Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1040        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera, Pytania na rozmowie

Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?

Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?

Wybór biura rachunkowego nie może być przypadkowy. Choć podpisanie umowy z takim biurem wiąże się z tym, że księgowość firmy będą prowadzili specjaliści, nie można zapomnieć, że w dalszym ciągu to przedsiębiorca odpowiada przez fiskusem czy ZUS-em.

Nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym jest wygodnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Początkujący mogą skupić się na rozwijaniu swojej firmy i zdobywaniu kontrahentów. Firmy, które mają już zaplecze i stawiają na dynamiczny rozwój i podbój rynków zagranicznych mogą liczyć, że profesjonaliści pomogą im w załatwieniu wszystkich formalności.

Wybór biura rachunkowego nie jest jednak łatwy. W ostatnich latach ten segment rynku dynamicznie się rozwijał. Dziś takich firm jest dużo, a poszczególne mają zróżnicowaną ofertę. W praktyce oznacza to, że by wybrać mądrze, trzeba dokładnie przeanalizować plusy i minusy współpracy z konkretnymi podmiotami. Warto też zwrócić uwagę na to, co oferują w ramach obsługi.


To nie tylko wypełnianie dokumentów

Część przedsiębiorców ma błędne pojęcie o pracy osób związanych z szeroko rozumianą księgowością. Owszem, podstawowym obowiązkiem każdego księgowego jest rozliczanie dochodów firmy czy sporządzanie rozliczeń, jeżeli firma zatrudnia pracowników. Ale poza żmudnym wypełnianiem rubryk i przeglądaniem stosów dokumentów, dobry księgowy może pomóc też w optymalizacji kosztów działania przedsiębiorstwa.

By biuro księgowe i zatrudnieni w nim specjaliści wspierali przedsiębiorcę w trudzie prowadzenia firmy, niezbędna jest wszechstronność. Poza podstawowymi obszarami działania, czyli: prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzaniem listy prac, dbaniem o rozliczenia z ZUS-em czy reprezentowaniem podatnika przed fiskusem, dobrze by specjaliści potrafili doradzić i samodzielnie wskazać płaszczyzny, które można ulepszyć lub na których można zaoszczędzić.


Kwestie formalne

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, pracownicy biura rachunkowego działającego na rynku muszą posiadać uprawnienia, czyli certyfikaty. Ważne jest też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Formalne kwestie są o tyle istotne, że ich weryfikacja leży w interesie przedsiębiorcy – będzie on miał pewność, że słuch o biurze nie zaginie po miesiącu czy dwóch funkcjonowania, będzie również pewny, że współpracuje ze specjalistami.

Gdy mowa o zupełnych podstawach, nie można zapomnieć o kwestii organizacyjnej. Brak sprawnej komunikacji z pracownikami biura księgowego może przełożyć się na to, że przedsiębiorca nie otrzyma na czas informacji o tym, jaką kwotę tytułem podatku musi odprowadzić do fiskusa. To poważny problem, mogący skończyć się kontrolą inspektorów z urzędu skarbowego w firmie.


Cena adekwatna do jakości

Biura rachunkowe to podmioty, których celem jest odpłatna pomoc podatnikom. W praktyce każde biuro za swoje usługi pobiera opłatę. W zależności od zakresu świadczonych usług i ilości dokumentów, przedsiębiorca może otrzymać rachunek w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Choć cena nie jest najważniejszym paramentem, warto pamiętać, by była ona adekwatna do świadczonych usług. Jeżeli firma oferuje szeroką pomoc i wykazuje zainteresowanie firmowymi sprawami, to warto wydać więcej – można zyskać solidne wsparcie.
Do wyboru biura rachunkowego najlepiej podejść w sposób analogiczny jak do szukania kontrahenta – liczy się przede wszystkim to, by było ono solidne i nie zawiodło. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę nie tylko na ofertę i cenę, lecz także profesjonalizm danego biura czy referencje, jakie otrzymało ono od innych klientów.

 

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.