!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Wynajem biura czy przestrzeni coworkingowej - co opłaca się bardziej?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

6 komentarzy

Wynajem biura czy przestrzeni coworkingowej - co opłaca się bardziej?
Prowadzisz działalność gospodarczą? Potrzebujesz przestrzeni biurowej? Coworking to rozwiązanie skierowane nie tylko do freelancerów, lecz także drobnych przedsiębiorców.

Ile kosztuje wynajem biura?

Orientacyjne koszty wynajmu biura można poznać, przeglądając oferty dostępne na portalach ogłoszeniowych (np. Biuranet.pl czy Property-krakow.com). W Warszawie ceny powierzchni biurowych zaczynają się od 40 zł za m2 (bez VAT). Od podobnej stawki zaczyna się cennik powierzchni biurowych we Wrocławiu. Taniej jest w Poznaniu i Szczecinie – w tych miastach stawki za m2 zaczynają się od 20 zł netto.

Na rynku są dostępne biura o różnej powierzchni. Wynajmując biuro o powierzchni 50 m2 w Warszawie, trzeba liczyć się z kosztem min. 2 000 zł netto miesięcznie. Do tego dochodzi szereg innych opłat – za media, klimatyzację czy wyposażenie biura. Niestety, w przypadku najtańszych ofert przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że będą musieli samodzielnie wyposażyć przestrzeń biurową w biurka, szafy czy regały lub uiścić dodatkową opłatą za korzystanie ze sprzętów dostępnych w biurze.

Opłata za wynajem biura i jego utrzymanie to nie wszystkie koszty, jakie musi ponieść przedsiębiorca. Zapomnieć nie można również o utrzymaniu przestrzeni biurowej w czystości. Większość właścicieli firm nie wymaga od swoich podwładnych, aby sprzątali oni swoje biurka. W takiej sytuacji konieczne jest zatem nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się sprzątaniem przestrzeni firmowych.


Coworking wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców

Jeszcze do niedawna coworking uchodził za idealne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów i freelancerów. Dziś sytuacja prezentuje się inaczej – coraz więcej przestrzeni coworkingowych powstaje z myślą również o drobnych przedsiębiorcach, którzy zatrudniają od 2 do 4 pracowników. Oni mogą skorzystać z wydzielonych wewnątrz biura coworkingowego przestrzeni. Ile trzeba zapłacić za wynajem takiej powierzchni?

Ceny za wynajem przestrzeni stworzonej z myślą o niewielkich firmach są zróżnicowane – zależą m.in. od lokalizacji. W stolicy można znaleźć oferty zaczynające się już od 1 000 zł miesięcznie netto. W porównaniu z kosztem wynajmu biura zaoszczędzić można nawet 50%! Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że przedsiębiorca nie musi dopłacać, czyli nie pokrywa kosztów zużytej energii czy tuszu – jest to już wliczone w zaproponowaną cenę.


Plusy i minusy – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Zastanawiając się, które rozwiązanie – wynajem biura czy też przestrzeni coworkingowe – sprawdzi się w twoim przypadku lepiej, musisz pamiętać, że liczą się nie tylko koszty. Prowadząc np. biuro rachunkowe, musisz zagwarantować potencjalnym klientom np. parking. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy twoja firma ma siedzibę w centrum miasta. Tam z wolnymi miejscami parkingowymi w ciągu dnia może być ciężko.

W przypadku przestrzeni coworkingowe musisz liczyć się tym, że twoi pracownicy będą faktycznie pracować w otoczeniu innych osób. Część biur oferuje wynajem odrębnej (wydzielonej przestrzeni). W takiej sytuacji liczy się dobre oznakowanie dojścia do firmy tak, aby wszyscy zainteresowani szybko znaleźli poszukiwane biuro. 

Mimo minusów, jakie wiążą się z wynajmem przestrzeni coworkingowej przez firmy, finansowo jest to rozwiązanie bardzo korzystne – pozwala znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli zatem zależy ci zwiększeniu zysków bez podnoszenia cen lub obniżania wynagrodzeń pracowników, to zdecydowanie powinieneś pomyśleć o tym, aby zainteresować się działalnością biur coworkingowych działających w najbliższej okolicy.

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Podziel się

6 komentarzy

Paweł Staniszewski

Paweł Staniszewski

Liczy się opłacalność oraz inne profity - to pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu.
Roksana

Roksana

Ucz się od innych. Znajdź mentorów, dołącz do grup z ludźmi o podobnych poglądach, dowiedz się wszystkiego, co możesz o swojej branży - tak samo z tym czy lepiej wynajmować coś czy stworzyć firmę w domu.
Piksel

Piksel

Wiele ludzi tak działa, po modelu zachodnim widać że się to sprawdza. W końcu także dla wielu ludzi wyjście poza dom jest lepsze i tam prowadzenie swojej firmy.
prywaciarz

prywaciarz

Coworking staje się coraz bardziej doceniany. Zamiast biura wynajmujesz """"biurko""""". Finansowo jest to rozwiązanie bardzo korzystne. Wynajem biura z kolei kosztuje o wiele więcej. Wynajem biura czy przestrzeni coworkingowej - jak zadecyduje zależy tylko od Was. Ja posiadam własne biuro w swoim domu prywatnym. Co własne - to własne.
Justyna

Justyna

Usługi outsourcingu finansowego mają na celu wsparcie klienta poprzez ustanowienie zgodności i kontroli, wyrównanie wydatków i wzrost, ograniczenie cyklu gotówkowego i zwiększenie zwrotu z inwestycji. Z kolei coworking także jest przydatny.
Kornel

Kornel

Nie każdy ma być biznesmenem. Trzeba o wszystko zadbać. Wynajem biura czasami jest dobrym rozwiązaniem. Wiele ludzi na przykład z bloków ma małe mieszkania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.