Wielozadaniowość - zaleta czy wada?

Wielozadaniowość - zaleta czy wada?
Wielozadaniowość (z ang. multitasking) to umiejętność jednoczesnego wykonywanie kilku czynności. Osoby, które potrafią pisać, jednocześnie rozmawiając przez telefon, z pewnością zna każdy z nas. Ale o ilu z nich możemy powiedzieć, że są świetnie zorganizowane?

Tymczasem wielozadaniowość bardzo silnie łączy się z umiejętnością organizacji dnia pracy. Z doświadczenia z pewnością wiesz, że na twoje biurko trafiają sprawy różnej wagi. Te najistotniejsze wymagają skupienia się. Inne, mniej ważne, możesz wykonać w wolnych chwilach.


Czy wielozadaniowości można się nauczyć?

Wykonywanie wielu czynności jednocześnie nie zawsze jest postrzegane jako zaleta. Warto pamiętać, że oderwanie się od zajęcia, aby zająć się innym sprawia, że ponownie musimy zapoznać się ze szczegółami poprzedniego. W efekcie tracimy cenne minuty. To najczęściej wysuwany kontrargument na stwierdzenie, że wielozadaniowość pozwala szybko uporać się z wszystkimi zawodowymi obowiązkami.

Czy wielozadaniowości można się nauczyć? Nie jest to łatwe, nie jest również niemożliwe. Klucz do sukcesu tkwi w umiejętności organizowania czasu dnia. Najważniejsze jest, abyś wykonał listę zadań, które muszą zostać zrealizowane w danym dniu, a następnie zaplanował wykonywanie czynności w taki sposób, aby wdrożenie wielozadaniowości było możliwe. Przykład? Załóżmy, że musisz wykonać wstępny projekt, a następnie wydrukować przygotowaną prezentację w 50 egzemplarzach. Masz do wykonania również dwa telefony. Od czego zacząć? Od przygotowania projektu, bo gdy będziesz drukował kolejne strony (co zajmie trochę czasu), będzie mógł przeprowadzić rozmowy telefoniczne. W praktyce zaoszczędzisz co najmniej kilka minut.

To Cię powinno też zainteresować: Multitasking - jak sobie z nim radzić w pracy


A może skoncentrować się na jednym zadaniu?

Nie każdy radzi sobie, wykonując kilka czy kilkanaście czynności jednocześnie. Jeżeli próbowałeś wielokrotnie wielozadaniowości, ale za każdym razem próba okazywała się nieudana, to nie warto marnować dalej czasu – lepiej zrobisz, jeżeli będziesz ustalał sobie granice czasowe. Załóżmy, że masz zadanie, które – jak wiesz ze swojego doświadczenia – zajmie ci ok. 30 minut. W takiej sytuacji wystarczy, że nastawisz stoper lub będziesz pilnował minut. Zmotywujesz się do wykonania zadania w założonym czasie, co bez wątpienia sprawi, że będziesz miał ochotę postawić sobie poprzeczkę wyżej.

Wyznaczenie czasu, w którym musisz wykonać konkretne zadanie to idealny sposób, za pomocą którego wyeliminujesz korzystanie z wszystkich aplikacji, które odrywają cię od jego zrealizowania. Taki sposób idealnie sprawdza się w pracy i – co istotne – jest zupełnym przeciwieństwem wielozadaniowości.


Bo każdy ma inny styl pracy

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy wielozadaniowość sprawdza się w praktyce. Z pewnością są osoby, którym wykonywanie kilku czynności jednocześnie nie sprawia żadnego problemu. Jeżeli do nich nie należysz, a wszelkie próby wprowadzenia wielozadaniowości do codziennego dnia okazały się nieudane, to lepiej zrobisz, gdy popracujesz nad swoją organizacją. To powinno przynieść ci więcej korzyści – sprawnie zarządzając swoim czasem, możesz wykonać znacznie więcej zadań niż pierwotnie założyłeś.

Oceń ten wpis
Wielozadaniowość - zaleta czy wada?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Polik
2019-12-05, 08:41
Wielozadaniowość to według mnie wielka zaleta. Ja osobiście nie mógłbym różnych czynności wykonywać jednocześnie.
Zeeeeeeeon
2019-05-24, 12:17
Wielozadaniowość - zaleta czy wada? Nie wiem. Ja pracując w zakładzie pracy, nie potrafiłbym wykonywać innych czynności. U mnie w pracy niektórzy pracownicy piszą na komputerze i długo rozmawiają przez telefon.
Juror
2019-05-07, 11:59
Wraz ze wzrostem firm i nasilaniem się wojny o talenty coraz ważniejsze jest, aby programy szkoleniowe i rozwojowe były nie tylko konkurencyjne, ale wspierały organizację na jej zdefiniowanej ścieżce strategicznej.
junak
2019-04-05, 14:36
Nie każdy tak potrafi i dlatego osoby posiadające takie umiejętności i realizujące się w tym są bardzo cenione w każdej firmie, co nie dziwi przecież bo to ważna sprawa.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.