Korzystasz z biura rachunkowego? W takim razie to specjaliści powinni zadbać o poinformowanie cię o wejściu w życie nowych przepisów. Dobrze jednak trzymać rękę na pulsie. Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, co zmieniło się w przepisach od 1 stycznia 2017 r.
Pakiet „100 zmian dla firm” – co to takiego?
Być może słyszałeś o pakiecie „100 zmian dla firm”. Mowa tu o zmianach, które obowiązują od 1 stycznia 2017 r., a które to mają spowodować, że firmy będą prosperować jeszcze sprawniej niż dotychczas, bo nie będą blokowane przez część obowiązujących dotychczas przepisów.
Jakie zmiany wprowadza pakiet „100 zmian dla firm”? Jak sama nazwa wskazuje, jest ich 100. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć:
- Zmianę w zakresie wydawania świadectw pracy. Od stycznia 2017 r. przedsiębiorca nie musi wydawać świadectwa pracy osobie, z którą zawarł umowę terminową i którą ma zamiar zatrudnić po raz kolejny. Wymogiem jest jednak, aby kolejna umowa została zawarta w ciągu 7 dni od rozwiązania poprzedniej.
Ustawodawca pamięta również o pracowniku. Jeżeli ten uzna, że jest mu potrzebne świadectwo pracy za okres, który przepracował, to wystarczy, że w formie pisemnej zawnioskuje o wydanie takiego. Wówczas jego przełożony ma obowiązek przygotować świadectwo pracy.
Zmian szukaj w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.
- Dotychczas pracodawcy, którzy zatrudniali 20 osób, mieli obowiązek przygotowania regulaminów pracy i wynagradzania. Konieczne było również stworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Te obowiązki nadal będą spoczywać na przedsiębiorcach, ale – co istotne – mowa wyłącznie o tych, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników.
Powyższe rozwiązanie jest o tyle korzystne, że zdejmuje z niewielkich firm szereg obowiązków. Przedsiębiorca zyskuje – zamiast zajmować się formalnościami, może skoncentrować się na prowadzeniu firmy.
- Zatory płatnicze to zmora polskich przedsiębiorców. Aby mogli oni skuteczniej dochodzić należności za dostarczone towary lub wykonane usługi, podniesiony został górny próg wartości przedmiotu sporu w sprawach, które mogą być rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym – teraz wynosi on 20 tys. zł.
Część przedsiębiorców doskonale wie, że mogą oni sprawdzić kontrahenta przed nawiązaniem współpracy z nim, chroniąc się w ten sposób przed zatorem płatniczym. Wprowadzone zmiany dotyczą również pozyskiwania informacji o przedsiębiorcach z różnych rejestrów gromadzących informacje o zadłużeniu i kondycji finansowej firm.
Wyższe wynagrodzenie minimalne i wzmożone kontrole PIP
Od 1 stycznia 2017 r. wzrasta wynagrodzenie minimalne. Mowa o wynagrodzeniu wypłacanym pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracy. Ustawodawca zdecydował się również uregulować kwestie płacy w przypadku umów cywilnoprawnych, a dokładniej zleceń. Zleceniobiorcy mają prawo do wynagrodzenia godzinnego w wysokości 13 zł.
Z uwagi na wejście w życie powyższych rozwiązań, Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole. Dotychczas inspektorzy mieli możliwość kontrolowania jedynie przedsiębiorców zatrudniających na podstawie umów o pracę, teraz również skontrolują zleceniodawców.
To może Cię również zainteresować