Pracodawca - prawa i obowiązki

Zarządzanie dokumentami w biurze: przechowywanie, rozmieszczenie mebli

25 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

3 komentarze
Zarządzanie dokumentami w biurze: przechowywanie, rozmieszczenie mebli
Zapoznaj się z najlepszymi praktykami dotyczącymi zarządzania dokumentami w biurze, w tym przechowywania dokumentów online, rozmieszczenia mebli i zasad prawa pracy

Trudu wyobrazić sobie, by w biurze nie znalazły się meble biurowe. To jednak, jakie wybierze właściciel firmy ma znaczenie. Współcześnie wciąż niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że to, jak wygląda przestrzeń biurowa, w której przyjmują kontrahentów czy potencjalnych klientów ma znaczenie. Jeśli biuro zostanie urządzone ze smakiem, to jego odbiór będzie zupełnie inny niż wówczas, gdy w lokalu znajdą się sprzęty pochodzące z różnych kolekcji. Drugie rozwiązanie daje wrażenie chaosu, które w biznesie nie jest pożądane.

Wśród mebli biurowych mających największe znaczenie należy wskazać na szafy i regały. Dzięki nim biuro może wyglądać profesjonalnie – dokumenty czy segregatory nie będą na widoku. Przed zakupem szaf do biura warto jednak zwrócić uwagę na użyte do ich produkcji materiały i wymiary.

Szafy czy regały?

Między szafami a regałami jest znacząca różnica – te pierwsze są wyposażone w drzwi, dzięki czemu zawartość mebla nie jest widoczna dla osób trzecich. Z tego też względu zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na zakup szaf. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – firmy produkujące meble biurowe mają w swojej ofercie modele zamykane na klucz. Wyposażenie drzwi szafy w zamek sprawdza się idealnie wówczas, gdy przedsiębiorca chce, by dokumenty były dobrze chronione.

Kiedy sprawdzą się regały? Takie meble najczęściej są wybierane do przechowywania segregatorów. Faktycznie, regały nie nadają się do przechowywania pojedynczych dokumentów. Gdy mowa jednak o segregatorach, to są one idealnym rozwiązaniem.

Wysokość i szerokość szaf

Zarówno szafy, jak i regały, które znajdą się w pomieszczeniach biurowych najlepiej zakupić bezpośrednio od firm zajmujących się produkcją mebli biurowych. W ten sposób można zminimalizować ryzyko, że szafy nie pomieszczą np. segregatorów lub będą niewłaściwie zaprojektowane.

Kupując w standardowych sklepach meblowych liczyć trzeba się z koniecznością wykonania pomiarów. Dodatkowo cena poszczególnych mebli może być wyższa niż w firmach koncentrujących się na dystrybucji mebli biurowych. I o tym warto pamiętać jeszcze przed wyborem konkretnych modeli.

Odpowiednie zarządzanie dokumentami to klucz do efektywnego funkcjonowania biura. Pamiętaj o rozmieszczeniu regałów, bezpiecznym przechowywaniu dokumentów online, przestrzeganiu czasu przechowywania dokumentów oraz tworzeniu kopii dokumentów dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Rozmieszczenie regałów biurowych

Szukasz pracy?

Specjalista/tka ds. e-Commerce

M&Z SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Gdynia
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

  • Szczecin
Dodana

Pracownik sali zabaw

TMJ Beata Zajic

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Kierowca kat. B lub C

Farutex Sp. z o.o.

  • Łódź
Dodana

Rozmieszczenie mebli w biurze, zwłaszcza regałów, ma istotne znaczenie dla komfortu pracy i efektywności operacji. Dobrze zaprojektowane i umieszczone regały mogą służyć nie tylko jako przechowalnia dokumentów, ale również jako ścianki działowe, tworząc naturalne strefy i oddzielając różne działy lub obszary pracy. Jest to szczególnie istotne w otwartych przestrzeniach biurowych, gdzie prywatność i minimalizacja hałasu mogą znacznie przyczynić się do poprawy produktywności.

Wybierając regały jako ścianki działowe, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest stabilność - regały muszą być stabilne i solidne, aby sprostać dodatkowemu obciążeniu. Kolejnym jest estetyka - regały powinny komponować się z resztą wystroju biura. Ponadto, muszą one także zapewnić odpowiedni poziom prywatności, co może wymagać zastosowania dodatkowych paneli czy ekranów.

Co w przepisach?

Zakup biurowych mebli wydaje się nie być skomplikowany – wystarczy wybrać i zamówić. Niestety, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jeśli właściciel firmy zatrudnia pracowników, to powinien pamiętać o tym, że nie wszyscy mogą mieć dostęp np. do danych osobowych pozostałych współpracowników. Przydadzą się zatem np. meble z zamkami. Klucze do takich powinny mieć wyłącznie wybrane osoby.

Gdy mowa o szafach, to warto pamiętać, że będą w nich przechowywane różne dokumenty, np. umowy zawierające dane osobowe kontrahentów. I wówczas należy zachować szczególną ostrożność, bo miejsce przechowywania takich danych powinno być prawidłowo zabezpieczone przed osobami trzecimi. To też kolejny powód, dla którego właściciel firmy powinien zdecydować się na współpracę z podmiotem zajmującym się produkcją i dystrybucją mebli biurowych – przedstawiciele takiej firmy mogą pomóc w zamówieniu mebli spełniających nie tylko oczekiwania właściciela firmy, lecz także wykonywanych z myślą o aktualnych przepisach.

Temat Podsumowanie
Rozmieszczenie regałów biurowych Dobrze zaprojektowane i umieszczone regały mogą tworzyć naturalne strefy i oddzielać różne obszary pracy.
Przechowywanie dokumentów online Dostęp do dokumentów online jest łatwy i szybki, ale ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych danych.
Czas przechowywania dokumentów Zgodnie z prawem pracy, niektóre dokumenty muszą być przechowywane przez określony czas.
Dlaczego warto mieć kopię dokumentów? Kopie dokumentów zapewniają dodatkowy poziom bezpieczeństwa w przypadku utraty lub zniszczenia oryginalnych dokumentów.

Przechowywanie dokumentów online

Część przedsiębiorców zdecydowała się na przechowywanie dokumentów online, co jest nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem. Dostęp do tak przechowywanych dokumentów jest łatwy i szybki, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Ważne jest jednak, aby pamiętać o bezpieczeństwie tak przechowywanych dokumentów. Korzystając z systemów do przechowywania dokumentów online, powinniśmy zawsze korzystać z zaufanych dostawców, którzy gwarantują bezpieczeństwo i ochronę naszych danych.

Przechowywanie dokumentów online może także przyczynić się do optymalizacji miejsca w biurze. Zamiast wielu szaf i regałów zapełnionych papierami, będziesz potrzebować jedynie komputera z dostępem do Internetu. To z kolei może przekładać się na oszczędności finansowe, gdyż mniej miejsca przeznaczonego na przechowywanie dokumentów to mniej mebli do zakupu i utrzymania.

Czas przechowywania dokumentów

Każdy pracownik musi znać przepisy dotyczące czasu przechowywania dokumentów. Te zasady są szczególnie istotne, gdy mówimy o dokumentach, które zawierają wrażliwe dane, takie jak informacje o wynagrodzeniach, umowy o pracę czy dokumenty związane z przeprowadzonymi audytami. Zgodnie z prawem pracy, niektóre dokumenty muszą być przechowywane przez określony czas, a niezrozumienie tych wymogów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Pamiętaj, że odpowiedzialność za prawidłowe przechowywanie dokumentów spoczywa na pracodawcy. Dlatego ważne jest, aby wszyscy pracownicy byli świadomi zasad dotyczących czasu przechowywania dokumentów i stosowali się do nich. Nie tylko pomoże to uniknąć potencjalnych problemów prawnych, ale także pomoże utrzymać biuro w porządku i uporządkować przechowywanie dokumentów.

Dlaczego warto mieć kopię dokumentów?

Posiadanie kopii ważnych dokumentów to podstawowy krok w zarządzaniu dokumentami. Kopie zapewniają dodatkowy poziom bezpieczeństwa w przypadku utraty lub zniszczenia oryginalnych dokumentów. Jest to szczególnie istotne dla dokumentów, które są trudne do zastąpienia, takich jak umowy czy dokumenty prawne.

Oprócz tworzenia fizycznych kopii, warto również rozważyć tworzenie cyfrowych kopii dokumentów. Dzięki temu, nawet w przypadku awarii systemów komputerowych lub utraty fizycznych kopii, będziesz mógł szybko i łatwo odzyskać niezbędne dokumenty. Pamiętaj jednak, aby regularnie aktualizować kopie zapasowe i przechowywać je w bezpiecznym miejscu, najlepiej oddzielnie od oryginałów.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o przechowywaniu dokumentów

  • Według różnych źródeł, przeciętny pracownik biurowy zużywa do 10 000 kartek papieru rocznie! Sporo miejsca potrzebne do przechowywania tych wszystkich dokumentów, prawda?
  • Niektóre dokumenty muszą być przechowywane przez wiele lat. Dla przykładu, dokumenty księgowe zgodnie z polskim prawem powinny być przechowywane przez 5 lat.
  • Pierwszy patent na szafę metalową do przechowywania dokumentów został złożony w USA w 1898 roku.
  • Badania wykazują, że ponad 80% dokumentów, które przechowujemy nigdy nie jest ponownie otwieranych. Może warto zastanowić się, co naprawdę potrzebujemy zachować?
  • Według badań przeprowadzonych przez AIIM, 92% firm uważa, że informacje są cenniejsze w formie cyfrowej niż papierowej. Digitalizacja dokumentów to trend, który zdobywa na popularności.

To może Cię również zainteresować

Biurko - jak powinno wyglądać twoje?

Najczęściej zadawane pytania

Jak powinno wyglądać rozmieszczenie regałów biurowych?

Dobrze zaprojektowane i umieszczone regały mogą tworzyć naturalne strefy i oddzielać różne obszary pracy.

Czy przechowywanie dokumentów online jest bezpieczne?

Dostęp do dokumentów online jest łatwy i szybki, ale ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Jak długo powinniśmy przechowywać dokumenty?

Zgodnie z prawem pracy, niektóre dokumenty muszą być przechowywane przez określony czas.

Dlaczego warto mieć kopię dokumentów?

Kopie dokumentów zapewniają dodatkowy poziom bezpieczeństwa w przypadku utraty lub zniszczenia oryginalnych dokumentów.

Czy mogę użyć regałów jako ścianki działowe?

Tak, regały mogą służyć jako ścianki działowe, tworząc naturalne strefy i oddzielając różne działy lub obszary pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

3 komentarze

czesia

czesia

Szafy i regały w biurze, czyli sztuka przechowywania dokumentów. Co wybrać, jakiej wielkości itd. Jeśli nie wiemy, wezwać fachowca- projektanta wnętrz. Może on coś mądrego zaproponuje.
szefowa

szefowa

W każdym biurze muszą być odpowiednie szafy i regały. Nie ma problemu z ich kupieniem.
Kamyk23

Kamyk23

Ergonomia pracy jest ważna. Odpowiednie rozmieszczenie wszystkich mebli i urządzeń w biurze ma wielki wpływ na pracę. Będzie ona wtedy bardziej wydajna i twórcza.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka