Prowadzenie firmy często wymaga sięgnięcia po pożyczkę czy kredyt. Produkty zaprojektowane z myślą o przedsiębiorcach są dostępne we wszystkich bankach działających na polskim rynku. By jednak zaciągnięte zobowiązanie nie okazało się obciążeniem dla firmy, dobrze wiedzieć, o jaki produkt wnioskować.
Zacząć należy od tego, że w ofercie banków produktów kredytowych stworzonych z myślą o przedsiębiorcach jest wiele. Obok tradycyjnej pożyczki gotówkowej, można wskazać kredyty pod zastaw (np. maszyn, nieruchomości, których firma jest właścicielem) czy kredyty obrotowe pozwalające na finansowanie bieżącej działalności firmy.
Porozmawiaj z doradcą
Standardem jest dziś, że banki zatrudniają specjalistów – tzw. doradców klienta biznesowego. Ich zadanie sprowadza się do zapoznania się z potrzebami przedsiębiorcy i zaproponowania najlepszego z możliwych rozwiązań. Owszem, doradca biznesowy zatrudniony przez bank zaoferuje jeden z produktów dostępnych w ofercie banku, ale z pewnością dokona porównania tak, by rzeczywiście zaoferować najkorzystniejszy produkt.
Rozmowa z doradcą klienta biznesowego jest doskonałym sposobem, by szczegółowo zapoznać się z ofertą banku i wybrać najlepszy kredyt lub pożyczkę. W ten sposób przedsiębiorca może też zaoszczędzić sporo czasu – w trakcie rozmowy otrzyma nie tylko wyniki przeprowadzonej analizy, leczy także materiały reklamowe czy regulaminy, dzięki którym będzie mógł zapoznać się z ofertą wybranego produktu.
Zacznij od banku, w którym masz konto
Gdzie szukać najlepszego kredytu lub pożyczki gotówkowej? Przedsiębiorca powinien zacząć od banku, w którym ma konto, bo to właśnie ten bank ma szczegółowe informacje na temat jego finansów. Większość banków przewiduje również dodatkowe udogodnienia dla osób korzystających już z ich produktów, np. uproszczenie formalności związanych z przyznaniem kredytu czy szybsze rozpatrzenie złożonego wniosku.
Jeżeli bank, z którym przedsiębiorca dotychczas współpracował nie jest zainteresowany współpracą w zakresie udzielenia pożyczki czy kredytu, to warto zainteresować się ofertą pozostałych podmiotów działających na rynku. Być może któryś z nich będzie miał mniejsze wymagania w stosunku do przedsiębiorcy i jednocześnie zaoferuje lepsze warunki w zakresie np. prowadzenia firmowego konta.
Pamiętaj o dodatkowych korzyściach
Porównując oferty kredytów czy pożyczek uwagę warto zwrócić nie tylko na oprocentowanie. Faktycznie, to jest istotne, ale nie zawsze najważniejsze. Banki doskonale wiedzą, że klienci są zainteresowani również innymi udogodnieniami.
Ci, którzy zdecydują się na kredyt – i tym samym uzyskają dostęp do bankowości elektronicznej – mogą liczyć, że będą mogli skorzystać z szeregu innych narzędzi ułatwiających im prowadzenie firmy. Przykłady? Idea Bank oferuje swoim klientom dostęp do terminali płatniczych na preferencyjnych warunkach, zaś Raiffeisen Polbank proponuje dodatkowe bezpłatne ubezpieczenie, z którego przedsiębiorca może skorzystać w ciągu roku kalendarzowego.
To może Cię również zainteresować