Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 3994        SUBSKRYBUJE: 7537
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera, Pytania na rozmowie

Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?

Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?
Wybór biura rachunkowego nie może być przypadkowy. Choć podpisanie umowy z takim biurem wiąże się z tym, że księgowość firmy będą prowadzili specjaliści, nie można zapomnieć, że w dalszym ciągu to przedsiębiorca odpowiada przez fiskusem czy ZUS-em.

Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Początkujący mogą skupić się na rozwijaniu swojej firmy i zdobywaniu kontrahentów. Firmy, które mają już zaplecze i stawiają na dynamiczny rozwój i podbój rynków zagranicznych mogą liczyć, że profesjonaliści pomogą im w załatwieniu wszystkich formalności.

Wybór biura rachunkowego nie jest jednak łatwy. W ostatnich latach ten segment rynku dynamicznie się rozwijał. Dziś takich firm jest dużo, a poszczególne mają zróżnicowaną ofertę. W praktyce oznacza to, że by wybrać mądrze, trzeba dokładnie przeanalizować plusy i minusy współpracy z konkretnymi podmiotami. Warto też zwrócić uwagę na to, co oferują w ramach obsługi.


To nie tylko wypełnianie dokumentów

Część przedsiębiorców ma błędne pojęcie o pracy osób związanych z szeroko rozumianą księgowością. Owszem, podstawowym obowiązkiem każdego księgowego jest rozliczanie dochodów firmy czy sporządzanie rozliczeń, jeżeli firma zatrudnia pracowników. Ale poza żmudnym wypełnianiem rubryk i przeglądaniem stosów dokumentów, dobry księgowy może pomóc też w optymalizacji kosztów działania przedsiębiorstwa.

By biuro księgowe i zatrudnieni w nim specjaliści wspierali przedsiębiorcę w trudzie prowadzenia firmy, niezbędna jest wszechstronność. Poza podstawowymi obszarami działania, czyli: prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzaniem listy prac, dbaniem o rozliczenia z ZUS-em czy reprezentowaniem podatnika przed fiskusem, dobrze by specjaliści potrafili doradzić i samodzielnie wskazać płaszczyzny, które można ulepszyć lub na których można zaoszczędzić.


Kwestie formalne

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, pracownicy biura rachunkowego działającego na rynku muszą posiadać uprawnienia, czyli certyfikaty. Ważne jest też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Formalne kwestie są o tyle istotne, że ich weryfikacja leży w interesie przedsiębiorcy – będzie on miał pewność, że słuch o biurze nie zaginie po miesiącu czy dwóch funkcjonowania, będzie również pewny, że współpracuje ze specjalistami.

Gdy mowa o zupełnych podstawach, nie można zapomnieć o kwestii organizacyjnej. Brak sprawnej komunikacji z pracownikami biura księgowego może przełożyć się na to, że przedsiębiorca nie otrzyma na czas informacji o tym, jaką kwotę tytułem podatku musi odprowadzić do fiskusa. To poważny problem, mogący skończyć się kontrolą inspektorów z urzędu skarbowego w firmie.


Cena adekwatna do jakości

Biura rachunkowe to podmioty, których celem jest odpłatna pomoc podatnikom. W praktyce każde biuro za swoje usługi pobiera opłatę. W zależności od zakresu świadczonych usług i ilości dokumentów, przedsiębiorca może otrzymać rachunek w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Choć cena nie jest najważniejszym paramentem, warto pamiętać, by była ona adekwatna do świadczonych usług. Jeżeli firma oferuje szeroką pomoc i wykazuje zainteresowanie firmowymi sprawami, to warto wydać więcej – można zyskać solidne wsparcie.
Do wyboru biura rachunkowego najlepiej podejść w sposób analogiczny jak do szukania kontrahenta – liczy się przede wszystkim to, by było ono solidne i nie zawiodło. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę nie tylko na ofertę i cenę, lecz także profesjonalizm danego biura czy referencje, jakie otrzymało ono od innych klientów.

 

Oceń ten wpis
Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 25

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.