Jak skutecznie motywować pracowników?

Jak skutecznie motywować pracowników?
Aby pracownik był zadowolony ze swojej pracy, nie zawsze musi otrzymywać pensję powyżej średniej krajowej. Motywowanie pracowników to bardzo szerokie zagadnienie. Sprawdź, czy jako szef wiesz o nim wystarczająco wiele.

Wielu pracodawców sprowadza kwestię motywacji pracowników do podwyżek lub premii, czyli kwestii finansowych. Tymczasem motywacja to obszerne zagadnienie wiążące się z koniecznością nieustannego badania potrzeb podwładnych. Nie ma znaczenia, czy zatrudniasz tylko jednego pracownika, czy też kilkudziesięciu – zawsze powinieneś być przygotowany do rozmowy o ich potrzebach, bo te zmieniają się z czasem. Młodym pracownikom zależy głównie na rozwoju i zdobywaniu doświadczenia. Aby zdobyć konkretne umiejętności, są w stanie obniżyć swoje oczekiwania płacowe. Osoby doświadczone, którym nie trzeba mówić, co mają robić, chcą zaś gratyfikacji finansowej.


Wyzwanie – utrzymać motywację pracowników

Pracownik rozpoczynający pracę w firmie jest zazwyczaj zmotywowany i chętnie podejmuje wyzwania. Ma to miejsce szczególnie wówczas, gdy wykonuje pracę sprawiającą mu przyjemność i będącą zgodną z jego wykształceniem lub oczekiwaniami. Im jednak dłuższy staż na tym samym stanowisku pracy, tym bardziej motywacja spada.

Jako pracodawca masz za zadanie m.in. zarządzać swoimi pracownikami. Zarządzanie polega również na nieustannym utrzymywaniu motywacji pracowników. Aby tego dokonać, musisz z nimi… rozmawiać. Tyle i aż tyle, bo oczekiwania pracowników zmieniają się w czasie. Niestety, wielu pracodawców o tym zapomina. Jeżeli chcesz, aby twój zespół odnosił kolejne sukcesy, to nie możesz pominąć tego punktu.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?


Warunki pracy najważniejsze

Wydaje ci się, że zmotywujesz pracowników do wydajnej pracy, przyznając premie? Mylisz się. Wyższe wynagrodzenie to często za mało. Zauważ, że pracownik spędza w firmie co najmniej 8 godzin dziennie. To dużo, prawda? Właśnie dlatego wiele osób – wyżej niż wynagrodzenie – ceni sobie atmosferę miejsca pracy. To o nią powinieneś zadbać w pierwszej kolejności.

Na atmosferę w miejscu pracy masz duży wpływ. Przede wszystkim powinieneś wyznaczać cele, informować pracowników o swoich kolejnych planach. Im mniej niedomówień, tym lepiej. Pamiętaj też, aby każda osoba zatrudniona miała własne stanowisko pracy. Niestety, często zdarza się, że w firmach brakuje biurek czy sprzętu elektronicznego, co sprawia, że zatrudnieni nie mogą prawidłowo wykonywać swojej pracy.


Doceń pracowników

Skończony projekt? Wykonane zlecenie? A może pracownicy z działu handlowego właśnie zdobyli nowego klienta dla firmy? Czas zatem pochwalić swoich podwładnych. Zwykła pochwała może sprawić cuda. Jeżeli dotychczas nie próbowałeś tej metody lub chwaliłeś pracowników zbyt rzadko, to czas zmienić swoje przyzwyczajenia.

Poza pochwałami, pamiętaj o systemie rozwoju. Każdy pracownik powinien wiedzieć, czego może oczekiwać, pracując w twojej firmie. Ścieżkę rozwoju powinieneś ustalać indywidualnie dla każdego zatrudnionego, bo w ten sposób uwzględnisz jego oczekiwania i potrzeby. Wdrażając w swojej firmie takie działania, powinieneś pracować z zawsze zmotywowanym i gotowym na kolejne wyzwania zespołem. A do tego dążysz, prawda?

Oceń ten wpis
Jak skutecznie motywować pracowników?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jagoda
2019-12-04, 10:26
Dobrze znać techniki bo generalnie to jest psychologia. Czasami wiedzieć to mieć siłę. Z natury człowiek przecież potrzebuje wsparcia i dodaje mu to energii.
Nutribullet
2019-05-13, 15:26
Spośród wszystkich podanych przykładów jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na zachęcenie innych: Pokaż, że naprawdę interesuje cię to, co robi druga osoba lub próbuje ją osiągnąć.
Dina
2019-05-08, 15:42
Zadowolenie pracowników jest ważne dla każdej firmy, ponieważ może to prowadzić do pozytywnego wzrostu firmy. Dobrze znać schematy jak motywować pracownika.
Ursa
2019-05-02, 11:55
Posiadanie wglądu w to, jak rozwija się biznes, zwiększa zaangażowanie Twoich pracowników. Warto więc regularnie udostępniać te dane im. Wiele ciekawych form motywuje.
Adax
2019-04-18, 17:10
Stopniowość oznacza, że ​​natychmiastowe nagradzanie pracowników premią na dużą skalę jest niepraktyczne. Pracownicy stale tworzą nowy próg oczekiwań, więc aby utrzymać motywację na kolejnym etapie motywacji, trzeba będzie podnieść składki, co doprowadzi do niepotrzebnych wydatków dla firmy.
Aga Naparty
2019-04-16, 11:32
Motywacja personelu, której przykłady omówiono powyżej, ma znaczną wadę, którą można nazwać efektem uzależnienia od dochodu. Różnie to jest w wielu grupach.
Patryk
2019-04-16, 11:26
Nikt nie będzie twierdził, że zespół wysoce profesjonalnych specjalistów jest kluczem do dobrobytu firmy. Ale nawet wśród najbardziej inteligentnych i pracowitych pracowników z czasem zainteresowanie działaniami może zniknąć, co oznacza, że ​​osoba będzie wykonywać działania mechaniczne, które nazywa się sztampowymi.
tadzik
2019-04-01, 14:12
Pewnie wiele książek na ten temat powstało i wiele jest artykułów w necie. Tylko nie wszystkie chyba sposoby trafiają w określoną grupę ludzi. Inaczej chyba u pracowników fizycznych i w pracy biurowej.
ulo_ww
2019-03-30, 17:14
Pieniężne motywowanie jak dla mnie bardzo korzystne. Człowiek nie dość, że ma satysfakcje za dobrze zrobioną robotę to jeszcze wie, że pieniądz nie śmierdzi i jest przydatny w ówczesnym świecie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.