!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Wkład własny - 3 sposoby, gdy brakuje ci na niego pieniędzy

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

6 komentarzy

Wkład własny - 3 sposoby, gdy brakuje ci na niego pieniędzy
Firmy badające zwyczaje konsumentów wskazują, że dziś co trzecia transakcja przeprowadzana na rynku nieruchomości jest dokonywana bez pośrednictwa banku. Oznacza to, że co trzeci klient ma wystarczającą ilość środków, aby zakupić mieszkanie lub dom za gotówkę.

Co z tymi osobami, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę? Okazuje się, że są sposoby, aby nie uiszczać wymaganego przez banki wkładu własnego.


O czym mówi Rekomendacja S?

Opracowanie Rekomendacji S wywołało spore poruszenie nie tylko wśród bankowców, lecz przede wszystkim konsumentów. Dlaczego? Rekomendacja S to dokument mówiący o dobrych praktykach banku. W tym przypadku mowa o kredytach zabezpieczonych hipotecznie. Zgodnie z wytycznymi, które znalazły się w Rekomendacji S, banki miały (i to właśnie robią) wdrażać zmiany w zakresie warunków udzielania kredytów pozwalających sfinansować zakup nieruchomości. Poza długością maksymalnego okresu kredytowania czy zagadnieniem kredytów walutowych, w dokumencie została podniesiona kwestia wprowadzenia przez banki wymogu posiadania przez potencjalnych klientów wkładu własnego.

Od stycznia 2016 r. klienci zainteresowani zakupem nieruchomości muszą posiadać wkład własny w wysokości co najmniej 15% nieruchomości. Od stycznia 2017 r. wkład własny będzie jeszcze wyższy – będzie wynosił 20% nieruchomości. Okazuje się jednak, że wkładem własnym nie muszą być wyłącznie środki pieniężne. I właśnie to jest furtka dla osób, które nie zgromadziły wystarczającej ilości gotówki. Oto 3 przykładowe sposoby, dzięki którym nie będziesz musiał martwić się, skąd wziąć pieniądze, mając upatrzone mieszkanie.


1) Zabezpieczenie w postaci nieruchomości

Skoro zamierzasz zakupić nieruchomość, to mało prawdopodobne, że jesteś już właścicielem jakiejś. Jeżeli tak lub jeżeli właścicielem nieruchomości są np. twoi rodzice, to hipoteka ustanowiona na drugiej nieruchomości będzie wystarczająca, aby bank nie odrzucił od razu twojego wniosku. Posiadając zdolność kredytową i źródło dochodu, nie powinieneś mieć żadnych problemów z otrzymaniem kredytu.

Być może jesteś w jeszcze innej sytuacji – zdecydowałeś się zbudować dom. Wówczas zabezpieczeniem kredytu może być posiadana przez ciebie działka, na której budynek ma stanąć.


2) Zainteresuj się programem „Mieszkanie dla Młodych”

Rządowy program wsparcia młodych ludzi, którzy chcieliby stać się właścicielami nieruchomości, cieszy się ogromną popularnością. Jeżeli spełniasz warunki przystąpienia do niego i złożyłeś wymagane dokumenty, to powinieneś wiedzieć, że skorzystanie z tego programu wyeliminuje obawę o wkład własny z uwagi na dopłatę, którą otrzymasz (od 10 do 15% – dopłata zależy od liczby posiadanych dzieci).


3) Zawyżenie wartości nabywanej nieruchomości

Również takie rozwiązanie jest stosowane przez osoby, które nie mają wystarczających środków, aby pokryć wartość wkładu własnego. Na czym ono polega? Otóż nieruchomość zostaje wyceniona na kwotę wyższą niż jej rynkowa cena. Udzielając kredytu, bank dokonuje dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Jeżeli nie możesz skorzystać z żadnego z powyższych rozwiązań, powinieneś pamiętać, że są to wyłącznie przykłady. Najlepiej zatem zrobisz, decydując się na spotkanie z doradcą finansowym. Po dokładnej ocenie twojej sytuacji finansowej, będzie on w stanie podpowiedzieć ci, które z rozwiązań będzie dla ciebie najkorzystniejsze.

To może Cię również zainteresować

Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

Podziel się

6 komentarzy

Artur

Artur

Trzeba środki pozyskać w jakiś sposób dlatego pomysły na ich uzyskanie są zawsze bardzo ciekawe do rozważenia./
Dalia

Dalia

Wszystkie sposoby by zdobyć środki są korzystne. Wykorzystanie ich ma wielkie znaczenie. Dobrze o tym wiedzieć.
Jolka

Jolka

wkład własny n początku to dobry pomysł i podstawowy kapitał finansowy warto mieć. To powinno wystarczyć, aby założyć firmę, a następnie ustabilizować się
Marianek

Marianek

Wkład własny - 3 sposoby, gdy brakuje ci na niego pieniędzy. Dla mnie to temat, o którym pojęcia nie miałem. Fajnie wszystko opisane w artykule.
gość

gość

Rozpoczęcie działalności ma swoją cenę, więc musisz określić, w jaki sposób pokryjesz te koszty. Czy masz środki na zasilenie swojego startupu, czy będziesz musiał pożyczyć pieniądze?
Serena

Serena

Gdy Twój pomysł i model biznesowy pokazały jego wydajność, łatwiej jest wyznaczyć bardziej globalne cele. Co więcej, otrzymałeś już pierwsze pieniądze z pierwszych zamówień lub sprzedaży i możesz je ponownie zainwestować w rozwój.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.