Własna firma

Umowa, rodzaje, wady i jak otworzyć biznes franczyzowy

7 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 22 głosy

22 głosy

7 komentarzy
Umowa, rodzaje, wady i jak otworzyć biznes franczyzowy
Zrozum umowę franczyzy, różne rodzaje franczyz, potencjalne wady, oraz kluczowe kroki do otwarcia własnego biznesu franczyzowego.

Pakiet startowy franczyzy – to konieczność

Podstawowym kosztem, z którym musi liczyć się każda przyszły franczyzobiorca, jest zakup pakietu startowego. Na ten składa się kompletna wiedza know-how, materiały promocyjne i pomoc przez cały okres prowadzenia działalności. Dlaczego przedsiębiorca musi płacić? Otrzymuje wszystkie niezbędne narzędzia do tego, aby zacząć zarabiać. Nie ponosi przy tym wielu kosztów, np. zaprojektowania logo. Dodatkowym plusem jest możliwość korzystania z reklamy. Większość sieci franczyzowych nie pozwala sobie na uchybienia w tym zakresie, bo wie, że od tego zależy zainteresowanie potencjalnych franczyzobiorców.

Pakiet franczyzowy zawsze obejmuje wszelkie materiały niezbędne do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od wielkości powierzchni punktu handlowego lub usługowego, zainteresowani muszą liczyć się z kosztem od 5 do 50 tys. zł.

W wypełnieniu i złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów może pomóc profesjonalne biuro rachunkowe (więcej w artykule: „Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?”). Z drugiej strony dochodzą jeszcze koszty wyposażenia lub zaopatrzenia punktu handlowo-usługowego. W zależności od branży, w której przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność, koszty te są zróżnicowane.

Dokładne zrozumienie i analiza umowy franczyzy są kluczem do sukcesu w prowadzeniu biznesu franczyzowego.

Szukasz pracy?

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - popołudnia godz.15.00-20.00

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Niepołomice
  • 26-26 zł / h
Dodana

Asystent biurowy

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 24-25 zł / h
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

  • Mazowieckie
  • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Prowizja od obrotów – ile ona wynosi?

Aby móc rozpocząć prowadzić działalność gospodarczą, poza zakupem licencji, konieczne jest również odprowadzanie prowizji od bieżących obrotów. Wysokość prowizji jest uzależniona od wynegocjowanych warunków przez zainteresowane strony i rodzaju biznesu. Inne marże obowiązują w branży spożywczej, inne zaś w przypadku właścicieli aptek. Przykładowo w branży odzieżowej prowizja, którą franczyzobiorca musi odprowadzać wynosi ok 20 do nawet 40% dochodu.

Franczyza w Polsce ma się całkiem dobrze i systematycznie się rozwija. Tak wynika z cyklicznie publikowanych na stronie internetowej Franchising.pl raportów. Ponieważ zainteresowanie takim modelem biznesu jest coraz większe, sieci franczyzowe dość elastycznie podchodzą do negocjowania warunków z franczyzobiorcami. Każdy zainteresowany przedsiębiorca musi pamiętać też, że sieciom franczyzowym zależy na pomnażaniu dochodów, zatem ich przedstawiciele mogą obniżyć wysokość prowizji np. w przypadku długiej współpracy.

Co z lokalem i kosztami prowadzenia firmy?

Choć działanie pod marką innego przedsiębiorcy może być opłacalne, nie można zapomnieć, że zakup licencji czy wypłacenie prowizji od obrotów to nie jedyne koszty ponoszone przez franczyzobiorcę. Nie może on zapomnieć o innych kosztach. Do takich należy zaliczyć uiszczenie rachunków tytułem np. wynajmu lokalu usługowego czy wypłacenie pensji pracownikom.

W początkowych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może nie mieć wystarczającej kwoty pieniędzy, aby zapłacić wszystkie opłaty, nie mówiąc już o uzyskaniu dochodów, które zaspokoją jego oczekiwania. Jako osoba zainteresowana franczyzą, musisz mieć tego świadomość. Przyda się zatem konkretne zabezpieczenie finansowe. W przeciwnym razie utrzymanie się w ciągu pierwszych 6 miesięcy może być dużym problemem.

Umowa franczyzy

Kiedy myślisz o prowadzeniu biznesu franczyzowego, jednym z kluczowych elementów jest umowa franczyzy. Ta umowa to porozumienie pomiędzy franczyzodawcą, który jest właścicielem systemu i marki franczyzowej, a franczyzobiorcą, który korzysta z tego systemu i marki do prowadzenia swojego biznesu. Umowa franczyzy określa prawa i obowiązki obu stron, szczegółowo określa zasady współpracy oraz warunki, jakie musi spełniać franczyzobiorca. Przed podpisaniem umowy franczyzowej warto zasięgnąć porady prawnej, aby upewnić się, że rozumiemy wszystkie jej elementy.

Rodzaje franczyzy

Na rynku franczyzy występuje wiele rodzajów modeli biznesowych, które różnią się od siebie w zależności od branży, struktury organizacyjnej, wysokości opłat licencyjnych i prowizji, a także obszaru działania. Wśród polskich sieci franczyzowych popularne są takie marki jak Żabka, ale istnieją też mniejsze sieci franczyzowe działające w konkretnych sektorach rynku. Wszystko zależy od Twoich preferencji biznesowych, celów i zasobów finansowych.

Wady franczyzy

Choć franczyza może wydawać się atrakcyjnym modelem biznesowym, ma też swoje wady. Zależność od franczyzodawcy i konieczność przestrzegania zasad systemu franczyzowego mogą ograniczać elastyczność i niezależność franczyzobiorcy. Dodatkowo, niepowodzenia franczyzodawcy mogą negatywnie wpływać na franczyzobiorcę. Dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie i analiza umowy franczyzy przed jej podpisaniem.

Rozwój poprzez franczyzę

Franczyza jest często wykorzystywana jako strategia rozwoju firmy, zarówno przez dużych graczy na rynku, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Dzięki systemowi franczyzowemu przedsiębiorcy mogą rozszerzyć swoją działalność, korzystając z doświadczenia, know-how i znanej marki franczyzodawcy. Franczyza to także sposób na zminimalizowanie ryzyka związanego z otwarciem własnego biznesu, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z przedsiębiorczością.

Elementy umowy franczyzy

Umowa franczyzy zawiera wiele istotnych elementów, które muszą być dokładnie zrozumiane przez potencjalnego franczyzobiorcę. W umowie określa się m.in. prawo do korzystania z marki, systemu zarządzania, zasady dotyczące wyposażenia punktu sprzedaży, obowiązki finansowe franczyzobiorcy, jak również warunki związane z rozwiązaniem umowy franczyzy. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i zrozumieć, co od Ciebie wymaga franczyzodawca. Franczyza to inwestycja, której nie powinno się podejmować lekko, a dobrze przygotowany i świadomy franczyzobiorca ma większe szanse na sukces w prowadzeniu biznesu franczyzowego.

To może Cię również zainteresować

Franczyza w Polsce - wady i zalety

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest umowa franczyzy?

Umowa franczyzy to porozumienie pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą, które określa prawa i obowiązki obu stron.

Jakie są rodzaje franczyzy?

Istnieje wiele rodzajów modeli biznesowych franczyzy, które różnią się w zależności od branży, struktury organizacyjnej, opłat licencyjnych i prowizji, a także obszaru działalności.

Jakie są potencjalne wady franczyzy?

Choć franczyza oferuje wiele korzyści, ma też potencjalne wady, takie jak ograniczenia w zakresie kontroli biznesu, wymóg odprowadzania prowizji, czy ryzyko związane z reputacją franczyzodawcy.

Jakie elementy powinna zawierać umowa franczyzy?

Umowa franczyzy powinna zawierać istotne elementy takie jak prawo do korzystania z marki, systemu zarządzania, zasady dotyczące wyposażenia punktu sprzedaży, obowiązki finansowe franczyzobiorcy, oraz warunki związane z rozwiązaniem umowy.

Jak mogę rozpocząć prowadzenie biznesu franczyzowego?

Prowadzenie biznesu franczyzowego zaczyna się od zrozumienia modelu franczyzy, badania rynku, wyboru odpowiedniego franczyzodawcy, zrozumienia i akceptacji warunków umowy franczyzowej, a następnie realizacji planu biznesowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

7 komentarzy

Gośka

Gośka

Weszłam we franczyzę z firmą Beza Krówka lody rzemieślnicze. I szczerze polecam. Niski koszt inwestycji, a zwrot wysoki w dość szybkim czasie. Ogromne wsparcie z ich strony podczas otwarcia lodziarni, ale także podczas prowadzenia jej. Naprawdę polecam.
Marcin Jończy

Marcin Jończy

Fransczyza jak dla mnie ciekawa alternatywa gdy nie ma się czasu na rozwijanie marki i mechanizmów oraz narzędzi.
Kazek22

Kazek22

Najważniejsze są narzędzia i gotowe rozwiązania jakie się łączą z wejściem w taki model biznesowy. Dla mnie to korzystna opcja.
Mario Bros

Mario Bros

Założenie nowej firmy może być niezbyt porywającym zadaniem. Z kolei przy braku pomysłó dobrze jest rozważyć temat franczyzy.
projektant

projektant

Każdy kto tworzy własna firmę, marzy tylko o zysku. Jednym się udaje, innym niestety nie.Powiem w skrócie, aby rozkręcić biznes na zasadzie franczyzy, trzeba mieć w kieszeni bardzo dużo pieniędzy. Kto ma kilka np. milionów złotych, szanse ma bardzo duże na zysk.
Luiza

Luiza

Franczyzobiorca będzie również musiał zazwyczaj stosować takie same lub podobne ceny, aby reklama była usprawniona. Na przykłąd w żabce to chyba 6 tysięcy gwarantu jest?
Camel

Camel

Wysokość dochodu zależy od liczby sprzedanych przedmiotów, ich wartości i wyglądu. W ten sposób już w pierwszym miesiącu możesz zarobić trochę pieniędzy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka