nie wszystkie cechy targów pracy. Sprawdź dlaczego jeszcze warto się na nich pojawić!

 

Często organizatorami tego przedsięwzięcia są akademickie biura karier lub organizacje studenckie. To właśnie dlatego najczęstszymi uczestnikami są osoby młode, dopiero wkraczające na rynek pracy – pełne zapału, wykwalifikowane i silnie zmotywowane do podjęcia pracy zarobkowej. Coraz częściej targi są również organizowane przez lokalne urzędy pracy, agencje pracy czy firmy – to okazja do spotkania szerokiego grona potencjalnych kandydatów. Mogą to być zarówno studenci, świeżo upieczeni absolwenci, jak i osoby z doświadczeniem, np. wracające na rynek pracy po urlopie wychowawczym czy pragnące zmiany obecnie zajmowanego stanowiska. W określonym miejscu i czasie spotykają się więc przedstawiciele firm i ich potencjalni przyszli pracownicy.

Udział w wydarzeniach poświęconych rozwojowi kariery staje się coraz popularniejszy, więc obawa, że czas poświęcony na przygotowanie i uczestnictwo w nich będzie zmarnowany jest bezzasadna. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym zaletom uczestnictwa w targach z perspektywy pracodawcy.


Targi pracy – zalety dla pracodawcy

Giełdy pracy to jedno z ciekawszych rozwiązań, które ma na celu wspieranie zatrudnienia. To także wspieranie rozwoju firm, co sprawia, że ta bezpośrednia możliwość spotkania poszukujących wolnego wakatu z pracodawcami daje obopólną korzyść jednym i drugim. Zalet jest wiele, ale są przede wszystkim uwarunkowane indywidualnymi potrzebami poszczególnych osób i firm. Wyszczególnijmy jednak te, które są widoczne w niemal każdym przypadku.

 

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik fizyczny - Pracownik porządkowy

PreZero Bielsko-Biała S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Koordynator Biura Regionalnego

UDriver sp. z o.o., sp.k.

  • Łódź
Dodana

SAMODZIELNY KSIĘGOWY

WISS

  • Bielsko-Biała
Dodana

Zatrudnię sprzedawcę

J&J Jarosław Piwowarski Krzysztof Świeczkowski

  • Skrzeszewo
Dodana
  • Po pierwsze – emlopyer branding. Wystawiając swoją firmę na targach, zyskujesz niepowtarzalną okazję do nawiązania pozytywnych relacji z kandydatami. Dzięki temu budujesz pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, ludzie mogą z tobą lub twoimi reprezentantami porozmawiać, zadać pytania, przedstawić swoje oczekiwania i wątpliwości. Employer branding ma przede wszystkim przyciągnąć do firmy zdolnych ludzi, którzy połączą pracę z pasją. W tym wypadku kandydaci otrzymują szansę na uzyskanie informacji na temat firmy z pierwszej ręki, a ty niebywałą okazję do poznania potrzeb rynku pracy. W dzisiejszych czasach silna marka pracodawcy ma istotne znaczenie w pozyskiwaniu i utrzymywaniu pracowników. Pokazując się z jak najlepszej strony podczas giełdy pracy, przestajesz być zwykłym logo, nic nieznaczącą nazwą przedsiębiorstwa czy „jakąś tam” firmą, ale zaczynasz być świadomym pracodawcą, który wychodzi naprzeciw swoim kandydatom. Wizerunek atrakcyjnego pracodawcy i silnej marki zazwyczaj idą w parze, warto zatem się o to postarać.

 

  • Po drugie – budowanie bazy kandydatów. Poprzez rozmowę możesz zachęcić młodych ludzi, aby zostawili do siebie namiar. Może to być CV, list motywacyjny albo po prostu numer telefonu – czasem już podczas krótkiej konwersacji możliwe jest wyłapanie naprawdę atrakcyjnych kandydatów do pracy. Dobrze stworzona baza danych pozwala zaoszczędzić czas, a także niebywale pomaga zakończyć rekrutację sukcesem. To narzędzie, które umożliwia zatrudnienie kandydata na miejsce pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu czasu i kosztów procesu rekrutacji. Nie zawsze rynek pracy jest rynkiem pracodawcy, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie do głosu dochodzą pracownicy i to oni dyktują warunki. Zatem, kiedy firma nie może przebierać w setkach chętnych do pracy kandydatur, takie namiary na pracowników są na wagę złota. Niektóre z targów mają swoją ścisłą tematykę – np. inżynierskie targi pracy, targi pracy IT, gdzie w jednym miejscu skupiają się prawdziwi specjaliści. Wówczas pozyskiwanie kandydatów na targach pracy w znaczący sposób może pomóc w procesach rekrutacyjnych – realizowanych zarówno teraz, jak i w przyszłości.

 

 

  • Po trzecie – obserwacja konkurencji. Udział w targach to znakomita okazja do podpatrzenia jak funkcjonują inne firmy – jak się prezentują, co oferują, itd. Niemal w każdej dziedzinie możemy znaleźć liderów i specjalistów. Tak też na rynku pracodawców są firmy, które mają wybitną autoprezentację, doskonałą identyfikację wizualną czy po prostu cieszą się renomą wśród kandydatów. Tym samym uczestnictwo w targach pozwala na zaczerpnięcie inspiracji, rozmowę lub wskazówki, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane w budowaniu wizerunku twojej marki.


Targi pracy – jak dobrze wypaść?

Na początku istotne jest, aby wyznaczyć cel uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Osoby reprezentujące firmę powinny znać misję i wartości przedsiębiorstwa, być konsekwentne, zaangażowane i pozytywnie nastawione. W tym momencie to one będą stanowiły wizytówkę firmy. Wybór kompetentnego zespołu jest zatem kluczem do sukcesu. Nawet najlepsze atrakcje czy rozdawanie prezentów nie będą oddziaływały na kandydatów w taki sposób, jak przyjaźni i otwarci ludzie. Rozmowy, wyczerpujące odpowiedzi na pytania i lekkie, lecz kompetentne podejście, pozwalają na nawiązanie relacji z uczestnikami giełdy, a to może zaowocować w przyszłości. W kolejnym etapie warto ustalić profil poszukiwanych pracowników i to właśnie do nich dostosować kolejne kroki przygotowywania się do uczestnictwa w targach pracy.

Dobrym pomysłem będzie opracowanie lub zlecenie przygotowania identyfikacji wizualnej firmy, jeśli ta jeszcze takowej nie posiada – spójne logo i kolorystyka, zamieszczone na długopisach, teczkach, smyczach czy koszulkach, będą stanowiły jeden z istotnych wyznaczników budowania marki na rynku. Nie należy zapominać o przygotowaniu wizytówek, wydrukowaniu ofert pracy czy atrakcji dla kandydatów. Przykładowo – można zorganizować quiz z nagrodami, dzięki któremu odwiedzający stoisko będą się świetnie bawić, a ty otrzymasz szansę na wyłapanie kandydatów obeznanych w branży.

Decydując się na udział w targach, warto rozważyć również opcję aktywnego uczestnictwa w panelach dyskusyjnych. To doskonała okazja do wypromowania marki, wzmocnienia jej pozycji na rynku, ale też pokazania, że w firmie pracują specjaliści z danej dziedziny, którzy mają wiedzę i chętnie się nią dzielą. Choć takie spotkania zazwyczaj mają niewielki zasięg, bo uczestniczy w nich maksymalnie kilkaset osób, to należy pamiętać, że to właśnie te osoby są najbardziej zainteresowane tematyką spotkania i wśród nich znajdziemy najwięcej osób z grupy docelowej.

 

Podsumowując, wystawienie stoiskach na targach to dobry pomysł dla każdego pracodawcy, nawet jeśli obecnie nie poszukuje nowych pracowników. Taka giełda pracy to szansa na wzmocnienie pozycji marki na rynku, zbudowanie bazy danych kandydatów i świetna forma doskonalenia marketingowego firmy. Uczestnictwo w niej powinno być jednak poprzedzone przygotowaniami, gdyż tylko wtedy możliwe będzie skuteczne realizowanie założeń. Pracodawco – nie zwlekaj! Uczestnicz w targach, rozwijaj i promuj swoją markę!

Podziel się

8 komentarzy

ohman

ohman

Targi pracy są pozytywne. Dużo firm promuje się i zyskuje na tym kadrę.
Kordian

Kordian

Pracodawca może znaleźć ciekawych pracowników, pokazać się na rynku i także zdobyć nowe kontakty. Wizerunkowo to dobra rzecz.
pracodawca FG

pracodawca FG

Warto pracodawcy uczestniczyć w targach pracy. Może znaleźć tą drogą nowych pracowników. Jeśli ich nie potrzebuje, to i tak jest to świetna reklama firmy.
Gertruda

Gertruda

Dla wielu firm to jest okazja by przedstawić swoją sylwetkę oraz produkty i zyskać na wizerunku przez sprzedaż oraz kontakty biznesowe dlatego w wielu przypadkach warto jest takie coś rozważyć.
pracownik

pracownik

Targi pracy to fajna promocja firmy. Drogą tą mogą zdobyć pracę też pracownicy szukający pracy będący na takich targach.
Devil33

Devil33

Wielu ludzi myśli, że mają świetny pomysł i rozpoczynają swoją działalność bez zastanawiania się, kim będą ich klienci lub dlaczego ci ludzie powinni chcieć je kupić lub wynająć. Można na targach znaleźć pomysły.
Patryk

Patryk

Jeśli początek nie daje pierwszej sprzedaży, musisz zmienić plan, pomysł i poszukać błędów. Szybki start jest również wykonywany, aby w przypadku awarii spędzić mniej czasu, wysiłku i pieniędzy. Można znaleźć dobrych pracowników na takich targach.
Balek

Balek

Wiele firm takie sytuacje wykorzystuje do promowania swojej marki i jak widać jest to wszystko bardzo korzystne. Jeżeli inni to robią i są skuteczni to czemu nie?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka