Dziś możliwości te zostały poszerzone jeszcze o przestrzenie coworkingowe. Biura coworkingowe powstają zarówno w dużych, jak i niewielkich miastach. Łączy je jedno – pozwalają zainteresowanym wynająć biurko na godziny. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo większość osób wykonujących wolne zawody ma nie tylko elastyczne godziny pracy, lecz także otrzymuje zlecenia z różną częstotliwością. W efekcie w jednym miesiącu pracują tylko kilka dni, w innych każdego dnia po kilkanaście godzin.
Wybierz wariant najlepszy dla siebie
Od powstania pierwszego biura coworkingowego w Polsce upłynęło trochę czasu. Dziś takie przestrzenie cieszą się dużym zainteresowaniem, a wszystko dlatego, że pozwalają zoptymalizować koszty wynajmu biura i dodatkowo pozwalają przebywać wśród ludzi. Osoby wykonujące wolne zawody często narzekają na uczucie wyobcowania – samotne i ciągłe przebywanie w mieszkaniu z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Właściciele biur coworkingowych starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Widać to choćby w przypadku tworzenia ofert wynajmu biurek. W zależności od miejscowości, nielimitowany dostęp do przestrzeni coworkingowej można otrzymać za 300–700 zł miesięcznie. Za godzinę pracy przy biurku trzeba zapłacić od 5 do 20 zł. Ponieważ drugie rozwiązanie jest znacznie droższe, zainteresowani muszą przekalkulować koszty, aby praca w takiej przestrzeni się im opłacała pod względem finansowym.
Coraz częściej biura coworkingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom niewielkich firm, czyli podmiotów zatrudniających do 4 osób. W przypadku zainteresowania, poszczególne biura deklarują możliwość wydzielenia przestrzenie specjalnie dla takiego podmiotu. Koszty są przy tym w dalszym ciągu niższe niż wynajem biura w prestiżowej lokalizacji.
Czytaj również: Idealna praca według Polaka.
Tanie sale konferencyjne
Nowoczesne biura coworkingowe to znacznie więcej niż tylko możliwość wynajmu biura na godziny. Okazuje się, że te działające w największych miastach Polski oferują również wynajem sal konferencyjnych. Tłumacze czy programiści prowadzący własne firmy często muszą spotykać się z potencjalnymi klientami. Kawiarnia jest dobrym miejscem, ale mało prestiżowym i – czego nie można wykluczyć – może być w niej głośno.
Sale konferencyjne to przestrzenie zaprojektowane z myślą o tym, aby pomieści kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osób. Niezależnie od wielkości, w każdej można znaleźć sprzęt pozwalający zaprezentować pomysły, projekty lub gotową pracą. Dodatkowym plusem jest to, że jednocześnie salę konferencyjną może wynająć tylko jeden przedsiębiorca. W praktyce zatem prezentacja rozmowa biznesowa odbywa się w bardzo komfortowych warunkach.
Poza biurkiem licz na wirtualny adres i darmowe napoje
W większych miastach zainteresowani mogą wybierać wśród co najmniej kilku ofert biur coworkingowych. Z uwagi na konkurencję, właściciele takich podmiotów wciąż rozwijają swoją ofertą – tylko w ten sposób zainteresują potencjalnych klientów. Właściciele nowoczesnych przestrzeni coworkingowych proponują znacznie więcej niż tylko wynajem biurka. Mowa o tym, że mają oni możliwość wynająć prestiżowy adres, mogą liczyć na obsługę concierge czy na darmowe napoje.
To może Cię również zainteresować