!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Coworking, czyli biurko na godziny

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 28 głosów

28 głosów

5 komentarzy

Coworking, czyli biurko na godziny
Jeszcze do niedawna osoby wykonujące wolny zawód (np. tłumacze, twórcy stron internetowych czy programiści), którzy otworzyli firmy, mieli do wyboru pracę w zaciszu własnego mieszkania, wynajem biura lub znalezienie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania kawiarni lub biblioteki.

Dziś możliwości te zostały poszerzone jeszcze o przestrzenie coworkingowe. Biura coworkingowe powstają zarówno w dużych, jak i niewielkich miastach. Łączy je jedno – pozwalają zainteresowanym wynająć biurko na godziny. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo większość osób wykonujących wolne zawody ma nie tylko elastyczne godziny pracy, lecz także otrzymuje zlecenia z różną częstotliwością. W efekcie w jednym miesiącu pracują tylko kilka dni, w innych każdego dnia po kilkanaście godzin.


Wybierz wariant najlepszy dla siebie

Od powstania pierwszego biura coworkingowego w Polsce upłynęło trochę czasu. Dziś takie przestrzenie cieszą się dużym zainteresowaniem, a wszystko dlatego, że pozwalają zoptymalizować koszty wynajmu biura i dodatkowo pozwalają przebywać wśród ludzi. Osoby wykonujące wolne zawody często narzekają na uczucie wyobcowania – samotne i ciągłe przebywanie w mieszkaniu z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Właściciele biur coworkingowych starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Widać to choćby w przypadku tworzenia ofert wynajmu biurek. W zależności od miejscowości, nielimitowany dostęp do przestrzeni coworkingowej można otrzymać za 300–700 zł miesięcznie. Za godzinę pracy przy biurku trzeba zapłacić od 5 do 20 zł. Ponieważ drugie rozwiązanie jest znacznie droższe, zainteresowani muszą przekalkulować koszty, aby praca w takiej przestrzeni się im opłacała pod względem finansowym.

Coraz częściej biura coworkingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom niewielkich firm, czyli podmiotów zatrudniających do 4 osób. W przypadku zainteresowania, poszczególne biura deklarują możliwość wydzielenia przestrzenie specjalnie dla takiego podmiotu. Koszty są przy tym w dalszym ciągu niższe niż wynajem biura w prestiżowej lokalizacji.

Czytaj również: Idealna praca według Polaka


Tanie sale konferencyjne

Nowoczesne biura coworkingowe to znacznie więcej niż tylko możliwość wynajmu biura na godziny. Okazuje się, że te działające w największych miastach Polski oferują również wynajem sal konferencyjnych. Tłumacze czy programiści prowadzący własne firmy często muszą spotykać się z potencjalnymi klientami. Kawiarnia jest dobrym miejscem, ale mało prestiżowym i – czego nie można wykluczyć – może być w niej głośno.

Sale konferencyjne to przestrzenie zaprojektowane z myślą o tym, aby pomieści kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób. Niezależnie od wielkości, w każdej można znaleźć sprzęt pozwalający zaprezentować pomysły, projekty lub gotową pracą. Dodatkowym plusem jest to, że jednocześnie salę konferencyjną może wynająć tylko jeden przedsiębiorca. W praktyce zatem prezentacja rozmowa biznesowa odbywa się w bardzo komfortowych warunkach.


Poza biurkiem licz na wirtualny adres i darmowe napoje

W większych miastach zainteresowani mogą wybierać wśród co najmniej kilku ofert biur coworkingowych. Z uwagi na konkurencję, właściciele takich podmiotów wciąż rozwijają swoją ofertą – tylko w ten sposób zainteresują potencjalnych klientów. Właściciele nowoczesnych przestrzeni coworkingowych proponują znacznie więcej niż tylko wynajem biurka. Mowa o tym, że mają oni możliwość wynająć prestiżowy adres, mogą liczyć na obsługę concierge czy na darmowe napoje.

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Podziel się

5 komentarzy

Robert Bilnik

Robert Bilnik

Opłacalna rzecz dla wielu ludzi nie mających np. warunków na pracę u siebie w mieszkaniu a prowadzących biznes.
Janusz P.

Janusz P.

Popularna na całym świecie sprawa. W mieście u nas bardzo dużo jest takich miejsc w wielu lokalizacjach co jest dość korzystne dla wszystkich.
qulql

qulql

Dla wielu ludzi to ważna rzecz w taki sposób prowadzić firmę. Nie każdego przedsiębiorcę stać na biuro a w domu z kolei nieprofesjonalnie lub z innych powodów działać.
Krzyś

Krzyś

Ponieważ płacisz tylko za potrzebne miejsce - które może być tak małe jak jedno biurko - coworking może być opcją opłacalną. To bardzo dobra opcja dla wielu firm.
Biurowiec

Biurowiec

Wydaje mi się, że większość z nas trzyma właśnie strach przed nieznanym, a nie myśl o tym, czy jesteśmy wystarczająco kompetentni, czy mądrzy, czy też inni, by otworzyć biznes. Coworking dobra rzecz dla firmy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.