!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Zapłacę za polecenie dobrego pracownika!

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze

Zapłacę za polecenie dobrego pracownika!
Mamy do czynienia z rynkiem pracownika – bezrobocie jest najniższe od lat, a coraz więcej firm ma problem z obsadzeniem wszystkich stanowisk. W związku z tym nie brakuje przedsiębiorców, którzy są w stanie dodatkowo zapłacić swoim pracownikom za polecenie… pracownika. Ile? Najwięksi płacą nawet 10 tys. zł brutto.

Powodów, dla których pracodawcy decydują się skorzystać z pomocy swoich pracowników, aby obsadzić wolne stanowiska pracy, jest wiele. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest to korzystny sposób, musisz wiedzieć, że dziś stosuje go naprawdę wiele firm. Wśród nich są największe podmioty działające na rynku, które stać na przeprowadzenie wielostopniowej rekrutacji, a mimo to preferują właśnie taką metodą.


Dlaczego system employee referral jest tak popularny?

Zastanawiałeś się kiedy, dlaczego najlepsi są w stanie tak dużo zapłacić za rekomendację dobrego pracownika? Powodów jest kilka, a to najważniejsze:

 • Firma może zyskać zarówno czas, jak i pieniądze. Przeprowadzenie rekrutacji jest zawsze czasochłonne, a wcale nie gwarantuje, że wyłoniony w czasie tego procesu pracownik faktycznie się sprawdzi. Jeżeli firma zdecyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznego podmiotu, to musi liczyć się z kosztami.
   
 • Pracownicy z polecenia są pewniejsi. Najczęściej są to osoby, które poszukują lepszej pracy i mające doświadczenie. Według pracodawców korzystających z takiego systemu, tacy pracownicy również szybciej się integrują i lepiej wykonują powierzone im zadania.
   
 • System employee referral pozwala sprawdzić, czy i jak dobrze pracownik zna firmę, w której pracuje. Trzeba przy tym podkreślić, że osoba polecająca musi być bardzo ostrożna – musi mieć pewność, że wskazana przez nią osoba faktycznie się sprawdzi.
   
 • Patrząc na różne badania przeprowadzane przez firmy zajmujące się rekrutacją na rynku, warto dodać, że programy poleń pracowniczych są coraz bardziej doceniane przez pracodawców.


Kiedy wypłacić pracownikowi premię za polecenie nowej osoby do pracy?

Kwestia finansowego podziękowania pracownikowi za polecenie nowej osoby do pracy jest różnie rozwiązywana przez pracodawców. Niektóre firmy płacą:

 • od razu po przyjęciu poleconego pracownika do pracy – takie rozwiązanie jest jednak stosunkowo rzadko stosowane,
   
 • po zakończeniu okresu próbnego przez nowego pracownika – pracodawca zyskuje pewność, że pracownik się sprawdził i wówczas też wynagradza finansowo osobę polecają,
   
 • po przepracowaniu przez nowego pracownika kilku miesięcy – w tym przypadku pracodawca odpowiednio wcześniej ustala z pracownikiem zasady wypłaty pieniężnego podziękowania.


Płacą nie tylko najwięksi

Na skorzystanie z systemu employee referral najczęściej decydują się największe firmy działające na rynku. Ponieważ jednak system ten sprawdza się w praktyce, coraz częściej sięgają po niego również mniejsze firmy. O ile w dużych pracownik w ten sposób może „dorobić” do pensji nawet 10 tys. zł brutto, o tyle w małych przedsiębiorstwach stawki są zdecydowanie skromniejsze – oscylują w granicach 500 zł brutto.

Każdy pracownik może polecić więcej niż jedną osobę, zatem faktycznie ma znaczne szanse „dorobienia”, i to nawet wówczas, gdy mowa o małych, ale dynamicznie rozwijających się firmach. Warto przy tym pamiętać, że początkowo z systemu employee referral korzystały głównie przedsiębiorstwa działające w branży IT, a dziś rekrutują w ten sposób przedsiębiorcy działający również w innych sektorach.

To może Cię również zainteresować

Headhunter - twój przyjaciel czy wróg?

Podziel się

4 komentarze

Idzial

Idzial

Na szczęście w naszym kraju bezrobocie spada. Pracodawca pragnie mieć pracowników najlepszych. Bardzo fajny podtytuł tego artykułu- dlaczego system employee referral jest tak popularny?
Jadzia

Jadzia

Każdy zakład pracy pragnie mieć pracowników doświadczonych, najlepszych. To normalne. Nie wiedziałam, że można dostać np. premię, jak się poleci pracodawcy pracownika o wysokich kwalifikacjach, z którego pracodawca będzie bardzo zadowolony.
DOminik12

DOminik12

Jak firma ma możliwości finansowe i chce skrócić rekrutacje i mieć pewność angażu właściwej osoby to dlaczego nie? Wszystkie rozwiązania mające korzyść są dobre.
Mirek

Mirek

Wśród ludzi znających się w branży często takie rzeczy mają miejsce nawet bez zapłaty. To czasami życzliwe polecenie kogoś drugiej osobie. Taka praktyka jest korzystna dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.