Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość, że mogą chronić się przed niewypłacanymi firmami. W jaki sposób? Możliwości jest wiele.
Współpraca z firmą windykacyjną? Tak, bo…
…w ofercie takich podmiotów znajduje się m.in. usługa wywiadu gospodarczego. Polega ona na tym, że pracownicy firmy windykacyjnej dokładnie sprawdzają podmiot, z którym przedsiębiorca ma zamiar nawiązać współpracę. Ocenie podlega przede wszystkim wypłacalność takiej firmy. Aby zabezpieczyć ewentualne roszczenia, specjaliści sprawdzają również, czy firma jest właścicielem nieruchomości lub wartościowych ruchomości.
Alternatywą dla współpracy z firmą windykacyjną jest podpisanie umowy z kancelarią specjalizującą się w prawie gospodarczym i mającą w ofercie sprawdzanie kontrahentów pod kątem wypłacalności. Za każdą taką usługę przedsiębiorca musi zapłacić, ale w zamian otrzymuje komfort psychiczny – jest pewien, że nie zostanie bez pieniędzy za wykonaną usługę lub dostarczone produkty.
Czy ubezpieczenie transakcji to dobry pomysł?
Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, że masz więcej możliwości niż tylko nawiązanie współpracy z firma windykacyjną lub kancelarią prawną – możesz również wykupić odpowiednie ubezpieczenie. O jakim mowa?
Na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych. W ofercie każdego znajdują się produkty opracowane z myślą o klientach indywidualnych. Niektóre wychodzą również naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorcom, oferując im możliwość wykupienia ubezpieczenia transakcji.
Czy powyższe rozwiązanie sprawdza się? Tak, choć przedsiębiorca musi być świadom tego, że ubezpieczyciel może wyłączyć swoją odpowiedzialność w wielu sytuacjach. Konieczne jest zatem szczegółowe zapoznanie się z postanowienia zawartymi w OWU. W przeciwnym razie może się okazać, że przedsiębiorca – mimo wykazania się przezornością i wykupienia polisy – faktycznie nie może z niej skorzystać.
O czym pamiętać, nabywając ubezpieczenie?
Jeżeli zdecydowałeś się zainwestować w bezpieczeństwo finansowe swojej firmy i zamierzasz nabyć ubezpieczenie transakcji, to musisz pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele wypłacą ci świadczenie po upływie np. 180 dni, licząc od momentu stwierdzenia niewypłacalności kontrahenta, z którym podpisałeś umowę. Czy twoja firma będzie w stanie przetrwać tyle dni na rynku, konkurując jednocześnie z innymi podmiotami?
Mimo że ubezpieczenie transakcji może być produktem, który sprawdzi się w twoim przypadku, to jednak nie zapominaj, że jest to jedyna możliwość – warto pomyśleć również o nawiązaniu współpracy z podmiotami, które mogą ci pomóc w dokładnym sprawdzeniu potencjalnego kontrahenta.
To może Cię również zainteresować