Dziś procedura założenia firmy jest uproszczona, dzięki czemu formalności nie powinny ci zająć więcej niż kilka godzin. Nie musisz też przygotowywać się na wizyty w urzędach. Większość formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem internetu.
Krok pierwszy – wypełnij formularz CEIDG-1
Rozwinięciem skrótu CEIDG jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Podmiot ten zbiera dane o firmach i informacje o zmianach dokonywanych przez przedsiębiorców (w bazie są odnotowywane np. informacje o zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej). Aby dopełnić formalności, możesz wybrać jeden z kilku przewidzianych trybów postępowania. Poza wypełnieniem wniosku online, formularz możesz również złożyć osobiście w gminie lub wysłać go listem poleconym. W pierwszym przypadku będziesz musiał posiadać elektroniczny podpis.
Szczegółowe informacje na temat tego, jak należy wypełnić wniosek, znajdziesz na stronie internetowej CEIDG. Pamiętaj przy tym, że wypełnienie formularza CEIDG-1 to nie tylko poinformowanie urzędników o fakcie rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej – to również zgłoszenie do ZUS-u, GUS-u i odpowiedniego urzędu skarbowego. Takie rozwiązanie zostało opracowane z myślą o uproszczeniu formalności – przedsiębiorcy po prostu oszczędzają czas.
Krok drugi – tylko dla tych, którzy chcą być VAT-owcami
Z wyliczeń, których dokonałeś, jasno wynika, że będzie ci się opłacać wystawianie faktur VAT? W takiej sytuacji musisz dokonać stosownego zgłoszenia. Zrobisz to, wypełniając formularz VAT-R. Korzystając z bezpiecznego podpisu elektronicznego, możesz wypełnić i wysłać dokument online. W innym przypadku czeka cię wizyta w urzędzie skarbowym.
Mimo starań urzędników, formularze nie zawsze są w pełni zrozumiałe. Jeżeli masz problem z wypełnieniem dokumentów, najlepiej zrobisz, udając się do właściwego urzędu skarbowego. Wówczas będziesz mógł skorzystać z pomocy specjalistów. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne, bo pozwala od razu wypytać o kwestie, które są dla ciebie nie jasne.
Krok trzeci – ZUS ZUA, czyli zgłoszenie do ZUS
Będąc przedsiębiorcą, masz obowiązek opłacania co miesiąc składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj, że – jako początkujący przedsiębiorca – możesz skorzystać z ulgi przewidzianej przez ustawodawcę. Wówczas wysokość składek będzie o ok. 50% niższa. Choć przyjęło się mówić, że preferencyjne składki ZUS są przewidziane dla osób dopiero rozpoczynających prowadzenie firmy, to jednak musisz pamiętać o pewnym wyjątku. Mowa tu o świadczeniu usług na rzecz swojego dawnego pracodawcy. W takiej sytuacji nie będziesz mógł liczyć na niższe składki.
Zgłoszenia do ZUS-u możesz dokonać online. Do tego także będzie ci potrzebny elektroniczny podpis. Jeżeli go nie posiadasz, nie obejdzie się bez wizyty w ZUS-ie. Pamiętaj też, że pracownicy tego urzędu mogą pomóc ci w wypełnieniu druku, jeżeli będziesz miał wątpliwości. Część specjalistów wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem – wówczas, gdy dokumenty wypełniasz samodzielnie – jest osobiste udanie się do ZUS-u, gdyż urzędnicy dokładnie zweryfikują informacje podane w formularzu. W ten sposób uchronisz się przed pomyłkami i koniecznością ich prostowania.
Skoro formalności już za tobą, to teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć ci udanego prowadzenia firmy!
To może Cię również zainteresować