Z pewnością doskonale wiesz, jak wygląda proces rekrutacyjny – w pierwszej kolejności trzeba przygotować ogłoszenie o pracę, które zostanie zamieszczone na poczytnych portalach ogłoszeniowych, a następnie przez wiele godzin przegląda się otrzymane aplikacje, aby wybranych kandydatów zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Tradycyjny proces rekrutacji ma swoje zalety i wady. Mimo że czasochłonny, pozwala wybrać najlepszych na dane stanowisko pracy. Jeżeli prowadzisz sporą firmę i nie chcesz powierzać procesu rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi, to czas zainteresować się innowacyjną metodą rekrutacji – open house. Na czym ona polega?
Open house – nowość, po którą sięga coraz więcej pracodawców
Metoda open house to nowość – po raz pierwszy została ona wykorzystana w 2010 r. przez firmę I Love Rewards. Wówczas w rekrutacji wzięło udział ponad 400 osób. Na czym polega ta metoda rekrutacji pracowników?
Open house to metoda rekrutacji składająca się z kilku etapów:
- Pierwszy etap polega na przygotowaniu i opublikowaniu na wybranych portalach ogłoszenia o pracę. W ten sposób firma informuje wszystkich zainteresowanych o prowadzonej rekrutacji.
- Drugi etap polega na zorganizowaniu spotkania z potencjalnymi pracownikami. Tu właśnie widać różnicę między open house a tradycyjną metodą rekrutacji. Kandydaci nie wysyłają bowiem dokumentów aplikacyjnych (CV, listu motywacyjnego), ale przychodzą na spotkanie organizacyjne. Podczas takiego pracownicy odpowiedzialni za przeprowadzenie procesu rekrutacji opowiadają o historii firmy, jej rozwoju, planach na przyszłość. Nie brakuje też informacji o nowych stanowiskach pracy – z grubsza zostają zaprezentowane wymogi i korzyści płynące z podjęcia zatrudnienia.
- Trzeci etap to krótkie rozmowy z osobami, które zdecydowały się wziąć udział w spotkaniu. Rekruterzy mogą zdobyć najważniejsze informacje dotyczące wykształcenia czy doświadczenia poszczególnych osób. Mimo że takie rozmowy najczęściej trwają kilkanaście minut, to rekruter jest w stanie powiedzieć, czy jest zainteresowany danym kandydatem.
- Czwarty etap polega na przesłaniu przez wybrane osoby, które zostały o to poproszone przez rekruterów, dokumentów aplikacyjnych. Wówczas specjaliści odpowiedzialni za przeprowadzenie rekrutacji mogą zapoznać się z CV poszczególnych kandydatów.
- Piąty etap to tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Każdy z zaproszonych kandydatów odpowiada na pytania, przechodzi testy lub w inny sposób udowadnia swoją wiedzę i umiejętności.
Jak widać z powyższego, największa różnica polega na otrzymaniu przez firmę CV kandydatów dopiero po przeprowadzeniu wstępnej rozmowy. Dlaczego? Po to, aby nie tracić czasu na przeglądanie ofert od osób, które nie spełniają podstawowych wymogów firmy.
Korzyści wynikające z metody open house
Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z metody open house? Okazuje się, że jest ich naprawdę wiele. Oto kilka najważniejszych:
- Oszczędność czasu – dzięki zaprezentowaniu ogólnych informacji o firmie wszystkim zainteresowanym, rekruter może pominąć je podczas indywidualnych rozmów przeprowadzanych z poszczególnymi kandydatami.
- Brak konieczności przeglądania setek CV – aby znaleźć pracownika, wyznaczeni do przeprowadzenia rekrutacji pracownicy powinni dokładnie przeanalizować każde otrzymane CV. Zamiast jednak przeglądać setki CV, zapoznają się z dokumentami osób, które zainteresowały ich podczas pierwszej rozmowy przeprowadzanej tuż po spotkaniu organizacyjnym.
- Możliwość rekrutowania pracowników na różne stanowiska – pierwsze spotkanie pracodawcy i pracownika odbywa się w luźnej atmosferze. Ponieważ jest to spotkanie jednocześnie bardzo ogólne (bo organizacyjne) i szczegółowe (bo indywidualne), to możliwe jest jednoczesne poszukiwanie pracowników na wiele stanowisk pracy.
- Kandydat dostaje najważniejsze informacje o firmie i może zdecydować, czy jest zainteresowany nawiązaniem współpracy. Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, musi on się solidnie przygotować. W przypadku spotkania organizacyjnego i luźnej rozmowy nie jest to konieczne, co pozwala również jemu zaoszczędzić czas. Gdy zostaje poproszony o przesłanie CV, może zdecydować, czy jest zainteresowany pracą właśnie w tej firmie.
Z uwagi na powyższe korzyści, metoda open house zdobywa coraz więcej zwolenników zarówno wśród pracodawców, jak i osób poszukujących zatrudnienia. Może warto, abyś ją wykorzystał, gdy będziesz planował zatrudnienie np. 20 osób, aby wspomóc działanie poszczególnych działów?
To może Cię również zainteresować