!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Franczyza - ile to kosztuje?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

6 komentarzy

Franczyza - ile to kosztuje?
Formalnie założenie firmy nie jest kosztowne. Przyszły przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty wyłącznie wtedy, gdy chce być płatnikiem VAT.

Pakiet startowy – to konieczność

Podstawowym kosztem, z którym musi liczyć się każda przyszły franczyzobiorca, jest zakup pakietu startowego. Na ten składa się kompletna wiedza know-how, materiały promocyjne i pomoc przez cały okres prowadzenia działalności. Dlaczego przedsiębiorca musi płacić? Otrzymuje wszystkie niezbędne narzędzia do tego, aby zacząć zarabiać. Nie ponosi przy tym wielu kosztów, np. zaprojektowania logo. Dodatkowym plusem jest możliwość korzystania z reklamy. Większość sieci franczyzowych nie pozwala sobie na uchybienia w tym zakresie, bo wie, że od tego zależy zainteresowanie potencjalnych franczyzobiorców.

Pakiet franczyzowy zawsze obejmuje wszelkie materiały niezbędne do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od wielkości powierzchni punktu handlowego lub usługowego, zainteresowani muszą liczyć się z kosztem od 5 do 50 tys. zł.

W wypełnieniu i złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów może pomóc profesjonalne biuro rachunkowe (więcej w artykule: „Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?”). Z drugiej strony dochodzą jeszcze koszty wyposażenia lub zaopatrzenia punktu handlowo-usługowego. W zależności od branży, w której przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność, koszty te są zróżnicowane.

 

Prowizja od obrotów – ile ona wynosi?

Aby móc rozpocząć prowadzić działalność gospodarczą, poza zakupem licencji, konieczne jest również odprowadzanie prowizji od bieżących obrotów. Wysokość prowizji jest uzależniona od wynegocjowanych warunków przez zainteresowane strony i rodzaju biznesu. Inne marże obowiązują w branży spożywczej, inne zaś w przypadku właścicieli aptek. Przykładowo w branży odzieżowej prowizja, którą franczyzobiorca musi odprowadzać wynosi ok 20 do nawet 40% dochodu.

Franczyza w Polsce ma się całkiem dobrze i systematycznie się rozwija. Tak wynika z cyklicznie publikowanych na stronie internetowej Franchising.pl raportów. Ponieważ zainteresowanie takim modelem biznesu jest coraz większe, sieci franczyzowe dość elastycznie podchodzą do negocjowania warunków z franczyzobiorcami. Każdy zainteresowany przedsiębiorca musi pamiętać też, że sieciom franczyzowym zależy na pomnażaniu dochodów, zatem ich przedstawiciele mogą obniżyć wysokość prowizji np. w przypadku długiej współpracy.

 

Co z lokalem i kosztami prowadzenia firmy?

Choć działanie pod marką innego przedsiębiorcy może być opłacalne, nie można zapomnieć, że zakup licencji czy wypłacenie prowizji od obrotów to nie jedyne koszty ponoszone przez franczyzobiorcę. Nie może on zapomnieć o innych kosztach. Do takich należy zaliczyć uiszczenie rachunków tytułem np. wynajmu lokalu usługowego czy wypłacenie pensji pracownikom.

W początkowych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może nie mieć wystarczającej kwoty pieniędzy, aby zapłacić wszystkie opłaty, nie mówiąc już o uzyskaniu dochodów, które zaspokoją jego oczekiwania. Jako osoba zainteresowana franczyzą, musisz mieć tego świadomość. Przyda się zatem konkretne zabezpieczenie finansowe. W przeciwnym razie utrzymanie się w ciągu pierwszych 6 miesięcy może być dużym problemem.

To może Cię również zainteresować

Franczyza w Polsce - wady i zalety

Podziel się

6 komentarzy

Marcin Jończy

Marcin Jończy

Fransczyza jak dla mnie ciekawa alternatywa gdy nie ma się czasu na rozwijanie marki i mechanizmów oraz narzędzi.
Kazek22

Kazek22

Najważniejsze są narzędzia i gotowe rozwiązania jakie się łączą z wejściem w taki model biznesowy. Dla mnie to korzystna opcja.
Mario Bros

Mario Bros

Założenie nowej firmy może być niezbyt porywającym zadaniem. Z kolei przy braku pomysłó dobrze jest rozważyć temat franczyzy.
projektant

projektant

Każdy kto tworzy własna firmę, marzy tylko o zysku. Jednym się udaje, innym niestety nie.Powiem w skrócie, aby rozkręcić biznes na zasadzie franczyzy, trzeba mieć w kieszeni bardzo dużo pieniędzy. Kto ma kilka np. milionów złotych, szanse ma bardzo duże na zysk.
Luiza

Luiza

Franczyzobiorca będzie również musiał zazwyczaj stosować takie same lub podobne ceny, aby reklama była usprawniona. Na przykłąd w żabce to chyba 6 tysięcy gwarantu jest?
Camel

Camel

Wysokość dochodu zależy od liczby sprzedanych przedmiotów, ich wartości i wyglądu. W ten sposób już w pierwszym miesiącu możesz zarobić trochę pieniędzy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.