!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Ubezpieczenie transakcji. Czy to dobry sposób, aby chronić się przed niewypłacalnymi kontrahentami?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

7 komentarzy

Ubezpieczenie transakcji. Czy to dobry sposób, aby chronić się przed niewypłacalnymi kontrahentami?
Zatory płatnicze to problem wielu firm – szacuje się, że z takimi spotyka się co drugi przedsiębiorca. Prowadząc firmę, musisz mieć świadomość, że możesz mieć problem z regulowanie swoich zobowiązań, gdy nie otrzymasz zapłaty za dostarczone produkty lub wykonane usługi.

Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość, że mogą chronić się przed niewypłacanymi firmami. W jaki sposób? Możliwości jest wiele.


Współpraca z firmą windykacyjną? Tak, bo…

…w ofercie takich podmiotów znajduje się m.in. usługa wywiadu gospodarczego. Polega ona na tym, że pracownicy firmy windykacyjnej dokładnie sprawdzają podmiot, z którym przedsiębiorca ma zamiar nawiązać współpracę. Ocenie podlega przede wszystkim wypłacalność takiej firmy. Aby zabezpieczyć ewentualne roszczenia, specjaliści sprawdzają również, czy firma jest właścicielem nieruchomości lub wartościowych ruchomości.

Alternatywą dla współpracy z firmą windykacyjną jest podpisanie umowy z kancelarią specjalizującą się w prawie gospodarczym i mającą w ofercie sprawdzanie kontrahentów pod kątem wypłacalności. Za każdą taką usługę przedsiębiorca musi zapłacić, ale w zamian otrzymuje komfort psychiczny – jest pewien, że nie zostanie bez pieniędzy za wykonaną usługę lub dostarczone produkty.
 


Czy ubezpieczenie transakcji to dobry pomysł?

Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, że masz więcej możliwości niż tylko nawiązanie współpracy z firma windykacyjną lub kancelarią prawną – możesz również wykupić odpowiednie ubezpieczenie. O jakim mowa?

Na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych. W ofercie każdego znajdują się produkty opracowane z myślą o klientach indywidualnych. Niektóre wychodzą również naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorcom, oferując im możliwość wykupienia ubezpieczenia transakcji. 

Czy powyższe rozwiązanie sprawdza się? Tak, choć przedsiębiorca musi być świadom tego, że ubezpieczyciel może wyłączyć swoją odpowiedzialność w wielu sytuacjach. Konieczne jest zatem szczegółowe zapoznanie się z postanowienia zawartymi w OWU. W przeciwnym razie może się okazać, że przedsiębiorca – mimo wykazania się przezornością i wykupienia polisy – faktycznie nie może z niej skorzystać.


O czym pamiętać, nabywając ubezpieczenie?

Jeżeli zdecydowałeś się zainwestować w bezpieczeństwo finansowe swojej firmy i zamierzasz nabyć ubezpieczenie transakcji, to musisz pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele wypłacą ci świadczenie po upływie np. 180 dni, licząc od momentu stwierdzenia niewypłacalności kontrahenta, z którym podpisałeś umowę. Czy twoja firma będzie w stanie przetrwać tyle dni na rynku, konkurując jednocześnie z innymi podmiotami?

Mimo że ubezpieczenie transakcji może być produktem, który sprawdzi się w twoim przypadku, to jednak nie zapominaj, że jest to jedyna możliwość – warto pomyśleć również o nawiązaniu współpracy z podmiotami, które mogą ci pomóc w dokładnym sprawdzeniu potencjalnego kontrahenta.

To może Cię również zainteresować

Kontrahent - jak sprawdzić czy jest rzetelny?

Podziel się

7 komentarzy

Szymek

Szymek

Każde ryzyko warto minimalizować. Ochrona jest niezwykle istotna.
Agnieszka

Agnieszka

Jak widać warto. Muszę doczytać jeszcze parę informacji w tym temacie by uzyskać pewność. Ciekawie opisany temat.
Snoopy

Snoopy

Wszyscy bagatelizują ubezpieczenie a potem jest płacz. Trzeba według mnie rozważyć ubezpieczenie w wielu przypadkach bowiem wszystko staje się mniej problematyczne.
Bolek

Bolek

Ubezpieczenie transakcji. Czy to dobry sposób, aby chronić się przed niewypłacalnymi kontrahentami? Warto zapoznać się z tym artykułem.
tytusek

tytusek

Nie wszyscy tylko posiadają fundusze na to. Gdybym miał pieniądze wszystko bym tak robił. Prawda jednak, że wysoki priorytet wymaga uwzględnienia tego. Dobra opcja.
Bartosz

Bartosz

Wskazałem ten krok natychmiast, ponieważ początkowo musisz zdecydować, na którym systemie podatkowym będziesz pracować. Pakiety ubezpieczeniowe także dobrze skonsultować.
Ogar

Ogar

Wszystko jest dobre jeżeli tylko posiada się środki. Jak coś jest bardziej bezpieczne to każdy normalny przedsiębiorca wykorzysta to w swojej firmie bo tak jest lepiej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.