Coworking, czyli biurko na godziny

Coworking, czyli biurko na godziny
Jeszcze do niedawna osoby wykonujące wolny zawód (np. tłumacze, twórcy stron internetowych czy programiści), którzy otworzyli firmy, mieli do wyboru pracę w zaciszu własnego mieszkania, wynajem biura lub znalezienie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania kawiarni lub biblioteki.

Dziś możliwości te zostały poszerzone jeszcze o przestrzenie coworkingowe. Biura coworkingowe powstają zarówno w dużych, jak i niewielkich miastach. Łączy je jedno – pozwalają zainteresowanym wynająć biurko na godziny. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo większość osób wykonujących wolne zawody ma nie tylko elastyczne godziny pracy, lecz także otrzymuje zlecenia z różną częstotliwością. W efekcie w jednym miesiącu pracują tylko kilka dni, w innych każdego dnia po kilkanaście godzin.


Wybierz wariant najlepszy dla siebie

Od powstania pierwszego biura coworkingowego w Polsce upłynęło trochę czasu. Dziś takie przestrzenie cieszą się dużym zainteresowaniem, a wszystko dlatego, że pozwalają zoptymalizować koszty wynajmu biura i dodatkowo pozwalają przebywać wśród ludzi. Osoby wykonujące wolne zawody często narzekają na uczucie wyobcowania – samotne i ciągłe przebywanie w mieszkaniu z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Właściciele biur coworkingowych starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Widać to choćby w przypadku tworzenia ofert wynajmu biurek. W zależności od miejscowości, nielimitowany dostęp do przestrzeni coworkingowej można otrzymać za 300–700 zł miesięcznie. Za godzinę pracy przy biurku trzeba zapłacić od 5 do 20 zł. Ponieważ drugie rozwiązanie jest znacznie droższe, zainteresowani muszą przekalkulować koszty, aby praca w takiej przestrzeni się im opłacała pod względem finansowym.

Coraz częściej biura coworkingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom niewielkich firm, czyli podmiotów zatrudniających do 4 osób. W przypadku zainteresowania, poszczególne biura deklarują możliwość wydzielenia przestrzenie specjalnie dla takiego podmiotu. Koszty są przy tym w dalszym ciągu niższe niż wynajem biura w prestiżowej lokalizacji.

To Cię powinno też zainteresować: Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Czytaj również: Idealna praca według Polaka


Tanie sale konferencyjne

Nowoczesne biura coworkingowe to znacznie więcej niż tylko możliwość wynajmu biura na godziny. Okazuje się, że te działające w największych miastach Polski oferują również wynajem sal konferencyjnych. Tłumacze czy programiści prowadzący własne firmy często muszą spotykać się z potencjalnymi klientami. Kawiarnia jest dobrym miejscem, ale mało prestiżowym i – czego nie można wykluczyć – może być w niej głośno.

Sale konferencyjne to przestrzenie zaprojektowane z myślą o tym, aby pomieści kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób. Niezależnie od wielkości, w każdej można znaleźć sprzęt pozwalający zaprezentować pomysły, projekty lub gotową pracą. Dodatkowym plusem jest to, że jednocześnie salę konferencyjną może wynająć tylko jeden przedsiębiorca. W praktyce zatem prezentacja rozmowa biznesowa odbywa się w bardzo komfortowych warunkach.


Poza biurkiem licz na wirtualny adres i darmowe napoje

W większych miastach zainteresowani mogą wybierać wśród co najmniej kilku ofert biur coworkingowych. Z uwagi na konkurencję, właściciele takich podmiotów wciąż rozwijają swoją ofertą – tylko w ten sposób zainteresują potencjalnych klientów. Właściciele nowoczesnych przestrzeni coworkingowych proponują znacznie więcej niż tylko wynajem biurka. Mowa o tym, że mają oni możliwość wynająć prestiżowy adres, mogą liczyć na obsługę concierge czy na darmowe napoje.

Oceń ten wpis
Coworking, czyli biurko na godziny
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

qulql
2019-12-06, 11:59
Dla wielu ludzi to ważna rzecz w taki sposób prowadzić firmę. Nie każdego przedsiębiorcę stać na biuro a w domu z kolei nieprofesjonalnie lub z innych powodów działać.
Krzyś
2019-05-03, 12:32
Ponieważ płacisz tylko za potrzebne miejsce - które może być tak małe jak jedno biurko - coworking może być opcją opłacalną. To bardzo dobra opcja dla wielu firm.
Biurowiec
2019-04-18, 18:46
Wydaje mi się, że większość z nas trzyma właśnie strach przed nieznanym, a nie myśl o tym, czy jesteśmy wystarczająco kompetentni, czy mądrzy, czy też inni, by otworzyć biznes. Coworking dobra rzecz dla firmy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.