Działalność gospodarcza

Co robić gdy brakuje pracowników?

20 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Co robić gdy brakuje pracowników?
Kiedy szukasz pracownika, musisz opublikować ofertę pracy. Najtańszym rozwiązanie jest zrobienie tego na jednym z portali ogłoszeniowych. Jednak nie każdy serwis pozwoli Ci szybko zamknąć rekrutację. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak wybrać najlepszy.

Aby pobudzić przedsiębiorczość i zachęcić młodych ludzi do zakładania własnych firm, polski ustawodawca już dawno temu zdecydował się na rozwiązanie w postaci obniżonej wysokości obowiązkowych składek ZUS. W związku z tym przedsiębiorca musi co miesiąc obowiązkowo odprowadzać odpowiednią opłatę na właściwe konta ZUS-u. Jeżeli będziesz zatrudniać pracowników, to również za nich będziesz musiał odprowadzać składki.

Mały ZUS – co musisz wiedzieć?

Jeżeli nigdy wcześniej nie prowadziłeś działalności gospodarczej i w jej ramach nie będziesz pracował dla swojego poprzedniego pracodawcy, to masz prawo opłacać niższe składki ZUS. Musisz jednak wiedzieć, że nie obejdzie się bez dopełnienia formalności – mowa o konieczności dokonania odpowiedniego zgłoszenia w ZUS-ie.

Przez ile miesięcy możesz opłacać ZUS w niższej wysokości?

Zgodnie z przepisami masz do tego prawo przez pełne 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych. Jeżeli rozpoczniesz prowadzić działalność gospodarczą np. od 2 lub 10 dnia miesiąca, to w praktyce możesz opłacać składki po preferencyjnych stawkach przez 37 miesięcy. Na ten okres składa się Mały ZUS i Mały ZUS +.
Zobacz też artykuł: „Niższe składki ZUS dla rozpoczynających działalność”.

Dlaczego wysokość składek ZUS rośnie?

Jako osoba zobowiązana do regularnego opłacania składek na ZUS, możesz zastanawiać się, dlaczego ich wysokość systematycznie rośnie. Wynika to z podwyższającego się wynagrodzenia minimalnego, od którego podstawy obliczana jest najniższa możliwa składka na ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku tzw. Małego ZUS-u najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia, na które może liczyć osoba zatrudniona na podstawie umowę o pracę.

Być może Twój biznes świetnie się układa i od razu możesz zatrudnić pracownika. Przed Tobą wyzwanie w postaci rekrutacji. Co trzeba wiedzieć, aby zrobić to dobrze?

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

 • Cieszyn
Dodana
Dodana

Specjalista ds. technicznego wsparcia klienta w języku polskim

Concentrix CVG International sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana
Dodana

Komisjoner – magazyn w Niemczech

GRUPA CONTRAIN

 • Niemcy
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Deficyt specjalistów na polskim rynku pracy

Jak wynika z różnych raportów, na polskim rynku pracy brakuje specjalistów. Co więcej, dziś rynek pracy należy do pracownika. Oznacza to, że osoby szukające zatrudnienia mogą przebierać w ofertach pracy. Jak pozyskać najlepszych?

Jeżeli Twoja firma jest niewielka, to prawdopodobnie nie możesz sobie pozwolić na współpracę z agencją zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że nie masz szansy znaleźć odpowiedniego pracownika – wystarczy tylko, że zamieścisz ofertę pracy na jednym z portali ogłoszeniowych.

Jaką ofertę przygotowaliśmy dla pracodawców?

Jeżeli zdecydowałeś się zamieścić ogłoszenie na Aplikuj.pl, możesz wykupić pojedyncze ogłoszenie lub zdecydować się na jeden z kilku oferowanych przez nas abonamentów.

Rozwiązanie w postaci abonamentu będzie korzystne dla Ciebie wówczas, gdy cyklicznie poszukujesz nowych pracowników. W takiej sytuacji nabywając Abonament Podstawowy, Optymalny lub Premium, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. To jednak nie wszystko, co proponujemy pracodawcom.

Ponieważ wiemy, jak wielką rolę odgrywają dziś media społecznościowe, zdecydowaliśmy pomóc w promocji ofert pracy właśnie w przez Google i Facebook Ads. Korzystając z tej opcji, Twoje ogłoszenie może ukazać się m.in. na branżowych grupach na Facebooku. W efekcie, z treścią oferty pracy będzie mogło zapoznać się jeszcze więcej osób.

Jak napisać ofertę pracy?

Napisanie dobrego ogłoszenia to sztuka. Można się o tym przekonać, przeglądając portale z ogłoszeniami – jest na nich wiele ofert, w których brakuje podstawowych informacji. Czy mają szansę zachęcić największe talenty na rynku do złożenia aplikacji?

Poszukując pracownika i chcąc w tym celu zamieścić ogłoszenie na portalu pracy, musisz sporządzić odpowiednie ogłoszenie. Zadbaj o to, aby w jej treści znalazły się informacje:

 • O Twoich wymaganiach. Określ dokładnie, czego oczekujesz od pracownika, który będzie dla Ciebie pracował. Czy wymagasz tylko doświadczenia, czy może również konkretnych umiejętności i wykształcenia?
 • O warunkach pracy. Każda osoba poszukująca zatrudnienia chce wiedzieć, na jakich warunkach będzie pracować. Napisz zatem kilka słów o wynagrodzeniu, możliwości awansu czy rozwoju kariery.
 • O widełkach nagrodzenia. To informacja, której kandydaci szukają najczęściej. Jej umieszczenie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu!

Zapoznaj się z kilkoma ofertami, które już zostały opublikowane. Zastanów się, co Ci się w nich podoba, a co nie. Na tej podstawie możesz już tworzyć własną. Pamiętaj, aby starać się spojrzeć na tekst z perspektywy kandydata.

Daj się poznać – załóż profil pracodawcy

Czy wiesz, że na naszym portalu ogłoszeniowym możesz założyć profil swojej firmy? Posiadając go, możesz nie tylko się wyróżnić, lecz także uwiarygodnić swoją działalność. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy prowadzisz niewielką firmę.

Profil firmy tworzymy na podstawie przesłanych przez Ciebie materiałów. Jego zawartość to, poza informacjami o Twojej firmie, również zdjęcia oraz dane kontaktowe.

Fakt, że posiadasz u nas profil pracodawcy, nie zostanie przeoczony przez osoby poszukujące pracy. Dlaczego? Bo taka informacja wyświetla się tuż koło zamieszczonej oferty pracy. A kandydaci chcą wiedzieć, dla kogo będą pracować.

Wypracowałeś nadwyżkę? Rozważ lokatę

Pracownik zrekrutowany, ale zostały Ci wolne środki w budżecie? Podpowiemy Ci, jak je ulokować. Nie warto ich trzymać na standardowym rachunku ROR – lepszym rozwiązaniem będzie założenie lokaty bankowej.

Lokata bankowa to produkt cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Dlaczego? Znaczenie ma przede wszystkim niskie ryzyko i możliwości wyliczenia zysku jeszcze przed podpisaniem umowy z bankiem. Dla wielu przedsiębiorców liczy się również bezpieczeństwo – depozyty lokat bankowych są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Szukasz lokaty dla swojej firmy? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, porównując oferowane produkty. Chcesz, aby twoje przedsiębiorstwo wypracowało zyski? Zapoznaj się z treścią artykułu: „Jak zaplanować oszczędności w firmie?”.

Dobra lokata bankowa dla Twojej firmy – na co zwrócić uwagę?

Przeglądając ofertę banków w zakresie lokat bankowych dla firm, powinieneś zwrócić uwagę na:

 • Wysokość oprocentowania. Od tego zależy Twój zysk. Im oprocentowanie jest wyższe, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że dziś nie znajdziesz lokat bankowych z oprocentowaniem w wysokości np. 10,00% w skali roku – średnie oprocentowanie to aktualnie ok. 6 % w skali roku.
 • Konieczność korzystania z dodatkowych produktów oferowanych przez bank. Zdarza się, że bank oferuje lokatę bankową z bardzo dobrym oprocentowaniem, zastrzegając jednocześnie, że mogą z niej skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy założą np. rachunek firmowy. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy założenie rachunku się opłaci. Jeżeli koszty jego utrzymania będą znaczne, to może się okazać, że więcej wydasz, niż zarobisz na lokacie.
 • Długość trwania lokaty. Firmowe pieniądze mają to do siebie, że najczęściej są w obiegu. Jeżeli wiesz, że będziesz ich potrzebował np. za 3 miesiące, najlepiej zrobisz, zakładając lokatę krótkoterminową (taka lokata jest zresztą lepiej oprocentowana niż lokata długoterminowa).
 • To, czy musisz być nowym klientem banku. Niektóre banki oferują korzystne oprocentowanie lokat wyłącznie nowym klientom.

Jak widzisz, znalezienie dobrej lokaty bankowej wcale nie jest proste – konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami oferowanymi przez banki.

Lokaty dla firm – gdzie ich szukać?

Lokaty dla firm stanowią atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców, którzy chcą bezpiecznie i efektywnie zarządzać swoimi wolnymi środkami finansowymi. Szukając najlepszych rozwiązań, warto zacząć od banków komercyjnych, które często oferują szeroki zakres produktów dostosowanych do potrzeb biznesowych. Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze lokaty to oprocentowanie, minimalna kwota wpłaty, okres trwania lokaty oraz potencjalne opłaty za jej wcześniejsze zerwanie.

Kolejnym miejscem, gdzie przedsiębiorcy mogą szukać lokat dla firm, są banki internetowe. Często charakteryzują się one bardziej konkurencyjnymi stawkami oprocentowania ze względu na niższe koszty operacyjne w porównaniu z tradycyjnymi bankami. Banki internetowe oferują łatwość obsługi i szybki dostęp do usług bankowych online, co jest szczególnie ważne dla przedsiębiorców ceniących sobie wygodę i efektywność.

Warto również zwrócić uwagę na niestandardowe rozwiązania oferowane przez instytucje pozabankowe lub platformy finansowe online. Te podmioty mogą proponować elastyczne warunki lokat, dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań biznesowych. W każdym przypadku kluczowe jest dokładne zapoznanie się z warunkami oferty i jej dopasowanie do specyfiki działalności firmy oraz jej aktualnych potrzeb finansowych.

Podsumowanie

Znaczenie strategicznego podejścia do zarządzania finansami i zasobami ludzkimi w firmie jest ogromne. Warto korzystać z udogodnień podatkowych dla nowych przedsiębiorstw, takich jak Mały ZUS, które mogą zachęcić do zakładania własnej działalności. Jeśli zaczynasz zatrudniać, zwróć uwagę na konieczność skutecznego i przemyślanego procesu rekrutacji w obliczu deficytu specjalistów.

Ponadto zwróć uwagę na znaczenie odpowiedniego ulokowania wolnych środków finansowych w lokatach bankowych, co jest istotne dla stabilności finansowej i rozwoju przedsiębiorstwa. Przemyśl wszystkie te kwestie, aby bardziej świadomie podejść do zarządzania wszystkimi aspektami biznesu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę rozpocząć działalność gospodarczą i opłacać niższe składki ZUS w Polsce?

Możesz skorzystać z obniżonej wysokości obowiązkowych składek ZUS, opłacając je w niższej wysokości przez pełne 24 miesiące. Konieczne jest dopełnienie formalności w ZUS-ie.

Dlaczego wysokość składek ZUS rośnie?

Wzrost składek ZUS jest związany z podwyżką najniższego wynagrodzenia za pracę. Na przykład od stycznia 2017 r., minimalne wynagrodzenie wynosi 2 000 zł.

Jak znaleźć najlepszych specjalistów na polskim rynku pracy?

Możesz zamieścić ofertę pracy na portalach ogłoszeniowych, zainwestować w promocję w mediach społecznościowych lub skorzystać z agencji zatrudnienia.

Jak mogę skutecznie napisać ofertę pracy?

W ofercie pracy należy zawrzeć informacje o wymaganiach, warunkach pracy, terminie zakończenia rekrutacji oraz możliwości awansu czy rozwoju kariery.

Czy lokata bankowa jest odpowiednia dla mojej firmy?

Tak, lokata bankowa może być dobrym rozwiązaniem dla firm chcących zainwestować nadwyżki pieniędzy. Lokaty są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i oferują niskie ryzyko.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

Opel

Opel

Mnie zawsze interesują jakieś nowości, gdzie można realnie coś wycisnąć z systemu. Dlatego cenię sobie opisy, które mnie na to mogą naprowadzić,
Samantha

Samantha

Poznaj swój pomysł na biznes od środka. Świetnie, jeśli możesz w praktyce przestudiować cały proces, co prowadzi do zaspokojenia potrzeb konsumentów i otrzymania pieniędzy.
Lili

Lili

Powiem krótko- świetny artykuł, bardzo przydatne wiadomości dla osób pragnących założyć działalność gospodarczą. Pozdrawiam.
Nana

Nana

Działalność gospodarcza to działalność polegająca na wytwarzaniu, dostarczaniu, zakupie lub sprzedaży towarów lub usług. Dobrze jest skorzystać z gotowych pomocy itp.
Worms

Worms

Teraz to wszystko wraz z wypadkowym to jakieś 515 złotych na preferencyjnych warunkach,. I tak taka kwota bywa bardzo duża dla nowych na rynku przedsiębiorców.. Tak to wygląda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka