Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1041        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Staż a praktyka, Umowa o dzieło, List motywacyjny wzór

Coworking - sposób na nudę?

Coworking - sposób na nudę?

Firma to marzenie wielu. Założenie działalności gospodarczej jest sposobem zarówno na niezależność czasową, jak i finansową. Problem jednak w tym, że część przedsiębiorców działa w usługach, koncentrując się np. na tworzeniu stron internetowych.

Jeżeli twoja firma prowadzi działalność właśnie w tym lub podobnym sektorze, to doskonale wiesz, że nie jest ci potrzebne biuro – z powodzeniem możesz pracować w domowym zaciszu.

Praca w domu ma wiele zalet, ale również wiele pułapek. Te czyhają z każdej strony. Domowe prace to świetna wymówka, aby na chwilę odejść od komputera. Konieczność wyprowadzenia psa czy nowy odcinek ulubionego serialu mogą skutecznie przekonać do kolejnej, dłuższej przerwy. W efekcie zamiast pracować 8 godzin, „w pracy” możesz spędzać dwa razy tyle. Nieefektywność i nuda, która dopada większość osób pracujących w domu, to dwa główne czynniki powodujące, że przedsiębiorcy zaczynają coraz częściej zaglądać na portale, na których są publikowane oferty lokali do wynajęcia.


Wynajem biura kontra coworking

Znalezienie biura w prestiżowej lokalizacji może, ale nie musi, stanowić większego wyzwania. Gorzej z kwestią kosztów. Kwota, którą zażyczy sobie właściciel za udostępnienie lokalu w centrum miasta może skutecznie zmobilizować do pracy w domu, ale… najczęściej na krótko. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy w zaciszu mieszkania pracowało stosunkowo niewiele osób, problem z wynajmem biura nie był tak akcentowany na portalach związanych z pracą. Dziś, gdy coraz więcej osób znajduje pracę w sieci, problem się nasilił. Rozwiązaniem może być coworking. Co to takiego i dlatego warto się nim zainteresować?

Mówiąc najprościej, coworking to miejsce specjalnie stworzone do pracy, z którego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Współcześnie taki model pracy cieszy się ogromną popularnością, a to dla tego, że pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Znaczenie ma też możliwość zbudowania sieci kontaktów i przebywanie wśród ludzi.

To Cię powinno też zainteresować: Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty


Gdzie szukać ofert?

Z uwagi na zainteresowanie coworkingiem, takie biura prężnie działają już w największych miastach Polski, np. Warszawie, Poznaniu, Wrocławie czy Krakowie. W dużych miastach zainteresowani mogą wybierać wśród co najmniej kilku lokalizacji, choć ze względów biznesowych największą popularnością cieszą się biura coworkingowe zlokalizowane w centrum.

Jako osoba zainteresowana znalezieniem biura coworkingowego powinieneś wiedzieć, gdzie szukać ofert. Dziś zadanie to jest ułatwione – wystarczy wpisać odpowiednią frazę do wyszukiwarki internetowej, aby w odpowiedzi otrzymać co najmniej kilkanaście wyników. Przy wyborze – poza lokalizacją – powinieneś zwrócić uwagę na godziny pracy biura. Zwłaszcza w mniejszych miastach może okazać się, że godziny nie będą ci odpowiadać.

Choć biura coworkingowe najczęściej powstają w dużych miastach, to w ostatnich latach takie inicjatywy rodzą się również w mniejszych miastach. Tam jednak nie zawsze przedsiębiorcy tworzą przestrzenie coworkingowe – najczęściej z inicjatywą wychodzą sami zainteresowani, czyli drobni przedsiębiorcy i freelancerzy. Wówczas to jedna z zainteresowanych osób decyduje się wziąć na siebie kwestie formalne związane z wynajmem biura i zorganizowaniem pracy dla pozostałych chętnych.

 

Zanim się zdecydujesz, sprawdź zalety i wady tego rozwiązania

Coworking może być bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale – o czym nie powinieneś zapomnieć – może nie sprawdzić się w twoim przypadku. Dlaczego? Nie każdy potrafi pracować z zupełnie obcymi osobami w tym samym pomieszczeniu. Pojawić może się problem z koncentracją – niektórzy potrzebują idealnej ciszy, aby móc pracować, a jeszcze inni są przywiązani do swojego biura.

Przeczytaj również: Palacz na pokładzie - co robić?

Zamierzając pracować w przestrzeni coworkingowej, daj sobie czas na to, aby się przyzwyczaić do takiej pracy. Jeżeli nie będziesz czuł się dobrze – zrezygnuj. Nie wahaj się jednak przetestować tego rozwiązania, bo być może okaże się, że coworking jest wręcz stworzony dla ciebie.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.