Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 920        SUBSKRYBUJE: 7448
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, Rodzaje umów, Zakres obowiązków pracownika, Praca za granicą, Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych

Zapłacę za polecenie dobrego pracownika!

Zapłacę za polecenie dobrego pracownika!
Mamy do czynienia z rynkiem pracownika – bezrobocie jest najniższe od lat, a coraz więcej firm ma problem z obsadzeniem wszystkich stanowisk. W związku z tym nie brakuje przedsiębiorców, którzy są w stanie dodatkowo zapłacić swoim pracownikom za polecenie… pracownika. Ile? Najwięksi płacą nawet 10 tys. zł brutto.

Powodów, dla których pracodawcy decydują się skorzystać z pomocy swoich pracowników, aby obsadzić wolne stanowiska pracy, jest wiele. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest to korzystny sposób, musisz wiedzieć, że dziś stosuje go naprawdę wiele firm. Wśród nich są największe podmioty działające na rynku, które stać na przeprowadzenie wielostopniowej rekrutacji, a mimo to preferują właśnie taką metodą.


Dlaczego system employee referral jest tak popularny?

Zastanawiałeś się kiedy, dlaczego najlepsi są w stanie tak dużo zapłacić za rekomendację dobrego pracownika? Powodów jest kilka, a to najważniejsze:

 • Firma może zyskać zarówno czas, jak i pieniądze. Przeprowadzenie rekrutacji jest zawsze czasochłonne, a wcale nie gwarantuje, że wyłoniony w czasie tego procesu pracownik faktycznie się sprawdzi. Jeżeli firma zdecyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznego podmiotu, to musi liczyć się z kosztami.
   
 • Pracownicy z polecenia są pewniejsi. Najczęściej są to osoby, które poszukują lepszej pracy i mające doświadczenie. Według pracodawców korzystających z takiego systemu, tacy pracownicy również szybciej się integrują i lepiej wykonują powierzone im zadania.
   
 • System employee referral pozwala sprawdzić, czy i jak dobrze pracownik zna firmę, w której pracuje. Trzeba przy tym podkreślić, że osoba polecająca musi być bardzo ostrożna – musi mieć pewność, że wskazana przez nią osoba faktycznie się sprawdzi.
   
 • Patrząc na różne badania przeprowadzane przez firmy zajmujące się rekrutacją na rynku, warto dodać, że programy poleń pracowniczych są coraz bardziej doceniane przez pracodawców.


Kiedy wypłacić pracownikowi premię za polecenie nowej osoby do pracy?

Kwestia finansowego podziękowania pracownikowi za polecenie nowej osoby do pracy jest różnie rozwiązywana przez pracodawców. Niektóre firmy płacą:

 • od razu po przyjęciu poleconego pracownika do pracy – takie rozwiązanie jest jednak stosunkowo rzadko stosowane,
   
 • po zakończeniu okresu próbnego przez nowego pracownika – pracodawca zyskuje pewność, że pracownik się sprawdził i wówczas też wynagradza finansowo osobę polecają,
   
 • po przepracowaniu przez nowego pracownika kilku miesięcy – w tym przypadku pracodawca odpowiednio wcześniej ustala z pracownikiem zasady wypłaty pieniężnego podziękowania.


Płacą nie tylko najwięksi

Na skorzystanie z systemu employee referral najczęściej decydują się największe firmy działające na rynku. Ponieważ jednak system ten sprawdza się w praktyce, coraz częściej sięgają po niego również mniejsze firmy. O ile w dużych pracownik w ten sposób może „dorobić” do pensji nawet 10 tys. zł brutto, o tyle w małych przedsiębiorstwach stawki są zdecydowanie skromniejsze – oscylują w granicach 500 zł brutto.

Każdy pracownik może polecić więcej niż jedną osobę, zatem faktycznie ma znaczne szanse „dorobienia”, i to nawet wówczas, gdy mowa o małych, ale dynamicznie rozwijających się firmach. Warto przy tym pamiętać, że początkowo z systemu employee referral korzystały głównie przedsiębiorstwa działające w branży IT, a dziś rekrutują w ten sposób przedsiębiorcy działający również w innych sektorach.

Oceń ten wpis
Zapłacę za polecenie dobrego pracownika!
Ocena: 3.5, liczba głosów: 9

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.