Coworking - sposób na nudę?

Coworking - sposób na nudę?
Firma to marzenie wielu. Założenie działalności gospodarczej jest sposobem zarówno na niezależność czasową, jak i finansową. Problem jednak w tym, że część przedsiębiorców działa w usługach, koncentrując się np. na tworzeniu stron internetowych.

Jeżeli twoja firma prowadzi działalność właśnie w tym lub podobnym sektorze, to doskonale wiesz, że nie jest ci potrzebne biuro – z powodzeniem możesz pracować w domowym zaciszu.

Praca w domu ma wiele zalet, ale również wiele pułapek. Te czyhają z każdej strony. Domowe prace to świetna wymówka, aby na chwilę odejść od komputera. Konieczność wyprowadzenia psa czy nowy odcinek ulubionego serialu mogą skutecznie przekonać do kolejnej, dłuższej przerwy. W efekcie zamiast pracować 8 godzin, „w pracy” możesz spędzać dwa razy tyle. Nieefektywność i nuda, która dopada większość osób pracujących w domu, to dwa główne czynniki powodujące, że przedsiębiorcy zaczynają coraz częściej zaglądać na portale, na których są publikowane oferty lokali do wynajęcia.


Wynajem biura kontra coworking

Znalezienie biura w prestiżowej lokalizacji może, ale nie musi, stanowić większego wyzwania. Gorzej z kwestią kosztów. Kwota, którą zażyczy sobie właściciel za udostępnienie lokalu w centrum miasta może skutecznie zmobilizować do pracy w domu, ale… najczęściej na krótko. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy w zaciszu mieszkania pracowało stosunkowo niewiele osób, problem z wynajmem biura nie był tak akcentowany na portalach związanych z pracą. Dziś, gdy coraz więcej osób znajduje pracę w sieci, problem się nasilił. Rozwiązaniem może być coworking. Co to takiego i dlatego warto się nim zainteresować?

Mówiąc najprościej, coworking to miejsce specjalnie stworzone do pracy, z którego mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Współcześnie taki model pracy cieszy się ogromną popularnością, a to dla tego, że pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Znaczenie ma też możliwość zbudowania sieci kontaktów i przebywanie wśród ludzi.

To Cię powinno też zainteresować: Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty


Gdzie szukać ofert?

Z uwagi na zainteresowanie coworkingiem, takie biura prężnie działają już w największych miastach Polski, np. Warszawie, Poznaniu, Wrocławie czy Krakowie. W dużych miastach zainteresowani mogą wybierać wśród co najmniej kilku lokalizacji, choć ze względów biznesowych największą popularnością cieszą się biura coworkingowe zlokalizowane w centrum.

Jako osoba zainteresowana znalezieniem biura coworkingowego powinieneś wiedzieć, gdzie szukać ofert. Dziś zadanie to jest ułatwione – wystarczy wpisać odpowiednią frazę do wyszukiwarki internetowej, aby w odpowiedzi otrzymać co najmniej kilkanaście wyników. Przy wyborze – poza lokalizacją – powinieneś zwrócić uwagę na godziny pracy biura. Zwłaszcza w mniejszych miastach może okazać się, że godziny nie będą ci odpowiadać.

Choć biura coworkingowe najczęściej powstają w dużych miastach, to w ostatnich latach takie inicjatywy rodzą się również w mniejszych miastach. Tam jednak nie zawsze przedsiębiorcy tworzą przestrzenie coworkingowe – najczęściej z inicjatywą wychodzą sami zainteresowani, czyli drobni przedsiębiorcy i freelancerzy. Wówczas to jedna z zainteresowanych osób decyduje się wziąć na siebie kwestie formalne związane z wynajmem biura i zorganizowaniem pracy dla pozostałych chętnych.

 

Zanim się zdecydujesz, sprawdź zalety i wady tego rozwiązania

Coworking może być bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale – o czym nie powinieneś zapomnieć – może nie sprawdzić się w twoim przypadku. Dlaczego? Nie każdy potrafi pracować z zupełnie obcymi osobami w tym samym pomieszczeniu. Pojawić może się problem z koncentracją – niektórzy potrzebują idealnej ciszy, aby móc pracować, a jeszcze inni są przywiązani do swojego biura.

Przeczytaj również: Palacz na pokładzie - co robić?

Zamierzając pracować w przestrzeni coworkingowej, daj sobie czas na to, aby się przyzwyczaić do takiej pracy. Jeżeli nie będziesz czuł się dobrze – zrezygnuj. Nie wahaj się jednak przetestować tego rozwiązania, bo być może okaże się, że coworking jest wręcz stworzony dla ciebie.

Oceń ten wpis
Coworking - sposób na nudę?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jan Stanek
2019-12-06, 12:02
Właściciele małych firm nie pasują do jednego opisu stanowiska. Dlatego coworking jest ściśle z tym związany jak inne usługi potrafiące ograniczać wydatki.
Ola
2019-05-25, 11:18
Widzę kolejny artykuł o coworkibngu. Coworking - sposób na nudę? Myślę, że to sposób na zarabianie pieniędzy, bo tot bardzo prężnie rozwijający się biznes...
Magnes
2019-05-03, 12:33
Coworking wspiera również elastyczną pracę - więc jeśli nie potrzebujesz biurka lub biura w każdy dzień tygodnia, możesz zapłacić za korzystanie z przestrzeni w czasie, który Ci odpowiada, od jednego dnia w tygodniu do pełnego czasu pracy.
Baku
2019-04-18, 18:48
Możesz otworzyć swoją małą firmę, ponieważ istnieje biznes, który idealnie pasuje do Twoich zainteresowań, doświadczenia, hobby lub dziedziny działalności. Coworking działa w wielu miastach.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.