Dlaczego kandydaci zapominają o spotkaniach rekrutacyjnych?

Dlaczego kandydaci zapominają o spotkaniach rekrutacyjnych?
Do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się solidnie przygotować – wie to każdy, kto co najmniej raz w życiu miał przyjemność w takiej uczestniczyć. Jedną z zasad, o której kandydaci muszą pamiętać, jest punktualne przybycie na czas.

Eksperci zajmujący się tematyką budowania wizerunku podkreślają, że spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną nie jest dobrze odbierane – potencjalny pracodawca może uznać, że kandydat nie jest solidny i godny zaufania.

Mimo że o dobrą posadę trudno, są osoby, które – mimo że umówiły się na rozmowę – nie przybywają w umówionym dniu do firmy. Dlaczego? Takie pytanie zadają sobie nie tylko pracodawcy, lecz także osoby zatrudnione w agencjach pracy.


Kłopotliwy dojazd do pracy

Jednym z najczęstszych powodów, dla których kandydat nie dociera do potencjalnego miejsca pracy jest… kłopotliwy dojazd. Warto pamiętać, że na rynku jest już pokolenie Y, które – w odróżnieniu od wcześniejszych – nie chce poświęcać na dojazd i powrót godziny lub dwóch. Lokalizacja firmy ma zatem ogromne znaczenie dla ilości otrzymanych przez firmę aplikacji. Co ciekawe nie ma tu znaczenia, czy mowa o centrum, czy obrzeżach miasta.

Dlaczego kandydaci nie sprawdzają, czy lokalizacja firmy będzie im pasowała? W przypadku ofert ukrytych pracodawca najczęściej nie podaje adresu przedsiębiorstwa. Podobnie rzecz ma się w przypadku firm współpracujących z agencjami zatrudnienia – kandydat poznaje adres potencjalnego pracodawcy dopiero wówczas, gdy zostaje zaproszony na rozmowę bezpośrednio z nim.


Gdy można przebierać w ofertach…

Poza kłopotliwym dojazdem, nie można zapomnieć, że na rynku są grupy zawodowe, dla których pracy nie brakuje. Świetnym przykładem są informatycy i handlowy. Znalezienie zarówno dobrego informatyka, jak i handlowca wymaga sporej cierpliwości. Pracodawca musi zaoferować nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, lecz także umożliwić potencjalnemu pracownikowi rozwój. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku tych branż ostateczne słowo należy do kandydata – skoro może on przebierać w ofertach, to z pewnością nie wybierze pierwszej, na którą natrafi.


Brak szczegółowych informacji

Na lakoniczne ogłoszenia odpowiadają głównie osoby poszukujące pracy od dłuższego czasu. Gdy pracodawca zadzwoni, zapraszając na rozmowę kwalifikacyjną i nie zdradzi przy tym żadnych szczegółów, to nie powinien liczyć, że zgłoszą się wszyscy, z którymi miał przyjemność porozmawiać. Okazuje się, że jednym z powodów, dla których kandydaci nie zjawiają się w umówionym miejscu na czas, jest brak szczegółowych informacji o stanowisku, na które aplikowali. Gdy nie chcą się oni rozczarować, uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu nie przyjść na rozmowę.


Dzwonić, aby się upewnić?

Branże, w którym to pracownik stawia warunki, pracodawcy doskonale wiedzą, że mogą bezskutecznie oczekiwać na kandydatów przez kilka godzin. Jak temu zapobiegają? Jednym z praktykowanych rozwiązań jest przypominanie kandydatom w formie elektronicznej, przez SMS-y lub telefonicznie o umówionym spotkaniu. Choć pomysł wydaje się świetnym, bo kandydat ma możliwość zrezygnować, to jednak – jak pokazuje praktyka – nawet takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza.

Oceń ten wpis
Dlaczego kandydaci zapominają o spotkaniach rekrutacyjnych?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Marianek
2019-12-10, 20:08
Jak ktoś oddaje CV do zakładu pracy w którym pragnie pracować to powinien wiedzieć, gdzie się on znajduje. Czasami lokalizacja zakładu jest okropna, że poszukujący pracy straciłby na dojazdy kilka godzin. Wtedy mimo iż wie, że ma w danym dniu mieć rozmowę kwalifikacyjną, na nią nie przychodzi. Z kolei nie powinno się zdarzyć, że ktoś kto ma rozmowę kwalifikacyjną w danym dniu i się spóźnia. Powinien być prędzej o dobre 30 minut a nie przychodzić na ostatnią chwilę.
Jaś
2019-05-24, 08:14
Uważam osobiście, że nie wolno spóźnić się na rekrutację. Spóźnienie to wielki minus.
Dorota
2019-05-07, 09:03
Oczywiście to automatycznie zwalnia ich z kandydowania i ułatwia pracę rekruterowi. Aby nie było to dla ciebie zaskoczeniem, musisz się wcześniej przygotować. A co do piero zapominać o spotkaniu... bez jaj.
Piotrek
2019-04-15, 09:50
To wina braku ich profesjonalizmu i podejścia. To jest negatywna cecha wielu ale w ten sposób rekruterzy wiedzą, że nie muszą tracić czasu na wuyuwiad z taką osobą.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.