Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1098        SUBSKRYBUJE: 7144
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa kontraktowa, Praca w ciązy, Przepisy BHP, Zatrudnianie cudzoziemców, Umowa lojalnościowa, Impreza integracyjna, Rozmowa kwalifikacyjna ubiór

Dlaczego kandydaci zapominają o spotkaniach rekrutacyjnych?

Dlaczego kandydaci zapominają o spotkaniach rekrutacyjnych?

Do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się solidnie przygotować – wie to każdy, kto co najmniej raz w życiu miał przyjemność w takiej uczestniczyć. Jedną z zasad, o której kandydaci muszą pamiętać, jest punktualne przybycie na czas.

Eksperci zajmujący się tematyką budowania wizerunku podkreślają, że spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną nie jest dobrze odbierane – potencjalny pracodawca może uznać, że kandydat nie jest solidny i godny zaufania.

Mimo że o dobrą posadę trudno, są osoby, które – mimo że umówiły się na rozmowę – nie przybywają w umówionym dniu do firmy. Dlaczego? Takie pytanie zadają sobie nie tylko pracodawcy, lecz także osoby zatrudnione w agencjach pracy.


Kłopotliwy dojazd do pracy

Jednym z najczęstszych powodów, dla których kandydat nie dociera do potencjalnego miejsca pracy jest… kłopotliwy dojazd. Warto pamiętać, że na rynku jest już pokolenie Y, które – w odróżnieniu od wcześniejszych – nie chce poświęcać na dojazd i powrót godziny lub dwóch. Lokalizacja firmy ma zatem ogromne znaczenie dla ilości otrzymanych przez firmę aplikacji. Co ciekawe nie ma tu znaczenia, czy mowa o centrum, czy obrzeżach miasta.

Dlaczego kandydaci nie sprawdzają, czy lokalizacja firmy będzie im pasowała? W przypadku ofert ukrytych pracodawca najczęściej nie podaje adresu przedsiębiorstwa. Podobnie rzecz ma się w przypadku firm współpracujących z agencjami zatrudnienia – kandydat poznaje adres potencjalnego pracodawcy dopiero wówczas, gdy zostaje zaproszony na rozmowę bezpośrednio z nim.


Gdy można przebierać w ofertach…

Poza kłopotliwym dojazdem, nie można zapomnieć, że na rynku są grupy zawodowe, dla których pracy nie brakuje. Świetnym przykładem są informatycy i handlowy. Znalezienie zarówno dobrego informatyka, jak i handlowca wymaga sporej cierpliwości. Pracodawca musi zaoferować nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, lecz także umożliwić potencjalnemu pracownikowi rozwój. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku tych branż ostateczne słowo należy do kandydata – skoro może on przebierać w ofertach, to z pewnością nie wybierze pierwszej, na którą natrafi.


Brak szczegółowych informacji

Na lakoniczne ogłoszenia odpowiadają głównie osoby poszukujące pracy od dłuższego czasu. Gdy pracodawca zadzwoni, zapraszając na rozmowę kwalifikacyjną i nie zdradzi przy tym żadnych szczegółów, to nie powinien liczyć, że zgłoszą się wszyscy, z którymi miał przyjemność porozmawiać. Okazuje się, że jednym z powodów, dla których kandydaci nie zjawiają się w umówionym miejscu na czas, jest brak szczegółowych informacji o stanowisku, na które aplikowali. Gdy nie chcą się oni rozczarować, uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu nie przyjść na rozmowę.


Dzwonić, aby się upewnić?

Branże, w którym to pracownik stawia warunki, pracodawcy doskonale wiedzą, że mogą bezskutecznie oczekiwać na kandydatów przez kilka godzin. Jak temu zapobiegają? Jednym z praktykowanych rozwiązań jest przypominanie kandydatom w formie elektronicznej, przez SMS-y lub telefonicznie o umówionym spotkaniu. Choć pomysł wydaje się świetnym, bo kandydat ma możliwość zrezygnować, to jednak – jak pokazuje praktyka – nawet takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.