Co z tymi osobami, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę? Okazuje się, że są sposoby, aby nie uiszczać wymaganego przez banki wkładu własnego.
O czym mówi Rekomendacja S?
Opracowanie Rekomendacji S wywołało spore poruszenie nie tylko wśród bankowców, lecz przede wszystkim konsumentów. Dlaczego? Rekomendacja S to dokument mówiący o dobrych praktykach banku. W tym przypadku mowa o kredytach zabezpieczonych hipotecznie. Zgodnie z wytycznymi, które znalazły się w Rekomendacji S, banki miały (i to właśnie robią) wdrażać zmiany w zakresie warunków udzielania kredytów pozwalających sfinansować zakup nieruchomości. Poza długością maksymalnego okresu kredytowania czy zagadnieniem kredytów walutowych, w dokumencie została podniesiona kwestia wprowadzenia przez banki wymogu posiadania przez potencjalnych klientów wkładu własnego.
Od stycznia 2016 r. klienci zainteresowani zakupem nieruchomości muszą posiadać wkład własny w wysokości co najmniej 15% nieruchomości. Od stycznia 2017 r. wkład własny będzie jeszcze wyższy – będzie wynosił 20% nieruchomości. Okazuje się jednak, że wkładem własnym nie muszą być wyłącznie środki pieniężne. I właśnie to jest furtka dla osób, które nie zgromadziły wystarczającej ilości gotówki. Oto 3 przykładowe sposoby, dzięki którym nie będziesz musiał martwić się, skąd wziąć pieniądze, mając upatrzone mieszkanie.
1) Zabezpieczenie w postaci nieruchomości
Skoro zamierzasz zakupić nieruchomość, to mało prawdopodobne, że jesteś już właścicielem jakiejś. Jeżeli tak lub jeżeli właścicielem nieruchomości są np. twoi rodzice, to hipoteka ustanowiona na drugiej nieruchomości będzie wystarczająca, aby bank nie odrzucił od razu twojego wniosku. Posiadając zdolność kredytową i źródło dochodu, nie powinieneś mieć żadnych problemów z otrzymaniem kredytu.
Być może jesteś w jeszcze innej sytuacji – zdecydowałeś się zbudować dom. Wówczas zabezpieczeniem kredytu może być posiadana przez ciebie działka, na której budynek ma stanąć.
2) Zainteresuj się programem „Mieszkanie dla Młodych”
Rządowy program wsparcia młodych ludzi, którzy chcieliby stać się właścicielami nieruchomości, cieszy się ogromną popularnością. Jeżeli spełniasz warunki przystąpienia do niego i złożyłeś wymagane dokumenty, to powinieneś wiedzieć, że skorzystanie z tego programu wyeliminuje obawę o wkład własny z uwagi na dopłatę, którą otrzymasz (od 10 do 15% – dopłata zależy od liczby posiadanych dzieci).
3) Zawyżenie wartości nabywanej nieruchomości
Również takie rozwiązanie jest stosowane przez osoby, które nie mają wystarczających środków, aby pokryć wartość wkładu własnego. Na czym ono polega? Otóż nieruchomość zostaje wyceniona na kwotę wyższą niż jej rynkowa cena. Udzielając kredytu, bank dokonuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki.
Jeżeli nie możesz skorzystać z żadnego z powyższych rozwiązań, powinieneś pamiętać, że są to wyłącznie przykłady. Najlepiej zatem zrobisz, decydując się na spotkanie z doradcą finansowym. Po dokładnej ocenie twojej sytuacji finansowej, będzie on w stanie podpowiedzieć ci, które z rozwiązań będzie dla ciebie najkorzystniejsze.
To może Cię również zainteresować