Wszystko, co musisz wiedzieć o działalności gospodarczej w mieszkaniu

Wszystko, co musisz wiedzieć o działalności gospodarczej w mieszkaniu
Nie każdy przedsiębiorca musi od razu wynajmować lokal, w którym będzie prowadził działalność gospodarczą. Zarejestrowanie firmy w mieszkaniu to często spotykane zjawisko. O ile jeszcze kilka lat temu dotyczyło głównie osób zajmujących się zawodowo księgowością, to wraz z rozwojem internetu przybyło na rynku przedsiębiorczych informatyków, programistów, grafików czy copywriterów. Gdy osoby te decydują się założyć własną firmę, najczęściej nie mają potrzeby wynajmować biura, bo pracę wykonują zdalnie.

Rejestracja działalności gospodarczej

Nie ma żadnych przeciwskazań, jeżeli chodzi o zarejestrowanie działalności gospodarczej w mieszkaniu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane przez przyszłych przedsiębiorców. Możliwość zaoszczędzenia na kosztach to najczęstszy powód, dla którego właściciele firm wybierają to wyjście.

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele biur zlokalizowanych w prestiżowych lokalizacjach oferujących możliwość wynajęcie adresu. To alternatywne rozwiązanie, z którego korzystają przedsiębiorcy zamierzający faktycznie wykonywać działalność gospodarczą w miejscu swojego zamieszkania lub pobytu.


Stwórz własny kącik do pracy

Być może pracowałeś w domu na długo przed tym, jak zdecydowałeś się założyć działalność gospodarczą. W takim razie z pewnością zgodzisz się ze stwierdzeniem, że konieczne jest wydzielenie sobie kącika do pracy. Może to być pokój, może być jego część – najważniejsze jest, aby stworzyć tam atmosferę sprzyjającą pracy.

Stworzenie własnego kącika do pracy jest ważne, bo pozwala rozdzielić życie zawodowe od rodzinnego i osobistego. Istotne jest też dla urzędu skarbowego, bo dopiero wówczas, gdy cały pokój zostaje wyłączony z użytku prywatnego, możliwe jest zaliczanie wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodu. Gdy pokój jest użytkowany zarówno do prowadzenia działalności zarobkowej i celów prywatnych, to nie będziesz miał możliwości odliczania kosztów.


Co ze sprzętem niezbędnym do pracy?

Wykonując pracę w zaciszu własnego mieszkania potrzebujesz konkretnych sprzętów. Bardzo często przedsiębiorcy zastanawiają się, czy wydatki związane z jego zakupem mogą zostać uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu. Mogą, ale nie można zapomnieć o wyjątku – tylko sprzęty używane wyłącznie w celach zarobkowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Tym samym została wykluczona sytuacja, gdy przedsiębiorca korzysta ze sprzętu np. komputerowego zarówno w celach zarobkowych, jak i prywatnych.

Sprzęt wykorzystywany do pracy zarobkowej może spełniać definicję środków trwałych. Jako przedsiębiorca musisz pamiętać, że w takie sytuacji to, że jest on używany w budynku mieszkalnym nie ma znaczenia dla konieczności prowadzenia jego ewidencji. Co to są środki trwałe? Za takie uważa się składniki firmy, które można użytkować przez długi czas (powyżej roku), mające postać rzeczową i będące wykorzystywane do celów zarobkowych. Sprzęt fotograficzny czy komputer i drukarka są środkami trwałymi, a co za tym idzie, niezbędne jest prowadzenie ich ewidencji i zadbanie o ich amortyzację.

Oceń ten wpis
Wszystko, co musisz wiedzieć o działalności gospodarczej w mieszkaniu
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Szymon Walicki
2019-12-12, 10:08
Założenie nowej firmy zwykle wiąże się z wieloma rolami jakie trzeba robić. wiele czynności po prostu robi się samemu by minimalizować koszty. Trzeba to poukładać.
Jemen
2019-05-07, 10:08
Trzeba w odpowiednich papierach opisać pkd i adres siedziby firmy. Często przecież jest to działalność usługowa i własne mieszkanie służy do tego, gdy większość działalności to net.
Lord
2019-04-15, 14:28
Co wiedzieć, trzeba zadeklarować adres firmy i najlepiej wydzielić miejsce. Kontrola jak sie pojawi to w zależności od prowadzonej branży wszystko jest legalne itd.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.