Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Początkujący mogą skupić się na rozwijaniu swojej firmy i zdobywaniu kontrahentów. Firmy, które mają już zaplecze i stawiają na dynamiczny rozwój i podbój rynków zagranicznych mogą liczyć, że profesjonaliści pomogą im w załatwieniu wszystkich formalności.
Wybór biura rachunkowego nie jest jednak łatwy. W ostatnich latach ten segment rynku dynamicznie się rozwijał. Dziś takich firm jest dużo, a poszczególne mają zróżnicowaną ofertę. W praktyce oznacza to, że by wybrać mądrze, trzeba dokładnie przeanalizować plusy i minusy współpracy z konkretnymi podmiotami. Warto też zwrócić uwagę na to, co oferują w ramach obsługi.
To nie tylko wypełnianie dokumentów
Część przedsiębiorców ma błędne pojęcie o pracy osób związanych z szeroko rozumianą księgowością. Owszem, podstawowym obowiązkiem każdego księgowego jest rozliczanie dochodów firmy czy sporządzanie rozliczeń, jeżeli firma zatrudnia pracowników. Ale poza żmudnym wypełnianiem rubryk i przeglądaniem stosów dokumentów, dobry księgowy może pomóc też w optymalizacji kosztów działania przedsiębiorstwa.
By biuro księgowe i zatrudnieni w nim specjaliści wspierali przedsiębiorcę w trudzie prowadzenia firmy, niezbędna jest wszechstronność. Poza podstawowymi obszarami działania, czyli: prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzaniem listy prac, dbaniem o rozliczenia z ZUS-em czy reprezentowaniem podatnika przed fiskusem, dobrze by specjaliści potrafili doradzić i samodzielnie wskazać płaszczyzny, które można ulepszyć lub na których można zaoszczędzić.
Kwestie formalne
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, pracownicy biura rachunkowego działającego na rynku muszą posiadać uprawnienia, czyli certyfikaty. Ważne jest też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Formalne kwestie są o tyle istotne, że ich weryfikacja leży w interesie przedsiębiorcy – będzie on miał pewność, że słuch o biurze nie zaginie po miesiącu czy dwóch funkcjonowania, będzie również pewny, że współpracuje ze specjalistami.
Gdy mowa o zupełnych podstawach, nie można zapomnieć o kwestii organizacyjnej. Brak sprawnej komunikacji z pracownikami biura księgowego może przełożyć się na to, że przedsiębiorca nie otrzyma na czas informacji o tym, jaką kwotę tytułem podatku musi odprowadzić do fiskusa. To poważny problem, mogący skończyć się kontrolą inspektorów z urzędu skarbowego w firmie.
Cena adekwatna do jakości
Biura rachunkowe to podmioty, których celem jest odpłatna pomoc podatnikom. W praktyce każde biuro za swoje usługi pobiera opłatę. W zależności od zakresu świadczonych usług i ilości dokumentów, przedsiębiorca może otrzymać rachunek w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Choć cena nie jest najważniejszym paramentem, warto pamiętać, by była ona adekwatna do świadczonych usług. Jeżeli firma oferuje szeroką pomoc i wykazuje zainteresowanie firmowymi sprawami, to warto wydać więcej – można zyskać solidne wsparcie.
Do wyboru biura rachunkowego najlepiej podejść w sposób analogiczny jak do szukania kontrahenta – liczy się przede wszystkim to, by było ono solidne i nie zawiodło. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę nie tylko na ofertę i cenę, lecz także profesjonalizm danego biura czy referencje, jakie otrzymało ono od innych klientów.
To może Cię również zainteresować
Biuro rachunkowe - dlaczego warto powierzyć swoje finanse profesjonalistom?